• Wycieczka klasy 8a do Szpitala Bródnowskiego
        • Wycieczka klasy 8a do Szpitala Bródnowskiego

        • 22.02.2019
        • Dnia 15.02.2019 r. odbyła się wycieczka szkolna klasy 8a do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, mająca na celu uzupełnić naszą wiedzę z zakresu diagnostyki medycznej, profilaktyki zdrowotnej, biologii oraz fizyki. Została zorganizowana przez rodzica jednej z naszych koleżanek we współpracy z panią Katarzyną Czyż. Opiekunami byli pan Robert Świst i pani Katarzyna Czyż.

          Po przyjeździe do szpitala uczestniczyliśmy w wykładach na temat różnych urządzeń i sposobu leczenia za ich pomocą. Najpierw lekarze podzielili się z nami wieloma ciekawostkami na temat rezonansu magnetycznego, np. jak działa, do jakich zabiegów można go stosować, z czego jest zbudowany. Pokazali także obsługę rezonansu na komputerze, ponieważ akurat w tym momencie trwało badanie jednego z pacjentów. Następnie odwiedziliśmy gabinet, w którym znajdował się tomograf komputerowy, który wyglądał bardzo podobnie do rezonansu jednak, jak się okazało, służył do innych badań i inaczej działał. W dalszej części wycieczki poszliśmy do Pracowni Gastrologii, gdzie lekarz zapoznał nas z urządzeniem do badan endoskopowych. W ramach pokazu, mogliśmy zobaczyć jamę ustną jednego z naszych kolegów za pomocą kamery w endoskopie. Później udaliśmy się do laboratoriów analitycznego, w których pokazano nam najnowsze urządzenia do badania próbek krwi  oraz omówiono, jakie procesy tam zachodzą. Byliśmy też w Pracowni Izotopowej, gdzie do badań wykorzystuje się  izotopy promieniotwórcze. Widzieliśmy też salę dzieci oczekujących na takie badanie. Ostatni rodzaj badania, z jakim się zapoznaliśmy, dotyczył badań USG serca. Lekarz wytłumaczył nam, w jaki sposób można przeprowadzić takie badanie. Mogliśmy zobaczyć pracujące serce naszego kolegi poddanemu temu badaniu, a także jedna z naszych koleżanek mogła sama przeprowadzić  badanie USG. Na zakończenie wycieczki podziękowaliśmy mamie naszej koleżanki.

          Wycieczka bardzo się wszystkim podobała. Uważamy, że była interesująca i przydatna. Wszyscy lekarze oprowadzający nas byli uprzejmi i bardzo dobrze umieli nam wytłumaczyć działanie oglądanych urządzeń oraz sposób przeprowadzania badań. Takie wycieczki mogą nauczyć nas rzeczy, których nie ma w podręcznikach szkolnych, a są bardzo ważne w życiu każdego człowieka.

      • Nowe książki w bibliotece szkolnej!
        • Nowe książki w bibliotece szkolnej!

        • 29.01.2019
        • Niektórzy już wiedzą, a jeśli nie – to bardzo miło jest poinformować Was, iż zakupiliśmy dla Was wiele nowych książek! W naszym księgozbiorze można znaleźć m.in. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” – bestsellery autorstwa Martina Widmarka oraz Heleny Willis, kilka ostatnich części „Neli – Małej Reporterki”, trzy zbiory opowiadań o „Basi” Zofii Staneckiej (to pewnie dla młodszych uczniów). Wielką sympatią pierwszaków, ale nie tylko, cieszy się także seria Doroty Zawadzkiej (Tak! Tej Superniani!) o Bartku Koniczynie. A Wasz Bibliotekarz bardzo poleca Wam serię o Piaskowym Wilku, szwedzkiej pisarki Asy Lind – książek ciekawych dla dzieci i dla dorosłych.

          Starsi aż zapiszczeli, gdy dowiedzieli się, że w naszej szkolnej bibliotece można już wypożyczyć kilka tomów serii „Zwiadowcy” Johna Flanagana czy drugą serię sagi Percy Jackson. Zapraszamy do biblioteki. Dzięki nowemu kącikowi do czytania książek podręcznych można nawet odpocząć tu na przerwie. Jeszcze nie na każdej, ale nie obawiajcie się – chcemy przygotować dla Was kącik czytelniczy z prawdziwego zdarzenia. Tylko bądźcie cierpliwi :-)

      • Dzień Babci i Dziadka
        • Dzień Babci i Dziadka

        • 25.01.2019
        • 18. stycznia w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Jak co roku, uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w intencji naszych dziadków. Następnie przeszliśmy do Dolnego Kościoła, gdzie uczniowie klas drugich pod przewodnictwem p. Wioletty Winogrodzkiej i p. Iwony Wikieł, przeniosły swoich dziadków w magiczny świat bajki. Przedstawili im spektakl pt.: Czerwony Kapturek. Występ artystyczny przepełniony był śpiewem, tańcem i muzyką. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a całość zwieńczył taniec. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występ swoich wnucząt, a na ich twarzach można było dostrzec dumę oraz radość. Po części artystycznej dzieci obdarowały przybyłych gości samodzielnie wykonanymi prezentami.  Życzenia złożyła także Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, która podziękowała babciom i dziadkom za trud wkładany w wychowanie i rozwój wnucząt. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców w salach klasowych. Kochanym Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy wielu pięknych chwil w życiu oraz dni tak magicznych jak ostatnie święto.

      • Warsztaty Florystyczne
        • Warsztaty Florystyczne

        • 25.01.2019
        • Dnia 16 stycznia 2019 roku klasa 3a i 3b uczestniczyła w warsztatach florystycznych, które poprowadziła Pani Maja Majewska. Uczniowie wykonali roże vintage w gipsie. Następnie samodzielnie złożyli eleganckie pudełko, w którym umieścili kwiat. Praca była idealnym prezentem na zbliżający się Dzień Babci i Dziadka.

      • Kolęda w naszej Szkole
        • Kolęda w naszej Szkole

        • 18.01.2019
        • W piątek 11.01 w Dużej Szkole oraz w poniedziałek 14.01 w Małej Szkole miała miejsce Wizyta Duszpasterska. Nasz ks. Dawid Jastrzębski w towarzystwie s. Dyrektor Agnieszki Marii Chrapek oraz ministrantów pobłogosławił sale szkolne oraz dzieci i młodzież. Odmówiono wspólna modlitwę oraz zaśpiewano kolędy. Bóg zapłać ks. Dawidowi za umocnienie słowem Bożym. Bądźmy dumni z przynależności do kościoła i wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

          Marzena Paszkowska, Wychowawca 1a

      • Noc Biologów 2019
        • Noc Biologów 2019

        • 18.01.2019
        •     11 stycznia na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się Noc Biologów. Było to niesamowite wydarzenie, pełne energii i interesujących atrakcji. Przyciągnęło ono wiele młodzieży z warszawskich gimnazjów i liceów, również  uczniów z naszej szkoły.

              Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które polegały na przeprowadzeniu różnych doświadczeń pod nadzorem studentów Wydziału Biologii UW, bądź wsłuchania się w pouczające oraz niezwykle wykłady o ciekawych, różnorodnych tematykach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ja postanowiłam przysłuchiwać się wywodom o tytułach: „Szczury laboratoryjne, czyli historia zwierząt okiem chemika”, „Choroby prionowe - o przenoszeniu zarazy przez białka”, „Narkotyki wrogiem człowieka- historia i teraźniejszość substancji narkotyzujących”. 
              Sale wykładowe były wręcz oblegane, ciężko było znaleźć miejsca siedzące. Warszawska młodzież tłumnie odwiedziła tegoroczną Noc Biologów. Nic dziwnego! Uważam, że jest to cudowne wydarzenie pokazujące inne oblicze znanych nam ze szkoły przedmiotów, takich jak biologia i chemia. Pozwala nam dostrzec piękno i zagadkowość tego świata. Moim zdaniem jest to duża motywacja, a także zachęta do nauki. Dzięki takim wykładom możemy spotkać się z prawdziwymi ludźmi nauki. Zobaczyć, że swój sukces odnieśli dzięki swej pracowitości i chęci poznania prawdy. Wszystko to pokazało mi, że jeśli będę pracowała równie ciężko, pewnego dnia mogę sama dojść do tak niezwykłych osiągnięć,  mogę studiować i rozwijać się naukowo jak oni.
             Specjalne podziękowania kieruję do pani Katarzyny Czyż za organizację wyjazdu i motywację, jaką otrzymujemy na co dzień na lekcjach biologii. Bez pani słów tłumaczenia wszystko brzmi jak czarna magia! Dziękujemy z całego serca!

           

          Zuzanna

      • Podziękowanie – Szopka Bożonarodzeniowa
        • Podziękowanie – Szopka Bożonarodzeniowa

        • 11.01.2019
        • Tradycją Świąt Narodzenia Pańskiego jest przystrajanie świątyni, domów, szkół choinkami oraz szopką bożonarodzeniową.

          Na głównym patio naszej szkoły przepiękną szopkę przygotowali rodzice z dziećmi, dlatego serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które włączyły się w przygotowanie dekoracji na okoliczność Świąt Narodzenia Pańskiego. W szczególności dziękujemy P. Pawłowi Stachów, P. Kot, P. Korda i Pani Katarzynie Moskowicz.

          Bóg zapłać Wam wszystkim!

      • Akcja Paczka
        • Akcja Paczka

        • 11.12.2018
        • Od dzisiaj 58 Szczep Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej rozpoczyna akcję zbierania paczek bożonarodzeniowych dla Polaków na Ukrainie. Paczki te będą przez harcerzy przewiezione do Kamieńca Podolskiego i tam z pomocą biskupa Leona Dubrawskiego rozprowadzone do najbardziej potrzebujących naszych Rodaków. Bardzo prosimy o włączenie się do tej akcji, którą nasi harcerze prowadzą od kilkunastu lat.

          W paczkach mogą się znaleźć produkty żywnościowe o długiej przydatności do spożycia:
          - kasze
          - mąki
          - makarony
          - przetwory
          - konserwy
          - słodycze
          - i wszelkie inne.

          Bardzo ważnym elementem jest kartka świąteczna z życzeniami, która często bywa największym prezentem dla Polaków na kresach.


          Akcja będzie trwała do 19 grudnia (środa). Następnie wolontariusze zapakują dary do kartonów i przygotują do transportu. Transport wyruszy do Kamieńca między Świętami a Nowym Rokiem.
          Kartony na dary rozstawione są na lewo od sekretariatu pod schodami.

          Serdecznie zapraszamy do włączenia się do tej akcji nie tylko rodziców, ale także a może przede wszystkim dzieci. Pamięć o naszych Rodakach za wschodnimi granicami daje im poczucie więzi z Ojczyzną i siłę podtrzymania polskości na dawnych kresach Rzeczypospolite.

      • Wsparcie na rzecz Domu Małego Dziecka
        • Wsparcie na rzecz Domu Małego Dziecka

        • 18.12.2018
        • Zakończyliśmy akcję na rzecz Domu Małego Dziecka nr 16 w Warszawie.

          W imieniu Dyrekcji i Wychowanków Domu Dziecka dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

          Zebrane przez nas dary na pewno sprawią dzieciom ogromną radość.

      • Wycieczka do ZOO klasy 6b
        • Wycieczka do ZOO klasy 6b

        • 18.12.2018
        • W piątek 7 grudnia klasa 6b pojechała na wycieczkę do ZOO. Jej celem były głównie warsztaty o gadach. Panie odpowiadały nam o tym, czym gady różnią się od innych zwierząt, głównie od płazów. Mówiły o żółwiach, jaszczurkach, wężach i krokodylach. W następnej części zajęć mogliśmy pooglądać te zwierzęta, dotknąć niektóre z nich,a węża nawet owinąć wokół szyi. Po warsztatach zwiedzaliśmy ogród zoologiczny. Byliśmy w oceanarium, zobaczyliśmy słonie, małpy i ptaki oraz niedźwiedzie, foki i wydry. Wycieczka była bardzo interesująca.

          Mateusz

      • Pokój Zagadek w szkolnej bibliotece
        • Pokój Zagadek w szkolnej bibliotece

        • 14.12.2018
        • Klasa 5a, w ramach lekcji języka polskiego, wzięła udział w wydarzeniu wyjątkowym. Na czas trwania lekcji sala lekcyjna oraz szkolna biblioteka stały się pokojami zagadek, z których uczniowie musieli się wydostać, odpowiadając na rozmaite pytania, główkując, szukając śladów, szperając w książkach. Pokój zagadek został wcześniej bardzo starannie przygotowany, zwłaszcza przez dziewczyny z klasy 5a, które przyniosły na czas trwania gry wiele gadżetów i pomocy. Brawo!

      • Teatr mitów w klasie 5a
        • Teatr mitów w klasie 5a

        • 14.12.2018
        • Jako podsumowanie lekcji na temat mitów w klasie 5a odbyło się wydarzenie niecodzienne. Młodzież napisała najpierw własne scenariusze na podstawie mitów, wykonała kukiełki i sceny, a następnie na forum klasy zaprezentowała swoje krótkie spektakle. Dzieci, będąc także widzami, przy okazji uczyły się, jak należy i jak nie należy zachowywać się w prawdziwym teatrze. Efekty pracy były bardzo ciekawe, kukiełki i sceny można oglądać na szkolonym korytarzu.

      • Planeta Małego Księcia
        • Planeta Małego Księcia

        • 14.12.2018
        • Klasa 8b tworzy galaktykę Małego Księcia

          W ramach niekonwencjonalnego omówienia lektury obowiązkowej w klasie 8b - i chwilowej przerwy w testowym przygotowywaniu się do egzaminu ósmoklasisty - przygotowywaliśmy, w ramach lekcji języka polskiego, planety Małego Księcia ze ścinków gazet, wybierając kluczowe słowa, które opisywałyby planetę małego mieszkańca. Następnego dnia wykonaliśmy planety innych mieszkańców galaktyki opisanej przez Exupery'ego. Zapraszamy do oglądania do sali B.

      • Bajki z dawnych lat – kl. 1c
        • Bajki z dawnych lat – kl. 1c

        • 11.12.2018
        • 10 grudnia 2018 r. rozpoczął się w niezwykły sposób dla kl.1c. P. Kamila Ś. – mama jednego z uczniów, odwiedziła nas na lekcji, aby zaprezentować kilka bajek z dawnych lat za pomocą projektora. Na ten cel przygotowaliśmy odpowiednio salę – opuściliśmy rolety i w ciemnościach oglądaliśmy bajki: „Przygody Białego Misia”, „Wróbelek Maciuś”, „Jak pies wilkowi buty szył” i „Trzy małe lwiątka”. P. Kamila wraz z p. wychowawczynią Anną Szajder, czytały dzieciom podpisy pod obrazkami i przesuwały pokrętło – klisza po kliszy… Kilkoro dzieci z klasy już było na takim seansie, ale dla większości było to nowe doświadczenie i z ogromnym zaciekawieniem słuchały czytanych bajek oraz oglądały kolorowe obrazki. Przez 45 minut poczuliśmy się jak w starym kinie… Ta zapomniana technika wyświetlania bajek przyniosła wszystkim wiele radości. Dzieciom się bardzo podobało, o czym świadczyła idealna cisza podczas projekcji. Dziękujemy bardzo p. Kamili za jakże wspaniałe urozmaicenie nam lekcji. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci oraz wzbudzenie zainteresowania zapomnianymi już technikami prezentacji filmów kina niemego.

      • Barbórka w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej
        • Barbórka w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej

        • 11.12.2018
        • W minionym tygodniu uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Górnikiem. W uroczystość Barbórki odwiedził nas w galowym stroju górniczym Pan Wiesław Rokosz. Podczas tego spotkania uczniowie mogli poznać tajniki pracy związanej wydobywaniem z ziemi różnych skarbów: takich jak węgiel, sól, gaz, nafta, a nawet złoto i diamenty. Dowiedzieliśmy się między innymi, że górnictwo dzieli się na odkrywkowe i głębinowe. Poznaliśmy też w skrócie historię górnictwa, a także dowiedzieliśmy się skąd się bierze nafta i do czego się jej używa. Spotkanie obudziło dużą ciekawość dzieci, które zasypały gościa pytaniami.

      • Klasa 5a w Warszawskim ZOO
        • Klasa 5a w Warszawskim ZOO

        • 11.12.2018
        • Dnia 13.11 uczniowie klasy 5a z p. Katarzyną Czyż i p. Asią Radoń byli na warsztatach o gadach w Warszawskim ZOO.  Warsztaty były bardzo ciekawe. Mogliśmy obejrzeć i dotknąć , a nawet przytulić węże  oraz różne jaszczurki i żółwie. Dowiedzieliśmy się, że hodowla takich zwierząt w domu jest bardzo trudna, bo bardzo długo żyją i nie są w stanie się z człowiekiem zaprzyjaźnić. Dlatego też często są wyrzucane,  kiedy znudzą się właścicielom.  Gady nie są przyzwyczajone do życia w niewoli, w małych terrariach i bardzo się w takich warunkach męczą.

          Potem oglądaliśmy inne zwierzęta w ZOO. Byliśmy w pawilonie z rybami, małpami, ptakami. Oglądaliśmy foki, białe niedźwiedzie i wydry.

          Wycieczka była bardzo ciekawa, ale za krótka . Zostało jeszcze wiele miejsc , których nie zobaczyliśmy. Musimy tu jeszcze wrócić.

          Uczennica klasy 5a

      • Przygotowania przedświąteczne w Szkole Katolickiej
        • Przygotowania przedświąteczne w Szkole Katolickiej

        • 06.12.2018
        • Dnia 1 grudnia 2018 r. społeczność Szkoły Katolickiej w Ząbkach rozpoczęła przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia bowiem odbywał się w szkole Adwentowy Dzień Skupienia. Od rana atmosfera była podniosła – nauczyciele, rodzice oraz uczniowie poszczególnych klas brali udział w rekolekcjach, głoszonych przez ks. Łukasza i Rafała. O godzinie 12:00 rozpoczęła się Msza święta, zaś potem moment, na który wielu czekało – świąteczny kiermasz. Hasła reklamowe wykrzykiwane przez dzieci słychać było już przy wejściu: „Nie wpadaj w histerię – przybywaj na loterię!”, „Najlepszy barszczyk z uszkami w mieście!”, itp. Historia świątecznych jarmarków sięga końca XIII wieku, kiedy to na rynku austriackim można było kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne, rozmaite wyroby rękodzielnicze czy pyszne potrawy. Od kilku lat w Polsce takie spotkania przed świętami stają się coraz bardziej popularne – nie tylko w dużych miastach, ale też w małych społecznościach – takich jak nasza – szkolna. To dobra i miła tradycja, z pewnością na szkolnym jarmarku w czasie Adwentowego Dnia Skupienia spotkamy się jeszcze nie raz.

        • Orszak Trzech Króli

        • 04.12.2018
        • Orszak Trzech Króli to największe Jasełka na świecie! W 2018 roku odbyły się w 644 miejscowościach w Polsce i 14 poza jej granicami.

          W naszej szkole ruszył nabór. Chętnych zapraszamy o zgłoszenie się do  koordynatora!!!

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie