Tradycje świąt Bożego Narodzenia – od św. Mikołaja do Trzech Króli- Wycieczka klasy 2b do Muzeum Etnograficznego.
7 grudnia podczas zajęć zostały nam przybliżone zwyczaje związane z okresem przybliżającym nas do Świąt Bożego Narodzenia, samymi Świętami jak i czasem po Świętach. Dowiedzieliśmy się czym dekorowano kiedyś choinki, kiedy nie było tylu ozdób i świecidełek w sklepach. Zdziwienie nasze było ogromne, bo tak naprawdę ludzie mieszkający na wsi byli bardzo pomysłowi i wykorzystywali wszystko, to co mieli pod ręką a efekty wykonywanych ozdób świątecznych były niesamowite.
Festiwal chemii dla uczniów gimnazjum
26 marca w naszej szkole odbył się pierwszy festiwal chemii dla uczniów gimnazjum.Festiwal poprowadzili pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali(SSC to zespół naukowo-dydaktyczny związany z uczelnią wyższą UMK zajmujący się popularyzacją chemii i dydaktyki chemii) p.Łukasz Sporny i p.Piotr Wróblewski.
6 stycznia 2013 Orszak Trzech Króli
6 stycznia 2013 dzieci z naszej szkoły szły w warszawskim Orszaku Trzech Króli.
Ubrane w zielone peleryny dołączyły do orszaku króla azjatyckiego.
Orszak wyruszył spod Kolumny Zygmunta do placu Piłsudskiego, gdzie stała Stajenka. Były wielbłądy króla afrykańskiego, smok chiński króla azjatyckiego i rydwan króla z Europy. Na trasie przemarszu każdy, kto akurat był wtedy na Trakcie Królewskim, mógł dostać kolorowa koronę na głowę i śpiewnik kolędowy i iść razem z Królami i ich orszakami do Stajenki.
Spotkanie Opłatkowe – 21 grudnia 2012 r.
Ostatni dzień przed Świętami Bożego Narodzenia był dniem wyjątkowym. Po porannym nabożeństwie adwentowym cała szkoła mogła oglądać przedstawienie jasełkowe przygotowane przez klasę VI „a” i siostrę Lidię Gumienną.
Nawiązujące do polskich realiów XXI wieku przedstawienie bardzo spodobało się widzom, więc aktorzy otrzymali gromkie brawa. Następnie poszczególne klasy wraz z wychowawcami udały się do swych sal, by wspólnie zasiąść do szkolnej wigilii, móc połamać się opłatkiem i zaśpiewać „Hej kolęda, koooolęda!”. Spotkanie opłatkowe zorganizowane zostało też dla grona pedagogicznego i pracowników naszej szkoły: można było zasmakować wigilijnych dań, a łamiąc się opłatkiem życzyć sobie nawzajem „Wesołych Świąt!”. (AW)
WARSZTATY DLA RODZICÓW
"BEZ KLAPSA - jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice"
Zapraszamy rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym (klasy 0-3) do udziału w bezpłatnym szkoleniu na temat wychowania.
Podczas warsztatów rodzice dowiedzą się:
- co czuje dziecko, które dostaje „klapsa” i jak wpływa to na je
Konkurs na najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową – 19 grudnia 2012 r.
Konkurs szopek rozstrzygnięty! W dniu 19 grudnia w naszej szkole zebrała się komisja, w składzie: s. dyrektor Agnieszka Chrapek, przedstawiciel rodziców – pan Piotr Radziszewski oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego i po obliczeniu głosów wyłoniono zwycięzcę.
W konkursie wzięło udział sześć rodzin, których szopki prezentowane były w naszej szkole w dniach 18-19 grudnia. Bożonarodzeniowe szopki wykonane zostały rozmaitymi technikami – z makaronu, kaszy, jajek czy wyklejanek – niektóre z nich były naprawdę oryginalne. W głosowaniu wzięło udział 14 klas wraz z nauczycielami. Zwycięzką pracą (95 głosów) okazała się niezwykle pomysłowa szopka wykonana z jajek umieszczonych w papierowej wytłoczce, której wykonawcą był Jak Kot. Pozostałe miejsca zajęli: II miejsce (47 głosów) – Zofia Radziszewska, III miejsce (38 głosów) – Szymon Kornacki; wyróżnienia: Małgosia Seta, Oliwier Chmielewski
ZAPRASZAMY RODZINY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE RODZINNYCH SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
- Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem Szopka w stylu rodzinnym.
- Konkurs w szczególny sposób ma obrazować prawdy wiary, wpisując się w Rok Wiary, w który wszedł Kościół w 2012 roku.
- Przedmiotem konkursu jest przygotowanie rodzinnej szopki bożonarodzeniowej. Szopka może być wykonana w dowolnym
Adwentowy Dzień Skupienia i Świąteczny Kiermasz – 8 grudnia 2012
Adwent to bardzo specjalny czas – okres oczekiwania na Narodzonego, na Jego wejście w nasze codzienne życie. Jest to oczekiwanie radosne, pełne nadziei, ale też refleksji, zamyślenia. Zespół Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach, chcąc dobrze przygotować się do Narodzenia Pana, co roku organizuje Adwentowy Dzień Skupienia, czyli dzień konferencji, modlitwy, spotkań ze Świętym Mikołajem i kiermaszu przygotowanego przy ogromnym wsparciu rodziców naszych uczniów.
11 listopada - Dzień Niepodległości
Tego dnia w naszej szkole obchodziliśmy 94. rocznicę odzyskania niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły grupa uczniów, która przygotowała akademię; zabrała widzów w niezwykłą podróż szlakiem historii Polski.
Jak powiedział ks. kanonik Andrzej Kopczyński, proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach: „uroczystość, którą przeżywamy w naszej społeczności szkolnej jest takim dobrym happy endem obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Ząbkach. (…) Musimy się uczyć nie tylko zdobywać pewną wiedzę, ale musi w nas coraz bardziej wyrastać to poczucie tożsamości”. Siostra Dyrektor Agnieszka Chrapek podsumowała to spotkanie, mówiąc, iż było ono ogromnym przeżyciem, które przybliżało naszą trudną niekiedy historię – od wolnej Polski po jej rozbiór i powstania aż po odzyskanie własnej państwowości. Podziękowała wszystkim organizatorom, a przede wszystkim I klasie
Warsztaty Mydlane
Podczas warsztatów mydlanych dzieci dysponowały rozmaitymi foremkami w kształtach, np. misia, serduszek, rybek, kwiatu róży oraz kostki prostokątne, w których dzieci zatapiały inne mniejsze wzory mydlane z foremek.
Dzieci mogły użyć wiele niesamowitych zapachów, np. truskawki w bitej śmietanie, melon, mango,papaya, czekolada z wiśnią, piżmo, patchouli, lemongrass, waniliowe lody,zapach gumy balonowej, pomarańcze z goździkami...zaprazamy do obejrzenia galerii zdjeć:
IX Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny „Z poprawną polszczyzną na co dzień…”
Od 25 października 2012 uczniowie z klas drugich i trzecich naszej szkoły podstawowej brali udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „Z poprawną polszczyzną na co dzień…” oraz V Ogólnopolskim Konkursie polonistycznym „Z ortografią na co dzień…”. Konkursy składały się z trzech etapów.
Wszyscy uczniowie z klas drugich i trzecich naszej szkoły brali udział w I etapie konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień…”, natomiast w konkursie „Z ortografią na co dzień…” wzięło udział 5 uczniów z klasy 2b.
Wycieczka klas 3-cich SP do Radia Eska
Rano po dwóch lekcjach pojechaliśmy na wycieczkę do radia Eska. Jechaliśmy autobusem wycieczkowym do Warszawy. Radio Eska mieści się w budynku o nazwie Super Express. Na początku weszliśmy schodami na czwarte piętro, gdzie mieściły się pokoje radia
Pierwszym pomieszczeniem, które odwiedziliśmy był pokój nieobecnych dzisiaj Szymona oraz Igi. Następnie udaliśmy się do studia DJ-a Eski, który opowiedział nam o swojej pracy. Zaprezentował nam też dwa wejścia na żywo. Każdy z nas otrzymał autograf. Potem zwiedziliśmy pomieszczenie, w którym pracują pozostali dziennikarze. Na zakończenie mieliśmy możliwość wypowiedzenia kilku słów do mikrofonu poza anteną. Wycieczka była bardzo ciekawa.
21 marca w naszej szkole odbył się „Dzień Kolorów”
21 marca w naszej szkole odbył się „Dzień Kolorów”, zorganizowany z okazji pierwszego dnia wiosny.Wszystkie klasy po uprzednim losowaniu koloru, musiały ubrać się na konkretny kolor.
Komisja miała bardzo trudne zadanie związane z wyłonieniem zwycięzcy, ponieważ każda klasa prezentowała się wspaniale.
15 marca 2013 zakończył się XII Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Biblijny
W piątek 15 marca 2013 zakończył się XII Powiatowy Międzyszkolny Konkurs Biblijny pod hasłem:
„Święty Jan - umiłowany uczeń Pana i jego pisma”
Zakres materiału:
I etap – znajomość treści Ewangelii wg św. Jana wraz ze wstępem, komentarzami i przypisami
II etap – dodatkowo: znajomość treści Listów św. Jana i Apokalipsy św. Jana wraz ze wstępem i przypisami
Wycieczka do TELEPIZZY
Wycieczki, wycieczki, wycieczki-ta była wyjątkowa, bo "nagrodowa". Cały miesiąc na nią pracowaliśmy i do końca miejsce wyjścia było tajemnicą.
"21 listopada wybraliśmy się do TELEPIZZY, ale nie poszliśmy pieszo, pojechaliśmy Darmobusem. Na początku nikt nie wiedział gdzie jedziemy".
Maciek
Wizyta najmłodszych w Herbaciarni Sowa- 20.11.2012
Wtorek rano-piękna pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, więc z chęcią i zapałem o godzinie 9.30 ruszyliśmy w drogę do herbaciarni. Po długim spacerze dotarliśmy na miejsce. Już sam wygląd lokalu wprawił nas w wyjątkowy nastrój. Na początku zadaniem dzieci było narysowanie rośliny, z której może pochodzić herbata. Wszystkie prace były naprawdę piękne i twórcze, dlatego niełatwo było wybrać dwa rysunki, które zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Po krótkiej pracy plastycznej mogliśmy obejrzeć już prawdziwe drzewo, z którego zbiera się listki na herbatę. Dowiedzieliśmy się też wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Interesujący był między innymi fakt, iż drzewo herbaciane wypuszcza, co dziesięć dni nowe listki gotowe do zrywania.
W dniu 29 września Kościół Katolicki obchodzi święto Świętych Michała Archanioła, Gabriela i Rafała
Nasza Szkoła włączyła się w celebrację tego święta poprzez piątkowe nabożeństwo. Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w dużym skupieniu modlili się za wstawiennictwem Archaniołów o pomoc w walce ze złem, przezwyciężenie trudności i otwarcie na wolę Bożą.
Michał Archanioł to Patron Sióstr Michalitek. Z tej okazji chcemy złożyć im serdeczne życzenia.
Warsztaty dla rodziców
"Bez klapsa - jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice"
Już po raz drugi zapraszamy rodziców dzieci w młodszym wieku szkolnym (klasy 0-3) do udziału w szkoleniu na temat wychowania bez klapsa, czyli jak z miłością i szacunkiem stawiać dziecku granice.
Podczas warsztatów rodzice dowiedzą się:• co czuje dziecko, które dostaje „klapsa” i jak wpływa to na jego rozwój;• co powoduje chęć ukarania dziecka i jak można radzić sobie w trudnych sytuacjach;• jak postępować z dzieckiem oraz zachęcić je do współdziałania;• jak skutecznie komunikować się ze swoim dzieckiem.Warsztaty dają też możliwość:• uświadomienia sobie własnych uczuć, myśli, przekonań i potrzeb; • lepszego poznania motywów swoich działań;• lepszego rozpoznawania i kontrolowania własnych emocji;• rozwijania umiejętności wychowawczych, które pomogą wychowywać dzieci bez przemocy;• przeć
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 – 3 września 2012
W pierwszy poniedziałek września wszyscy uczniowie i nauczyciele z uśmiechem powitali rozpoczynający się rok szkolny. Pierwsze chwile w szkole to niekończące się rozmowy z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami, poszukiwanie swoich klas przez nowych uczniów, lecz przede wszystkim wspólna modlitwa podczas inaugurującej rok szkolny 2012/2013 Mszy Świętej odprawianej przez księdza Pawła.