• Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły już za nami!
        • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły już za nami!

        • 27.01.2018
        • W dniu dzisiejszym, tj. 27 maja odbył się Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły, czyli ks. Janie Twardowskim. Uczniowie Szkoły Podstawowej mogli sprawdzić swoją wiedzę w zakresie znajomości życiorysu, 

          odpowiadając na pytania w trzech kategoriach: pytania łatwe za 6 punktów, łatwiejsze za 4 punkty i bardzo łatwe za 2 punkty. Za znajomość hymnu, recytację wiersza i wzięcie udziału w konkursie plastycznym można było zgromadzić kolejne punkty na specjalnie przygotowanej karcie konkursowej. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Dnia Rodziny.

      • Wycieczka „Śladami księdza Jana Twardowskiego”
        • Wycieczka „Śladami księdza Jana Twardowskiego”

        • 27.01.2018
        • Dnia 08.05.2014 r. klasy 3a oraz 3b pojechały na wycieczkę pt. „Śladami księdza Jana Twardowskiego”, patrona naszej szkoły.

          Udaliśmy się do Warszawy na Krakowskie Przedmieście do Kościoła Sióstr Wizytek, którego ksiądz był przez wiele lat rektorem. Przed kościołem stoi ławeczka-pomnik poświęcona osobie Jana Twardowskiego. Potem poszliśmy do ogrodu, w którym ksiądz pisał wiersze. Następnie odwiedziliśmy dom kapłana. Oglądaliśmy książki, pamiętniki, zdjęcia i łóżko, na który spał ksiądz Twardowski. W pokoju stoi duży biały piec kaflowy, na którym podpisały się osoby odwiedzające to miejsce. Naszą uwagę zwróciło skromne wyposażenie mieszkania.

          Wycieczka przybliżyła nam postać patrona naszej szkoły. Uważamy, że każdy uczeń powinien poznać miejsce życia i pracy ks. Jana Twardowskiego. (Joanna Dyrla, kl.3a)

           

          W dniu 8 maja 2014 r. uczniowie klasy 3A i 3 B wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce pt. „Śladami ks. Jana Twardowskiego” – patrona naszej szkoły. Ksiądz Twardowski mieszkał na Krakowskim Przedmieściu przy kościele Sióstr Wizytek i właśnie tam się udaliśmy. Przepiękny kościół, w którym organistą był F. Chopin. To właśnie tu w kościele Sióstr Wizytek nasz patron pełnił posługę kapłana i to właśnie tu spędził ponad połowę lat swego życia.

          Oprowadzał nas przyjaciel księdza, pan Tadeusz Olszewski, który obecnie pełni rolę organisty w tej świątyni, a przez długie lata związany był z księdzem Twardowskim, mówił, że aż pół wieku.

          Gdy weszliśmy do świątyni od razu przy wejściu zobaczyliśmy marmurowy klęcznik, który został wykonany na pamiątkę tej niezwykłej posługi kapłana i poety. Na klęczniku został wyryty jego ostatni wiersz napisany przed śmiercią i obok wiersza jest przyczepiona malutka biedronka. Widzieliśmy konfesjonał, w którym spowiadał kapłan, widzieliśmy piękny ołtarz przy którym ksiądz Jan odprawiał Mszę świętą i głosił homilie. 

          Z uwagi na fakt, iż przy kościele znajduje się klasztor kontemplacyjny zakonu sióstr wizytek, to widzieliśmy specjalne miejsce przy ołtarzu, gdzie siostry przyjmują komunię świętą.

          Niezapomniane wrażenie pozostawiło na mnie odwiedzenie bardzo skromnego mieszkania kapłana, w którym od razu łatwo można było skojarzyć wyposażenie z tematyką wierszy. To co rzucało się w oczy, to niezliczone ilości biedronek, nawet na obrusie są wyhaftowane biedronki. W pokoiku księdza Jana stoi oczywiście drewniany krzyż i jest też mnóstwo aniołów.

          W pokoju jest piec węglowy, który jest jak „pamiętnik”, bo na kaflach znajdują się podpisy gości poety. Pan Tadeusz, który nas oprowadzał mówił, że ksiądz Jan bardzo lubił dzieci. W pamięci utkwił mi napis na kaflu „dla księdza-dziadka”. 

          Przy łóżku leżą długopisy i kolorowe karteczki, a pod nim stoją buty. Pan Tadeusz mówił, że od śmierci księdza Jana wnętrze pokoju nie zostało zmienione.

          Później wyszliśmy na skwer nieopodal kościoła, który nosi imię księdza Jana Twardowskiego, gdzie stoi ławeczka, na której miał zwyczaj przysiadywać ksiądz Jan. Po dotknięciu ławeczki można było usłyszeć wiersze poety.

          W podzięce panu Tadeuszowi Olszewskiemu za oprowadzenie i przekazanie informacji o naszym patronie zaśpiewaliśmy hymn szkoły. Cieszę się, że moja szkoła ma takiego patrona.

           

          Zosia Radziszewska, kl. 3b SP z mamą

          ZPSK

          Foto: ZPSK

      • THE UK QUIZ
        • THE UK QUIZ

        • 27.01.2018
        • W środę 21 maja uczniowie kl. 4-6 reprezentowali naszą Szkołę Podstawową w konkursie wiedzy o Zjednoczonym Królestwie. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Ząbkach. Nasi uczniowie, podobnie jak ich koledzy z Dwójki, odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie zadane im pytania, dzięki czemu zajęli pierwsze miejsce. 

          Wydarzenie to pozwoliło nam nie tylko zintegrować się między klasami, zmobilizować w przygotowaniu do finału, ale przede wszystkim dało dużo radości, którą możemy oglądać na załączonych zdjęciach. Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom za dobrą pracę i piękną prezentację naszej Szkoły: Stefanii Kucharskiej, Alicji Pawłowskiej oraz Agnieszce Żarskiej z kl. 5, Ani Kaczyńskiej z kl. 6a oraz Tomkowi Nikoniukowi z kl. 4b – naszemu Kapitanowi zespołu.

           

          Aniela Baranowska

      • Zielona Szkoła- survival
        • Zielona Szkoła- survival

        • 27.01.2018
        • W dniach 16-18 czerwca klasy szóste szkoły podstawowej wraz z panią Anetą Wiercińską, panią Joanną Radoń i panem Robertem Świstem pojechały na wycieczkę survivalową do Serpelic. Towarzyszyli nam przedstawiciele firmy SKAUT. Pierwszego dnia obie klasy podzieliły się na grupy i pierwsza grupa poszła na rodeo, a druga na bungee run. 

          Polegało to na tym, że trzeba było przywiązać do siebie gumę, biec po specjalnej bieżni i położyć woreczek jak najdalej. Następnie pierwsza grupa poszła na tę atrakcję, a druga wybrała się na rejs. Po 45 minutach grupy się wymieniły. Po kolacji odbyło się ognisko na plaży nad Bugiem.

          Drugiego dnia rano był żyroskop i ściana wspinaczkowa, a po południu sumo i dmuchańce. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

          Trzeciego, ostatniego dnia – wypad do lasu, gdzie ćwiczyliśmy łucznictwo. Potem mieliśmy gry terenowe: „Apokalipsa zombie” i „Strażnik totemu”. Gdy skończyliśmy zabawy w lesie, po obiedzie pakowaliśmy się i sprzątaliśmy pokoje. Ten wyjazd był bardzo udany. (Leopold Orzeszko, kl. VIb)

      • 20, 21 maja – Archipelag Skarbów
        • 20, 21 maja – Archipelag Skarbów

        • 27.01.2018
        • W dniach 20, 21 maja nasi gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach „Archipelag Skarbów”. „Archipelag” to program profilaktyczny dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalny, który uczy zdrowego i mądrego stylu życia. 

          Prowadzący podczas interaktywnego spotkania zachęcają młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii, pokazują młodym ludziom ich siłę. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. 

           

          FOTO: ZPSK

      • XXIV Festiwal Piosenki Ząbki 2014
        • XXIV Festiwal Piosenki Ząbki 2014

        • 27.01.2018
        • Kasia Kaczyńska zdobyła nagrodę GRAND PRIX, czyli najwyższą festiwalową nagrodę!Gratulujemy Kasiu wygranej! :)

           

          FOTO: MOK ZĄBKI 

      • Muzyczne zajęcia artystyczne rok 2013/2014
        • Muzyczne zajęcia artystyczne rok 2013/2014

        • 27.01.2018
        • Dnia 6 maja 2014 r. w ramach projektu muzycznego byliśmy z naszą grupą artystyczną, którą prowadzi p. Irena Jaszczyk w Operze Narodowej na spektaklu pt. „Elektra”. Było to dla nas, uczniów klasy II gimnazjum pierwsze wyjście do Teatru Wielkiego. Opera podobała się prawie wszystkim. Czekamy na kolejne wyjście do tak prestiżowego miejsca!

          Ponadto w tym roku szkolnym nasza grupa z klasy II gimnazjum, w ramach muzycznych zajęć artystycznych odwiedziła także:

          Filharmonię NarodowąPasja według świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego:Wielkie dzieło polskiego współczesnego kompozytora opisujące mękę i śmierć Pana Jezusa.

          Muzeum Fryderyka Chopina – Niesamowite miejsce, w którym można dowiedzieć się tylko najlepszych wiadomości o największym polskim kompozytorze.

          Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie – Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego wysłuchaliśmy m. in. Magnificat Jana Sebastiana Bacha.

          Społeczność Chrześcijańska PółnocTrzecia Godzina Dnia (TGD): wspaniały koncert muzyki gospel wychwalający naszego Boga.

          Mamy nadzieję, że znajdziemy czas na jeszcze choć jeden koncert przed rozdaniem świadectw. (Jakub Wiśniewski i Piotr Biazik, kl. II gim.)

      • Dzień Otwarty 23.04
        • Dzień Otwarty 23.04

        • 27.01.2018
        • W dniu 23.04 odbył się Dzień Otwarty, czyli spotkanie dla kandydatów i ich rodziców. Goście mogli odwiedzić szkolne sale i porozmawiać z nauczycielami i pracownikami naszej szkoły. W sali nr 1 można było odbyć rozmowę z administratorem, zobaczyć, jak działa szkolny monitoring, w sali 2 rezydowały panie Aniela Baranowska i Ania Kudlek, można było zobaczyć filmik na temat nauki języków obcych przygotowany specjalnie na tę okazję. Sala 3 stała się na ten czas świetlicą, gdzie rodzice mogli zostawić swoje najmłodsze pociechy pod czujnym okiem siostry Lidii. W sali nr 4 znajdowały się mikroskopy, binokular - panie Kasia Czyż i Małgosia Wiśniewska przygotowały dla odwiedzających nas gości wiele niespodzianek. Sala nr 5 była królestwem pani Irenki. Można było wspólnie z chórzystami pośpiewać, posłuchać hymnu szkoły. O godzinie 18:00 wszyscy udali się do dolnego kościoła na spotkanie z siostrą Dyrektor i księdzem Proboszczem. 

           

      • 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji.
        • 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji.

        • 27.01.2018
        •  3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.

           Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Teraz mamy w tym dniu wolne od pracy.Z tej okazji w nasza szkoła świętowała.

      • Klasy I-sze gimnazjum u Dominikanów w Korbielowie
        • Klasy I-sze gimnazjum u Dominikanów w Korbielowie

        • 27.01.2018
        • Wtorek po Wielkanocy był długo wyczekiwanym dniem. Właśnie wtedy wyruszyliśmy do Bielsko-Białej, gdzie pod opieką wychowawczyń oraz p. Roberta Pilichowskiego zaczęliśmy górską przygodę z opisem stworzenia świata w tle. Może się wydawać, że Studio Filmów Rysunkowych i Beskidy mają niewiele wspólnego z opisem stworzenia świata, ale nic bardziej mylnego.

          Powitani przez dominikanów – o. Marka Urbanowskiego oraz o. Krzysztofa Frąckiewicza z klasztoru w Korbielowie wyruszyliśmy w przestrzeń miejską, by „od kuchni” poznać tajniki powstawania kreskówek naszych rodziców. Po czasie wolnym i obiedzie, podzieleni na dwie grupy realizowaliśmy pierwsze zadanie – zdjęcia architektury miasta.

          Drugi dzień rozpoczęliśmy od dominikańskiej szkoły modlitwy. Wielu z nas zapewne długo będzie pamiętać to, że kaptury u zakonników przeciwdziałają rozproszeniom. Może i my powinniśmy zakładać bluzy z kapturami przynajmniej na comiesięczne nabożeństwa pokutne? :-)

          Środa była naznaczona zmienną pogodą. Podczas wjazdu wyciągiem zebraliśmy na naszych ubraniach naprawdę dużą ilość wody. Wchodzenie pod górę w mokrej odzieży nie było zbyt łatwe. Msza św. w schronisku, przerwa na herbatę oraz ciepłą szarlotkę i do dzieła! W sześciu grupach, z których każda dostała kordonek i szary papier, ilustrowaliśmy stworzenie świata według Księgi Rodzaju. W drodze powrotnej rozegraliśmy mecz na hali i znów wcieliliśmy się w fotografów.

          Tego dnia dołączył do nas br. Paweł Kaszubski – legionista z Warszawy! To głównie jemu zawdzięczamy wspaniałe mecze na wysokości pow. 1000 m n. p. m. Od tego dnia poziom piłki nożnej jest w naszej szkole jeszcze wyższy… ;-)

          Trzeci dzień i druga wyprawa (Słowacja). „Drapiący las”, „Szlak piosenki”, a także „Żmijowa łąka”, to tylko niektóre z miejsc znane od tego dnia tylko wtajemniczonym. Każdy rysował indywidualną mapę okolicy. Marcin zaś złapał tego dnia najwięcej zwierząt. ;-)

          Po obiedzie wykonaliśmy ostatnie już zadanie – teatr cieni. Ale jak tu przedstawić 7 dni Boskiej pracy i odpoczynku tylko swoim ciałem? Bez obaw! Pomimo, iż opis był tylko jeden, pomysłów było aż 6. Wieczorem dokończyliśmy film, a Ci, którzy wykonali wszystkie zadania, spotkali się o 23:15 z p. Sylwią i o. Markiem i wyposażeni w latarki wyszli w ciemną noc. A gdzie? Do lasu! Tam, gdzie mieszkają wilki. Przez 1,5 godz. nie spotkaliśmy żadnego dzikiego zwierzęcia, ale świadomość, że mogą czaić się w mroku trzymała nas w napięciu.

          Piątkowy poranek rozpoczęliśmy adoracją z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, a po śniadaniu przyszedł czas na podsumowanie tych trzech dni. Każda praca została oceniona, nie tylko pod względem realizacji, ale także współpracy i zaangażowania.

          I choć uczniowie mówili, że mieli mało czasu wyłącznie dla siebie, że był on wypełniony zadaniami, to o. Marek podkreślił, że „był to czas, którego może nie wykorzystaliście dla siebie, ale podarowaliście innym.”

          My, wychowawcy mamy nadzieję, że doświadczenia tych trzech dni pozostawiły nie tylko zmęczenie i odciski, ale dotknęły czegoś w środku każdego z uczestników. Że to, co zapoczątkowali dominikanie będzie zauważalne każdego dnia w relacjach pomiędzy uczniami. A także, że za rok znów będziemy mogli wyjechać…

           

          PS. Dominikanie zapraszają każdego na wypoczynek i rekolekcje z górami w tle. A my rekomendujemy to miejsce!  

           

          (SO-T)

        • „Kamienie na szaniec”

        • 27.01.2018
        • 03.04.2014 r. klasy Ia i Ib gimnazjum obejrzały w Multikinie Targówek film R. Glińskiego „Kamienie na szaniec”. W drodze powrotnej nikomu nie było do śmiechu ani żartów.

          Wszyscy byli pod dużym wrażeniem odwagi młodych ludzi oraz okrucieństwa okupantów (film był momentami niezwykle brutalny – niektóre dziewczyny zamykały oczy). Warto było odbyć taką lekcję patriotyzmu, która pozostawiła w każdym refleksję dotyczącą realiów życia w tamtym okresie.

        • Warsztaty dla rodziców w ZPSK

        • 27.01.2018
        • Tym razem było o chwaleniu dzieci. 13 chętnych (z Ząbek i Targówka) zebrało się 10.04.2014 r. o godz. 17:00, by pod kierunkiem pedagoga szkolnego Sylwii Okrasa-Truby uczyć się konstruowania pochwał, które wzmacniają poczucie własnej wartości u dzieci. Zaczęło się od przewrotnego pytania „Dlaczego NIE warto chwalić?”, 

          a później uczestnicy odwoływali się do własnych doświadczeń i sami mogli przeżyć to, jak działa prawdziwa pochwała. Wrócili do domów zainspirowani do działania i chwalenia J. Warto robić takie spotkania, tym bardziej, że kilkoro z nich przyszło do nas po raz kolejny.

      • Wycieczka do firmy Bayer
        • Wycieczka do firmy Bayer

        • 27.01.2018
        • Dnia 10.04 klasa IV a z p. Kasią Czyż uczestniczyła w Naukowym Czwartku BayLab, czyli w warsztatach naukowych organizowanych przez firmę Bayer. Była też z nami Siostra Dyrektor. Braliśmy udział w ćwiczeniach laboratoryjnych. Mogliśmy też skorzystać z niezwykłej atrakcji – stołu multimedialnego, który przedstawiał innowacyjną działalność firmy Bayer. O dziwo, nie jest ona związana z produkcją leków.

          Na zajęciach dowiedzieliśmy się, że najwięcej witaminy C jest w papryce. Usłyszeliśmy jak pracuje nasze serce. Wiemy, co dzieje się, kiedy naczynia krwionośne zmniejszają swój przepływ. Oglądaliśmy też preparaty mikroskopowe np. nogę i głowę muchy, larwę komara, pantofelki.

          Było super naukowo i ciekawie.

      • Uroczystości Wielkanocne w naszej szkole, 16.04.2014 r.
        • Uroczystości Wielkanocne w naszej szkole, 16.04.2014 r.

        • 27.01.2018
        • Tradycyjnie już w Wielką Środę w naszej szkole przeżywaliśmy niezwykły czas – zadumy, modlitwy i spotkania. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w drodze krzyżowej, by po raz kolejny poprzez to niecodzienne misterium zastanowić się nad tym, co tak naprawdę oznacza cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie.

          Idziemy za Krzyżem – przeżywamy cierpienie Pana. Dla nas – dla Szkoły Katolickiej pójście za Krzyżem ma wymiar niemal symboliczny, wyznacza cel, dlatego też tak ważne są dla nas Święta Wielkanocne.

          Na końcu drogi jest zmartwychwstanie – a symbolem zmartwychwstania i nowego życia jest jajko. I właśnie dlatego organizujemy „Konkurs Koszyczkowy”, w którym biorą udział wszystkie klasy. Oceniane są: nawiązanie do tradycji, oryginalność i pomysłowość, samodzielność i estetyka wykonania. W tym roku miejsce pierwsze zajęła klasa 0a, miejsce drugie – klasa 2a SP, a miejsce trzecie – 1a SP. Na koniec dnia każda z klas w swoim gronie spotkała się z wychowawcami, by pobyć, porozmawiać przy świątecznym stole i podzielić się święconym jajkiem. (ALW)

      • Wycieczka do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”
        • Wycieczka do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”

        • 27.01.2018
        • W dniu 25 marca br. klasy 3a i 1a wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”. Spektakl ten był czymś więcej niż perfekcyjną rozrywką. Opowieść o chłopcu z ulicy, który woli zawdzięczać życiowe powodzenie sobie samemu niż magii, zawiera piękne i mądre przesłanie na temat charakteru w świecie, który bardziej ceni sobie blichtr i efekciarstwo.

          „Aladyn” jest także opowieścią o przyjaźni i zaufaniu, a wreszcie o prawdziwej miłości, takiej, która nie liczy się z pozycją społeczną i majątkiem. Było to widowisko, które bawi ucząc, uczy bawiąc, a także wzrusza publiczność w każdym wieku.

           

          Małgosia Seta, kl. 3a: „Były piękne efekty, dużo muzyki, kolorowych strojów i prawdziwy latający dywan nad głowami widzów. Zachęcamy inne klasy do wybrania się na ten spektakl. Naprawdę warto!"

      • Nasze gimnazjalistki w Coca Cola Cup!
        • Nasze gimnazjalistki w Coca Cola Cup!

        • 27.01.2018
        • Wystartowały rozgrywki 16. edycji największego piłkarskiego turnieju dla młodzieży gimnazjalnej Coca-Cola Cup, już po raz drugi rozgrywanego pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”. 

          W tym roku w turnieju wzięły udział również nasze uczennice z gimnazjum i brawurowo przeszły przez pierwszy etap rozgrywek i zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. Opiekunem grupy jest pan Robert Świst. Gratulujemy! 

      • Rekolekcje – 28.03.2014 r.
        • Rekolekcje – 28.03.2014 r.

        • 27.01.2018
        • W dniu 28 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Towarzyszyła nam grupa rekolekcyjna, której przewodniczył o. Mihovil Filipović ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Towarzystwa Maryi (S.M.M.). 

          Podczas tego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekolekcyjnych, każdy otrzymał List od Pana Boga, który miał zabrać ze sobą do domu. W Kościele był czas na adorację przed Najświętszym Sakramentem oraz spowiedź. Wszyscy uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem ks. Pawła Bąka.  Na zakończenie rekolekcyjnego dnia skupienia została odprawiona uroczysta Msza święta.

          (Krzysztof Jaszczak)

           

          FOTO: Krzysztof Jaszczak

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie