• Jasełka
        • Jasełka

        • 21.01.2018
        •  

          22.12.2017 roku w Dolnym Kościele – uczniowie klasy IV a z pomocą  kolegów i koleżanek z kółka teatralnego wystawili Jasełka. Przedstawienie Jasełkowe ma wyjątkowy wymiar, ponieważ dotyka prawd związanych z Bogiem – Zbawicielem świata. Młodzi aktorzy pod opieką wychowawcy klasy Pani Katarzyny Czyż i s.Eweliny Kotwicy przypomnieli główne wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. Na scenie pojawił się Archanioł Gabriel zwiastujący Maryi nowinę o poczęciu i narodzeniu Syna, Józef, Trzej Królowie, pasterze oraz chór Aniołów. Nie zabrakło elementu humorystycznego, o który zatroszczyli się obserwatorzy zdarzeń w Grocie Betlejemskiej – wół i osioł, przemawiający ludzkim głosem. W Jasełka została także wpleciona historia niewidomej Rebeki i jej opiekunki Miriam. Całości dopełniła muzyka oddająca nastrój tej niezwykłej historii, a tradycyjne kolędy i pastorałki wykonane przez chór szkolny prowadzony przez Panią Irenę Jaszczyk wprowadziły wszystkich uczestników spotkania w świąteczny nastrój.

          Pragniemy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Jasełek od zaplecza, przede wszystkim rodzicom, którzy zadbali o stroje. Słowa wdzięczności kierujemy do pani Małgorzaty Wiśniewskiej, pani Katarzyny Kot oraz pani Sylwii Majewskiej za udekorowanie sceny oraz do taty Mikołaja, Alicji i Kaliny Dudek – pana Andrzeja Dudka  za wykonanie żłóbka. Dziekujemy również pani Joannie Jakubowskiej za pracę fotoreportera.  Pamiętamy o naszych starszych kolegach z Gimnazjum – Franciszku Walczaku i Patryku Tymińskim i jesteśmy wdzięczni za ich pomoc przy obsłudze sprzętu nagłaśniającego.

          Jasełka zagraliśmy z całego serca, na chwałę Boga. Życzymy wszystkim ufnego przylgnięcia do Nowonarodzonego Jezusa, który przychodzi do nas z największym darem – miłością. Błogosławionych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2018. (Klasa IV a z pomocnikami)   

           

      • Wizyta w Domu Opieki Społecznej w Zielonce
        • Wizyta w Domu Opieki Społecznej w Zielonce

        • 04.01.2018
        • Dnia 20 grudnia 2017r. około godziny 10:00 ja z Anitą Korościk, Ewą Kaczyńską i panią Anną Kudlek pojechałyśmy do Domu Opieki Społecznej w Zielonce. Kiedy dotarłyśmy na miejsce z wielką przyjemnością zostałyśmy przyjęte przez personel. Odwiedzałyśmy pokoje, w którym mieszkały starsze osoby. Składałyśmy im życzenia świąteczne i dawałyśmy pamiątkową kartkę świąteczną zrobioną przez dzieci ze świetlicy wraz z drobiną słodkości. Mogłyśmy także porozmawiać z niektórymi osobami i posłuchać ich rad. Potem poczęstowałyśmy wszystkich ciastami upieczonymi przez uczniów naszej szkoły, a następnie w świątecznym nastroju wszyscy śpiewaliśmy kolędy. Panowała tam miła i przyjemna atmosfera.

          Spotkanie z osobami w podeszłym wieku było wzruszające. Dało nam wiele do przemyślenia i zastanowienia się nad swoim życiem, a seniorom dostarczyłyśmy pozytywnych emocji i wiele radości.

                                                                                                                                                      

          J.Mikiel

           

      • Wycieczka do Muzeum Ziemi
        • Wycieczka do Muzeum Ziemi

        • 12.12.2017
        • Na wycieczce zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi. W muzeum było dużo szkieletów zwierząt i różnych minerałów. Na zajęciach najpierw oglądaliśmy prezentacje, która opowiadała o Polsce podczas epoki lodowcowej. Potem musieliśmy z pudełka z piaskiem „wykopać” i złożyć plastikowy szkielet słonia.

          Następnie rysowaliśmy na kamiennych płytkach. Kiedy warsztaty się skończyły poszliśmy do drugiego budynku muzeum, gdzie oglądaliśmy wszelkiego rodzaju kamienie i minerały. Najbardziej podobała mi się sala z meteorytami. Po zwiedzaniu muzeum poszliśmy do baru na pierogi.

          Uczeń klasy Vb

           

      • Dary do domu Dziecka dostarczone!
        • Dary do domu Dziecka dostarczone!

        • 21.12.2017
        • Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji na rzecz Domu Dziecka nr 16 w Warszawie, organizowanej przez Samorząd Uczniowski Gimnazjum i Mały Samorząd klas 1-3.

          20 grudnia p. Magdalena Chudzik, p. Paweł Stachów i uczennica Kinga Walczak złożyli wizytę w Domu Dziecka przy ulicy Międzyparkowej 5 w Warszawie zawożąc prezenty, które dzięki Państwa hojności i otwartym sercom, udało się zebrać. Akcja cieszyła się z dużym wsparciem naszej społeczności szkolnej.

          Spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem ze strony Dyrekcji oraz pracowników Domu Dziecka, odwiedziliśmy grupę najmłodszą i mogliśmy towarzyszyć im w zabawie.

          W imieniu organizatorów zbiórki oraz Dyrekcji Domu Dziecka nr 16 składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli naszą akcję oraz dziękujemy p. Pawłowi Stachów za pomoc w transporcie smiley

           

      • Adwentowy Dzień Skupienia - 2017r.
        • Adwentowy Dzień Skupienia - 2017r.

        • 05.12.2017
        •  Dnia 2 grudnia odbył się w naszej szkole Adwentowy Dzień Skupienia. Rekolekcje tego dnia prowadził Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ksiądz Michał Dziedzic. Myślą przewodnią konferencji dla nauczycieli była szczególna rola nauczyciela w życiu i wychowaniu młodych ludzi. Ksiądz Michał zwrócił także uwagę na otwieranie serc na życie Pana Boga, ponieważ miłość do Boga nigdy nas nie zawiedzie.
           Konferencja dla uczniów skupiła się na zasadach, którymi młodzi ludzie kierują się w życiu. Istota tego, że trzeba mieć Boga w sercu sprawia, że stajemy się dobrymi ludźmi. Dobrze jest się pojednać z drugim człowiekiem, a modlitwa wymaga właściwej postawy i skupienia. Rekolekcjom dla dzieci towarzyszyły piosenki wykonywane przez nasz zespól wokalny.
           Tego dnia do najmłodszych przyszedł św. Mikołaj, który był nadzwyczaj rozśpiewany i roztańczony. Rozdał dzieciom prezenty i bawił się z nimi. Wizyta ta sprawiła dzieciom wiele radości. Starsi uczniowie zorganizowali sobie tego dnia Mikołajki.
           O godzinie 12.00 miała miejsce Uroczysta Msza Święta poprzedzona przygotowaniem liturgii i możliwością spowiedzi.
           Po mszy świętej odbył się w budynku szkoły tradycyjny kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup nowych książek do biblioteki. Warto podkreślić pomysłowość uczniów oraz ogromne zaangażowanie rodziców i wszystkich pracowników szkoły.
      • Wycieczka klasy 1a i 1b na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej
        • Wycieczka klasy 1a i 1b na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej

        • 24.01.2018
        • Dnia 7 grudnia klasy 1a i 1b odwiedziły Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Była to wycieczka edukacyjna mająca na celu przybliżyć  uczniom zagadnienia związane z wodą i ochroną środowiska.Dzieci brały udział w badaniu wytrzymałości różnych materiałów na ściskanie i zgniatanie. Miały możliwość zobaczyć szereg ciekawych doświadczeń wodnych w warunkach laboratoryjnych. Uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, na której dowiedziały się, jak za pomocą nauki zdobywa się "szczególną moc" - wiedzę, jak zostać eko - bohaterem oraz odbyły zajęcia praktyczne. Na koniec miały możliwośc wykazać się zdobytą wiedzą i samodzielnie dokonywały pomiarów poznanych materiałów. Zajęcia były bardzo interesujące. Kazde dziecko otrzymało upominek.

