• Smakowita pizza w Biesiadowie – wycieczka klasy IIIa SP
        • Smakowita pizza w Biesiadowie – wycieczka klasy IIIa SP

        • 27.01.2018
        • 10 czerwca poszliśmy z klasą do pizzerii „Biesiadowo”. Było daleko, ale warto było tyle przejść dla tak pysznej pizzy. Byliśmy tam za wygrane pieniądze z konkursu na najładniejszy koszyczek wielkanocny. Co prawda pogoda nie była ładna, ale nikt nie marudził. Po drodze napotkaliśmy wielkie kałuże. 

          Gdy doszliśmy do pizzerii, wszyscy usiedli przy stolikach i czekali na pizzę. Na tę wycieczkę poszedł też z nami pan psycholog Stanisław Wiśniewski. Bardzo podobała mi się ta wycieczka. (uczennica klasy III A SP Magda Wyszyńska)

          10.06.2013 r. razem z klasą, panem psychologiem i panią wychowawczynią poszliśmy do pizzerii „Biesiadowo” z okazji Dnia Dziecka i za pieniążki, które wygraliśmy na konkursie koszyczkowym. Wyszliśmy ze szkoły na trzeciej lekcji o godz.10.15. Maszerowaliśmy tam na piechotę. Gdy weszliśmy do środka, zajęliśmy miejsca przy dwóch długich stołach z równie długimi ławkami. Czekaliśmy na cztery średnie pizze o różnych smakach. Każdy mógł wziąć dwa kawałki. Po zjedzeniu pizzy każdy dostał po smacznym lizaku. W drodze powrotnej zaczął padać deszcz, ale byliśmy przygotowani na to i nikt nie przemoczył się. Wróciliśmy do szkoły około godz.12.30. Bardzo cieszę się z tej wycieczki. Tylko szkoda, że tak krótko trwała. Pizza bardzo mi smakowała!!! (uczennica klasy III A SP Aleksandra Dorociak)

           

          Foto: Monika Jeziorska 

           

      • Konkurs matematyczny Alfik
        • Konkurs matematyczny Alfik

        • 27.01.2018
        • W grudniu 2012 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział u konkursie matematycznym Alfik. Jest  to konkurs , w którym biorą udział uczniowie z całej Polski. Jeden z uczniów klasy I gimnazjum Piotr Biazik uzyskał w tym konkursie wynik bardzo dobry, plasując się w pierwszej pięćdziesiątce  najlepszych wyników w naszym województwie. 

           

          Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          s. Agnieszka Chrapek

           

           

          od organizatorów konkursu: 

          "Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy ALFIK MATEMATYCZNY 2012 XVIII – edycja odbyła się 28.11.2012 o godzinie 13:00 

          W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 52 tys. uczestników, wśród których wyłoniono 330 laureatów. Celem konkursu była promocja uzdolnionej matematycznie młodzieży oraz rozwijanie zainteresowania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nauką matematyki . Zadania konkursowe nie wymagały dużej wiedzy szkolnej, raczej skupienia, sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. Duże zainteresowanie tegoroczną edycją potwierdza wysoki potencjał matematycznych zdolności wśród polskich uczniów.W tym miejscu pragniemy również serdecznie podziękować Szkolnym Komisjom Konkursowym – za rzetelną pracę, Nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursów – za zaangażowanie w rozwój talentów matematycznych oraz udział w konkursie Alfik Matematyczny 2012. Laureatom gratulujemy osiągniętych wyników, a pozostałym uczestnikom – odwagi, uporu i ambicji. Wierzymy, że dzięki tym niezwykłym cechom jesteście w stanie w przyszłości odnosić liczne sukcesy.

          Pozdrawiamy

          Łowcy Talentów Jersz"

      • 28 czerwiec 2013 Zakończenie roku szkolnego gimnazjum
        • 28 czerwiec 2013 Zakończenie roku szkolnego gimnazjum

        • 27.01.2018
        • Rok szkolny zakończył się 28 czerwca. Uroczystość związana z tą okazją odbyła się w dolnym kościele o godzinie 8. 30. Ksiądz proboszcz Andrzej Kopczyński pożegnał gimnazjalistów ciepłymi słowami, a szczególnie trzecioklasistów, którzy odchodzą z naszej szkoły. Po przemówieniach księdza i Siostry Dyrektor , nastąpiło uroczyste rozdanie nagród dla uczniów ze szczególnymi osiągnięciami. Tegoroczni absolwenci są dumą naszej szkoły między innymi dlatego, że w przeważającej liczbie są to uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z biało-czerwonym paskiem. 

          Szczególne wyróżnienie otrzymały Iga Markowska i Jadzia Mularska z III A, uhonorowane tytułem „Wybitny absolwent szkoły”. Nagrodę Dyrektora otrzymał także Andrzej Michnowski z kl. II B za wyjątkowe osiągnięcia w nauce (uczeń uzyskał w tym roku szkolnym średnią z ocen 6,0). Na koniec spotkania drugoklasiści przygotowali pożegnalne przedstawienie w formie gali wręczenia  nagród „katolików”. Wspomniana gala, była  z dużym zaangażowaniem przygotowana niemal w całości przez samych uczniów. Autorkami scenariusza były Zosia Andrzejewska i Karolina Mańk z II A. Chłopcy z II B przygotowali zabawne reklamy wyświetlane w czasie gali, Ola Bogusz zachwyciła wszystkich swoim śpiewem, a duet akrobatyczNy Marian i Wojtek zadziwił i rozbawił wszystkich widzów. Natalia Sochacka prowadziła konferansjerkę części oficjalnej i przygotowała również reklamę naszej szkoły wyświetlaną w czasie rozdawania  „katolików”. Absolwenci obdarowani zostali nagrodami w formie złotych jabłek (przygotowanych przez panią Małgosię Wiśniewską). Rok szkolny 2012/2013 pożegnaliśmy wesołej atmosferze i w takich też nastrojach mamy nadzieję spotkać się  we wrześniu.

           

          Monika Budelewska-Zdun

           

      • Pielgrzymka do Loretto – 14 czerwca 2013
        • Pielgrzymka do Loretto – 14 czerwca 2013

        • 27.01.2018
        • Od wieków chrzecijanie pielgrzymują, czyli odwiedzają święte miejsca – miejsca kultu. Pielgrzymowanie zmienia swój charakter, formę oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie wędrowali, aby nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem Maryi. Lecz poza celem w pielgrzymowaniu ważna jest DROGA. Podczas wędrówki – zmęczeni, głodni, czasem zmarznięci czy zgrzani – odczuwamy trud , zmaganie ze swoimi słabościami. Wtedy właśnie – podczas tej DROGI – najpełniej potrafimy się modlić. 

          Co roku trud pielgrzymowania do Sanktuarium w Loretto podejmujemy my – uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Katolickiej w Ząbkach. Najdłuższą drogę pokonują gimnazjaliści, najkrótszy odcinek trasy przemierzają maluchy z klas młodszych. Loretto to ukryta w lesie niewielka miejscowość , w której znajduje się kościólek, a w nim figura ciemnolicej Madonny z Dzieciątkiem, będąca wierną kopią Matki Bożej królującej w sanktuarium loretańskim we Włoszech.

          „Wyruszyliśmy wcześnie rano i w południe uczestniczyliśmy we mszy świętej w Loretto. Słońce mocno nam dokuczało, a w leśnym cieniu nie mogliśmy odpędzić się od komarów” – wspominają najmłodsi uczestnicy szkolnej pielgrzymki.

          „Lubię Loretto, pielgrzymuję tu od dawna – mówi Zuzia z VI a i zaraz dodaje  ze śmiechem – ale czy pani wie, że co roku na pielgrzymkowym obiedzie jest zupa pomidorowa – to chyba już też tradycja!”

          I by tradycji stało się za dość – w przyszłym roku też pójdziemy!

           

          Agata Werschner

           

           

          FOTO: Iwona Kasprzak

           

      • PROJEKT GIMNAZJALNY DOTYCZĄCY JĘZYKA ANGIELSKIEGO
        • PROJEKT GIMNAZJALNY DOTYCZĄCY JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        • 27.01.2018
        • Przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy nad projektem z języka angielskiego.  Zebraliśmy grupę składającą się z sześciu gimnazjalistów – uczniów 2 i 3 klasy. Wybraliśmy temat o owocach i warzywach. Każdy zajmował się innym zadaniem.

           Wymyśliliśmy klika gier, zabaw oraz piosenkę aby w ciekawy sposób przedstawić nasz projekt. Lekcje przeprowadziliśmy w klasie 2a. Celem naszego projektu było nauczenie dzieci angielskiego słownictwa dotyczącego jedzenia. Chcieliśmy pokazać, że poprzez zabawę można się wiele nauczyć. Młodzi uczniowie mogli utrwalić swoją wiedzę w kolorowance. Na koniec zajęć każda osoba dostała balona. Mimo nielicznych problemów udało nam się zrealizować nasz pomysł. Uważamy, że dzieci były bardzo zadowolone z odmiennego sposobu prowadzenia lekcji

           

          Natalia Kopczynska

          ZPSK

      • Dookoła świata
        • Dookoła świata

        • 27.01.2018
        • Dnia 05. 04. 2013 w naszej szkole odbył się już po raz trzeci konkurs „Dookoła świata. Pomysłodawczynią konkursu jest uczennica klasy IIIA gimnazjum Iga Markowska, organizatorem samorząd szkolny oraz dyrekcja naszej szkoły.

          Dzięki przychylności Siostry Dyrektor, która na czas trwania konkursu uczyniła ten wyjątkowy dzień wolnym od zajęć edukacyjnych, mogliśmy wybrać się w niezapomnianą, pełną wrażeń podróż dookoła świata.

          Wszystkie klasy prezentowały Kaje, które wcześniej wylosowały. „Co kraj to obyczaj”, a co klasa to inne, wspaniałe pomysły na prezentację zwyczajów, bogactw danego państwa.

          Zaangażowanie w przygotowania było ogromne, a efekty imponujące.

          Każda klasa prócz ciekawego pokazu, przygotowała również posiłek charakterystyczny dl danego regionu świata.

          Komisje oceniające efekty pracy poszczególnych klas, miały bardzo trudne zadanie ponieważ poziom był bardzo wysoki.

          Prezentacje oceniano w trzech kategoriach:

          Klasy 0-3 SP

          Klasy 4- 6

          Klasy 1- 3 Gimnazjum

          Wszyscy zasługują na wyróżnienie.

           

          „Dookoła świata” to wspaniała okazja aby uczniowie mogli zgłębić swoją wiedzę na temat otaczającego nas świata. To świetna, zapadająca w pamięć lekcja historii, geografii, kulturoznawstwa.

           

          ANNA KUDLEK 

           

           

           

          Foto: Krzysztof Jaszczak 

      • ‘Poloneza czas zacząć… ‘
        • ‘Poloneza czas zacząć… ‘

        • 27.01.2018
        • ‘Poloneza czas zacząć… ‘ wprawdzie Podkomorzy nie zawitał do nas na tegoroczny bal, ani Jankiel nie zagrał na cymbałach pierwszej melodii by rozpocząć zabawę, mieliśmy zaszczyt widzieć wśród nas zaszczytnego gościa – Ks. Biskupa Marka Solarczyka. W jego obecności nasi trzecioklasiści zaprezentowali ten oto taniec narodowy.

           Po słowie powitania skierowanego do obecnych przez przedstawicielkę Rady Rodziców oraz przedstawicieli uczniów, ciepłym słowie Ks. Biskupa oraz jego błogosławieństwie nastąpiła dalsza część zabawy. Dolny kościół w oryginalnym wystroju pt. Miasto nocą został zapełniony po brzegi tańczącymi. Kilkugodzinne tańce, urozmaicone konkursami oraz przekąskami przy suto zastawionych stołach były okazją do wspólnej radości – nauczycieli i rodziców – podziwiających nasze dzieci, ich radość, urodę, ochotę do zabawy – po wielu miesiącach tak wytężonej pracy szkolnej. Aż trudno było uwierzyć, że te piękne damy w wieczorowych kreacjach i eleganccy panowie w garniturach są tymi samymi osobami, które witaliśmy wśród kandydatów przed trzema laty, ba, czasem nawet zerówkowiczami sprzed dziesięciu!

          Jednak tegoroczny bal był przede wszystkim czasem radości naszych gimnazjalistów, którzy do ostatniej minuty wykorzystali możliwości integracji, tańców, wspólnych rozmów, zapominając o troskach dotyczących rozstania się z naszą szkołą oraz rekrutacji do liceum. Zabawa była wyśmienita a kiedy nastał jej koniec uczniowie niechętnie zeszli z parkietu. Wszyscy, mimo zmęczenia, udali się do domów w doskonałych nastrojach.

           

          Aniela Baranowska

           

           

          Foto: Konrad Dziem, Uczniowie ZPSK

      • 22 maja gościliśmy w naszej szkole uczniów Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego „Klasyk”.
        • 22 maja gościliśmy w naszej szkole uczniów Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego „Klasyk”.

        • 27.01.2018
        • Celem ich wizyty było przedstawienie losów Polaków zamieszkujących byłe republiki radzieckie. Spotkanie z uczniami naszego gimnazjum i szkoły podstawowej odbyło się w dolnym kościele. Zaproszeni goście przedstawili się jako potomkowie Polaków, którzy po wojnie znaleźli się w granicach Związku Radzieckiego.

          Irenka, uczennica I klasy, pochodząca z Ukrainy, opowiedziała o swojej rodzinnej miejscowości Samborze. Rodzina jej od lat zamieszkiwała te tereny, a po wojnie na skutek zmiany granic Rzeczypospolitej, znalazła się po radzieckiej stronie. Natalia przyjechała z Republiki Naddniestrza. Jest również Polką i, jak powiedziała, jej rodzina pielęgnuje wiedzę o swoich korzeniach angażując się w działalność wspierającą lokalną polonię. Najwięcej o sobie opowiedział nam Rodion (Radek) – uczeń pochodzący z Kirgizji. Jego wystąpienie wzbogaciło nas o wiedzę z zakresu geografii i historii Kazachstanu i Kirgizji. Opowiedział nam też o losach polonii w tym rejonie i o powodach, dla których przyjechał do Polski. Opiekunką młodzieży była pani Renata, nauczycielka w LO „Klasyk”. Nasi goście zaprezentowali nam zdjęcia, mapki, kilka drobiazgów nawiązujących do krajów, z których pochodzili. Na koniec z sali posypały się pytania. Szczególnie uważnie wystąpień słuchali uczniowie naszej szkoły podstawowej. Odpowiadali bezbłędnie na pytania osób prowadzących, wykazali się znajomością historii ( tu szczególnie Mikołaj z klasy IV) i geografii. Wśród gimnazjalistów największą aktywność wykazała Iga z kl III, która zadała prelegentom najwięcej pytań. Miłym akcentem spotkania był poczęstunek przygotowany dla naszych gości przez uczniów klasy Va i Vb. Całe to wydarzenie poszerzyło naszą wiedzę o świecie i przypomniało, że polonia zamieszkuje również państwa na wschód od naszej granicy. Polacy mieszkający na wschodzie, mając bagaż trudnych historycznych doświadczeń, nie zatracili pamięci o swoich korzeniach.Monika Budelewska-Zdun

        • Wielki Tydzień - Przygotowania

        • 27.01.2018
        • Wielki Tydzień to okres intensywnych przedświątecznych przygotowań. Klasa 2 b w ostatnim dniu nauki przypomniała sobie świąteczne tradycje i  zwyczaje.  Rozmawialiśmy o tym jak było dawniej, a jak jest teraz, w naszych domach. Uczniowie mieli również okazję samodzielnie przygotować dekoracje na świąteczny stół. Malowanie jajek ze styroduru dostarczyło sporo wrażeń. Widać, że drugoklasiści mają dużą wyobraźnię i zmysł artystyczny.

      • Sieciaki na wakacjach
        • Sieciaki na wakacjach

        • 27.01.2018
        • SPĘDŹMY MIŁO CZAS

          Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej do udziału w pikniku edukacyjnym„Sieciaki na wakacjach”

           

          Czas: 30.08.2013 (piątek), godz. 11:00 – 14:00

          Miejsce: Zespół Publicznych Szkół Katolickich

          W programie m.in.:

          • SiecioKino – kreskówki i gry komputerowe,
          • Sieciakowa Strefa Rozrywki – turniej gier planszowych,
          • SiecioPracownia – rebusy, zagadki, kolorowanki…
          • konkursy indywidualne i drużynowe oraz inne atrakcje.

          Gwarantujemy nagrody i dobrą zabawę J.

          Prosimy o zgłoszenia drogą mailową na adres:sylwia.okrasa.zpsk@gmail.comdo dnia 23.08.2013 r. do godz. 15:00.

      • Dzień Patrona i Dzień Rodziny – 25.05. 2013 r.
        • Dzień Patrona i Dzień Rodziny – 25.05. 2013 r.

        • 27.01.2018
        • Finał Obchodów urodzin księdza Jana Twardowskiego odbył się w sobotę dnia 25 maja. Jak co roku Dzień Patrona w naszej szkole obchodzony jest w połączeniu z Dniem Rodziny. Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza kanonika Andrzeja Kopczyńskiego i księdza Pawła Bąka. 

          Pogoda nie dopisała, więc trochę zawiedzeni goście: młodzież wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz nauczyciele naszej szkoły udali się do dolnego kościoła zamiast na zieloną trawkę. Mimo to atmosfera na sali była przednia! Wszyscy nadrabiali miną, a już po chwili maluchy tańczyły w rytm muzyki, starsi zajadali smakowite ciacha, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i fikuśne malowanie twarzy (można się było zmienić w biedronkę albo tygrysa). Można też było poczytać pierwszy numer naszej „Gazety Szkolnej”. Nie ma rady – do trzech razy sztuka – w przyszłym roku będzie słońce! Czuję to.

          Agata Leja-Werschner

           

           

          Foto: Krzysztof Jaszczak

      • Konkurs języka angielskiego
        • Konkurs języka angielskiego

        • 27.01.2018
        • Tegoroczny konkurs języka angielskiego dla gimnazjów organizowany przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli był wyjątkowy. Na etapie szkolnym udział w nim wzięło 30 uczniów naszego Gimnazjum. Uczniowie zmierzyli się z szeregiem zadań językowych, dotyczących zarówno gramatyki, pisania jak i wiedzy o historii i kulturze krajów anglosaskich oraz wiedzy o dyscyplinach sportowych.

          W etapie powiatowym nasza szkoła była reprezentowana przez Krzysztofa Sułka i Andrzeja Michnowskiego. Andrzej został zakwalifikowany do finału. Tam, wśród 150 najlepszych uczniów Mazowsza zmagał się z wyzwaniami, które w rezultacie przyczyniły się do uzyskania przez niego tytułu finalisty. Życzymy wielu dalszych sukcesów dla niego i wszystkich naszych drogich Uczniów.

          Gratulujemy wszystkim Uczestnikom konkurs języka angielskiego, a wśród nich w szczególny sposób naszemu Finaliście Andrzejowi Michnowskiemu

           

           

          ANIELA BARANOWSKA

      • Wycieczka klas II gimnazjum na Zamek Królewski w Warszawie
        • Wycieczka klas II gimnazjum na Zamek Królewski w Warszawie

        • 27.01.2018
        • Zima nie straszna naszym uczniom, więc 23 styczna, komunikacją miejską klasy IIa i IIb gimnazjum udały się na wycieczkę do Warszawy. Celem było dotarcie do Zamku Królewskiego, aby tam obejrzeć wystawę „Europa Jagiellonów 1386-1572.”Dodatkowo dla uczestników wycieczki została zamówiona lekcja muzealna pt „ dwór Jagiellonów”.

          Dla naszych uczniów była to okazja do powtórzenia wiadomości i wzbogacenia wiedzy o ciekawostki dotyczące dziejów Polski w XVI wieku. Dzięki tej wycieczce, uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć oryginalne XVI wieczne arrasy, portrety poszczególnych członków dynastii jagiellońskiej, stare księgi, szaty, naczynia i inne przedmioty używane przez XVI wieczną szlachtę.  Lekcję można uznać za zaliczoną, tym bardziej, że niektórzy uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu, co pochwalił sam pan przewodnik. Trzeba upamiętnić też fakt, że młodzież zachowywała się bardzo dobrze.

           

          Monika Budelewska-Zdun

      • Wycieczka klas 2a i 2b - na obchodach Dnia Ziemi
        • Wycieczka klas 2a i 2b - na obchodach Dnia Ziemi

        • 27.01.2018
        • Dnia 22 kwietnia 2013r. klasa 2a i 2b były na obchodach Dnia Ziemi w Cinema City Kino Imax w Warszawie. Uczniowie obejrzeli wzruszającą opowieść o miłości i więzi pomiędzy ludźmi i zwierzętami w filmie „Dzikie z natury” 3D. Gorąco zachęcamy wszystkich do obejrzenia tego filmu.

          Następnie dzieci wzięły udział w pogadance pt.: „Ilu planet nam potrzeba? – czyli o tym jak zjadamy Ziemię.” Temat, owszem, ciekawy, jednak pogadanka została przygotowana zdecydowanie dla starszych odbiorców.

          Na szczęście dzieci z okazji Dnia Ziemi otrzymały również niespodzianki w postaci saszetek z nasionami do samodzielnego wysiewu, pojemniki śniadaniowe, czasopisma Animal Planet, trójwymiarowe bezpieczne linijki, termoaktywne naklejki na kubek oraz poradnik dla dzieci „Mój pierwszy ogródek warzywny”. Takie niespodzianki wywołały wiele radości i zachęciły uczniów do założenia swojego pierwszego małego ogródka.

          Elżbieta Mościcka

      • XXIII Festiwal Piosenki w Ząbkach
        • XXIII Festiwal Piosenki w Ząbkach

        • 27.01.2018
        • 25 maja br. o godzinie 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach odbył się finał ząbkowskiego festiwalu piosenki. Kilkoro uczniów z naszej szkoły przygotowujących się pod okiem p. Ireny Jaszczyk wzięło udział w eliminacjach w  sobotę  11 maja br. Do finału zakwalifikowały się dwie uczennice - Julia Rodek z klasy I gimnazjum oraz Katarzyna Kaczyńska z klasy VI.

            Pięknie wykonana piosenka „ Kolorowy wiatr” przyniosła Kasi  zwycięstwo . W jej kategorii wiekowej była naprawdę duża konkurencja i bardzo wysoki poziom wykonawców. Tym bardziej cieszymy się z jej pierwszego miejsca.  Julia Rodek otrzymała wyróżnienie. Sukces odniosła również inna uczennica naszej szkoły- Zosia Biazik. Nagrody i dyplomy wręczał uczestnikom burmistrz Ząbek pan Robert Perkowski. 

                          Bardzo gratulujemy Kasi  talentu wokalnego i życzymy dalszych sukcesów.

          Anna Kaczyńska

          ZPSK

          Foto: MOK ZĄBKI 

          http://mokzabki.koti.pl/?page=aktualnosci&id=219

           

      • Konkurs czytelniczy dla klas 1-3 szkoły podstawowej
        • Konkurs czytelniczy dla klas 1-3 szkoły podstawowej

        • 27.01.2018
        • W dniach 06.05.2013, 20.05.2013 i 22.05.2013r. odbył się konkurs czytelniczy dla klas 1-3 szkoły podstawowej zorganizowany przez panią Elżbietę Mościcką, wychowawczynię klasy 2b.

          Zadaniem klas pierwszych było:

          • Przeczytać dowolną książkę z biblioteki (oprócz lektur szkolnych)
          • Podczas konkursu przedstawić treść książki (zwięźle, w kilku – kilkunastu zdaniach), tytuł i autora
          • Narysować wcześniej i dostarczyć w dniu konkursu dowolną scenę z przeczytanej książki

          Zadaniem klas drugich i trzecich było:

          • Przed I etapem przeczytać jednąz następujących książek:
            • T. Jansson pt. „Opowiadania z Doliny Muminków”
            • A. Milne „Chatka Puchatka”
          • Przed II etapemprzeczytać książkę:
            • C.S. Lewis „Podróż <<Wędrowca do Świtu>>” z serii „Opowieści z Narnii”
            • Przygotować się do uczestnictwa w quizach sprawdzających znajomość treści książek  z I i II etapu

           

                               W konkursie wzięło udział 33 uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem i solidnym przygotowaniem przystąpili do wyznaczonych zadań.        

          Prezentację uczniów z klas pierwszych oceniało jury w składzie: pani Elżbieta Mościcka, pani Agnieszka Czekalska.

                               Uczniowie z klas drugich i trzecich napisali  podczas I i II etapu test jednokrotnego wyboru z zakresu przeczytanych książek.

          Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

           

           

          KLASA PIERWSZA:

          JULIA SUPRANOWICZ

           

          KLASY DRUGIE I TRZECIE:

          ARTUR DĄBROWSKI – klasa 3b

          PAWEŁ LIPIŃSKI- klasa 3b

          JAN KOT- klasa 2b

          MAGDA RYTEL- klasa 2b

           

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

           

          Elżbieta Mościcka

      • 18 maja 2013 - Fascynujący Świat Roślin
        • 18 maja 2013 - Fascynujący Świat Roślin

        • 27.01.2018
        •  

          18 maja 2013 roku (sobota) mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładach organizowanych przez Wydział Biologii UW. Myślą przewodnią był „Fascynujący Świat Roślin”. Wycieczkę organizowała p.Katarzyna Czyż. Mieliśmy do wyboru różne wykłady i warsztaty, takie jak: „Oszustwa (czasem popłaca, czyli o naciągaczach i przebierańcach w świecie kwiatów”.Grupa, do której należałem, uczestniczyła w wykładzie opowiadającym o oszustwach roślin związanych z zapylaniem.

          W bardzo interesujący sposób zaprezentowano nam różne metody zapylania, w których rośliny wykorzystują, a wręcz naciągają zwierzęta, by spełnić swoje życiowe funkcje. Jednocześnie przedstawiono nam zwierzęta, które rabują kwiaty i w ten sposób je zapylają.Najciekawszym przykładem było przystosowanie storczyka do zapładniania przez muchówki.Następnym punktem był wykład p. Wojciecha Doroszewicza, opowiadająca o lasach deszczowych Brazylii. Mieliśmy możliwość odbyć egzotyczną podróż nad piękne wodospady i przepastne kaniony, poznając ciekawy świat roślin.W tym samym czasie rozpoczęły się warsztaty, podczas których każdy uczestnik mógł wyprodukować ekologiczne kremy i tonik nagietkowy.Ostatnim wykładem była prezentacja o storczyka rosnących w Singapurze. Te przepiękne, różnorodne kwiaty można uprawiać pod gołym niebem w tym tropikalnym zakątku świata.Wszystkie wykłady były bardzo interesujące. Pracownicy naukowi uczelni oraz ich studenci ciekawią opowiedzieli nam o życiu roślin i dowiedzieliśmy się, jak bardzo fascynujący jest świat roślin.

          Kamil Żarnovski

          ZPSK 

        • 26 marca 2013 r. pojechaliśmy na wycieczkę do teatru ROMA

        • 27.01.2018
        • 26 marca 2013 r. pojechaliśmy na wycieczkę do teatru ROMA w Warszawie(mieliśmy do swojej dyspozycji cały 60 osobowy czyściutki, pachnący autokar, a nas było-15 osób)Po dotarciu na miejsce, oczywiście wszyscy byliśmy bardzo głodni i w barze teatralnym zjedliśmy śniadanie. Dzwonek zza kulis "zawołał" nas na przedstawienie pt." Mały Książę". Spektakl był bardzo mądry, opowiadał o chłopcu, który podróżował po planetach i spotkał się z różnymi ludzkimi postawami takimi jak: chciwość, pijaństwo, narcyzm,brak zrozumienia dzieci przez dorosłych.

          Po spektaklu mieliśmy możliwość zobaczyć teatr od kulis. Najpierw wybraliśmy się do sali z perukami. Pani opowiadała nam jak ciężko robi się peruki, czasami nawet całymi nocami. Przeszliśmy wielką scenę, widzieliśmy dekoracje, maszyny i to jak się przemieszczają ogromne konstrukcje podczas przedstawienia.Po obejrzeniu wszystkich zapadni i skrytek powędrowaliśmy do marzenia wielu osób-pokojów pełnych ubrań, kapeluszy i butów- tam było wspaniale. Przymierzaliśmy kapelusze z piórami, frędzelkami, cekinami i wiele wiele innych fantastycznych kostiumów. Nie chcieliśmy, ale musieliśmy opuścić gościnny teatr i wrócić do rzeczywistości i szkoły. Wycieczkę uważam ja i moi koledzy za udaną.

           

          Tekst opracowała Michalina Jędrzejewska kl.III B

      • Niezwykła podróż do drukarni księży Pallotynów
        • Niezwykła podróż do drukarni księży Pallotynów

        • 27.01.2018
        • W środę 20 marca 2013r. wyruszyliśmy na wycieczkę do drukarni Księży Pallotynów w Ząbkach. Po drukarni oprowadzała nas miła pani. Na początku zaprowadziła naszą klasę do pokoju, gdzie na komputerze robi się tzw. „fotoskład” – to znaczy: układa się strony książek i zdjęcia.

          Następnie zobaczyliśmy wielką drukarkę i pani powiedziała, że w tej drukarni drukuje się wszystko z papieru offfsetowego. Mieliśmy także możliwość zobaczyć inne przeróżne ciekawe drukarki. Mnie na tej wycieczce najbardziej spodobała się gilotyna. To taka maszyna z wielkim nożem, który podobno waży aż 4 tony! Obok gilotyny stała też maszyna, która równo składa kartki. Gdy się ją uruchomi to cała się trzęsie. Na koniec pani rozdała nam pamiątki: zakładki, obrazki i mini puzzle. Moim zdaniem na tej wycieczce było bardzo ciekawie. Myślę, że z moją rodziną wybiorę się tam jeszcze raz.

          Aleksandra Elsner, uczennica kl. IIIa

      • VI Konkursu Chemii Doświadczalnej dla uczniów szkół gimnazjalnych
        • VI Konkursu Chemii Doświadczalnej dla uczniów szkół gimnazjalnych

        • 27.01.2018
        • 19 marca 2013 zostały ogłoszone wyniki VI Konkursu Chemii Doświadczalnej dla uczniów szkół gimnazjalnych,który się odbył 19 lutego w technikum nr 27 w Warszawie.Konkurs odbył się pod hasłem "Chemia uczy,bawi i rozwija" jest to konkurs inny niż wszystkie ,jest on doświadczalny w pełni tego słowa znaczeniu,gdyż uczestnik sam wykonuje ciekawe i różnorodne eksperymenty chemiczne.

          W tym roku nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w tym konkursie. Reprezentowały nas trzy zespoły:

          Jadzia Kaczyńska kl.3aJulka Czerwińska kl.3a

          Iga Markowska kl.3aJadzia Mularska kl.3a

          Marta Mioduszewska kl.2bNatalia Sochacka kl.2b

          Wszystkich zespołów biorących udział było 75 z 33 gimnazjów, nasz najlepszy zespół Iga i Jadzia zajęły 11 miejsce, gratulujemy.

          Małgorzata Wiśniewsk

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie