Klasa 5a, w ramach lekcji języka polskiego, wzięła udział w wydarzeniu wyjątkowym. Na czas trwania lekcji sala lekcyjna oraz szkolna biblioteka stały się pokojami zagadek, z których uczniowie musieli się wydostać, odpowiadając na rozmaite pytania, główkując, szukając śladów, szperając w książkach. Pokój zagadek został wcześniej bardzo starannie przygotowany, zwłaszcza przez dziewczyny z klasy 5a, które przyniosły na czas trwania gry wiele gadżetów i pomocy. Brawo!
Teatr mitów w klasie 5a
- 14.12.2018
Jako podsumowanie lekcji na temat mitów w klasie 5a odbyło się wydarzenie niecodzienne. Młodzież napisała najpierw własne scenariusze na podstawie mitów, wykonała kukiełki i sceny, a następnie na forum klasy zaprezentowała swoje krótkie spektakle. Dzieci, będąc także widzami, przy okazji uczyły się, jak należy i jak nie należy zachowywać się w prawdziwym teatrze. Efekty pracy były bardzo ciekawe, kukiełki i sceny można oglądać na szkolonym korytarzu.
5
Planeta Małego Księcia
- 14.12.2018
Klasa 8b tworzy galaktykę Małego Księcia
W ramach niekonwencjonalnego omówienia lektury obowiązkowej w klasie 8b - i chwilowej przerwy w testowym przygotowywaniu się do egzaminu ósmoklasisty - przygotowywaliśmy, w ramach lekcji języka polskiego, planety Małego Księcia ze ścinków gazet, wybierając kluczowe słowa, które opisywałyby planetę małego mieszkańca. Następnego dnia wykonaliśmy planety innych mieszkańców galaktyki opisanej przez Exupery'ego. Zapraszamy do oglądania do sali B.
Bajki z dawnych lat – kl. 1c
- 11.12.2018
10 grudnia 2018 r. rozpoczął się w niezwykły sposób dla kl.1c. P. Kamila Ś. – mama jednego z uczniów, odwiedziła nas na lekcji, aby zaprezentować kilka bajek z dawnych lat za pomocą projektora. Na ten cel przygotowaliśmy odpowiednio salę – opuściliśmy rolety i w ciemnościach oglądaliśmy bajki: „Przygody Białego Misia”, „Wróbelek Maciuś”, „Jak pies wilkowi buty szył” i „Trzy małe lwiątka”. P. Kamila wraz z p. wychowawczynią Anną Szajder, czytały dzieciom podpisy pod obrazkami i przesuwały pokrętło – klisza po kliszy… Kilkoro dzieci z klasy już było na takim seansie, ale dla większości było to nowe doświadczenie i z ogromnym zaciekawieniem słuchały czytanych bajek oraz oglądały kolorowe obrazki. Przez 45 minut poczuliśmy się jak w starym kinie… Ta zapomniana technika wyświetlania bajek przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieciom się bardzo podobało, o czym świadczyła idealna cisza podczas projekcji. Dziękujemy bardzo p. Kamili za jakże wspaniałe urozmaicenie nam lekcji. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci oraz wzbudzenie zainteresowania zapomnianymi już technikami prezentacji filmów kina niemego.
Barbórka w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej
- 11.12.2018
W minionym tygodniu uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Górnikiem. W uroczystość Barbórki odwiedził nas w galowym stroju górniczym Pan Wiesław Rokosz. Podczas tego spotkania uczniowie mogli poznać tajniki pracy związanej wydobywaniem z ziemi różnych skarbów: takich jak węgiel, sól, gaz, nafta, a nawet złoto i diamenty. Dowiedzieliśmy się między innymi, że górnictwo dzieli się na odkrywkowe i głębinowe. Poznaliśmy też w skrócie historię górnictwa, a także dowiedzieliśmy się skąd się bierze nafta i do czego się jej używa. Spotkanie obudziło dużą ciekawość dzieci, które zasypały gościa pytaniami.