      • Wycieczka do Muzeum Ziemi
        • Wycieczka do Muzeum Ziemi

        • 01.12.2017
        • We wtorek, 21 listopada 2017 roku, po lekcji muzyki i po śniadaniu udaliśmy się do autokaru. Siedziałem na przodzie obok Łukasza. Autokar ruszył i pojechaliśmy do Warszawy. Gdy wysiedliśmy, szliśmy po długich schodach. Najpierw była prezentacja i dotykaliśmy kości. Potem były warsztaty. Pan przewodnik dał każdej parze po jednym wielkim pudełku piasku e po pędzelku. Ja siedziałem sam. Następnie pan powiedział, że wśród piasku są kości mamuta i musimy je odkopać. Każdy dostał instrukcję i złożyliśmy mamuty. Potem pan postawił na stole dwa duże, plastikowe mamuty oraz dla każdego po jednym płaskim kamieniu. Trzeba było narysować rysunki prehistoryczne, na przykład takiego mamuta, byka lub nosorożca. Po warsztatach zwiedziliśmy Muzeum, a na końcu wiedliśmy do autokaru i około godziny 14.00 wróciliśmy do szkoły.

          Mikołaj M. Jakubowski

           

           

      • Warsztaty-choinki z drewna osikowego.
        • Warsztaty-choinki z drewna osikowego.

        • 13.12.2017
        • Uczniowie z klas 2a, 2b, 3a i 3b tuż przed Adwentowym Dniem Skupienia wykonywali choinki z drewna osikowego. Poniżej kilka zdjęć z tych zajęć. Choinki wyszły pięknie. Wyglądały jak prawdziwe. J

      • Wycieczka uczniów gimnazjum
        • Wycieczka uczniów gimnazjum

        • 24.01.2018
        • Dnia 13 Grudnia wybrane osoby z klas 2 i 3 gimnazjum pod opieką Pani Moniki Budelewskiej- Zdun i Anny Kudlek  pojechały na zajęcia zorganizowane przez studentów wydziału historii na UW. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z budynkami znajdującymi się na terenie kampusu uniwersytetu. Zobaczyliśmy sale kolumnową, która jest jedną  najpiękniejszych, klasycystycznych wnętrz Warszawy. Jeszcze niedawno był tu magazyn książek, który teraz przeniesiono do nowego budynku Instytutu Historycznego. Bardzo podoba mi się architektura klasycystyczna, dlatego sala ta zrobiła na mnie szczególne wrażenie.  Później uczestniczyliśmy w zajęciach z tekstem źródłowym. Pracowaliśmy z fragmentami m.in. z kroniki Gala Anonima i  Wincentego Kadłubka opisującymi początki królestwa polskiego. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca historyka- okazała się ciekawsza niż mi się wydawało. Wycieczka na Uniwersytet Warszawski bardzo mi się podobała, uważam ją za bardzo ciekawą i bardzo chętnie odwiedziłabym to miejsce po raz drugi.

          Gabriela Pożarowszczyk

      • Akcja na rzecz Domu Małego Dziecka
        • Akcja na rzecz Domu Małego Dziecka

        • 12.12.2017
        • Samarzad uczniowski kl.7 i Gimnazjum oraz Mały Samorząd  kolejny raz organizuje akcje na rzecz Domu Małego Dziecka nr 16 w Warszawie.

          Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia organizujemy zbiórkę prezentów "PACZUSZKA DLA MALUSZKA".

          Naprzeciwko sekretariatu znajdziecie choinkę, z której każdy może zabrać "DZIECIĘCE MARZENIE" lub wybrać bomkę z imieniem i wiekiem dziecka i zakupić dla niego prezent według własnego pomysłu.

          Można przynosić również pieluszki, szampony dla dzieci, pastydo zębów, chusteczki nawilżone itp. oraz słodycze.

