• Lekcja z użyciem narzędzi TIK

        • 25.04.2019
        • Dnia 29.04 o godzinie 8:55 odbędzie się lekcja pokazowa języka polskiego. Tematem lekcji będzie ukazanie epok literackich przy pomocy narzędzi TIK.

        • Jak nie czytam jak czytam!

        • 25.04.2019
        • W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła weźmie udział w akcji czytelniczej, w której co roku o tej samej porze ponad 400 tys. młodych ludzi czyta książki. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji! Więcej informacji: czytamy.org.

      • Egzaminy już za nami!
        • Egzaminy już za nami!

        • 17.04.2019
        • W dniach 10 - 12 oraz 15 - 17 kwietnia w naszej szkole odbyły się egzaminy gimnazjalne oraz ósmoklasistów. Uczniowie w pięknych galowych strojach stawili się w szkole o godzinie 8:30 w holu głównym na odprawę. Spotkanie rozpoczęto modlitwą w intencji zdających gimnazjalistów i ósmoklasistów. Następnie Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek skierowała kilka wskazówek i ciepłych słów do zdających. W tej pełnej napięcia i skupionej atmosferze wszystkim dopisywał dobry humor i pozytywne nastawienie. Przewodniczący komisji nadzorujących wraz z przedstawicielami uczniów z każdej sali, udali się po odbiór arkuszy egzaminacyjnych do sejfu szkolnego. O godzinie 9:00 rozpoczęły się pierwsze najważniejsze egzaminy naszych uczniów.

          Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!!!

      • Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku
        • Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku

        • 17.04.2019
        • W piątek 29 marca 2019 roku byliśmy na wycieczce szkolnej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

          Kiedy dojechaliśmy na miejsce, pani przewodniczka pokazała nam prezentację o Wyspie Wielkanocnej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.

          Następnie lepiliśmy z gliny miniaturkę posągu, jakie znajdują się na tej wyspie.

          Po skończonych warsztatach poszliśmy do pizzerii. Kiedy wszyscy się najedli wróciliśmy do szkoły.

          Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa. Polecam każdemu żeby wybrał się do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

      • Relacja z Dnia Otwartego w naszej szkole
        • Relacja z Dnia Otwartego w naszej szkole

        • 11.04.2019
        •             Dzień 29.03.2019 r. był wyjątkowy, bowiem o godz. 17:00 rozpoczął się Dzień Promocji. Odwiedziły nas dzieci zainteresowane uczęszczaniem do naszej szkoły oraz ich rodzice, opiekunowie.

          Wszystkich zaproszono do Dolnego Kościoła. Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, przywitała zebranych gości oraz omówiła wartości, jakimi kieruje się nasza szkoła.

          Następnie głos zabrał Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński, który zaznaczył jak ważna
          w naszym życiu jest wiara, rodzina, wychowanie oparte na wartościach oraz jakie zagrożenia mogą spotkać młodych ludzi w świecie. Podkreślił również wysoką jakość kształcenia
          w naszej szkole.

          Potem rozpoczęła się część artystyczna. Klasy Vb i Vc, pod kierunkiem pani Agnieszki Nastaj przygotowały przedstawienie pt. „Na straganie”. W dalszej części występu uczennice: Magdalena Matynia i Maria Strzęboszewska zaśpiewały piosenki: „Jak rozmawiać trzeba
          z psem” oraz „Kaczka Dziwaczka”. Kolejny popis zdolności aktorskich klasy piąte pokazały
          w występie pt. „Ptasie radio”, który był pełen humoru oraz atrakcji ruchowych
          i dźwiękowych. Nie zabrakło również efektów wizualnych. Na pochwałę zasługują piękne stroje, które uczniowie wykonali wraz z rodzicami.

          Następnie dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne rytmicznie zatańczyły dla publiczności. Na zakończenie wystąpili: Janek Cichocki, który zagrał na ukulele i Jakub Bojar, który zagrał na gitarze. Obaj uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia instrumentalne.

          Występy wzbudziły duże zainteresowanie widzów. Na koniec Siostra Dyrektor przedstawiła kolejne etapy rekrutacji oraz zaprosiła wszystkich do budynku naszej szkoły.

          W szkole atrakcji było co niemiara. Uczniowie wraz z nauczycielami prezentowali zajęcia, doświadczenia, warsztaty dla przyszłych uczniów.

          W holu witały nas panie: Ewelina Nasiłowska i Marzena Szulich, które zadbały o promocję i zapoznawały rodziców z dokumentami niezbędnymi do rekrutacji. Wydarzenie dokumentowała fotograficznie Siostra Barbara Chrapek. Można było obejrzeć Kroniki szkolne orazprezentowano zdjęcia dokumentujące wiele ciekawych aktywności, organizowanych w naszej szkole. Na korytarzu wystawiono prace z zajęć ceramicznych.
          W sali komputerowej witała nas pani Wioletta Winogrodzka oraz pani Anna Szajder, które przygotowały ciekawe zabawy na komputerze oraz zajęcia z programowania. Do biblioteki zapraszała pani Agata Leja-Werschner, dzieci mogły przygotować biedroneczki oraz zapoznać się z lekturami. Historia naszego patrona zainspirowała dzieci do wykonania i ozdobienia pieca, na wzór tego, który stał w mieszkaniu Księdza Jana Twardowskiego.

          W kolejnej sali panie: Joanna Radoń, Sylwia Bryk, Katarzyna Szepietowska przygotowały zabawy i gry edukacyjne. Można było uzyskać informacje na temat wolontariatu oraz zapoznać się z zajęciami dodatkowymi z języka angielskiego i szachów. Dzieci mogły również obejrzeć bajki wyświetlane przez panią Bogumiłę Szumiał. W sali nr 2 pokazano prace dzieci z zajęć świetlicowych. Panie: Adrianna Janowska, Anna Szajder, Magdalena Chudzik i Marzena Paszkowska zorganizowały zajęcia plastyczno-artystyczne. W sali nr 3 panowie: Paweł Dybała i Grzegorz Chaciński opracowali łamigłówki matematyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia chemiczne. Pani Małgorzata Wiśniewska przygotowała, między innymi ciecz nienewtonowską oraz napoje z suchym lodem. „Dymiące” soki były dużą atrakcją. W sali muzycznej można było posłuchać koncertu przygotowanego przez panią Irenę Jaszczyk i Iwannę Szemiakinę. Na pierwszym piętrze, do sali G zapraszali uczniowie klas 3 gimnazjalnych, prezentowali ciekawostki geologiczne- przygotowane przez panią Ewę Kawulską oraz okazy biologiczne- przygotowane przez panią Katarzynę Czyż. Można było zobaczyć i dotknąć piękne agaty, skamieliny, marmury, piaskowce, kwarce. Pod mikroskopem można było obejrzeć żądło trzmiela oraz pyłek pszczeli. Zachwycały piękne motyle, pąkle, uchowiec, skrzydelnik. Uczniowie ciekawie opowiadali  i pokazywali modele: serca i jelita.

          Dzień Promocji Szkoły zakończył się sukcesem. Mamy nadzieję, że przyszłym uczniom spodobały się przygotowane prezentacje i edukacja w naszej szkole stanie się dla nich wspaniałą przygodą.

           

          Zapraszamy
          do Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej
          im. ks. Jana Twardowskiego!

           

      • Biegi przełajowe w Sochaczewie
        • Biegi przełajowe w Sochaczewie

        • 12.04.2019
        • 5 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w ostatnim etapie mazowieckich biegów przełajowych koło Sochaczewa. Aby zakwalifikować się do tego etapu nasi uczniowie musieli najpierw pokonać etap gminny, powiatowy oraz między-powiatowy. Najlepsze, 21 miejsce zajął Mikołaj K. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.

          Trener Robert Świst

        • Źródełko dla naszej szkoły

        • 22.03.2019
        • Cel został osiągnięty!
          Nasza szkoła niedługo zostanie wyposażona w nowoczesne źródełka wody pitnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji oraz Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach za organizację całego przedsięwzięcia.

          https://www.facebook.com/pwikzabki

      • Pudełka pełne wyobraźni!
        • Pudełka pełne wyobraźni!

        • 06.04.2019
        • Na czwartkowej lekcji języka polskiego uczniowie klasy 5a wykonywali lekturowe pudełka, które można podziwiać na szkolnym korytarzu. Zapraszamy!

        • Wyniki konkursu Olimpus

        • 04.04.2019
        • Miło nam poinformować o znakomitych wynikach uczniów naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Olimpus.

          Tytuły laureatów uzyskali:
          Szymon K. (klasa 8b, 3 miejsce),
          Jan K. (klasa 8b, 3 miejsce),
          Małgorzata S. (klasa 8a, 5 miejsce),
          Magda R. (klasa 8b, 6 miejsce),
          Justyna K. (klasa 5, 6 miejsce),
          Szymon S. (klasa 8b, 7 miejsce),
          Zofia B. (klasa 8a, 7 miejsce)
          Mikołaj K. (klasa 8a, 7 miejsce).

          Nasi pozostali uczestnicy również zajęli czołowe miejsca. Serdecznie gratulujemy.

      • Wiosna z badylem
        • Wiosna z badylem

        • 02.04.2019
        • 23 marca 2019 r. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii uczestniczyłem w botanicznym spotkaniu naukowym pt. Wiosna z Badylem. Wyjście zorganizowała p. Katarzyna Czyż. 

           Dzień na Uniwersytecie rozpocząłem od udziału w wykładzie p. Danuty Soleckiej na temat roślin, które codziennie lądują na naszych stołach, a mogą okazać się trujące. Jedną z takich roślin jest ziemniak. Ziemniaki źle przechowywany produkcje chlorofil, ale także trującą solaninę, chroniącą je przed patogenami i roślinożercami. Spożycie solaniny może skutkować nudnościami i wymiotami, a także innymi poważniejszymi problemami z układem nerwowym. Kolejnym przykładem jest groszek siewny. Zawiera ona toksynę, która powoduje paraliż dolnych części ciała ( latyryzm ) . 

          Następnie wziąłem udział w warsztatach o klonowaniu roślin. Mieliśmy szansę stworzyć nowe okazy roślin z liści tytoniu metod in vitro. Każdy z nas mógł wziąć do domu nasze, wykonane tam  "eksperymenty"  i obserwować proces ich rozwoju . 

          Pod koniec byłem na wykładzie pt. " Superfood – prawdy i mity " . Jest to termin marketingowy określający żywność bogatą w składniki odżywcze i uważaną za szczególnie korzystną dla naszego zdrowia. Przykładem takiego "superfood" jest awokado, jagody akai, czy też nasiona chia. "Superfood" zawiera o wiele wyższą zawartość składników odżywczych niż "zwykłe" warzywa i owoce, które jemy na co dzień. Inni uczniowie brali udział w jeszcze dwóch wykładach. Jeden na temat pozytywnej i negatywnej roli tlenu dla życia na Ziemi, połączonego z pokazem chemicznym. Drugi na temat różnorodności zapylania u storczyków. Uczniowie mogli też uczestniczyć  w drugim warsztacie, gdzie izolowali barwniki roślin metodą chromatografii.

          Uważam, że ten dzień był bardzo udany. Zdecydowanie pogłębił on moje wiadomości i zainteresowanie botaniką i na pewno wezmę udział w następnym Dniu Badyla . 

            

           Maciej

      • Zawody w piłce nożnej szkół podstawowych w Ząbkach
        • Zawody w piłce nożnej szkół podstawowych w Ząbkach

        • 29.03.2019
        • Nasza drużyna wystąpiła w nowych koszulkach.
          Wśród szkół ząbkowskich zajęliśmy 3. miejsce.

          Zachęcamy naszych uczniów do udziału w SKS-ach piłki nożnej, by zasilili szeregi naszej drużyny.

      • Koncert w Filharmonii Narodowej
        • Koncert w Filharmonii Narodowej

        • 26.03.2019
        • W niedzielę 17 marca wybraliśmy się całą naszą klasą 5a do Filharmonii Narodowej w Warszawie na wyjątkowy koncert „Cyrk Giuseppe”. Niektórzy z nas byli tam pierwszy raz. Towarzyszyli nam:  s. dyrektor, wychowawczyni i nasi rodzice.

          Była to muzyczna opowieść o cyrku, napisana specjalnie dla młodzieży przez kompozytora Piotra Mossa. Wykonała ją orkiestra "Mała Narodowa” - złożona z muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Dyrygentem był Paweł Kapuła.

          Oprócz orkiestry symfonicznej na scenie pojawiła się Agata Kawełczyk, która prowadziła koncert i aktor Maciej Makowski. Opowiadał on historię o cyrku Giuseppe, a muzyka wzbogacała tę opowieść.

          Muzyka klasyczna, którą słyszeliśmy na żywo była piękna,  wpadała w ucho i czuliśmy się zrelaksowani. Było to bardzo dobrze spędzone niedzielne popołudnie.

      • Dzień kolorów
        • Dzień kolorów

        • 26.03.2019
        • 21 marca w naszej szkole odbył się dzień kolorów.

          Wszystkie klasy przebrały się za kolor wylosowany tydzień wcześniej. Jury w składzie Tomek N. (kl.3a) Zosia Ż. i Zosia P. (kl. 8b) na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej chodziło i oceniało zaangażowanie i kreatywność osób z danej klasy. Po długich obradach udało im się wybrać najlepiej przebrane klasy.

          W kategorii klas 1-3:

          1. miejsce zdobywa klasa 3a za 100% frekwencję, zaangażowanie i niezwykle kreatywny.
          2. miejsce zajęła klasa 2a za 100% frekwencję i pięknie ozdobioną salę.
          3. miejsce otrzymuje klasa 1c
            Wyróżnienia zdobywają klasa 1b i 3b.

           

          W kategorii klas 4-6:

          1. miejsce zdobywa klasa 5c, za 100% frekwencję i zaangażowanie.
          2. miejsce zdobywa klasa 5a, za 100% frekwencję i pomysł.
          3. miejsce wygrywa klasa 4b, za 100% procentową frekwencję, ozdobioną salę i zaangażowanie wychowawcy.
            Wyróżnienie w tej kategorii dostaje klasa 4a

           

          W ostatniej kategorii klas 7-3 gim.

          1. miejsce zajmuje klasa 8b.
          2. miejsce zajmuje klasa 3a gim.
          3. miejsce zajmuje klasa 3b gim.
            Wyróżnienie w tej kategorii dostaje klasa 7a.

           

          Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

          Jury dnia kolorów :)
          Samorząd Uczniowski

      • Skarpetki nie do pary...
        • Skarpetki nie do pary...

        • 26.03.2019
        • Dnia 21 marca odbył się Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie założyć dwie różne skarpetki, które są wyrazem solidarności z osobami chorymi na zespół Downa. Frekwencja posiadania dwóch różnych skarpetek była bardzo wysoka, w niektórych klasach wynosiła nawet 100%.

           Zosia, klasa 8b

      • Warsztaty kulinarne w klasach pierwszych
        • Warsztaty kulinarne w klasach pierwszych

        • 22.03.2019
        • W czwartek 14 marca w klasach pierwszych odbyły się Warsztaty kulinarno – sensoryczne pod hasłem DZIECIAKI ZDROWO SMAKUJĄ. Uczestnicząc w nich dzieci mogły przekonać się, że przygotowanie przekąsek, deserów może być świetną zabawą, a przygotowane „dania” są smaczne i zdrowe. Pani prowadząca warsztaty omówiła z dziećmi piramidę zdrowego żywienia oraz pokazała jak można zrobić zdrowe, słodkie przekąski. Dzieci zajadały się przyrządzonymi smakołykami, potwierdzając tym samym, że to co zdrowe może być smaczne!

      • Spotkanie kl. 1c z książką Dziadek i niedźwiadek
        • Spotkanie kl. 1c z książką Dziadek i niedźwiadek

        • 19.03.2019
        • W marcu uczniowie klasy 1c gościli trzykrotnie w swojej klasie pana Józefa F., tatę Jasia. Rodzic z wielką starannością przygotował się do spotkania z dziećmi. Dobrał interesującą, budzącą zaciekawienie literaturę dziecięcą. Pan Józef przedstawił swoim słuchaczom książkę Łukasza Wierzbickiego pt. Dziadek i niedźwiadek. Ten typ literatury jest bez wątpienia godny polecenia. Dziadek i niedźwiadek to jednocześnie tekst poważny i zabawny. Opowiada o wojnie i przyjaźni, jaka może połączyć człowieka ze zwierzęciem. Z pewnością zainteresował dzieci, o czym świadczyła cisza w sali i uważne słuchanie. Śmiało mogę stwierdzić, że miś Wojtek stał się bohaterem w oczach dzieci i  szczerze wierzę, że dzieci doceniły tę historię. Klasa 1c stworzyła również galerię prac plastycznych z misiem Wojtkiem w roli głównej – dzieci namalowały, jak wyobrażają sobie bohatera tej jakże wspaniałej książki. Dzięki tej pozycji, dzieci kształtowały postawy patriotyczne i szacunku do zwierząt oraz zapoznały się z tematyką dotyczącą II wojny światowej.

          wych. Anna Szajder

      • Wystawa pamiątek z epopei „Pan Tadeusz” w naszej szkole!
        • Wystawa pamiątek z epopei „Pan Tadeusz” w naszej szkole!

        • 08.03.2019
        • Od dziada pradziada – klasa ósma „b” wraz z nauczycielem języka polskiego gromadziła te niezwykłe artefakty. I teraz właśnie nadeszła chwila – by je pokazać! Eksponaty należące niegdyś do Jacka Soplicy, Telimeny czy Stolnika – można oglądać w specjalnej gablocie w naszej szkole – na górnym korytarzu! Zapraszamy – warto! Znajdziecie tam Państwo pukiel włosów z wąsów Jacka Soplicy czy papiloty Telimeny, a nawet nabój z broni, z której padł śmiertelny dla Stolnika strzał! Tego nie można przeoczyć!  :)

      • Wycieczka klasy 5a i 5b do Muzeum Wojska Polskiego
        • Wycieczka klasy 5a i 5b do Muzeum Wojska Polskiego

        • 07.03.2019
        • 21 lutego wraz z klasą 5A pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego. Na miejscu dostaliśmy poduszki do siedzenia i specjalne rękawiczki, żeby nie brudzić eksponatów. Weszliśmy do obszernej sali, która zapełniona była różnymi przedmiotami, związanymi z czasami średniowiecza. Przez następne dwie godziny słuchaliśmy fascynujących wykładów i przymierzaliśmy wspaniałe zbroje. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o drodze, którą musiał przebyć młody chłopiec, aby stać się prawdziwym rycerzem. To była naprawdę niezapomniana wycieczka!

          Mikołaj

        • !!! KONKURS !!!

        • 05.03.2019
        • Młodzieżowa Rada Miasta Ząbki ogłasza

          KONKURS NA LOGO MRMZ

          dla uczniów ząbkowskich szkół (klasy 4-8 oraz gimnazjum).

          Stwórz logo w formie elektronicznej i prześlij na adres:
          logomrmzbk@gmail.com do 31 marca 2019 r.

           

          Autor nagrodzonej pracy otrzyma NAGRODĘ - Kamerkę GoPro o Wartości 600 złotych!

          Praca musi zostać wykonana w formie elektronicznej (format.png/.jpg), a wymiary muszą być odpowiednie dla zdjęcia profilowego na Facebooku.
          Każda osoba może zgłosić tylko jedną pracę na podany wyżej adres mailowy.
          W mailu należy zamieścić:
          ∙ Imię i nazwisko,
          ∙ Szkołę oraz klasę.

          Termin przesyłania prac upływa 31 marca 2019 r.

      • Wycieczka do Teatru Syrena klasy 2b i 3b
        • Wycieczka do Teatru Syrena klasy 2b i 3b

        • 22.02.2019
        • 21 stycznia 2019 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Teatru Syrena na spektakl zatytułowany „Dzieci z Bullerbyn” Przedstawienie było długie, ale ciekawe. Najbardziej podobała mi się gra aktorów, którzy wcielili się w rolę Anny i Dziadziusia. Najciekawszą sceną była ta, w której Lisa i Anna poszły na zakupy. Na uwagę zasługiwała również scenografia, a zwłaszcza domki przedstawiające trzy zagrody. Wycieczka mi się podobała. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wyjazdów.

          Łucja

           

          Spektakl mi się bardzo podobał. Aktorzy dobrze zagrali swoje role. Wzbudzili mój podziw. Sztuka opowiadała o przygodach grupy dzieci, które przeżywały różne przygody. Najbardziej polubiłam postać Anny. W teatrze zwróciła uwagę na wystrój i dekoracje sceny. Rekwizyty również były ciekawe. Wycieczka mi się podobała. Chciałabym jeszcze raz odwiedzić teatr.

          Kalina

           

          Najbardziej podobała mi się scena, jak Lissa i Anna robiły zakupy. Ta przygoda była krótsza niż w książce, ale również śmieszna. Wycieczka mi się podobała.

          Bartek

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie