Saneczkowe zabawy na śniegu klasy drugiej
W środę, 29 stycznia klasa 2 Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską wybrała się do ząbkowskiego parczku, by dać upust zimowym uciechom i pozjeżdżać na sankach z górki.
Śmiechu było co niemiara. „Było lepiej niż super” – jak mówili uczniowie. Aura póki co sprzyja organizowaniu podobnych przedsięwzięć. Więc może na sanki? :)
„Zielony kapturek” na bis!
W niedzielę, 26 stycznia o godzinie 12.30 w Sali dolnego kościoła przy parafii Miłosierdzia Bożego już po raz drugi można było obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów klasy drugiej wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską.
Tym razem na przedstawienie zostali zaproszeni Dziadkowie i Babcie z naszej parafii. Na przedstawieniu obecni byli również siostra dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, burmistrz miasta Ząbki, pan Robert Perkowski oraz siostra przełożona Maria Sokulska.
Noc Biologów
10 stycznia 2014 roku Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się 3. Edycja Nocy Biologów. Rozpoczęła się o godzinie 16:30, a zakończyła ok. 23:00. Uczniowie z naszej szkoły byli tam razem z panią Kasią Czyż. W trakci tych 8 godzin mogliśmy pójść na wykłady, warsztaty oraz wystawy. Każdy mógł znaleźć coś, co go zainteresuje. Większość wystaw była prezentowana przez studentów tej uczelni. Według mnie jednymi z ciekawszych były: świecące glony, gadające ryby oraz rośliny wyhodowane in vitro
Dzień Babci i Dziadka 17.01.2014 - Zielony Kapturek
Obchody Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole rozpoczęły się uroczystą Mszą św., po której uczniowie klas młodszych z dumnymi ze swych wnuczków Babciami i Dziadkami udali się do dolnego kościoła na przedstawienie przygotowane przez klasę 2a wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Czekalską.
A jeśli Dzień Babci i Dziadka, to jakież inne przedstawienie mogłoby być odpowiedniejsze, jeśli nie to o najsławniejszej bajkowej babci – babci Czerwonego Kapturka! Ale uwaga! Bohaterem tej bajki, wdzięcznie odegranej przez jedną z uczennic, był Zielony Kapturek – ot taka innowacja, żeby się nie znudzićJ Po przedstawieniu wszyscy goście zostali zaproszeni do klas na poczęstunek.
Orszak Trzech Króli A.D. 2014.01.06
6 stycznia 2014 dzieci z naszej szkoły po raz drugi szły w warszawskim Orszaku Trzech Króli. 47 dzieci ubranych w zielone płaszcze, szło za królem Melchiorem VI. Krzysztof Gregorczyk, ojciec dzieci z naszej szkoły, wystąpił w roli króla europejskiego Kacpra VI.
Orszak to uliczne jasełka. Symbolizują drogę do Jezusa, podczas której trzeba pokonać liczne przeszkody. Mimo króla Heroda, diabłów przeszkadzających po drodze i pokus, królowie wraz ze swoimi orszakami dotarli do stajenki, złożyli pokłon i przekazali dary.
Warsztaty czerpania papieru w świetlicy szkolnej
Dnia 9.01.2014 roku odbyły się warsztaty czerpania papieru w ramach zajęć w szkolnej świetlicy, zorganizowane przez panią Klaudię Baran. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać dzieje piśmiennictwa, a także za pomocą archaicznych już maszyn samodzielnie stworzyć kartkę czerpanego papieru.
W programie warsztatów znalazły się również: barwienie papieru techniką japońską, pisanie gęsim piórem oraz odciskanie pieczęci lakowych. Prowadzący warsztaty mieli na sobie stroje z epoki, na zakończenie uczestnicy otrzymają pamiątkową kartę z własnoręcznie czerpanego papieru oraz wszystkie prace wykonane podczas zajęć.
Koncert Kolęd obcojęzycznych – 10.01.2014
W ząbkowskim MOK-u po raz kolejny odbył się konkurs kolęd obcojęzycznych, w którym brali udział również nasi uczniowie przygotowywani przez panie Bożenę Jocek, Annę Kudlek, Martę Giżewską, Anielę Baranowską i Irenę Jaszczyk.
Najpierw musieli przejść przez gęste sito pierwszego etapu zmagań konkursowych w naszej szkole, drugi etap konkursu odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Katarzyna Kaczyńska, kl. 1b GIM, Julia Rodek, 2a Gim oraz Natalia Paciorek z kl. 1 Szkoły Podstawowej. Gratulujemy!
Klasa 1a i 1b w Teatrze Guliwer 12 grudnia klasa 1a i 1b wybrały się na spektakl pt: „Tajemnica wigilijna”. Przed rozpoczęciem przedstawienia dzieci uczestniczyły w krótkiej lekcji o teatrze, jego elementach oraz właściwym zachowaniu w tym miejscu kultury. Następnie uczniowie za pomocą muzyki oraz wspólnego tworzenia rozgwieżdżonego nieba, zostali „przeniesieni” do świata głównego bohatera spektaklu, wędrownego muzyka oraz jego niepokornego Anioła Stróża. Dzieci poznały historię,która wydarzyła się 24 grudnia. Towarzyszyły bohaterom szukającym miejsca w ludzkich domach, przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami. Aby dowiedzieć się czy ostatecznie znalazły się dla nich miejsca przy stole i po co naszym duszom towarzyszą Aniołowie Stróżowie, uczniowie klas pierwszych zapraszają do Teatru Guliwer. Marzena Lusawa
12 grudnia klasa 1a i 1b wybrały się na spektakl pt: „Tajemnica wigilijna”. Przed rozpoczęciem przedstawienia dzieci uczestniczyły w krótkiej lekcji o teatrze, jego elementach oraz właściwym zachowaniu w tym miejscu kultury.
Następnie uczniowie za pomocą muzyki oraz wspólnego tworzenia rozgwieżdżonego nieba, zostali „przeniesieni” do świata głównego bohatera spektaklu, wędrownego muzyka oraz jego niepokornego Anioła Stróża. Dzieci poznały historię,która wydarzyła się 24 grudnia. Towarzyszyły bohaterom szukającym miejsca w ludzkich domach, przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami. Aby dowiedzieć się czy ostatecznie znalazły się dla nich miejsca przy stole i po co naszym duszom towarzyszą Aniołowie Stróżowie, uczniowie klas pierwszych zapraszają do Teatru Guliwer.
Ząbkowskie kolędowanie – 5 stycznia 2014 r.
Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w „Ząbkowskim kolędowaniu”. To niezwykłe przedsięwzięcie muzyczne zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta w Ząbkach, podczas którego dyrektorzy i nauczyciele z ząbkowskich szkół wraz z burmistrzem miasta i wojewodą wołomińskim oraz pracownikami MOK-u wspólnie śpiewają kolędy i pastorałki.
Konkurs szopek bożonarodzeniowych rozstrzygnięty!
Z Orszakiem Trzech Króli, w który nasza szkoła angażuje się z roku na rok coraz liczniej, związany jest również konkurs szopek bożonarodzeniowych. W tym roku zainteresowanie szopkami wystawionymi na szkolnym korytarzu było bardzo duże – jedni szopki podziwiali, inni je podjadali (te z piernika), w końcu wszyscy zagłosowali. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
20 grudnia 2013 r. – Dzień opłatkowy
Oczekiwanie na Narodziny Pana jest już coraz bardziej niecierpliwe. Jakże chcielibyśmy zasiąść już przy choince z rodziną, podzielić się opłatkiem i posmakować wigilijnych potraw. Piątkowy dzień w naszej szkole przybliżył nas to tego niezwykłego czasu. Po porannym nabożeństwie cała szkoła udała się na przedstawienie jasełkowe przygotowane przez klasy VI wraz z wychowawczyniami oraz uzupełniane przez występ szkolnego chóru pod batutą pani Ireny Jaszczyk.
22.11.2013r., Spotkanie z organizatorami wystawy „Nie tylko Dywizjon 303”
Młodzież naszej szkoły spotkała się w Dolnym Kościele z panem Tomaszem Ginter, pracownikiem IPN.
Była to niecodzienna lekcja historii o bohaterskich polskich pilotach walczących na froncie II wojny światowej zakończona konkursem wiedzy i rozdaniem nagród.
Małgorzata Niewińska
FOTO: Małgorzata Niewińska
Adwentowy Dzień Skupienia i Świąteczny Kiermasz, 7.12.2013 r.
Tradycyjnie już społeczność naszej szkoły zgromadziła się w sobotę, by modlić się i świętować. Dzień rozpoczął się konferencją dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły wygłoszoną przez księdza michaelitę Roberta Ryndaka. Ksiądz mówił o wpatrywaniu się w oblicze Jezusa, o tym, by odważyć się zapraszać Go do rozmowy, by Go prawdziwie spotkać i odkryć.
21.11.2013r., Wycieczka na Cmentarz Powązkowski
Klasa Ia i Ib gimnazjum brały udział w lekcji historii na Cmentarzu Powązkowskim, jednej z najstarszych nekropolii w stolicy. Pani przewodnik przybliżyła uczniom historię cmentarza,
opowiedziała także o kilku wybitnych Polakach, których groby znajdują się w alei zasłużonych lub w katakumbach, m.in. Marii Kownackiej, Władysławie Reymoncie, Hance Bielickiej, Gustawie Holoubku, Krzysztofie Kieślowskim, Janie Kiepurze, Czesławie Niemenie czy Stanisławie Konarskim.
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
Listopad zakończył się szczęśliwie dla naszych uczniów, którzy tak wytrwale przygotowują się do różnych konkursów.
22 listopada braliśmy udział w X Międzyszkolnym Konkursie Literackim organizowanym przez Niepubliczne Gimnazjum nr 9 Fundacji Szkolnej na Ursynowie. W czterech kategoriach: recytacja, czytanie ze zrozumieniem tekstu, twórczość własna i ilustracje do lektur naszą szkołę reprezentowały Natalia Sochacka IIIb gimnazjum, Karolina Mańk IIIa, Marta Mioduszewska IIIb i Aleksandra Bogusz IIIa. Wyróżnienie otrzymała Marta Mioduszewska za ilustrację wykonaną do „Dziadów” Adama Mickiewicza.
14 listopad 2013 klasa 1a i 1b – wycieczka do Łazienek Królewskich. Warsztaty pod tytułem: „Zostań nadwornym artystą” Muzeum Łazienki Królewskie to wyjątkowe miejsce samo w sobie. Mieszkał tam ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii połączona z szeroko rozumianą sztuką, plastyką, techniką, a także z przyrodą. Wchodząc do Łazienek zauważyliśmy wiewiórki, które ku naszemu zdziwieniu wcale się nas nie bały, mimo iż nie byliśmy zbyt cicho. J Podziwialiśmy również pawie, karmiliśmy gołębie i mewy. Po wejściu do muzeum oglądaliśmy bogato zdobione pomieszczenia, zwracając uwagę na piękne obrazy i malowidła ścienne. Zwiedzanie sal było połączone z interesującymi opowieściami o życiu króla. Po krótkiej pogadance był czas na zadawanie pytań i wyjaśnianie naszych wątpliwości. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczno-techniczna. Dzieci z klasy 1a miały za zadanie namalować portret, natomiast uczniowie 1b mieli w grupach stworzyć wyjątkowe ramy obrazów. Wszystkie dzieła, które powstały podczas tych warsztatów możemy podziwiać na naszym szkolnym korytarzu J Wycieczka bardzo nam się podobała. Wczesną wiosną planujemy ponownie wybrać się w to magiczne miejsce. Sylwia Ślusarz Foto: Marzena Lusawa
Muzeum Łazienki Królewskie to wyjątkowe miejsce samo w sobie. Mieszkał tam ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii połączona z szeroko rozumianą sztuką, plastyką, techniką, a także z przyrodą.
Wchodząc do Łazienek zauważyliśmy wiewiórki, które ku naszemu zdziwieniu wcale się nas nie bały, mimo iż nie byliśmy zbyt cicho. J Podziwialiśmy również pawie, karmiliśmy gołębie i mewy.
11 listopada – Święto Niepodległości.
W Warszawie organizowane są marsze, pochody, u nas w szkole – uroczysta akademia. I wydawać by się mogło, że to kolejne tego typu przedstawienie – wiersze przeplatane pieśniami, uczniowie z poważnymi minami recytują podniosłe teksty o Ojczyźnie. A jednak było to wydarzenie wyjątkowe – nasuwała się refleksja, że takie akademie – podniosłe, ważne – w niezwykły sposób uczą nas wszystkich patriotyzmu.
Bal Wszystkich Świętych – 5.11.2013r.
Bal Wszystkich Świętych to niezwykła uroczystość, która co roku organizowana jest w naszej szkole. Tego dnia uczniowie klas 0-3 przebierają się za swoich świętych patronów. Żeby dobrze się przebrać, trzeba najpierw poznać żywot świętego, dowiedzieć się, jakie są jego atrybuty, jak wyglądał, w co się ubierał.
Samorząd szkolny
To już kolejny tydzień urzędowania Samorządu Szkolnego. Ważnym postulatem, który udało się zrealizować przewodniczącej Samorządu Szkolnego jest akcja „Szczęśliwy numerek”,
pozwalająca na nieodpytywanie uczniów, których numer w dzienniku zostanie rano wylosowany i wywieszony na specjalnej tablicy. Przypomnijmy sobie, jak przebiegały wybory do Samorządu Szkolnego.
Niewidzialna wystawa
Dnia 28 października 2013 roku klasy 6a i 6b wybrały się na wycieczkę na Niewidzialną Wystawę, znajdującą się w centrum Warszawy przy Alejach Jerozolimskich.
Najpierw jednak uczniowie pojechali do KFC, by zjeść śniadanie. Potem, już na miejscu, uczniowie zostali podzieleni na ośmioosobowe grupy, które wraz z niewidomymi przewodnikami wchodziły do całkowicie ciemnych pomieszczeń. Miało to na celu wywołanie u uczniów takich uczuć, jakich doświadczają osoby niewidome. Niezwykłym było móc poruszać się w świecie, którego nie można dostrzec, a jedynie go dotykać. Wystawa była ciekawa i poruszająca.