• Warsztaty "Słowa mają moc"
        • Warsztaty "Słowa mają moc"

        • 27.01.2018
        • Skąd nasze dzieci mają wiedzieć, że mogą być z siebie dumne?Co sprawia, że potrafią cieszyć się z własnych dokonań?

          W jaki sposób pochwalić dziecko, by poczuło się docenione?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na warsztatach.

           

          Nie zajmiemy się teorią chwalenia. Zastanowimy się i popracujemy nad tym, co możemy zrobić, żeby nasze dzieci miały świadomość swoich kompetencji i zasobów.Warsztaty „Słowa mają moc!”Zapraszamy rodziców, dziadków i innych związanych z opieką nad dzieckiem do Zespołu Publicznych Szkół Katolickich dn. 10.04.2014 w godz. 17:00-19:00

      • WYCIECZKA DO MANUFAKTURY CUKIERKÓW I MUZEUM TECHNIKI
        • WYCIECZKA DO MANUFAKTURY CUKIERKÓW I MUZEUM TECHNIKI

        • 27.01.2018
        • Klasy 3A i 3B 12 marca wybrały się na wycieczkę do manufaktury cukierków. Kiedy weszliśmy do środka zakręciło się nam wszystkim w głowie – tak było kolorowo. Potem widzieliśmy jak powstają cukierki i lizaki. Na początku pani gotowała w garnku mieszankę różnych składników. Te składniki były rozgrzane do temperatury 145 st. C. 

          Potem wylewa się gorącą masę i dodaje do niej barwniki naturalne. W międzyczasie Pan  bierze zrobioną wcześniej masę i zakłada ją na hak. Podczas rozdzielania masy cukrowej, która była jeszcze gorąca, Pani zrobiła lizaki na konkurs oraz dała nam jeszcze dotknąć gorącej masy. Po konkursie powstało 3 tysiące cukierków z jednej masy! Po tych wszystkich wrażeniach można było coś kupić w sklepiku.  Na koniec zostaliśmy jeszcze obdarowani słodkimi upominkami! (Anna Patoka, kl. 3a)

           

          We środę, 12 marca, pojechaliśmy na wycieczkę do Manufaktury Cukierków i Muzeum Techniki w Warszawie. W Manufakturze Cukierków zobaczyłem, jak się robi cukierki i dostaliśmy ich trochę. Kiedy wyszliśmy z Manufaktury Cukierków, musieliśmy trochę poczekać na autokar. Kiedy przyjechał autokar, wsiedliśmy do środka. Jechaliśmy bardzo krótko. Kiedy tylko wysiedliśmy z autokaru, od razu poszliśmy do Muzeum. W pierwszej sali widzieliśmy auta różnych marek. W następnej sali widziałem domy, w których były ludzkie postaci. Były to domy z dawnych czasów. Potem poszliśmy do sali przedstawiającej górnictwo. W tej sali widziałem ubrania ochronne górników, ich narzędzia i minerały spod ziemi. Dalej widzieliśmy salę, gdzie były różne katarynki. Na środku znajdowało się okrągłe urządzenie, do którego zaglądaliśmy przez specjalne otwory i oglądaliśmy obrazy, a u góry napisana była nazwa miejsca. Później, od rodziców, dowiedziałem się, że był to fotoplastykon. Pan puścił nam katarynkę. Jak działa katarynka? Zaraz wyjaśnię. W środku katarynki jest taki wałek, a na nim jakby igły lub śrubki. Koło wałka znajdują się klawisze. Kiedy kręci się korbą, kręci się również wałek wraz z igłami, które uderzają o klawisze, zgodnie z ustawioną wcześniej kolejnością i w ten sposób powstaje melodia.

          Potem poszliśmy do sali, gdzie było mnóstwo makiet statków kosmicznych i rakiet. Następnie poszliśmy do sali nazwanej „Człowiek i praca”. Tam odpoczęliśmy i widzieliśmy wewnętrzną budowę człowieka. Po odpoczynku poszliśmy do innej sali, gdzie były różne rodzaje pralek. Pan opowiadał nam o tym, jak powstała pralka i jak działały dawne pralki. Potem poszliśmy do sali z telewizorami. Były tam i małe, i wielkie telewizory. Dalej była sala z aparatami telefonicznymi. Mogliśmy nakręcać różne numery telefonów. Potem poszliśmy do sali, gdzie było dużo ciekawych urządzeń. Bardzo mi się tam podobało. Musieliśmy jednak wyjść, ponieważ pracownik prowadzący zajęcia z jakąś inną klasą, kazał nam wyjść, bo uznał, że za głośno się zachowujemy. Potem zeszliśmy na dół i do wyjścia, potem do autokaru i do domu. Najbardziej jednak podobała mi się sala z wielkim globusem, gdzie była zaznaczona trasa podróży Magellana i innych wielkich żeglarzy. Były tam też automobile, rowery, bicykle, motory, a na górze podwieszona makieta samolotu. Pracownik muzeum pokazał nam silnik i objaśnił jego działanie. Tam podobało mi się najbardziej. Byłem zadowolony i zmęczony! (Karol M. Jakubowski, kl. 3b)

           

      • Dzień kolorów, 21.03.2014
        • Dzień kolorów, 21.03.2014

        • 27.01.2018
        • W naszej szkole już po raz kolejny królują kolory: fioletowe, beżowe, niebieskie, zielone, turkusowe, różowe, a nawet w paski i w kratkę. A to za sprawą Dnia Kolorów, który już po raz kolejny został zorganizowany w naszej szkole nieprzypadkowo w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

          Każda klasa wraz z wychowawczyniami miała za zadanie przebrać się w tonacji koloru, który wcześniej został przez klasę wylosowany. Jury w składzie: s. Dyrektor Agnieszka Chrapek, p. Klaudia Baran, p. Anna Kudlek i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Natalia Sochacka oceniały przebrania i przyznawały punkty. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek.

      • Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3
        • Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3

        • 27.01.2018
        • Karnawał to przede wszystkim okres zimowych zabaw, balów i maskarad. Uczniowie naszej szkoły również mieli okazję poznać smak karnawałowego szaleństwa.

          Dnia 13.02.2014 roku odbył się długo oczekiwany Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3. Dzieci tradycyjnie były przebrane w piękne i bardzo pomysłowe stroje. Spotkać można było wróżki, królewny, rycerzy, Batmanów, nie zabrakło także wesołych zwierzątek. Bal rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał półtorej godziny. Dla uczniów naszej szkoły był to czas wesołej zabawy, tańców, pląsów, konkursów oraz klasowych pociągów. Czas mijał szybko i sympatycznie, a na twarzach naszych uczniów było widać radość. Ach, co to był za bal… :-)

           

          Foto: Michał Stańczak

      • Ferie w szkole – dzień piąty
        • Ferie w szkole – dzień piąty

        • 27.01.2018
        • Dziś ostatni dzień feryjnych przeżyć. Po porannych zajęciach z garncarstwa dzieci wyruszają na ząbkowskie lodowisko – jedni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na lodzie, inni od razu szusują jak olimpijczycy. Po powrocie do szkoły – niespodzianka – seans filmowy z popcornem dla wszystkich!

          I tak nasza feryjna przygoda dobiega końca… Przez cały tydzień siedemnaścioro dzieci z klas 1-6  brało udział w rozmaitych przedsięwzięciach zorganizowanych dla nich w szkole i poza szkołą. Atrakcji było naprawdę sporo, o czym można przeczytać na naszej stronie internetowej. Kto nie był – niech żałuje! Ale może to nie ostatnie ferie w naszej szkole? 

           

          (AW)

           

          Foto: Klaudia Baran 

      • Ferie w szkole – dzień czwarty
        • Ferie w szkole – dzień czwarty

        • 27.01.2018
        • Na czwartek mamy zaplanowaną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam czeka na nas pani przewodnik, która prowadzi z nami niecodzienną lekcję – siadamy na kolorowych poduchach i słuchamy o historii, zastanawiamy się, czym tak naprawdę było Powstanie Warszawskie. 

          A potem ruszamy do muzeum, by oglądać interaktywną wystawę o jednym z najbardziej bohaterskich zrywów niepodległościowych wszech czasów. Przykładamy ucho do ściany, zamykamy oczy i niczym za sprawą wehikułu czasu przenosimy się do dnia 1 sierpnia 1944 roku, kiedy to w godzinę W wybucha Powstanie i słychać wystrzały, chaos i krzyki. To bardzo przejmujące. Potem wchodzimy do niemieckiego bunkra, by zaraz potem znów przejść kanałami, tak jak wówczas przechodzili powstańcy. Zaraz po wizycie w muzeum udajemy się do Aquaparku w Wesołej. A tam szalejemy w wodzie. Ciekawe, co czeka nas jutro?

          (ALW) 

      • Ferie w szkole – dzień trzeci
        • Ferie w szkole – dzień trzeci

        • 27.01.2018
        • Dziś dzień wyprawy do lasu! Po porannym Turnieju Tenisa Stołowego „Zimowa Rakieta 2014”, podczas którego rozdane zostały medale dla zwycięzców, ruszamy do drewnickiego lasku na podchody. 

          Dziewczyny szukają chłopaków idąc po zostawionych przez nich śladach i potykając się o pozostawione przez nich pułapki. Udaje się ich wytropić! Towarzyszy temu moc zabawy! Na koniec czeka nas jeszcze ognisko przygotowane przez nadleśnictwo Drewnica. Ogromnie zmęczeni wracamy do szkoły i czekających na nas rodziców. 

           

          FOTO: Agata Werschner, Katarzyna Paciorek 

      • Ferie w szkole – dzień drugi
        • Ferie w szkole – dzień drugi

        • 27.01.2018
        • Dnia 18.02.2014 r. pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Podzieliliśmy się na 3 grupy. Najpierw poszliśmy na 1 piętro, było tam trzęsienie ziemi. 

          Na drugim piętrze był rower, a gdy się na nim jeździło, w lustrze można było zobaczyć swój szkielet. Gdy byliśmy na pierwszym piętrze zobaczyliśmy wirujące kable. Około południa poszliśmy na pokaz – teatr wysokich napięć. Tam dowiedzieliśmy się, jak włączyć żarówkę bez kabla, a jednej z naszych koleżanek włosy stanęły dęba. W tym „Koperniku” było super!

           

          (Ola Bachniuk, 4b)

           

          FOTO: Agata Werschner

      • Ferie w szkole – dzień pierwszy
        • Ferie w szkole – dzień pierwszy

        • 27.01.2018
        • Czy ferie w szkole mogą być ciekawe? Ależ tak! Jeśli do akcji rusza czwórka zapalonych pedagogów-wychowawców w składzie – pani Klaudia Baran, Sylwia Okrasa-Truba, Robert Świst i Agata Werschner. Pierwszy dzień spędzony w szkolnych murach jest przepełniony interesującymi przedsięwzięciami i konkursami. 

          Jest trening przygotowujący do turnieju tenisa stołowego, zajęcia ze sztuki wyrobu mydła i wiele zabaw integracyjnych, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w szkole. Jest tak przyjemnie, że dzieciaki nie mogą doczekać się następnego dnia.

      • Zima - Arktyka i Antarktyda
        • Zima - Arktyka i Antarktyda

        • 27.01.2018
        • Wystawę "Zima - Arktyka i Antarktyda" tworzą dzieła dzieci z klas 0 - 4 ZPSK. Wszystkie prace powstały podczas zajęć ceramicznych (garncarskich).

          Dzieci wykonały je stosując poznane na zajęciach techniki formowania i ozdabiania gliny:

          - formowanie z kuli,- budowanie z bryły,- ozdabianie reliefem wklęsłym,- szkliwienie.Dzięki zaangażowaniu młodych twórców powstała bardzo interesująca wystawa.Wanda WolfFoto: Krzysztof Jaszczak

      • Już 7 Marca I etap konkursu 'Albion'!
        • Już 7 Marca I etap konkursu 'Albion'!

        • 27.01.2018
        • Wszystkich chętnych uczniów klas 4-6 SP oraz 1-3 Gimnazjum zachęcamy do zapisów w dniach 3-5marca u anglistów. Wpisowe 15zł. Wszelkie szczegółowe dane dotyczące konkursu są w załączniku.

          Przypominamy, że tytuł finalisty i laureata powiatowego konkursu daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji do liceum.

           

          Aniela Baranowska

           

      • Saneczkowe zabawy na śniegu klasy drugiej
        • Saneczkowe zabawy na śniegu klasy drugiej

        • 27.01.2018
        • W środę, 29 stycznia klasa 2 Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską wybrała się do ząbkowskiego parczku, by dać upust zimowym uciechom i pozjeżdżać na sankach z górki.

          Śmiechu było co niemiara. „Było lepiej niż super” – jak mówili uczniowie. Aura póki co sprzyja organizowaniu podobnych przedsięwzięć. Więc może na sanki? :)

      • „Zielony kapturek” na bis!
        • „Zielony kapturek” na bis!

        • 27.01.2018
        • W niedzielę, 26 stycznia o godzinie 12.30 w Sali dolnego kościoła przy parafii Miłosierdzia Bożego już po raz drugi można było obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów klasy drugiej wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską. 

          Tym razem na przedstawienie zostali zaproszeni Dziadkowie i Babcie z naszej parafii. Na przedstawieniu obecni byli również siostra dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, burmistrz miasta Ząbki, pan Robert Perkowski oraz siostra przełożona Maria Sokulska. 

      • Noc Biologów
        • Noc Biologów

        • 27.01.2018
        • 10 stycznia 2014 roku Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 3. Edycja Nocy Biologów. Rozpoczęła się o godzinie 16:30, a zakończyła ok. 23:00. Uczniowie z naszej szkoły byli tam razem z panią Kasią Czyż. W trakci tych 8 godzin mogliśmy pójść na wykłady, warsztaty oraz wystawy. Każdy mógł znaleźć coś, co go zainteresuje. Większość wystaw była prezentowana przez studentów tej uczelni. Według mnie jednymi z ciekawszych były: świecące glony, gadające ryby oraz rośliny wyhodowane in vitro

          Na warsztatach można było dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa przed nami fotosynteza, jak udzielić pierwszej pomocy oraz poznać sposoby diagnostyki chorób genetycznych. Na wykładach mogliśmy usłyszeć o sposobach wytwarzania kosmetyków, budowie mikroskopów i DNA. Zachęcam wszystkich gimnazjalistów, jak również młodszych uczniów do uczestnictwa w takich akcjach. Można się wiele nauczyć, a przy tym mieć ogromną frajdę.

           

          (Julia Wnuk, kl. 1b Gim.)

      • Dzień Babci i Dziadka 17.01.2014 - Zielony Kapturek
        • Dzień Babci i Dziadka 17.01.2014 - Zielony Kapturek

        • 27.01.2018
        • Obchody Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole rozpoczęły się uroczystą Mszą św., po której uczniowie klas młodszych z dumnymi ze swych wnuczków Babciami i Dziadkami udali się do dolnego kościoła na przedstawienie przygotowane przez klasę 2a wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską. 

          A jeśli Dzień Babci i Dziadka, to jakież inne przedstawienie mogłoby być odpowiedniejsze, jeśli nie to o najsławniejszej bajkowej babci – babci Czerwonego Kapturka! Ale uwaga! Bohaterem tej bajki, wdzięcznie odegranej przez jedną z uczennic, był Zielony Kapturek – ot taka innowacja, żeby się nie znudzićJ Po przedstawieniu wszyscy goście zostali zaproszeni do klas na poczęstunek.

          Poniżej podziękowania jednej z babć naszych uczennic:

      • Orszak Trzech Króli A.D. 2014.01.06
        • Orszak Trzech Króli A.D. 2014.01.06

        • 27.01.2018
        • 6 stycznia 2014 dzieci z naszej szkoły po raz drugi szły w warszawskim Orszaku Trzech Króli.  47 dzieci ubranych w zielone płaszcze, szło za królem Melchiorem VI. Krzysztof Gregorczyk, ojciec dzieci z naszej szkoły, wystąpił w roli króla europejskiego Kacpra VI. 

          Orszak to uliczne jasełka. Symbolizują drogę do Jezusa, podczas której trzeba pokonać liczne przeszkody. Mimo króla Heroda, diabłów przeszkadzających po drodze i pokus, królowie wraz ze swoimi orszakami dotarli do stajenki, złożyli pokłon i przekazali dary. 

           

          W Orszak angażuje się coraz większa liczba dzieci i rodziców. 14 ojców z naszej szkoły szło w Straży Ojcowskiej, uczniowie Wojtek Nitek i Adam Przychodni nieśli dary za królem Melchiorem VI, rodzice Dariusz i Annna Rodek moderowali śpiew szkolnego chórku, w którym wystąpiło 27 chórzystów. Grupa starszych uczniów pomagała jako wolontariusze na trasie przejścia Orszaku. Ojcowie nieśli flagi, pomagali w montażu barierek, opiekowali się zwierzętami. Rodzice z ZPSK byli też koordynatorami okrzyków podczas Orszaku, a wcześniej przygotowali stroje i konkurs szopek.

           

          Podczas orszaku dziećmi opiekowali się nauczyciele ze szkoły, na czele z Siostrą Dyrektor. 

           

          "Wciąż słyszę kolędy i widzę trzy Orszaki w drodze do Stajenki" - uśmiecha się Adam Kot, inicjator Orszaku w szkole imienia księdza Twardowskiego. "Oddamy stroje i możemy się szykować na następny rok."

           

          Joanna Abramowicz

           

          Relacja TVP LINK

          Relacja na stronie zabki.pl (UM Ząbki) LINK

      • Warsztaty czerpania papieru w świetlicy szkolnej
        • Warsztaty czerpania papieru w świetlicy szkolnej

        • 27.01.2018
        • Dnia 9.01.2014 roku odbyły się warsztaty czerpania papieru w ramach zajęć w szkolnej świetlicy, zorganizowane przez panią Klaudię Baran. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać dzieje piśmiennictwa, a także za pomocą archaicznych już maszyn samodzielnie stworzyć kartkę czerpanego papieru.

          W programie warsztatów znalazły się również: barwienie papieru techniką japońską, pisanie gęsim piórem oraz odciskanie pieczęci lakowych. Prowadzący warsztaty mieli na sobie stroje z epoki, na zakończenie uczestnicy otrzymają pamiątkową kartę z własnoręcznie czerpanego papieru oraz wszystkie prace wykonane podczas zajęć.

           

           

          Foto: Konrad Dziem

      • Koncert Kolęd obcojęzycznych – 10.01.2014
        • Koncert Kolęd obcojęzycznych – 10.01.2014

        • 27.01.2018
        • W ząbkowskim MOK-u po raz kolejny odbył się konkurs kolęd obcojęzycznych, w którym brali udział również nasi uczniowie przygotowywani przez panie Bożenę Jocek, Annę Kudlek, Martę Giżewską, Anielę Baranowską i Irenę Jaszczyk. 

          Najpierw musieli przejść przez gęste sito pierwszego etapu zmagań konkursowych w naszej szkole, drugi etap konkursu odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Katarzyna Kaczyńska, kl. 1b GIM, Julia Rodek, 2a Gim oraz Natalia Paciorek z kl. 1 Szkoły Podstawowej. Gratulujemy!

           

          FOTO: Bogdan Śladowski

      • Ząbkowskie kolędowanie – 5 stycznia 2014 r.
        • Ząbkowskie kolędowanie – 5 stycznia 2014 r.

        • 27.01.2018
        • Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w „Ząbkowskim kolędowaniu”. To niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta w Ząbkach, podczas którego dyrektorzy i nauczyciele z ząbkowskich szkół wraz z burmistrzem miasta i wojewodą wołomińskim oraz pracownikami MOK-u wspólnie śpiewają kolędy i pastorałki. 

          W tym roku występ niecodziennego chóru odbył się 5 stycznia po wieczornej Mszy św. w Kościele p.w. Św. Trójcy w Ząbkach. Atmosfera podczas koncertu, któremu przewodniczyła pani Elżbieta Tarasewicz, była niezwykle ciepła. Wykonawcy oraz zgromadzeni goście jeszcze raz mogli znaleźć się w Betlejem przy żłóbku wsłuchując się w melodię pięknych polskich kolęd, których historię przybliżał aktor warszawskich scen, Marek Wysocki. Nasza szkoła, reprezentowana przez s. Agnieszkę Chrapek, Monikę Wysocką, Annę Kaczyńską, Agnieszkę Łagodowską, Martę Giżewską, Anielę Baranowską i Agatę Werschner, wykonała kolędę pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Naszych nauczycieli do występu przygotowywała pani Irena Jaszczyk.

          (AW)

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie