• Projekt historyczny
        • Projekt historyczny

        • 04.06.2019
        • Jak co roku po egzaminach gimnazjalnych nasi uczniowie realizują projekt na lekcjach historii. Uwolnieni od egzaminacyjnego stresu mają głowy pełne pomysłów! Widzowie czyli ta część klasy, która tego właśnie dnia nie prezentuje swojej pracy, mogli przenieść się w czasie. Byliśmy zatem w starożytnej Sparcie, Mezopotamii, Egipcie i Rzymie. W każdym z tych miejsc było do wykonania zadanie np.: nawodnić pola, rozszyfrować napis, pokonać w walce rywala, albo wyciąć atrybut greckiego boga z tektury. W Rzymie toczyła się rywalizacja między chrześcijanami, a Neronem (wygrali ci pierwsi). Ozdabialiśmy renesansową kamienicę. Braliśmy czynny udział w bitwie nad Sommą. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu w antycznym amfiteatrze. Rozgrywaliśmy zawody na Igrzyskach olimpijskich. Dowiedzieliśmy się ze szczegółami jak przebiegały wojny punickie, potem sami grając w grę planszową sprawdzaliśmy naszą wiedzę na ten temat. Poznaliśmy szczegóły bitwy warszawskiej  na ekranie i na makiecie. Mogliśmy dotknąć części uzbrojenia z czasów I wojny światowej. W czwartek  31 maja w ramach projektu uczniowie oprowadzili nas po Warszawie śladami akcji AK -likwidacji kata Warszawy Franza Kutschery. Zjedliśmy pyszną tortową makietę zamku w Czersku! Podziwialiśmy aktorski talent uczennic 3a grających w filmie o Marii Antoninie.

          Nasi uczniowie są wspaniali!
           

          Monika Budelewska-Zdun nauczyciel historii w PKSP

      • Zajęcia Artystyczno-Muzyczne
        • Zajęcia Artystyczno-Muzyczne

        • 04.06.2019
        • 26 maja 2019  w ramach ostatniego już projektu w historii naszej edukacji z Zajęć Artystycznych Muzycznych, byliśmy na Koncercie Chopinowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W urokliwej scenerii majowego parku wsłuchiwalismy się w walce, ballady, nokturny, scherza Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanego pianisty Łukasza Kurpińskiego, laureata wielu nagród krajowych i międzynarodowych.Niedzielne koncerty pod Pomnikiem Chopina są wizytówką kulturalną naszej stolicy. A zatem byliśmy nie tylko odbiorcami życia kulturalnego stolicy, ale też częścią jego współtworzenia."

      • „Robusiowa Ortografia” w kl. 1c
        • „Robusiowa Ortografia” w kl. 1c

        • 30.05.2019
        • Dzień 28. maja w klasie 1c rozpoczął się inaczej niż zwykle. Mieliśmy przyjemność gościć p. Magdalenę Z. (mamę naszej uczennicy Ali). Po wspólnej modlitwie wszystkie dzieci przedstawiły się gościowi i opowiedziały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Następnie p. Magdalena zapoznała dzieci z czerwonym robotem Robusiem, żółtym żółwiem Bożydarem, różową różą, zieloną cytrynką i innymi robusiowymi symbolami, dzięki którym trudności zapamiętywania wyrazów i reguł ortograficznych stały się dla dzieci łatwe do pokonania. Zabawy angażowały wszystkie zmysły, dzięki temu były bardzo skuteczne. Rozwijały także wyobraźnię dzieci, pamięć, koncentrację, samodzielność myślenia i zdolności twórcze. Dzieci były bardzo zaciekawione i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a na zakończenie dostały od p. Magdaleny naklejki, na których widniały robusiowe symbole. Nasz uczeń Filip podsumował, mówiąc: „To były fantastyczne zajęcia!”. Dziękujemy p. Magdalenie za poświęcony czas i wspaniałe zabawy z robotem Robusiem. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.

      • Gry i zabawy azjatyckie oraz Podróż na Wyspę Wielkanocną - Rapa Nui - warsztaty kl.1a i 1c
        • Gry i zabawy azjatyckie oraz Podróż na Wyspę Wielkanocną - Rapa Nui - warsztaty kl.1a i 1c

        • 30.05.2019
        • 2. kwietnia kl. 1a i 1c brały udział w warsztatach, które odbywały się w Muzeum Azji i Pacyfiku. Jedna z grup poznawała gry i zabawy azjatyckie, natomiast druga przeniosła się na obszar Wyspy Wielkanocnej.

          Kl. 1a miała okazję poznać historię niektórych gier i zabaw oraz miejsce ich pochodzenia. Jednak najciekawszą częścią warsztatów było samodzielne wypróbowanie zaprezentowanych gier. Dzieci sprawdzały swoją spostrzegawczość i zręczność, ale również cierpliwość i wytrwałość.

          Uczniowie kl.1c na początku wysłuchali krótkiego wykładu. Po prelekcji przeprowadzonej przez pracownika muzeum, grupa wzorem dawnych rzeźbiarzy wykonywała posąg z gliny. Swoje prace uczniowie zabrali ze sobą do domu – wraz z głową pełną wiedzy o Rapa Nui.

          Klasy miały również możliwość zobaczenia Strefy dźwięków – wystawa prezentująca około 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów kulturowych i krajów. Są to zarówno instrumenty o prostej konstrukcji, na których grywano po amatorsku, jak i prawdziwe dzieła sztuki, których używali zawodowi muzycy na dworach władców.

          Dziękujemy p. Ewie S.-Dz. (mamie naszej uczennicy Łucji) za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia. Wycieczka była pełna dobrej zabawy! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy to muzeum.

      • „Proszę Państwa, oto miś…” i inne wiersze z cyklu „Zoo” J. Brzechwy w kl.1c
        • „Proszę Państwa, oto miś…” i inne wiersze z cyklu „Zoo” J. Brzechwy w kl.1c

        • 28.05.2019
        • 17. maja uczniowie kl. 1c recytowali przed kolegami i koleżankami wiersze Jana Brzechwy o wybranych zwierzątkach. Dodatkowo wzbogaciły swoją prezentację przyniesieniem pluszaka albo przebraniem się za dane zwierzę. Dzieci spisały się na medal, były znakomicie przygotowane, dlatego też wychowawczyni postawiła bardzo dużo szóstek do dziennika. Z naszych uczniów pewnie wyrosną kiedyś sławni aktorzy. Lekcja przebiegła bardzo wesoło i przyjemnie.

          Utwory Brzechwy są bardzo lubiane przez dzieci, głównie ze względu na dowcipną treść, jak i na zwięzły edukacyjny morał.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

      • Warsztaty Botaniczne na Uniwerystecie Warszawskim
        • Warsztaty Botaniczne na Uniwerystecie Warszawskim

        • 28.05.2019
        • Dnia 14.05 klasa 5c była na warsztatach botanicznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wycieczkę przygotowała p. Kasia Czyż. Był z nami oczywiście p. Piotr Masełbas. Byliśmy podzieleni na grupy. Jedna z grup uczestniczyła w warsztatach doświadczalnych o mszakach. Uczniowie badali, ile wody może pochłonąć mech torfowiec. Druga grupa badała wydajność procesu oddychania u drożdży. Wszyscy brali udział  w zajęciach z mikroskopami, gdzie mogliśmy oglądać przygotowane przez nas  preparaty tkanek roślinnych. Było niezwykle ciekawie. Zadawaliśmy dużo pytań i dużo się nauczyliśmy. Studiowanie jest fajne.

          Uczniowie klasy 5c

      • Zielona Szkoła klasy 5a i 5b
        • Zielona Szkoła klasy 5a i 5b

        • 28.05.2019
        • Dnia 16 i 17.05 klasa 5a i 5b były na Zielonej Szkole w Górach Świętokrzyskich. Pierwszego dnia zwiedziliśmy po drodze Centrum Kulturowo Archeologiczne,  gdzie poznaliśmy, jak mieszkali i czym się zajmowali ludzie żyjący na tych ziemiach w dawnych wiekach. Potem przybyliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Weszliśmy na Łysą Górę i zwiedziliśmy sanktuarium  z relikwiami  Krzyża Świętego na szczycie. Drugiego dnia uczyliśmy się poprzez zabawę w interaktywnym Energetycznym Centrum Nauki. Mieliśmy tam też warsztaty i obejrzeliśmy film o źródłach energii na Ziemi. Tego dnia zwiedziliśmy też jaskinię na Kadzielni.

          Uczniowie 5a i 5b.

      • Spotkanie z panią Teresą Lipowską
        • Spotkanie z panią Teresą Lipowską

        • 23.05.2019
        • W piątek 17.05.2019 nasza szkoła miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Teresą Lipowską. Aktorka znana jest każdemu z roli w serialu ,,M jak Miłość". Było to niesamowite doświadczenie dla wielu uczniów z tego względu, że Pani Teresa osobiście znała patrona naszej szkoły. Dzięki uprzejmości Pani Lipowskiej mogliśmy poznać bliżej ks. Jana Twardowskiego. Słuchaliśmy poezji przeplatanej ciekawostkami i zabawnymi sytuacjami. W trakcie spotkania zaprezentowali się również laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego. Na koniec była możliwość zadawania pytań naszemu gościowi. Odważniejsi prosili o zdjęcia i autografy, czego oczywiście Pani Teresa nie odmówiła. Całe spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w nim, ponieważ każdy wyszedł z niego bogatszy o wiedzę na temat naszego patrona.

           

          Magda, kl. 3a Gim.

      • Zielona Szkoła – wyjazd klasy 6a
        • Zielona Szkoła – wyjazd klasy 6a

        • 23.05.2019
        • Dnia 13.05.2019 pojechaliśmy na zieloną szkołę do Janowa Lubelskiego. Pierwszego dnia wyjechaliśmy  spod szkoły około godziny 8:00. Po dojechaniu i zakwaterowaniu zaczęliśmy pierwszy blok zajęciowy. Mimo że było pochmurno zajęcia były udane.

          Następnego dnia zwiedzaliśmy Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, stawy Echo. Były także zajęcia z survivalu, w  których uczyliśmy się między innymi, rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Tego dnia bardzo padało.

          Ostatni dzień spędziliśmy na udziale w  grze miejskiej w Sandomierzu, gdzie podzieliliśmy się na grupy i chodziliśmy po mieście, wykonując różne zadnia. Wróciliśmy do Ząbek około godziny 20:00.

          Wyjazd bardzo nam się podobał, ponieważ był tam piękny krajobraz, interesujące zajęcia. Polecamy odwiedzić te miejsca.

           

           

          Uczniowie klasy 6a

      • Konkurs Recytatorski – Twardowski Dzieciom
        • Konkurs Recytatorski – Twardowski Dzieciom

        • 23.05.2019
        • Dzień 15 maja w naszej szkole był z pewnością dniem poezji ks. Jana Twardowskiego. Około 45 uczniów z różnych grup wiekowych wzięło udział w organizowanym przez naszą szkołę Konkursie Recytatorskim wierszy ks. Jana Twardowskiego. Sala czytelni została na tę okazję specjalnie przygotowana, by artyści i widzowie mogli poczuć się jak na prawdziwym wieczorku poetyckim. W jury zasiadła pani Agnieszka Nastaj – nauczyciel języka polskiego oraz Patryk – uczeń klasy trzeciej gimnazjum. Konkurs prowadziła pani Agata Werschner. Mali artyści mieli okazję uświetnić także piątkowy występ pani Teresy Lipowskiej – aktorki, która czytała wiersze ks. Jana Twardowskiego. 

          Jury zdecydowało o następującym werdykcie:

          Kategoria klas 1-3

          I miejsce Antonina W., 3a
          II miejsce Majewska M., 3b
          III miejsce Gabrysia S., 3b, Jan C., 1c

          Kategoria klas 4-6

          I miejsce Wojtek B., 6b
          II miejsce 5a, Maks Ś., Alina D., 5b
          III miejsce Mikołaj J., 5a

          Kategoria klas najstarszych

          I miejsce Wiktoria K., 8b
          II miejsce Michał G., 8a
          III miejsce Gabriela G., 8a, Zuza P., 3gim.

      • Wyniki eliminacji XXIX Festiwalu Piosenki Ząbki 2019
        • Wyniki eliminacji XXIX Festiwalu Piosenki Ząbki 2019

        • 23.05.2019
        • KLASY I – III
          Maja P. - (kl. 3a)
          Joanna K. (kl. 3a)

          KLASY IV – VI
          Amelia K. (kl. 5c)
          Magdalena M. (kl. 5b)

          KLASY VII, VIII I GIMNAZJUM
          Zofia Ż. (kl. 8b)

          Gratulujemy artystkom przejścia do finału i życzymy powodzenia 4. czerwca.

        • Lekcja z użyciem narzędzi TIK

        • 21.05.2019
        • Dnia 23.05 o godzinie 11:55 odbędzie się lekcja pokazowa języka angielskiego. Przy pomocy narzędzi TIK realizowany będzie temat lekcji Culture - Birthdays.

        • Podziękowanie dla Nauczycieli

        • 25.04.2019
        • Serdecznie dziękujemy Siostrze Dyrektor oraz wszystkim Nauczycielom naszej szkoły za pracę i spokojne przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych.

          Dziękujemy za życzliwość i dobrą atmosferę, a przede wszystkim za to, że nasze dzieci każdego dnia egzaminów objęte były modlitwą.

           

          Bóg zapłać
          Rada Rodziców PKSP,
          a szczególnie rodzice uczniów klas 3 Gimnazjum
          oraz klas 8 SP

      • Spotkanie Wielkanocne w naszej szkole
        • Spotkanie Wielkanocne w naszej szkole

        • 07.05.2019
        • Okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to szczególny czas dla chrześcijan. Tradycja wiąże z nim wiele zwyczajów, m.in. święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę w każdym kościele odbywa się poświęcenie przyniesionej żywności, ale to spotkanie jest również w wielu przypadkach sposobnością do adorowania Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

          Uczniowie z naszej szkoły 26. kwietnia poświęcili pokarmy. Na początku każda z klas wspólnie z wychowawcami uszykowała swój koszyczek z pokarmami. Następnie przewodniczący klas udali się koło sekretariatu, gdzie poświęcenia pokarmów dokonał ks. Dawid Jastrzębski. Po powrocie do klas uczniowie mieli możliwość skonsumować święconki.

          Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom istoty polskiej i chrześcijańskiej tradycji, a przede wszystkim ukazanie duchowego wymiaru święcenia pokarmów.

        • Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

        • 02.05.2019
        • Organizatorem konkursu jest Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach.

           

          1. Cele konkursu

          · rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa,
          · kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości,
          · odkrywanie i rozwijanie uzdolnień polonistycznych,
          · promowanie talentów recytatorskich,
          · popularyzacja twórczości ks. Jana Twardowskiego.

          2. Warunki uczestnictwa

          Szkolny konkurs recytatorski adresowany jest do wszystkich uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach.

          · kl. I - III,
          · kl. IV – VI,
          · kl. VII – VIII oraz gimnazjum

          3. Zasady konkursu

          Uczniowie prezentują wybrany przez siebie utwór autorstwa ks. Jana Twardowskiego. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele j. polskiego (do dnia 7 maja 2019 r.).

          Kryteria oceny recytacji:

          · opanowanie pamięciowe utworu,
          · interpretacja głosowa (akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza),
          · kultura słowa (artykulacja, akcent),
          · ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, strój).

          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują oceny za recytację. Jury wyłania trzech laureatów w każdej kategorii (kl. I – III, kl. IV – VI, kl. VII – VIII oraz gimnazjum).

          4. Terminy

          29 IV 2019 r. – ogłoszenie konkursu
          7 V 2019 r. – zgłoszenie uczestnictwa
          9 V 2019 r. – przeprowadzenie konkursu

          5. Ocena i nagrody

          W składzie jury zasiądą: dyrektor szkoły, nauczyciele j. polskiego, nauczyciel religii. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy.

          6. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację i przebieg konkursu

          Nauczyciele j. polskiego, bibliotekarz szkolny.

          7. Postanowienia końcowe

          Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji zdjęć i materiałów zarejestrowanych podczas przebiegu konkursu oraz do zmian w terminach podanych w regulaminie.

      • Dzień Papieski
        • Dzień Papieski

        • 30.04.2019
        • W niedzielę 28 kwietnia 2019 r. odbył się w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego uroczysty Koncert w Rocznicę Kanonizacji w. Jana Pawła II. Organizatorem był MOK w Ząbkach. Wykonawcami byli soliści i chóry ząbkowskie. W koncercie wykonano utwory z gatunku pop/soul/rock, z nurtu muzyki chrześcijańskiej. Wyśpiewywane pieśni i piosenki na chwałę Pana wybrzmiewały w całym kościele z mocą. Koncert zakończył się gromkimi brawami, chór zaśpiewał na bis, zapanowała radość... :)
          Gratulujmy wszystkim uczniom naszej szkoły śpiewającym podczas KONCERTU PAPIESKIEGO radosnego świadectwa wiary! Dziękujemy za zaangażowanie oraz poświęcenie czasu wolnego na przygotowania podczas prób. 
          Alleluja!

        • Dzień Ziemi w naszej szkole

        • 30.04.2019
        • Z okazji Dnia Ziemi ruszamy z akcją

          ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY

          – POMAGAJĄC INNYM –

          POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE

          Konkurs polega na zebraniu przez szkołę wśród uczniów starych, używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych bez baterii w zamian za atrakcyjne nagrody i kupony pieniężne. Telefony po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych mogą trafić do krajów rozwijających się w Afryce i Azji, gdzie będą mogły jeszcze przez lata służyć innym dzieciom.

      • Opowiadania klasy 3a
        • Opowiadania klasy 3a

        • 30.04.2019
        • Uczniowie z klasy 3a  w ramach tematu tygodnia o środkach transportu napisali opowiadania o podróży statkiem. Wszystkie dzieci starały się, aby każda praca była wyjątkowa. Wspólne czytanie prac dało nam wiele satysfakcji i radości.

          Poniżej prezentuję opowiadania, które podczas wspólnego głosowania otrzymały najwięcej punktów.

          Wychowawca klasy 3a

           

          „Przygoda na wyspie”

          Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety, po drodze był sztorm, a w dodatku zepsuły mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia, dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej dopłynąć. Wysiadłam z łódki i zwiedziłam część wyspy. Wyspa była duża, piaszczysta i rosły na niej palmy.

          Poczułam głód, dlatego wdrapałam się na palmę i zerwałam kokos, a z drugiego drzewa banany. Kiedy jadłam, zobaczyłam małpkę, która próbowała wyrwać mi banana. Kiedy osiągnęła swój cel, podbiegła w głąb wyspy i już jej nie było. Zaczęłam więc jej szukać. Wkrótce znalazłam małpkę. Wydawało mi się, że chce mi coś oznajmić. Próbowałam  zgadnąć, ale się nie udawało.

          Za każdym razem małpka kręciła swoją małą głową. Po pewnym czasie wzięła patyk i narysowała krzyżyk na pagórku, znajdującym się pomiędzy nią, a mną. To mogło oznaczać tylko jedno: SKARB!!! Zaczęłam kopać. Kopałam i kopałam bez końca. I nagle moja łopata natrafiła na coś twardego. „Jeśli się nie mylę to skarb”- powiedziałam do siebie. Nie myliłam się.

          Wykopałam wielką skrzynię. Pewnie w niej jest skarb. Ale jak ją otworzyć? To wiedziała tylko małpka. Nie wiadomo skąd, wzięła klucz i podała mi. Teraz ta najfajniejsza chwila, otwieramy! Ojej to rower! Niemożliwe rower! Zdziwiłam się, bo przecież rowery będą wymyślone dopiero za 50 lat. Wyjęłam rower i małpka zaczęła na nim jeździć. Następnie podjechała do mnie i oddała mi rower. I z tym rowerem przyjechałam statkiem do Polski. A potem opowiedziałam wszystkim moją zabawną historię.

          KONIEC !!!

          Barbara, kl. 3a

           

          „Zielony kamień”

                      Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety po drodze dopadł nas sztorm, a w dodatku zepsuł mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę… i postanowiłam do niej dopłynąć.
                     Wyspa okazała się Wyspą Zieloną. Tak się nazywała, bo mieszkało na niej mnóstwo rajskich ptaków, dzikich zwierząt, a rosło sporo egzotycznych roślin. Wysiadłam ze statku i spojrzałam na mapę ze zdziwieniem, gdyż było tam napisane tak: „Gdy znajdziesz zielony kamień, naciśnij go, a wtedy…”
          - A wtedy co? – krzyknęłam z zaciekawieniem.
                     W tym samym czasie jakieś ciekawskie małpy wsiadły do mojego statku i popłynęły nim gdzieś, razem z moją załogą (która właśnie spokojnie sobie spała). Nie przejmowałam się tym za bardzo, więc poszłam w głąb malutkiej dżungli, by szukać zielonego kamienia. Wtem zauważyłam małego pytona, dlatego chciałam uciec, ale okazało się, że ten pyton jest z kamienia! Wtem wystawił swój język, a na nim znajdował się… niebieski kamień!!!
          Szybko go wzięłam i znienacka pojawił się przede mną tygrys. Najpierw podał mi łapę, potem podał drugą, wskoczyłam na jego grzbiet i pognaliśmy na brzeg.
          - Dziękuję – powiedziałam do tygrysa – bardzo mi pomogłeś.
          I nagle zniknął.
                      W pewnym momencie przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Wzięłam piłę, która nagle się pojawiła, i zaczęłam piłować palmy. Wzięłam też materiał, z którego zrobię żagiel. Pracowałam trzy dni, ale było warto! Wkrótce skończyłam. Zwodowałam żaglówkę i popłynęłam w kierunku statku, który widniał na horyzoncie…

          Antonina, kl. 3a

           

          „Przyjaciel Miluś ”

          Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety po drodze był sztorm,  a w dodatku zepsuły mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej podpłynąć.

          Gdy już dopłynęłam zacumowałam moją łódkę i zabrałam plecak. Postanowiłam zwiedzić wyspę. Pierwsza moim oczom ukazała się piękna plaża, na której nie brakowało muszelek. Bardzo lubię pamiątki, więc wzięłam kilka i poszłam w głąb plaży. Po jakimś czasie ciepły piasek zamienił się w trawę i weszłam do lasu. W końcu zrobiłam się zmęczona, usiadłam więc na kamieniu i wyjęłam z plecaka prowiant. Gdy się napoiłam i zjadłam kanapkę wyruszyłam w dalszą podróż. 

          Po drodze widziałam wiele roślin, a najbardziej podobały mi się kwiatki. Na leciutkiej zielonej łodydze były żółte płatki, przypominały kształtem serce i miały takie złote antenki. Zdziwiło mnie, że nie było żadnych zwierząt, widziałam tylko motyle. Szłam długo, więc zapadł zmrok. Rozłożyłam malutki obóz i zrobiłam sobie przekąskę. Kiedy zjadłam, położyłam się spać oczekując, że rano spotka mnie przygoda.

          Kiedy chciałam jeszcze spać coś pogilgotało mnie w brodę. Otworzyłam oczy i nie mogłam uwierzyć! Zobaczyłam dziwne stworzonko. Wyglądało jak myszka na dwóch łapkach, która jest różowa i ma długie wąsy. Przywitałam się, a stworek powiedział że ma na imię Miluś  i zapytał się czy może zostać moim przyjacielem i towarzyszem. Zgodziłam się.

          Podróżowaliśmy bardzo długo. Nasza najlepsza przygoda była, gdy płynęliśmy po rzece. Miluś miał małą łódkę, a ja rower wodny . Świetnie się bawiliśmy, a szczególnie jak wpadłam do wody.

          Gdy oznajmiłam Miluśowi, że muszę wracać ten się nie zasmucił, ale dał mi muszelkę na rzemyku i powiedział, że jeśli o nim pomyślę i ścisnę muszelkę to możemy porozmawiać. Miluś powiedział mi,  że ma Pogodo-Łapacz i przez 5 dni nie powinno być sztormu. Bardzo podziękowałam i wsiadłam na statek. Dałam też mojemu przyjacielowi poduszeczkę, żeby o mnie pamiętał i odpłynęłam.

          Hanna, kl. 3a

           

          „Wyspa krewetkowa”

          Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety był sztorm, a w dodatku zepsuł mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia, dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej dopłynąć.

           

          Na tej wyspie widziałam pustkę, tylko drzewa z owocami. Nagle zauważyłam Hawajkę, która zaprowadziła mnie do wodza. Tam oprócz wodza spotkałam wiele osób. Większość pań i dziewczynek miały na sobie spódnice zrobione z liści i kwiatów a na górze bluzki z liści lub staniki z kokosów. A mężczyźni i chłopcy nosi tylko biało -  krętkowe szorty. Zwierzęta były koloru krewetkowego! Potem poszłam złowić kilka ryb i owoców morza żeby coś zjeść.

          Na deser były owoce z krewetkami. Danie wyspy, to KREWETKI a więc wszystko było z krewetkami.

           

          Po kilku dniach udało mi się naprawić radar, a potem po tygodniu naprawiłam kompas. Wsiadłam na statek i wróciłam do domu.

          Aleksandra, kl. 3a

      • Czyste lasy na Mazowszu
        • Czyste lasy na Mazowszu

        • 26.04.2019
        • 26 kwietnia w ramach programu 'Czyste lasy na Mazowszu' odwiedziliśmy pobliskie Nadleśnictwo Drewnica. Podczas spotkania z leśnikami mogliśmy dowiedzieć się o szkodliwości odpadów na środowisko przyrodnicze. Poznaliśmy tajniki ich pracy czy lasu oraz wspólnie zasadziliśmy 5 klonów.

        • Konkurs Piosenki Religijnej - eliminacje wewnątrzszkolne

        • 25.04.2019
        • 24 kwietnia 2019r., w środę, odbył się w naszej szkole Międzyklasowy Konkurs Piosenki Religijnej. Wzięło w nim udział jedenaścioro solistów. Jury w składzie: Irena Jaszczyk i Iwanna Szemiakina oceniały młodych artystów uwzględniając ich umiejętności wokalne, dobór repertuaru, interpretację treści piosenek, przekaz wartości duchowych, ruch sceniczny, zaangażowanie, ogólny wyraz artystyczny.

          A oto werdykt Konkursu:

          Kategoria klas 1 – 3 SP

          1. miejsce: Antonina W. kl. 3a

          2. miejsce: Maja P. kl.3a

          3. miejsce: Aleksy Z. kl.1a

          Kategoria klas 4 – 6 SP

          1. miejsce: Gabriela Z. kl. 4B

          2. miejsce: Elżbieta B. kl. 4B

          3. miejsce: Alicja D. kl. 5B

           

          Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania w śpiew na cześć i chwałę Boga! Alleluja! :)

          Irena Jaszczyk

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie