„Kamienie na szaniec”
03.04.2014 r. klasy Ia i Ib gimnazjum obejrzały w Multikinie Targówek film R. Glińskiego „Kamienie na szaniec”. W drodze powrotnej nikomu nie było do śmiechu ani żartów.
Wszyscy byli pod dużym wrażeniem odwagi młodych ludzi oraz okrucieństwa okupantów (film był momentami niezwykle brutalny – niektóre dziewczyny zamykały oczy). Warto było odbyć taką lekcję patriotyzmu, która pozostawiła w każdym refleksję dotyczącą realiów życia w tamtym okresie.
Warsztaty dla rodziców w ZPSK
Tym razem było o chwaleniu dzieci. 13 chętnych (z Ząbek i Targówka) zebrało się 10.04.2014 r. o godz. 17:00, by pod kierunkiem pedagoga szkolnego Sylwii Okrasa-Truby uczyć się konstruowania pochwał, które wzmacniają poczucie własnej wartości u dzieci. Zaczęło się od przewrotnego pytania „Dlaczego NIE warto chwalić?”,
Wycieczka do firmy Bayer
Dnia 10.04 klasa IV a z p. Kasią Czyż uczestniczyła w Naukowym Czwartku BayLab, czyli w warsztatach naukowych organizowanych przez firmę Bayer. Była też z nami Siostra Dyrektor. Braliśmy udział w ćwiczeniach laboratoryjnych. Mogliśmy też skorzystać z niezwykłej atrakcji – stołu multimedialnego, który przedstawiał innowacyjną działalność firmy Bayer. O dziwo, nie jest ona związana z produkcją leków.
Uroczystości Wielkanocne w naszej szkole, 16.04.2014 r.
Tradycyjnie już w Wielką Środę w naszej szkole przeżywaliśmy niezwykły czas – zadumy, modlitwy i spotkania. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w drodze krzyżowej, by po raz kolejny poprzez to niecodzienne misterium zastanowić się nad tym, co tak naprawdę oznacza cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie.
Wciąż nie możemy zapomnieć naszych ferii w szkole!
Chciałabym bardzo podziękować, w imieniu swoim
Wycieczka do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”
W dniu 25 marca br. klasy 3a i 1a wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”. Spektakl ten był czymś więcej niż perfekcyjną rozrywką. Opowieść o chłopcu z ulicy, który woli zawdzięczać życiowe powodzenie sobie samemu niż magii, zawiera piękne i mądre przesłanie na temat charakteru w świecie, który bardziej ceni sobie blichtr i efekciarstwo.
Nasze gimnazjalistki w Coca Cola Cup!
Wystartowały rozgrywki 16. edycji największego piłkarskiego turnieju dla młodzieży gimnazjalnej Coca-Cola Cup, już po raz drugi rozgrywanego pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”.
W tym roku w turnieju wzięły udział również nasze uczennice z gimnazjum i brawurowo przeszły przez pierwszy etap rozgrywek i zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. Opiekunem grupy jest pan Robert Świst. Gratulujemy!
Rekolekcje – 28.03.2014 r.
W dniu 28 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Towarzyszyła nam grupa rekolekcyjna, której przewodniczył o. Mihovil Filipović ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Towarzystwa Maryi (S.M.M.).
Podczas tego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekolekcyjnych, każdy otrzymał List od Pana Boga, który miał zabrać ze sobą do domu. W Kościele był czas na adorację przed Najświętszym Sakramentem oraz spowiedź. Wszyscy uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem ks. Pawła Bąka. Na zakończenie rekolekcyjnego dnia skupienia została odprawiona uroczysta Msza święta.
Warsztaty "Słowa mają moc"
Skąd nasze dzieci mają wiedzieć, że mogą być z siebie dumne?Co sprawia, że potrafią cieszyć się z własnych dokonań?
W jaki sposób pochwalić dziecko, by poczuło się docenione?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na warsztatach.
Nie zajmiemy się teorią chwalenia. Zastanowimy się i popracujemy nad tym, co możemy zrobić, żeby nasze dzieci miały świadomość swoich kompetencji i zasobów.Warsztaty „Słowa mają moc!”Zapraszamy rodziców, dziadków i innych związanych z opieką nad dzieckiem do Zespołu Publicznych Szkół Katolickich dn. 10.04.2014 w godz. 17:00-19:00
WYCIECZKA DO MANUFAKTURY CUKIERKÓW I MUZEUM TECHNIKI
Klasy 3A i 3B 12 marca wybrały się na wycieczkę do manufaktury cukierków. Kiedy weszliśmy do środka zakręciło się nam wszystkim w głowie – tak było kolorowo. Potem widzieliśmy jak powstają cukierki i lizaki. Na początku pani gotowała w garnku mieszankę różnych składników. Te składniki były rozgrzane do temperatury 145 st. C.
Dzień kolorów, 21.03.2014
W naszej szkole już po raz kolejny królują kolory: fioletowe, beżowe, niebieskie, zielone, turkusowe, różowe, a nawet w paski i w kratkę. A to za sprawą Dnia Kolorów, który już po raz kolejny został zorganizowany w naszej szkole nieprzypadkowo w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Każda klasa wraz z wychowawczyniami miała za zadanie przebrać się w tonacji koloru, który wcześniej został przez klasę wylosowany. Jury w składzie: s. Dyrektor Agnieszka Chrapek, p. Klaudia Baran, p. Anna Kudlek i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Natalia Sochacka oceniały przebrania i przyznawały punkty. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek.
Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3
Karnawał to przede wszystkim okres zimowych zabaw, balów i maskarad. Uczniowie naszej szkoły również mieli okazję poznać smak karnawałowego szaleństwa.
Dnia 13.02.2014 roku odbył się długo oczekiwany Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3. Dzieci tradycyjnie były przebrane w piękne i bardzo pomysłowe stroje. Spotkać można było wróżki, królewny, rycerzy, Batmanów, nie zabrakło także wesołych zwierzątek. Bal rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał półtorej godziny. Dla uczniów naszej szkoły był to czas wesołej zabawy, tańców, pląsów, konkursów oraz klasowych pociągów. Czas mijał szybko i sympatycznie, a na twarzach naszych uczniów było widać radość. Ach, co to był za bal… :-)
Ferie w szkole – dzień piąty
Dziś ostatni dzień feryjnych przeżyć. Po porannych zajęciach z garncarstwa dzieci wyruszają na ząbkowskie lodowisko – jedni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na lodzie, inni od razu szusują jak olimpijczycy. Po powrocie do szkoły – niespodzianka – seans filmowy z popcornem dla wszystkich!
Ferie w szkole – dzień czwarty
Na czwartek mamy zaplanowaną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam czeka na nas pani przewodnik, która prowadzi z nami niecodzienną lekcję – siadamy na kolorowych poduchach i słuchamy o historii, zastanawiamy się, czym tak naprawdę było Powstanie Warszawskie.
A potem ruszamy do muzeum, by oglądać interaktywną wystawę o jednym z najbardziej bohaterskich zrywów niepodległościowych wszech czasów. Przykładamy ucho do ściany, zamykamy oczy i niczym za sprawą wehikułu czasu przenosimy się do dnia 1 sierpnia 1944 roku, kiedy to w godzinę W wybucha Powstanie i słychać wystrzały, chaos i krzyki. To bardzo przejmujące. Potem wchodzimy do niemieckiego bunkra, by zaraz potem znów przejść kanałami, tak jak wówczas przechodzili powstańcy. Zaraz po wizycie w muzeum udajemy się do Aquaparku w Wesołej. A tam szalejemy w wodzie. Ciekawe, co czeka nas jutro?
Ferie w szkole – dzień trzeci
Dziś dzień wyprawy do lasu! Po porannym Turnieju Tenisa Stołowego „Zimowa Rakieta 2014”, podczas którego rozdane zostały medale dla zwycięzców, ruszamy do drewnickiego lasku na podchody.
Dziewczyny szukają chłopaków idąc po zostawionych przez nich śladach i potykając się o pozostawione przez nich pułapki. Udaje się ich wytropić! Towarzyszy temu moc zabawy! Na koniec czeka nas jeszcze ognisko przygotowane przez nadleśnictwo Drewnica. Ogromnie zmęczeni wracamy do szkoły i czekających na nas rodziców.
Ferie w szkole – dzień drugi
Dnia 18.02.2014 r. pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Podzieliliśmy się na 3 grupy. Najpierw poszliśmy na 1 piętro, było tam trzęsienie ziemi.
Na drugim piętrze był rower, a gdy się na nim jeździło, w lustrze można było zobaczyć swój szkielet. Gdy byliśmy na pierwszym piętrze zobaczyliśmy wirujące kable. Około południa poszliśmy na pokaz – teatr wysokich napięć. Tam dowiedzieliśmy się, jak włączyć żarówkę bez kabla, a jednej z naszych koleżanek włosy stanęły dęba. W tym „Koperniku” było super!
Ferie w szkole – dzień pierwszy
Czy ferie w szkole mogą być ciekawe? Ależ tak! Jeśli do akcji rusza czwórka zapalonych pedagogów-wychowawców w składzie – pani Klaudia Baran, Sylwia Okrasa-Truba, Robert Świst i Agata Werschner. Pierwszy dzień spędzony w szkolnych murach jest przepełniony interesującymi przedsięwzięciami i konkursami.
Zima - Arktyka i Antarktyda
Wystawę "Zima - Arktyka i Antarktyda" tworzą dzieła dzieci z klas 0 - 4 ZPSK. Wszystkie prace powstały podczas zajęć ceramicznych (garncarskich).
Dzieci wykonały je stosując poznane na zajęciach techniki formowania i ozdabiania gliny:
- formowanie z kuli,- budowanie z bryły,- ozdabianie reliefem wklęsłym,- szkliwienie.Dzięki zaangażowaniu młodych twórców powstała bardzo interesująca wystawa.Wanda WolfFoto: Krzysztof Jaszczak
Już 7 Marca I etap konkursu 'Albion'!
Wszystkich chętnych uczniów klas 4-6 SP oraz 1-3 Gimnazjum zachęcamy do zapisów w dniach 3-5marca u anglistów. Wpisowe 15zł. Wszelkie szczegółowe dane dotyczące konkursu są w załączniku.
Przypominamy, że tytuł finalisty i laureata powiatowego konkursu daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji do liceum.