Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole – 15 października 2012
Białe kołnierzyki i szkolne mundurki w poniedziałek, a nie w piątek? To musi być wyjątkowa okazja! Dnia 15 października o godzinie 9.00 w naszej szkole rozpoczęły się obchody Dnia Edukacji Nardowej. Adepci klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zostali pasowani na uczniów przez Siostrę Dyrektor.
Koncert Filharmonii w Szkole – 17 września 2012
Niech żyją poniedziałki, które od rana witają nas muzyką! Dziś artyści Filharmonii Narodowej zaprezentowali uczniom naszej szkoły przeboje teatru muzycznego. Prawdziwą gratką dla młodych melomanów były utwory Brahmsa, Offenbacha, Rossiniego czy Pucciniego w wykonaniu sopranistki Karoliny Barygi i Artura Rożka (baryton) przy akompaniamencie Adama Sychowskiego (fortepian).
Świetlicowy konkurs na „Najładniejszy różaniec”
Zakończyliśmy świetlicowy konkurs na „Najładniejszy różaniec”. Wszystkie prace były wykonane bardzo starannie i pomysłowo.
Szkolna komisja wyróżniła dziewięcioro uczniów i wręczyła im dyplomy oraz upominki. Wszystkim zaangażowanym uczniom oraz ich rodzicom, dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym konkursie już w grudniu.
Spotkanie z p. Małgorzatą Walaszczyk
W ramach marcowego zebrania dla rodziców w części ogólnoszkolnej odbyło sie spotkanie z p. Małgorzatą Walaszczyk z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej. W czasie wystąpienia trwającego ok 50 minut p. Małgorzata przedstawiła zakres zagadnień jakimi zajmuje się Specjalistyczna Diecezjalna Poradnia Rodzinna oraz ośrodki parafialne, a także wiele praktycznych przykładów prowadzonych spraw.
Dnia 22.09.2012 Jak co roku uczestniczyliśmy w Festiwalu Nauki.
Byliśmy na warsztatach BioCen organizowanych przez Bio Centrum Edukacji Naukowej. W laboratorium izolowaliśmy DNA z owoców kiwi. Oglądaliśmy elektroforezę DNA.
Potem na Wydziale Farmaceutycznym UW dowiedzieliśmy się, jak nicienie i dafnie pomagają ludziom rozpoznawać czystość wody pitnej. Widzieliśmy też hodowle tkankowe roślin, wykorzystywane przy produkcji leków. Cisy i sosny w szklanych kolbach. Badaliśmy też , gdzie znajduje się najwięcej witaminy C: w warzywach , owocach czy polskich dziewczynach? Tak, tak – mogliśmy zbadać ilość witaminy C w sobie, nakrapiając tajemniczy odczynnik na język.
Dnia 29.09.2012 byliśmy na pokazach doświadczeń chemicznych z aktywnym udziałem uczestników.
Pokaz odbył się na Wydziale Chemii UW w ramach Festiwalu Nauki. Przy wejściu ubrano nas w białe fartuchy i okulary ochronne. Najpierw oglądaliśmy pokaz ogniowo-dymny na podwórzu uczelni.
Potem w zaciemnionej auli uczestniczyliśmy we wspaniałym „spektaklu chemicznym” z udziałem substancji luminescencyjnych. Odbywało się to przy nastrojowej muzyce . Mogliśmy podziwić m.in. zorzę polarną i spływające ze stołu kolorowe płomienie. Tak niezwykłych efektów reakcji chemicznych nie oczekiwaliśmy. Następnie w laboratorium przeprowadzaliśmy ciekawe doświadczenia. Na przykład: paliliśmy pieniądze, oglądaliśmy ryczące żelkowe misie i bijące rtęciowe serce. Nie zapomnimy tej wycieczki.
Wakacyjne prace w szkole
Wraz z zakończeniem roku szkolnego bardzo aktywni Rodzice naszych uczniów z byłej klasy II b Szkoły Podstawowej przystąpili do odnowy całego placu zabaw dla dzieci. Kilka już dni pracują nad czyszczeniem huśtawek, zjeżdżalni, wspinaczek, by następnie wymalować je kolorową farbą – (bejcą drewnochronem) ofiarowaną przez jednego z Ojców. Renowacji podlega także podłoże, które Panowie utrwalają odpowiednią gumą, zasypują dokładnie ziemią i zasiewają wzmocnioną i nawożoną trawą. Również cały plac jest przeorany szpadlami, nawożony i zasiany nową darniną. Teraz tylko należy codziennie nieco ją podlewać, aby pięknie wyrosła, ukorzeniała się oraz cieszyła oczy naszych dzieci i młodzieży w nowym roku szkolnym.
Sieciaki na wakacjach - relacja
Co prawda uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce 2 września, ale niektórzy przekroczyli progi naszej szkoły nieco wcześniej. 30 sierpnia odbył się u nas piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. Program, na podstawie którego przeprowadziliśmy zajęcia, powstał w ramach projektu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje i jest elementem programu Komisji Europejskiej Safer Internet.
"Rodzice w akcji" - Warsztaty dla Rodziców
W niedzielę 25 listopada w uroczystość Chrystusa Króla odbyły się warsztaty dla rodziców - "Rodzice w akcji", które prowadziła Monika Gajda, znana już nam ze spotkań prowadzonych w zeszłym roku.
Monika Gajda – pedagog ogólny i specjalny oraz psychoterapeutka. Wraz ze swoim mężem, Marcinem, prowadzi na co dzień terapię pomagając rodzicom
Smakowita pizza w Biesiadowie – wycieczka klasy IIIa SP
10 czerwca poszliśmy z klasą do pizzerii „Biesiadowo”. Było daleko, ale warto było tyle przejść dla tak pysznej pizzy. Byliśmy tam za wygrane pieniądze z konkursu na najładniejszy koszyczek wielkanocny. Co prawda pogoda nie była ładna, ale nikt nie marudził. Po drodze napotkaliśmy wielkie kałuże.
Konkurs matematyczny Alfik
W grudniu 2012 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział u konkursie matematycznym Alfik. Jest to konkurs , w którym biorą udział uczniowie z całej Polski. Jeden z uczniów klasy I gimnazjum Piotr Biazik uzyskał w tym konkursie wynik bardzo dobry, plasując się w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych wyników w naszym województwie.
28 czerwiec 2013 Zakończenie roku szkolnego gimnazjum
Rok szkolny zakończył się 28 czerwca. Uroczystość związana z tą okazją odbyła się w dolnym kościele o godzinie 8. 30. Ksiądz proboszcz Andrzej Kopczyński pożegnał gimnazjalistów ciepłymi słowami, a szczególnie trzecioklasistów, którzy odchodzą z naszej szkoły. Po przemówieniach księdza i Siostry Dyrektor , nastąpiło uroczyste rozdanie nagród dla uczniów ze szczególnymi osiągnięciami. Tegoroczni absolwenci są dumą naszej szkoły między innymi dlatego, że w przeważającej liczbie są to uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z biało-czerwonym paskiem.
Pielgrzymka do Loretto – 14 czerwca 2013
Od wieków chrzecijanie pielgrzymują, czyli odwiedzają święte miejsca – miejsca kultu. Pielgrzymowanie zmienia swój charakter, formę oraz z biegiem lat również cel. Apostołowie wędrowali, aby nauczać. W średniowieczu pielgrzymowano, aby czcić świętych. W czasach nowożytnych dodatkowo poznaje się miejsca związane z historią Kościoła, ale również z kultem Maryi. Lecz poza celem w pielgrzymowaniu ważna jest DROGA. Podczas wędrówki – zmęczeni, głodni, czasem zmarznięci czy zgrzani – odczuwamy trud , zmaganie ze swoimi słabościami. Wtedy właśnie – podczas tej DROGI – najpełniej potrafimy się modlić.
PROJEKT GIMNAZJALNY DOTYCZĄCY JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Przez ostatnie tygodnie pracowaliśmy nad projektem z języka angielskiego. Zebraliśmy grupę składającą się z sześciu gimnazjalistów – uczniów 2 i 3 klasy. Wybraliśmy temat o owocach i warzywach. Każdy zajmował się innym zadaniem.
Wymyśliliśmy klika gier, zabaw oraz piosenkę aby w ciekawy sposób przedstawić nasz projekt. Lekcje przeprowadziliśmy w klasie 2a. Celem naszego projektu było nauczenie dzieci angielskiego słownictwa dotyczącego jedzenia. Chcieliśmy pokazać, że poprzez zabawę można się wiele nauczyć. Młodzi uczniowie mogli utrwalić swoją wiedzę w kolorowance. Na koniec zajęć każda osoba dostała balona. Mimo nielicznych problemów udało nam się zrealizować nasz pomysł. Uważamy, że dzieci były bardzo zadowolone z odmiennego sposobu prowadzenia lekcji
Dookoła świata
Dnia 05. 04. 2013 w naszej szkole odbył się już po raz trzeci konkurs „Dookoła świata. Pomysłodawczynią konkursu jest uczennica klasy IIIA gimnazjum Iga Markowska, organizatorem samorząd szkolny oraz dyrekcja naszej szkoły.
Dzięki przychylności Siostry Dyrektor, która na czas trwania konkursu uczyniła ten wyjątkowy dzień wolnym od zajęć edukacyjnych, mogliśmy wybrać się w niezapomnianą, pełną wrażeń podróż dookoła świata.
‘Poloneza czas zacząć… ‘
‘Poloneza czas zacząć… ‘ wprawdzie Podkomorzy nie zawitał do nas na tegoroczny bal, ani Jankiel nie zagrał na cymbałach pierwszej melodii by rozpocząć zabawę, mieliśmy zaszczyt widzieć wśród nas zaszczytnego gościa – Ks. Biskupa Marka Solarczyka. W jego obecności nasi trzecioklasiści zaprezentowali ten oto taniec narodowy.
22 maja gościliśmy w naszej szkole uczniów Polonijnego Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego „Klasyk”.
Celem ich wizyty było przedstawienie losów Polaków zamieszkujących byłe republiki radzieckie. Spotkanie z uczniami naszego gimnazjum i szkoły podstawowej odbyło się w dolnym kościele. Zaproszeni goście przedstawili się jako potomkowie Polaków, którzy po wojnie znaleźli się w granicach Związku Radzieckiego.
Wielki Tydzień - Przygotowania
Wielki Tydzień to okres intensywnych przedświątecznych przygotowań. Klasa 2 b w ostatnim dniu nauki przypomniała sobie świąteczne tradycje i zwyczaje. Rozmawialiśmy o tym jak było dawniej, a jak jest teraz, w naszych domach. Uczniowie mieli również okazję samodzielnie przygotować dekoracje na świąteczny stół. Malowanie jajek ze styroduru dostarczyło sporo wrażeń. Widać, że drugoklasiści mają dużą wyobraźnię i zmysł artystyczny.
Sieciaki na wakacjach
SPĘDŹMY MIŁO CZAS
Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej do udziału w pikniku edukacyjnym„Sieciaki na wakacjach”
Czas: 30.08.2013 (piątek), godz. 11:00 – 14:00
Miejsce: Zespół Publicznych Szkół Katolickich
W programie m.in.:
- SiecioKino – kreskówki i gry komputerowe,
- Sieciakowa Strefa Rozry
Dzień Patrona i Dzień Rodziny – 25.05. 2013 r.
Finał Obchodów urodzin księdza Jana Twardowskiego odbył się w sobotę dnia 25 maja. Jak co roku Dzień Patrona w naszej szkole obchodzony jest w połączeniu z Dniem Rodziny. Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza kanonika Andrzeja Kopczyńskiego i księdza Pawła Bąka.
Pogoda nie dopisała, więc trochę zawiedzeni goście: młodzież wraz z rodzicami i rodzeństwem oraz nauczyciele naszej szkoły udali się do dolnego kościoła zamiast na zieloną trawkę. Mimo to atmosfera na sali była przednia! Wszyscy nadrabiali miną, a już po chwili maluchy tańczyły w rytm muzyki, starsi zajadali smakowite ciacha, dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i fikuśne malowanie twarzy (można się było zmienić w biedronkę albo tygrysa). Można też było poczytać pierwszy numer naszej „Gazety Szkolnej”. Nie ma rady – do trzech razy sztuka – w przyszłym roku będzie słońce! Czuję to.