• Historia Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Ząbkach

Pierwsi uczniowie pojawili się w murach Katolickiej Szkoły Podstawowej dnia 1 września 1997 roku – było ich 45 w klasach 0-3 i zajmowali tylko niewielką część dzisiejszego budynku. Założycielem szkoły było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie i była to szkoła prywatna. Dyrektorem został pan Dariusz Rybak.

Pięć lat później, czyli w roku 2002, placówkę udało się przekształcić w szkołę publiczną – nauka była bezpłatna, uczniów i tworzonych oddziałów było z każdym rokiem coraz więcej. Dyrektorem została pani Joanna Pytel, a uczniowie nosili mundurki składające się z granatowego polaru z wyszywanym logo szkoły i białej koszulki polo.

W roku 2001 do szkoły przybyła pierwsza klasa gimnazjum, a w roku 2002 szkoła zmieniła nazwę na Zespół Publicznych Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego, w skład którego wchodziły Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa i Publiczne Katolickie Gimnazjum.

Ważnym dla szkoły momentem był dzień, w którym Parafia Miłosierdzia Bożego stała się formalnie podmiotem prowadzącym szkołę. Nastąpiło to 1 września 2004 r. przy zaangażowaniu ówczesnego proboszcza – ks. Władysława Trojanowskiego.
        Na dziesięciolecie istnienia szkoły, czyli 1 czerwca 2007, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, abp Sławoj Leszek Głódź, nadał szkole imię ks. Jana Twardowskiego oraz uroczyście pobłogosławił sztandar szkoły. Od tej chwili mottem szkoły stały się słowa jej patrona: Bogu się mówi „TAK”. Zorganizowano wówczas także konkurs na hymn szkoły. Autorem tekstu i kompozytorem melodii pieśni, która miała stać się uroczystym hymnem naszej placówki jest pan Dariusz Rodek, rodzic naszych uczniów.

W latach 2010-2011 przez krótki czas dyrektorem szkoły był Pan Marian Osiński, a od roku 2011 szkołą zarządza S. Agnieszka Maria Chrapek ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Zgodnie z reformą oświaty, w roku 2017, gimnazjum zaczęło być wygaszane, a ostatni egzamin gimnazjalny w murach naszej szkoły odbył się w roku 2019. Od tej pory szkoła zmieniła nazwę i stała się w Publiczną Katolicką Szkołą Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego.
        Duży nacisk szkoła kładzie na rozwój duchowości uczniów, ich wzrost emocjonalny i budowanie poczucia bezpieczeństwa. Szkoła wyróżnia się wysokim poziomem nauczania – wyniki egzaminu ósmoklasisty plasują szkołę w czołówce szkół w Warszawie. Wśród uczniów znajdują się też laureaci konkursów przedmiotowych.

Przez ostatnie 10 lat szkoła zmieniła się nie do poznania. Budynek przeszedł gruntowny remont – ścian, instalacji, pomieszczeń – zabudowano także część patio i wygospodarowano wiele dodatkowych sal, unowocześniono je, zakupiono sprzęt multimedialny, wyposażono bibliotekę i czytelnię. Dzięki temu w szkole może pobierać naukę około 400 uczniów. Sportowa baza szkoły zmieniła się także – szkolne boisko zostało pokryte trawą, na fasadzie budynku powstała profesjonalna ścianka wspinaczkowa, a w dotąd nieużywanych salach – siłownia. Plac zabaw dla młodszych dzieci został w całości wymieniony i wyremontowany, ma on za zadanie wspierać integrację sensoryczną naszych podopiecznych. Pracownia psychologiczna dysponuje sprzętami: biofeedback i narzędziami do terapii metodą Tomatisa. Od roku 2017 w szkole obowiązuje nowy mundurek – kamizelka z okrągłym logo szkoły.

W roku 2017 odbyły się uroczyste obchody dwudziestolecia istnienia Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Ząbkach, zwieńczeniem którego była wizyta abpa Henryka Hosera i poświęcenie figury św. Michała Archanioła. Figura została umieszczona w wejściu szkoły, chroni uczniów, nauczycieli i rodziców.

W roku 2021 na patio szkoły stanęła kapliczka z figurą Matki Bożej, której polecamy istnienie i funkcjonowanie szkoły i wszystkich uczących się i pracujących w niej osób. Nauka i modlitwa to ważne zadania, które wypełniamy każdego dnia.