Klasa 5a w Warszawskim ZOO
- 11.12.2018
Dnia 13.11 uczniowie klasy 5a z p. Katarzyną Czyż i p. Asią Radoń byli na warsztatach o gadach w Warszawskim ZOO. Warsztaty były bardzo ciekawe. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć , a nawet przytulić węże oraz różne jaszczurki i żółwie. Dowiedzieliśmy się, że hodowla takich zwierząt w domu jest bardzo trudna, bo bardzo długo żyją i nie są w stanie się z człowiekiem zaprzyjaźnić. Dlatego też często są wyrzucane, kiedy znudzą się właścicielom. Gady nie są przyzwyczajone do życia w niewoli, w małych terrariach i bardzo się w takich warunkach męczą.
Potem oglądaliśmy inne zwierzęta w ZOO. Byliśmy w pawilonie z rybami, małpami, ptakami. Oglądaliśmy foki, białe niedźwiedzie i wydry.
Wycieczka była bardzo ciekawa, ale za krótka . Zostało jeszcze wiele miejsc , których nie zobaczyliśmy. Musimy tu jeszcze wrócić.
Uczennica klasy 5a
2
Dzień otwarty - podsumowanie
- 06.12.2018
W ramach podsumowania z dnia otwartego 6 grudnia, wszystkim zainteresowanym rodzicom udostępniamy do pobrania wykorzystane materiały.
Przygotowania przedświąteczne w Szkole Katolickiej
- 06.12.2018
Dnia 1 grudnia 2018 r. społeczność Szkoły Katolickiej w Ząbkach rozpoczęła przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia bowiem odbywał się w szkole Adwentowy Dzień Skupienia. Od rana atmosfera była podniosła – nauczyciele, rodzice oraz uczniowie poszczególnych klas brali udział w rekolekcjach, głoszonych przez ks. Łukasza i Rafała. O godzinie 12:00 rozpoczęła się Msza święta, zaś potem moment, na który wielu czekało – świąteczny kiermasz. Hasła reklamowe wykrzykiwane przez dzieci słychać było już przy wejściu: „Nie wpadaj w histerię – przybywaj na loterię!”, „Najlepszy barszczyk z uszkami w mieście!”, itp. Historia świątecznych jarmarków sięga końca XIII wieku, kiedy to na rynku austriackim można było kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne, rozmaite wyroby rękodzielnicze czy pyszne potrawy. Od kilku lat w Polsce takie spotkania przed świętami stają się coraz bardziej popularne – nie tylko w dużych miastach, ale też w małych społecznościach – takich jak nasza – szkolna. To dobra i miła tradycja, z pewnością na szkolnym jarmarku w czasie Adwentowego Dnia Skupienia spotkamy się jeszcze nie raz.
15
Orszak Trzech Króli
- 04.12.2018
Orszak Trzech Króli to największe Jasełka na świecie! W 2018 roku odbyły się w 644 miejscowościach w Polsce i 14 poza jej granicami.
W naszej szkole ruszył nabór. Chętnych zapraszamy o zgłoszenie się do koordynatora!!!
Wycieczka klasy 5b do Komendy Stołecznej Policji w Warszawie
- 04.12.2018
20 listopada 2018 r. klasa 5b udała się na wycieczkę do Komendy Społecznej Policji w Warszawie, zorganizowaną przez mamę jednego z uczniów (Miłosza). Na początku poszliśmy do laboratorium kryminalistyki, po drodze zwiedzając dość duży obszar Komendy. Oprowadzał nas pan policjant. Pokazano nam gdzie odkrywane są linie papilarne i jak się to wszystko odbywa. Pani policjantka pokazała nam różne kształty linii papilarnych oraz wytłumaczyła jak pędzelkiem i żelazem można odkryć czyjś ślad np. na butelce. Mogliśmy sami zrobić swoje odciski palców i zabrać je do domu. Po zwiedzeniu laboratorium udaliśmy się do serca policji. Było tam multum sprzętu do monitoringu i komputerów. Pan mówił nam o różnych śmiesznych sytuacjach, które nagrano i wielu innych ciekawych zdarzeniach. Po tym udaliśmy się do Białej Sali, gdzie były różne rodzaje broni i pan policjant opowiedział nam trochę o historii tego miejsca. Na koniec wycieczki poszliśmy do Parku Krasińskiego, gdzie na placu zabaw wszyscy kręciliśmy się na karuzeli, a potem karmiliśmy kaczki, które żyją w parku. Na pewno nie zapomnimy tej wycieczki oraz głodnych kaczek.
Maria, klasa 5b
Dzień Jabłka
- 29.11.2018
W poniedziałek 26 listopada w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Jabłka”. Klasy młodsze stanęły na wysokości zadania i prześlicznie udekorowały swoje klasy własnoręcznie zrobionymi jabłkami. Na gazetkach umieszczone zostały informacje o tym owocu. Dzieci posiadały opaski z jabłuszkiem, natomiast część dzieci ubrana była w kolorach jabłka. Furorę tego dnia stanowiła Jabłuszkowa Fotobudka.
W tym dniu nie zabrakło również smakołyków związanych z tym pysznym i zdrowym owocem. W klasach dzieci kosztowały wypieków takich jak szarlotki, jabłeczniki czy muffinki w kształcie jabłka.
Uczniowie wspólnie uczestniczyli w degustacji jabłek w dolnym kościele. Mogły porównać smak różnych odmian jabłek. Na specjalnych miarkach zaznaczały, które jabłko jest najlepsze.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia!
24
Warsztaty decoupage w klasie 1c
- 27.11.2018
23. listopada w kl.1c odbyła się lekcja otwarta z edukacji plastycznej, poświęcona technice decoupage, prowadzona przez mamę jednego z naszych uczniów – p. Aleksandrę R. Uczniowie z klasy 1c wraz z wychowawcą p. Anną Szajder byli uczestnikami tej właśnie lekcji. Na początku lekcji została omówiona ta technika. Pani Aleksandra zaprezentowała krok po kroku ozdabianie anioła i gwiazdki. Uczniowie zostali wyposażeni we wszystkie potrzebne materiały i rozpoczęła się praca. Zdobili drewniane anioły z ażurowymi skrzydłami i zawieszki choinkowe gwiazdki.
Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów. Wybór serwetek do decoupage'u jest ogromny, a ich przyklejanie proste. Technika zdobienia polega na przyklejaniu na dowolnym przedmiocie motywów z papieru. Nie trzeba mieć umiejętności plastycznych, by tworzyć piękne motywy.
Naklejanie serwetek wykorzystywanych w technice decoupage nie jest trudne. Najpierw przedmiot, który chcemy ozdobić decoupage'em malujemy farbą. Starannie nakładamy serwetki, które chcemy nakleić. Jeśli używamy zwykłych papierowych serwetek, odrzucamy spodnie warstwy, zostawiamy tylko tę, na której widnieje grafika. Papierową serwetkę przyklejamy do powierzchni, smarując ją klejem, który jednocześnie przykleja i chroni też serwetkę (smarujemy wierzch serwetki). Potem stosujemy kolejne etapy zdobienia przedmiotów metodą decoupage, np. możemy lakierem pokryć cały przedmiot.
Inspiracją do użycia tej techniki był Adwentowy Dzień Skupienia. Wszystkie aniołki i zawieszki choinkowe trafią na kiermasz organizowany 1.grudnia w budynku szkoły. Dziękujemy serdecznie p. Aleksandrze za poświęcony czas i przybliżenie nam nowej techniki plastycznej. Na pewno ją wykorzystamy nie raz na zajęciach plastycznych.
Głównym celem zajęć było kształcenie i budzenie nowych postaw plastycznych, umożliwienie uczniom różnych doświadczeń. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowały, tworząc piękne prace w technice decoupage.
4
Warsztaty w Operze Narodowej
- 27.11.2018
Dnia 15.11. Pojechaliśmy wraz z klasami 6a, 7a, 8a, 8b do Opery Narodowej w Warszawie na warsztaty „Opera w kadrze”. Zebraliśmy się po 3 lekcji na Patio i po chwili wsiedliśmy do autokarów. Bardzo szybko dojechaliśmy na miejsce.
Opera ma swoją ponad 400-letnią historię. To teatr, w którym aktorzy śpiewają zamiast mówić. Najważniejsza jest tam muzyka. Bohaterowie występujący na scenie są co prawda w kostiumach
i towarzyszy im scenografia, ale ich emocje oddaje muzyka, dzięki której sens wypowiedzi dociera do słuchaczy nawet, gdy tekst śpiewany jest w obcym języku.Nasze warsztaty prowadzone były na podstawie opery „Czarodziejski flet „ Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest to jedna z dziesięciu najpopularniejszych oper na świecie. Opera kojarzy się z aktorami w wysokich perukach . To przedstawienie przygotowane zostało w konwencji niemego kina, trochę komiksu, a akcja rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym.
My obejrzeliśmy ją… na ekranie kinowym ! Dzięki temu, że przedstawienie zostało nagrane, mogliśmy dowiedzieć się o nim więcej. Razem z dzielnym księciem Taminem i jego tchórzliwym kompanem Papagenem wyruszymy na podbój tajemniczego baśniowego świata. Prowadzący warsztaty kilkakrotnie zatrzymywali nagranie i opowiadali nam o występujących postaciach, o następujących wydarzeniach. Zwracali nam również uwagę na to ,w jaki sposób scenograf przedstawił swoje pomysły i że w scenografii można zauważyć różne symbole ważne dla przedstawienia. Tłumaczyli tekst, który śpiewany był po niemiecku. Tekst operowy jest trudny do zrozumienia nawet gdy jest śpiewany po polsku. Krzysiek A. - kolega z klasy zrozumiał tekst nawet po niemiecku! Bardzo spodobało się to prowadzącym.
Chociaż większość muzyki wysłuchaliśmy z nagrania, to jak na operę przystało była również muzyka „na żywo”. Dwoje śpiewaków przy akompaniamencie pianistki ( tak się mówi, chociaż Pani ta grała na prawdziwym fortepianie) zaśpiewali dla nas „największe przeboje” z tej opery:
Arię Królowej Nocy https://www.youtube.com/watch?v=pZcaf9GfyWs
Pa-pa-pa-pa-pa https://www.youtube.com/watch?v=87UE2GC5db0
Śpiewacy zaproponowali, że wykonają nam w różnych wersjach arię pt. „Pa-pa-pa-pa-pa”. Poprosili, abyśmy podali swoje propozycje. Oto one:
- ze złością i nienawiścią;
- z żalem i smutkiem;
- ze zawstydzeniem i zażenowaniem.
Ku naszemu zaskoczeniu śpiewacy (którzy jak sami zaznaczyli są również aktorami) fantastycznie poradzili sobie z naszymi propozycjami. W ten sposób chcieli nam pokazać, że mimo tego, że w operze stały jest tekst i muzyka, można to zaśpiewać z różną intencją i intonacją. I to jest główne zadanie reżysera przedstawienia. On decyduje o tym w jaki sposób przedstawienie ma być zaprezentowane publiczności. Pomysłowość i kreatywność reżyserów sprawia, że dzieło muzyczne napisane kilka wieków temu, pokazywane jest na sposób bardziej współczesny dla widza.
Na pożegnanie dostaliśmy książeczki i plakietki.
Przed budynkiem opery czekały już na nas autokary i bardzo szybko wróciliśmy z powrotem do szkoły.
Kajetan D.
Jeżeli kogoś zainteresowało to, jak wyglądają scenografia i kostiumy w operze „Czarodziejski flet” granej w Operze Narodowej w Warszawie, może co nieco zobaczyć w zwiastunie. http://vod.teatrwielki.pl/stream/vod/czarodziejski-flet-trailer/
Klasa 3a i 3b w Parku Miniatur
- 27.11.2018
Dnia 19 listopada 2018 roku klasy 3A i 3B udały się na wycieczkę do Parku Miniatur w Warszawie.
Dziś pojechałam z klasą do Parku Miniatur. Znajduje się on w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 66. Oglądaliśmy tam ciekawe utracone perły architektury. Pracujący tam pan opowiadał nam, co działo się z nimi w dawnych czasach.
Ania Z. kl. 3A
Obejrzeliśmy 10 miniatur warszawskich zabytków, takich jak: Pałac Saski, Żelazna Brama, Teatr Letni. Wszystkie eksponaty znajdowały się na dworze. Makiety zostały wykonane przez artystów na podstawie fotografii i rysunków.
Maja P. kl. 3A
Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć „Utracone Perły Architektury” czyli budynki, które były zburzone w dawnych latach. Oglądaliśmy makiety budowlane w skali 1:25. Widzieliśmy Pałac Saski, Pałac Karasia, Budynek Giełdy Warszawskiej, Wielki Salon z Ogrodu Saskiego , Żelazną Bramę oraz Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich.
Basia K. kl. 3A
Pan przewodnik opowiadał bardzo ciekawe historie o zabytkach Warszawy. Makiety bardzo ładnie prezentowały się z miniaturami ludzików, pojazdów i zwierząt. To była bardzo udana wycieczka.
Dawid Z. kl. 3A
XXIX Forum Szkół Katolickich w Częstochowie
- 23.11.2018
W dniach 15—17 listopada br. delegacja naszej szkoły w składzie: s. Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, s. Barbara Zofia Chrapek, s. Zyta Dorota Gutkowska, p. Monika Budelewska-Zdun, p. Iwanna Szemiakina, p. Agnieszka Nastaj, uczestniczyła w XXIX Forum Szkół Katolickich w Częstochowie.
Spotkanie na Jasnej Górze zgromadziło dyrektorów i nauczycieli szkół katolickich z całej Polski. Wśród prelegentów znaleźli się: bp Marek Solarczyk, red. Grzegorz Górny, ks. Tomasz Jaklewicz, ks. Wojciech Węgrzyniak, ks. red. Marek Gancarczyk, prof. Katarzyna Olbrycht, p. Maria Panz oraz minister Maciej Kopeć.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji oraz wzięli udział w wieczornych Apelach. Najważniejszy punkt każdego dnia stanowiła Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Podczas sobotniego nabożeństwa duchowni zawierzyli szkolnictwo katolickie Pani Jasnogórskiej.
Był to piękny czas spotkania i modlitwy.
Turniej Piłkarski Tymbarku
- 15.11.2018
Nasza Szkoła wzięła udział w Turnieju Piłkarskim Tymbarku. Rozegraliśmy 4 mecze.
Ze Słupnem wygraliśmy 12:0.
Ze Szkołą Podstawową nr 2 w Ząbkach wygraliśmy 4:1.
Z Jadowem zremisowaliśmy 3:3.
Półfinał, po zaciętej walce, niestety przegraliśmy z najlepszą drużyną turnieju Radzyminem 1:4.Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie klas 2-gich i 3-cich SP. Za co im dziękujemy i gratulujemy wyników.
Trener, Robert Świst
Piękny marsz Szkoły Katolickiej na 100 lat niepodległości!
- 09.11.2018
Nasza szkoła dnia 9 listopada 2018, niemal w przeddzień Święta Niepodległości w Polsce, obchodziła Święto Niepodległości. Po Mszy św. i przedstawieniu, na którym był obecny pan Robert Perkowski i pani Małgorzata Zyśk, nasza społeczność szkolna szła ulicą i śpiewała przy akompaniamencie akordeonu. Uczniowie mieli transparenty, flagi, skandowali niepodległościowe hasła. Dołączyło do nas także Przedszkole im. Jana Pawła II. Było pięknie, patriotycznie i biało-czewono!
46
Apel Ministerstwa Edukacji Narodowej do rodziców w związku ze szczepieniami
- 16.11.2018
Poniżej zamieszczamy treść listu z apelem wystosowanego do rodziców przez MEN.
Warszawa, 8 listopada 2018 roku
Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,
w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.
Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.
Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.
Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej Główny Inspektor Sanitarny