          Akcja trwa do 11 grudnia. Paczuszki przynosimy do p. Magdaleny Chudzik, p. Anny Kudlek i p. Beaty Gnatowskiej.

           Zachęcamy do udziału w naszej akcji Uśmiech

          Samorząd Uczniowski kl. 7 i Gimnazjum i Mały Samorząd

                    Anna Kudlek                          Magdalena Chudzik

      • Tradycje świąt Bożego Narodzenia – od św. Mikołaja do Trzech Króli- Wycieczka klasy 2b do Muzeum Etnograficznego.
        • Tradycje świąt Bożego Narodzenia – od św. Mikołaja do Trzech Króli- Wycieczka klasy 2b do Muzeum Etnograficznego.

        • 28.01.2018
        •  

          7 grudnia podczas zajęć zostały nam przybliżone zwyczaje związane z okresem przybliżającym nas do Świąt Bożego Narodzenia, samymi Świętami jak i czasem po Świętach. Dowiedzieliśmy się czym dekorowano kiedyś choinki, kiedy nie było tylu ozdób i świecidełek w sklepach. Zdziwienie nasze było ogromne, bo tak naprawdę ludzie mieszkający na wsi byli bardzo pomysłowi i wykorzystywali wszystko, to co mieli pod ręką a efekty wykonywanych ozdób świątecznych były niesamowite.

          Robiono je ze sznurka, słomy, bibuły czy papieru a nawet opłatka. Oglądaliśmy i ubieraliśmy dwie choinki-naszą tradycyjną i podłaźniczkę czyli pierwszą choinkę, którą zawieszano pod sufitem czubkiem w dół. Mieliśmy okazję porozmawiać o  tradycyjnych wigilijnych potrawach. Nakrywaliśmy do stołu, wybierając właściwe jedzenie. Podziwialiśmy również różne szopki bożonarodzeniowe pięknie zdobione i te całkiem skromne. Wszystkie bardzo ciekawe i starannie wykonane. Pod koniec zajęć zrobiliśmy swoją własną słodką ozdobę z kostki cukru. Dodatkową atrakcją była możliwość zabawy turoniami czyli zwierzętami kłapiącymi paszczami, których używano do kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto  wnętrze pracowni w której się znajdowaliśmy było stylizowane na tradycyjną izbę wiejską  co jeszcze bardziej przybliżyło nam omawiany temat. Wycieczka była bardzo udana i z pewnością wybierzemy się na kolejną lekcję do muzeum.

      • Warsztaty Majsterkowo
        • Warsztaty Majsterkowo

        • 30.11.2017
        • 23 listopada uczniowie klasy III b uczestniczyli w warsztatach Majsterkowo zorganizowanych przez Castoramę. Dzieci poznały różnice między drzewem a drewnem, rodzaje drzew wykorzystywanych do produkcji mebli, proces pozyskiwania drewna i produkty wytwarzane z drewna. Następnie samodzielnie wykonały drewniane skrzynki przy użyciu młotka i gwoździ. Zajęcia były bardzo interesujące. Każde dziecko otrzymało upominek i dyplomy.

           

           

      • Wycieczka klasy 2a do PAPUGARNI
        • Wycieczka klasy 2a do PAPUGARNI

        • 01.12.2017
        • 22.11 klasa 2a wybrała się na wycieczkę do Papugarni "Carmen". Dzieci podziwiały przepiękne duże i małe papużki.

          Oswojone ptaki siadały dzieciom na głowie , na rękach, ramionach i plecach. Dzieci miały możliwość karmienia papużek, które w tym dniu były wyjątkowymi łakomczuchami. Z początku nie wszyscy byli gotowi na taką otwartość papug, które chciały usiąść na każdym dziecku, ale z czasem wszyscy przełamali swój lęk. Spotkanie z papugami było niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem. Większość dzieci powiedziała, że na pewno nie raz odwiedzą Papugarnię ze swoimi rodzicami. Wycieczka była bardzo udana i na długo zostanie w naszej pamięci.

      • Bal Wszystkich Świętych
        • Bal Wszystkich Świętych

        • 12.12.2017
        • W polską tradycję bardzo mocno wpisana jest uroczystość Wszystkich Świętych.

          Jest to czas refleksji i zadumy, ale także radości i dziękczynienia. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 15 listopada i klimatu niebiańskiego nie zabrakło. Każde z dzieci musiało przebrać się za swojego patrona i dowiedzieć się jak wyglądało jego życie na ziemi. Następnie pośród niebieskiej scenerii odbywały się liczne zabawy i konkursy z iście anielską muzyką w tle. Nie zabrakło także okazji do tańca, gdyż zgodnie z zaleceniem św. Augustyna: „Istoto ludzka! Ucz się tańca. Bo inaczej, cóż poczną z Tobą aniołowie w niebie..." . Każdy święty musiał oczywiście zregenerować swoje siły podczas wspólnego poczęstunku.

      • Święto Niepodległości.
        • Święto Niepodległości.

        • 12.12.2017
        • Nasza szkoła co roku obchodzi uroczyście Święto Niepodległości.

          W 99 rocznicę odzyskania wolności cała społeczność naszej szkoły uczestniczyła we Mszy Świętej po uprzednim wprowadzeniu pocztu sztandarowego. Klasy 7A i 7B przedstawiły liczne informacje historyczne i wiersze, które tworzyły harmonijną całość o bardzo  podniosłym, patriotycznym charakterze. Prezentacja powstała dzięki Pani Małgorzacie Wiśniewskiej i Panu Robertowi Świstowi, którzy zadbali o organizację całości uroczystości. Wszystkiemu towarzyszyły pieśni i piosenki wykonane przez dzieci pod kierownictwem niezastąpionej pani Ireny Jaszczyk. Dla młodzieży była to kolejna ,,żywa’’ lekcja historii i doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat przeszłości narodu, kształtowania postaw patriotycznych oraz okazywania szacunku symbolom narodowym.

      • XXVIII Ogólnopolskie Forum Rady Szkół Katolickich
        • XXVIII Ogólnopolskie Forum Rady Szkół Katolickich

        • 12.12.2017
        • W dniach  od 16 do  18 listopada 2017 roku w Częstochowie miało miejsce   XXVIII Ogólnopolskie Forum  Rady Szkół Katolickich.

          Przedstawicielkami naszej szkoły były – S. Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, wicedyrektor  - pani Iwona  Kasprzak  oraz ( nauczyciel – katecheta)  s. Ewelina Kotwica.  Spotkaniu towarzyszyła myśl przewodnia kard. Karola Wojtyły – „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, ażeby nasze bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się  głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne”.   Czas przebiegu  trzydniowego forum został powierzony patronce  Rady Szkół Katolickich w Polsce – Matce Bożej Jasnogórskiej  Królowej Polski.  Konferencję dla Dyrektorów  poprowadził  Ks. Zenon Latawiec SDB, przewodniczący RSK, oraz s. Maksymiliana Wojnar.   Na początku głos zabrała  S. Patrycja Garbacka .  W wystąpieniu poruszyła temat stanu szkolnictwa  w pierwszym roku reformy. Kolejnym prelegentem był Ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z wykładem  dotyczącym  roli szkół  jako miejsca ewangelizacji we współczesnej Europie.  Po wykładach i komunikatach  uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii,  w kaplicy Cudownego Obrazu,  której przewodniczył i  Słowo Boże wygłosił Ks. Bp Marek Mendyk, Asystent RSK. Pierwszy dzień Forum zakończył Apel  Jasnogórski.  W piątek 17 listopada po Mszy Świętej, sprawowanej przez  Ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia – Metropolitę Łódzkiego i licznie zgromadzonych kapłanów, wszyscy uczestnicy udali się na Aulę O. A. Kordeckiego. Tam  Ks. dr Sylwester Jeż – Dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej  przywitał licznie zgromadzonych   Dyrektorów i pracowników Szkół Katolickich z całej Polski . Następnie  Ks. Abp Grzegorz Ryś wygłosił  referat na temat „Maryja – uczennica Pana”. Kolejnym prelegentem był Ks. Bp Andrzej Czaja z Opola z wykładem „Idźcie i głoście”.  Po przerwie i wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego wysłuchaliśmy  Ks. dr Tomasza Jaklewicza, który  zachęcił do uważnej lektury pism  papieża Benedykta XVI, oraz Ks. dr Wojciecha Węgrzyniaka pięknie przedstawiającego  temat – Genialności Maryi.  Jako ostatnia  wystąpiła P. dr hab. Anna Fidelus, Profesor i Prorektor UKSW. Ostatni  dzień  rozpoczęliśmy Eucharystią, pod  przewodnictwem  Ks. Arcybiskupa  Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.  Po Akcie zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej wysłuchaliśmy  wykładu „Jak odczytywać działanie Boże w historii Polski”, który wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Prelekcja Ks. dr Marka Studenskiego,   o znaczeniu katechizacji w szkole katolickiej było przedostatnim punktem programu.  Błogosławieństwo Ks. Biskupa  Marka Mendyka  zakończyło XXVIII Forum RSK.  Był to piękny czas spotkania ze Słowem Bożym, poznawania nowych treści oraz  wymiany doświadczeń.

           Uczestniczki RSK

      • Konkurs „Piękno jesieni”-rozstrzygnięty
        • Konkurs „Piękno jesieni”-rozstrzygnięty

        • 05.01.2018
        •  

          Na szkolnym korytarzu można oglądać jesienne prace konkursowe, które zostały wykonane różnymi technikami i z różnych materiałów. Są prace płaskie i przestrzenne. Wszystkie bardzo pomysłowe, staranne i estetyczne. Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest piękna i kolorowa. Nawiązuje zgodnie z tematem do pięknej, złotej polskiej jesieni.

          Konkurs został rozstrzygnięty po długich i bardzo burzliwych naradach. Komisja oceniająca te małe i duże dzieła miała bardzo trudne zadanie wskazać jednoznacznie główne miejsca ze względu na ilość, zaangażowanie i wysoki poziom wykonania prac.

          Zgodnie z regulaminem oceniano prace w trzech kategoriach wiekowych.

          W klasach 1-3

          I miejsce Natalia Sosnowska i Maria Pyszyńska

          II miejsce Łucja Mościcka i Ireneusz Dudkiewicz-Dzieciątko

          III miejsce Jan i Franciszek Michalscy

          W klasach 4-6

          I miejsce Mikołaj Majewski

          II miejsce Mikołaj Jakubowski

          W klasach  7 i klasach gimnazjalnych

          I miejsce Karol Jakubowski

           

          Wręczono wyróżnienia:

          Kornelii Śmiech

          Łucji Sawickiej

          Matyldzie Majewskiej

          Gabrielowi Wilk

          Lenie Orzechowskiej

          Mai Pokwap

          Karolowi Jarczewskiemu

          Oliwii i Aleksandrze Migaczew

          Michałowi Żołendowskiemu

          Jakubowi Oleszczuk

           

          Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

          Serdecznie dziękuję za tak liczne zainteresowanie konkursem. Gratuluję wszystkim uczestnikom.

          Zachęcam do udziałów w kolejnych szkolnych konkursach.

          Organizator Sylwia Bryk

      • Świetlicowy konkurs "Atrybut Świętego"
        • Świetlicowy konkurs "Atrybut Świętego"

        • 05.01.2018
        • 15.11.2017 roku w trakcie Balu Wszystkich Świętych dla klas I-III Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego, odbyło się uroczyste podsumowanie świetlicowego konkursu „Atrybut Świętego”. Zwycięzcom nagrody wręczyła Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek.

           

          Pierwsze miejsce zdobyła Marta Dziekońska z klasy I a, drugie Barbara Kołaczek z klasy II a, a trzecie Jakub Oleszczuk z klasy I b. Wyróżnienie otrzymała praca Barbary Seta z klasy I b, Natalii Elżbieciak z klasy III b i Zuzanny Masełbas z klasy I b. Poza tym do każdego uczestnika konkursu powędrował pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

          Do organizatorów wpłynęło bardzo wiele pięknych prac. Gratulujemy wszystkim małym artystom, oraz ich bliskim towarzyszącym w tworzeniu wizerunków i atrybutów świętych. Dziękujemy za poświęcony czas, zaangażowanie i pomysłowość. Zapraszamy do obejrzenia wystawy znajdującej się w naszej szkole przy świetlicy nr 4.

          Zespół Świetlicowy PKSP

      • Wycieczka do Łodzi
        • Wycieczka do Łodzi

        • 05.01.2018
        • Dnia 24 października pojechałem wraz z moją klasą na wycieczkę do Łodzi. Pobudka była o 6:00 rano. Jechaliśmy szybko, bez przeszkód. O 6:45 zbieraliśmy się na parkingu pod przedszkolem, gdzie czekał już autokar. Wyjazd nastąpił o godzinie 7:00. Około 9 dojechaliśmy do Łodzi. Tam czekała pani przewodnik, która oprowadzała nas po mieście.

          Oglądaliśmy plac Wolności, na którym jest pomnik Kościuszki i pani przewodnik opowiedziała nam o początkach miasta. O tym, jak Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie w XV w., było to wtedy małe miasteczko. Dużo później odnowiono prawa miejskie i stworzono Starej Łodzi (tak nazywali tę mającą prawa miejskie od XV w.). Nowa Łódź, która miała wielki rynek, jedyny w swoim rodzaju w Polsce, ponieważ mający ośmiokątny kształt. Rozwijał się tam właśnie przemysł włókienniczy. Nowa Łódź była bardzo mała, bowiem miała tylko rynek i cztery ulice: Północną, Wschodnią, Zachodnią i Południową. Z tych trzech zachowały nazwę tylko trzy, bo ulica Południowa została nazwana ulicą Rewolucji 1905 roku.

          Pani przewodnik oprowadziła nas potem po najdłuższej (niektórzy mówią, że jedynej) ulicy Łodzi — Piotrkowskiej. Ma ona około czterech kilometrów długości. Wędrując Piotrkowską, podziwialiśmy piękne kamieniczki. Były one budowane w sposób siedmioosiowy, czyli trzy okna z boku, drzwi pośrodku i znowu trzy okna. W całej Łodzi jest wiele cudownych kamieniczek i wielkich kamienic, które są wspaniale zdobione. Niestety, większość jest zaniedbana. Oglądałem również pasaż róż. Są to budynki, do których są ściśle przyczepione kawałki luster. Wyglądało to wspaniale.

          Podczas wędrówki widzieliśmy wiele pomników, między innymi, Artura Rubinsztajna — łódzkiego kompozytora — z fortepianem, a także pomniki wielu bohaterów filmowych, o których Studio Małyh Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi robiła filmy, między innymi: miś Uszatek, kot Filemon i Bonifacy, a także Ferdynand Wspaniały.

          Po zwiedzaniu miasta pojechaliśmy do muzeum kinematyki i tam oglądałem stare kamery i monitory. Podziwiałem też wspaniałe pokoje pałacu fabrykanta Karola Wilhelma Scheiblera. Pałac był cudowny. I właśnie w tym pałacu mieści się Muzeum Kinematografii. Muzeum było przepiękne, zaś na końcu czekała mnie mała niespodzianka, bo były pokazane postacie ze wszystkich filmów Se-ma-foru, czyli, na przykład, Reksio, Miś Uszatek, lalki z filmu o Plastusiu albo lalki z bajki „Miś Colargol”.

           

          K. M. Jakubowski

      • Wycieczka klasy 3a
        • Wycieczka klasy 3a

        • 05.01.2018
        • 19 października klasa 3A SP uczestniczyła w warsztatach „Majsterkowo” zorganizowanych przez CASTORAMĘ.

          Tematem przewodnim zajęć było drewno. Podczas warsztatów dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących drzew. Przypomniały sobie etapy  obróbki drewna , a także miały za zadanie odnaleźć w sklepie asortyment wykonany  z drewna. Głównym zadaniem  zajęć  było wykonanie skrzyneczek za pomocą drewnianych listewek, gwoździ i młotka.  Na koniec zajęć na wszystkich majsterkowiczów czekały małe niespodzianki.

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie