• Lapbook z Anarukiem w klasie 3c
        • Lapbook z Anarukiem w klasie 3c

        • 08.02.2021
        • W dniach 1-3 lutego uczniowie klasy IIIc wykonali kolorowy lapbook, opowiadający o życiu ludzi i zwierząt na Grenlandii w oparciu o lekturę Czesława Centkiewicza „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wewnątrz zamieścili informacje dotyczące życia Inuitów, sposób liczenia wykorzystywany przez głównego bohatera książki, flagę i godło Grenlandii, czy quiz dotyczący znajomości lektury. Zestaw przygotowanych materiałów wspomagających omawianie lektury pozwolił uczniom w aktywny sposób zebrać wiadomości.

          Aby jak najbardziej zaangażować dzieci w opracowanie lektury, dobrze jest czasami sięgnąć po nietypowe rozwiązania.

      • Czytamy nie tylko lektury szkolne.
        • Czytamy nie tylko lektury szkolne.

        • 02.02.2021
        • Sytuacja pandemiczna w naszym kraju oraz na świecie staje się okazją do rozwijania naszych zainteresowań. To  również doskonały moment do namysłu nad literaturą, ale literaturą nie tylko tą obowiązkową, lecz także tą piękną literaturą, spoza wyznaczonego kanonu lektur szkolnych.

      • Warsztaty świetlicowe „Lapbook dziecka przygotowującego się do Sakramentu Pokuty i I Komunii Świętej”
        • Warsztaty świetlicowe „Lapbook dziecka przygotowującego się do Sakramentu Pokuty i I Komunii Świętej”

        • 02.02.2021
        • Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. W jednym miejscu jest to co jest najważniejsze w danym temacie, uporządkowane i jasno określone.

          Uczniowie kl. IIIa, IIIb, IIIc wykonywanie Lapbooka rozpoczęli już w październiku. Praca ta była wykonywana systematycznie, co tydzień na kolejnych naszych godzinach świetlicowych. Dzieci bardzo chętnie wykonywały poszczególne elementy do wklejenia, wykazując się wielką kreatywnością, pomysłowością i starannością. Był to też czas wzajemnej pomocy, dorady.

          Praca ta sprawiała dzieciom dużo radości, a efekty są bardzo praktyczne i piękne. Mam nadzieję, że dzieci będą do niego zaglądać. Jest bazą najważniejszych treści dotyczących Sakramentu Pokuty i Eucharystii i może być dobrą pomocą do utrwalenia i zapamiętania tego co istotne.

      • Biblioteka cyfrowa dla uczniów i nauczycieli.
        • Biblioteka cyfrowa dla uczniów i nauczycieli.

        • 29.01.2021
        • Z ogromną przyjemnością informujemy, że Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                      Realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w bibliotece cyfrowej POLONA.PL zostały przygotowane audiobooki  lektur obowiązkowych oraz uzupełniających, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych..

        • Dzień Babci i Dziadka

        • 21.01.2021
        • Z okazji dnia Babci i Dziadka, klasa 2a i 2b przygotowały krótkie filmy z przedstawieniem.

        • 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

        • 20.01.2021
        • W 2021 r. przypadnie setna rocznica urodzin poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej przyczyny prezentujemy informacje nt. życia i twórczości poety. 

          Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas (ps. „Jan Bugaj”, „Emil”, „Jan Krzyski”, „Krzysztof”, „Piotr Smugosz”, „Krzysztof Zieliński”, „Krzyś”; ur. 22 stycznia 1921 w Warszawie, zm. 4 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, w czasie okupacji związany z pismem „Płomienie” oraz miesięcznikiem „Droga”. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej.

          Był synem Stanisława Baczyńskiego, działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierza Legionów Polskich, oficera wywiadu tzw. dwójki WP, pisarza i krytyka literackiego oraz Stefanii z domu Zieleńczyk, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych, katoliczki pochodzącej ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. Świadomość żydowskiego pochodzenia znalazła później, w czasie Zagłady, odbicie w twórczości poety.

          Krzysztof Kamil Baczyński urodził się i mieszkał początkowo w kamienicy przy ul. Bagatela10

          Krzysztof Kamil Baczyński Od 1931 uczył się w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego, a następnie w tej samej szkole w 1937 rozpoczął naukę w nowo utworzonym dwuletnim liceum ogólnokształcącym, w klasie o profilu humanistycznym. W maju 1939 otrzymał świadectwo dojrzałości.

          Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych.

           Od jesieni 1942 do lata 1943 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się pracą dorywczą: szklił okna, malował szyldy, pracował u węglarza na Czerniakowie, przyjmował telefonicznie zlecenia w Zakładach Sanitarnych. Uczył się także w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Porzucił studia polonistyczne, aby poświęcić się konspiracji i poezji. Twierdził, że jeśli będzie mu to dane, to do nauki powróci.

           Po ukończeniu turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” rozkazem jej komendanta, por. „Gustawa” z 25 maja 1944 otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty. Jednocześnie był kierownikiem działu poezji miesięcznika społeczno-literackiego „Droga”, wydawanego od grudnia 1943 do kwietnia 1944. Rozkazem dowódcy 2. kompanii batalionu „Zośka” pchor. Andrzeja Romockiego „Morro”, z 1 lipca 1944 zwolniony z funkcji z powodu małej przydatności w warunkach polowych z jednoczesną prośbą o objęcie nieoficjalnego stanowiska szefa prasowego kompanii. Kilka dni później przeszedł do harcerskiego batalionu „Parasol” na stanowisko zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii. W „Parasolu” przyjął pseudonim „Krzyś”.

          Wybuch powstania warszawskiego zaskoczył go w rejonie pl. Teatralnego – został tam wysłany po odbiór butów dla oddziału. Nie mogąc przedostać się na miejsce koncentracji macierzystej jednostki (Wola – Dom Starców przy Karolkowej), przyłączył się do oddziału złożonego z ochotników, którymi dowodził ppor. „Leszek” (Lesław Kossowski, dowódca reduty „Ratusz-Pałac Blanka” na odcinku kpt. „Gozdawy”).

          Krzysztof Kamil Baczyński poległ na posterunku w pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 w godzinach popołudniowych (ok. 16), śmiertelnie raniony przez strzelca wyborowego  ulokowanego prawdopodobnie w gmachu Teatru Wielkiego. Pochowany pierwotnie na tyłach pałacu. Po wojnie ciało przeniesiono na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

          W powstaniu warszawskim, 1 września 1944, zginęła także żona Baczyńskiego – Barbara Drapczyńska.

          POEZJA

          W okresie okupacji niemieckiej ogłosił 4 tomiki poezji: Zamknięty echem (lato 1940), Dwie miłości (jesień 1940), Wiersze wybrane (maj 1942), Arkusz poetycki Nr 1 (1944) i składkę Śpiew z pożogi (1944) oraz wiele utworów w prasie konspiracyjnej. Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie: w Pieśni niepodległej (1942) Słowie prawdziwym (1942).

          Uważa się, że dojrzałość poetycką osiągnął jesienią 1942. Uznany powszechnie za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji. Jerzy Andrzejewski, jego przyjaciel, zadedykował mu tom opowiadań „Noc”. Na wieść o wstąpieniu Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego Stanisław Pigoń powiedział Kazimierzowi Wyce: Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami, a Jerzy Zagórski wspomnienie o nim zatytułował Śmierć Słowackiego (1947). Tadeusz Gajcy pisał o nim: Poeta o nucie dostojnej. Krzysztof przyjaźnił się z poetą Jerzym Kamilem Weintraubem; dedykował mu wiersz „Jesienny spacer poetów”. Weintraub, podobnie jak Wyka, należał do osób, z którymi Krzysztof rozmawiał o poezji.

          Poezja Baczyńskiego najpełniej wyraża cechy pokolenia Kolumbów

          Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego to: Elegia o… [chłopcu polskim]MazowszeHistoriaSpojrzeniePragnieniaTen czasPokolenieBiała magiaGdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…Polacy. Jego wiersze były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk (utwór Wiersze wojenneDeszczeNa moście w Avignon), Janusza Radka, Michała Bajora, Grzegorza Turnaua, zespół Lao Che (utwór Godzina W) i Ankh. Fragment jego wiersza Historia posłużył za tytuł filmu Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni…

          Zachowało się również kilkaset rysunków i grafik Baczyńskiego, jak na przykład ilustracje do poszczególnych wierszy poety, projekty okładek własnych tomików, kolekcja rysunków z psem Baczyńskiego, studium kocich łebków czy rysunki o tematyce orientalnej.

          Życie i twórczość Baczyńskiego stały się tematem kilku filmów, m.in. Dzień czwarty, w którym poetę zagrał Krzysztof Pieczyński i Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego (z tytułową rolą Mateusza Kościukiewicza).

      • Obiady szkolne
        • Obiady szkolne

        • 15.01.2021
        • WAŻNA INFORMACJA DLA RODZIN WIELODZIETNYCH Z ZĄBEK:

          Od 1 stycznia na terenie naszego miasta nie będzie obowiązywała Powiatowa Karta Rodziny TAKrodzina.pl. Mieszkańcy będą mogli korzystać ze zniżek i ulg, okazując Kartę Mieszkańca „Jestem z Ząbek" łącznie z Kartą Dużej Rodziny.  Skany kart prosimy wysyłać na maila szkoły sekretariat.pksp@gmail.com.

      • ,,Świąteczne Pierniczki"
        • ,,Świąteczne Pierniczki"

        • 22.12.2020
        • Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w przygotowania do Świąt Narodzenia Pana. Szkoła zamknięta, ale połączyliśmy się we wspólnej akcji wypiekania świątecznych ciasteczek w naszych domach. Pierniki to smakołyki, które niosą ze sobą symbolikę bogactwa i dobrobytu, a tego życzymy sobie na święta i nowy rok. 

          Mąka oznacza pieniądze (oczywiście wiele innych potraw świątecznych też je symbolizuje), miód – wróżbę słodkiego roku, podobnie jak bakalie. Natomiast ten, kto znajdzie w pierniku jeden obowiązkowy migdał, powinien się szykować do rychłego wejścia w związek małżeński. 😊 

          Wszystkim, którzy włączyli się do naszej ,,akcji" serdecznie dziękujemy a przesłane fotografie zamieszczamy poniżej. 

          Życzymy bogactwa, nie tylko materialnego, na zbliżające się Święta. Błogosławieństwa od Nowonarodzonej Dzieciny i wszelkich Łask w nadchodzącym roku 2021. 

          Wychowawcy Świetlicy

        • Jasełka on-line

        • 22.12.2020
        • W ramach lekcji języka polskiego klasa 4b odczytała wspólnie tekst "Stało się nam wesele" (kompilację tekstów jasełkowych Lucjana Rydla, Franciszka Karpińskiego i Leona Schillera). Każdy uczeń wcielający się w swą postać miał element stroju tej postaci - pojawił się więc Herod, Diabeł, Śmierć, Królowa, Pasterze, ale też Aniołowie i Królowie, była też Maryja i malutki Jezus. Niektórzy uczniowie przygotowali sobie specjalne jasełkowe tło w MsTeams. Ta niecodzienna lekcja z pewnością będzie dla uczniów przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia, a jednocześnie obcowaniem z ciekawym tekstem literackim sprzed wieku.

        • Dzień promocji szkoły

        • 11.03.2020
        • W związku z zaistniałą sytuacją oraz decyzją Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych dzień promocji szkoły zostaje ODWOŁANY.

          Prosimy śledzić stronę internetową szkoły, na której zamieścimy termin następnego spotkania.

        • Informujemy Państwa o zawieszeniu zajęć szkolnych

        • 11.03.2020
        • Szanowni Państwo

          • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci decyzją MEN, od 12 marca br. zajęcia zostały zawieszone. W dniach 12 i 13 marca br.  będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
          • od 16 marca br. zawieszone będą wszystkie zajęcia;
          • prosimy, aby dzieci  podejmowały samodzielną naukę w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole;
          • nasi nauczyciele systematycznie przesyłać będą drogą elektroniczną (e-librus) tematy do przerobienia według planu lekcji na dany dzień;
          • MEN na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
          • bardzo proszę o przypominanie dzieciom   podstawowych informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny, także o rygorystycznym przestrzeganiu w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywają;
          • proszę o śledzenie na bieżąco wszystkich komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji  epidemiologicznej w kraju;
          • proszę o śledzenie na bieżąco wszystkich informacji przesyłanych ze szkoły za pomocą dziennika LIBRUS.

           

          Proszę przekazać uczniom, aby:

          • pamiętały o swoim bezpieczeństwie w domu.
          • unikały miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
          • pamiętały, że przerwa w funkcjonowaniu naszej szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki;
          • na bieżąco przerabiały wyznaczony przez nauczycieli tematy lekcji i odrabiały zadania;
          • czytały ulubione książki,  uzupełniały swoje wiadomości i rozwijały kompetencje korzystając przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez  nauczycieli;
          • przestrzegały w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywają.

          Co zabezpiecza przed koronawirusem?

          • Częste mycie rąk przy użyciu mydła i wody.
          • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa.
          • Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

           

           

      • Wycieczka klas drugich do Domu Spotkań z Historią
        • Wycieczka klas drugich do Domu Spotkań z Historią

        • 10.03.2020
        • 6. lutego dzieci z klas drugich przeniosły się w czasie do dzieciństwa ich rodziców, odwiedzając Dom Spotkań z Historią. Warsztaty dotyczyły lat 80. ubiegłego stulecia i przełomu 1989 roku. Uczniowie podczas zajęć historyczno – plastycznych Gry i zabawy w PRL dowiedzieli się w co i jak bawiły się dzieci w czasach gospodarki niedoboru. Następnie grupa szkolna udała się na spacer w kierunku Placu Zamkowego w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie