Niezwykła lekcja historii
Dnia 25 listopada odbyła się niezwykła lekcja historii, którą poprowadził pan Mirosław Sobiecki, lokalny specjalista od historii Ząbek. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy przygotowują w ramach projektu, audycję radiową pt: „Kim są bohaterowie naszych ulic?” Wykład pana Mirosława był bardzo ciekawy i bogaty w cenne informacje.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UW
Dnia 12. 09 najwytrwalsi uczniowie naszego gimnazjum wraz z p. Katarzyna Czyż uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Botanicznego UW, gdzie odbywała się Wystawa Storczyków. Padał deszcz i było chłodno, więc wyprawa była niełatwa.
Od początku dopisywało nam szczęście, bo przypadkiem spotkana Pani dr Halina Galera zgodziła się oprowadzić nas po szklarni opowiadając o ciekawych roślinach ze szczególnym uwzględnieniem roślin owadożernych. To było bardzo ciekawe, bo Pani dr. potrafiła przekazać nam ważne informacje z dużą dozą dowcipu i niezwykła swadą. Potem oglądaliśmy storczyki. Chyba nikt z nas nie spodziewał się, że mogą one wyglądać tak różnorodnie i pięknie. Widzieliśmy też niezwykłe szyszki sagowców, rosnące banany i niezwykłą kolekcję roślin tropikalnych. Warto było tak spędzić to sobotnie przedpołudnia.
Warsztaty Plastyczne
W dniu 26 listopada uczniowie klasy 2 c Szkoły Podstawowej uczestniczyli w niezwykle ciekawych warsztatach plastycznych zorganizowanych specjalnie dla nich w naszej szkole dzięki zaangażowaniu rodziców. Zajęcia odbywały się w bardzo miłej i twórczej atmosferze.
Dzieci wspólnie zrobiły szopkę oraz przygotowały dekoracje świąteczne, które będą sprzedawane na Kiermaszu w Adwentowym Dniu Skupienia.
Survival w lesie
W dniu 30 września klasa pierwsza gimnazjum wybrała się na wycieczkę której tematem był survival. Około godziny ósmej rano wszyscy spotkali się w szkole i wyjechali do lasu w okolicach Otwocka.
Na miejsce jechał z dziećmi instruktor, który po opuszczeniu busa, czyli około godziny dziewiątej ciekawie opowiadał o szkole przetrwania i tłumaczył, jakie mamy zadanie do wykonania.
Jesienny spacer do lasu
Wraz z nadejściem nowej pory roku, klasa 2b i 2c wybrały się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak nadejścia Jesieni. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady).
Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas wędrówki uczniowie wykazali się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.
Edukacja zdrowotna to bardzo ważny element nauczania i wychowania.
To już kolejny rok zdobywania doświadczeń na polu promocji zdrowia w naszej szkole. Kontynuując cykl spotkań promocyjnych 26 listopada przeprowadzono prelekcje na temat zasad zdrowego odżywiania dla uczniów klas I-III SP. Zajęcia odbyły się w formie prezentacji w obecności wychowawców.
Przeprowadzone zajęcia miały na celu promowanie zdrowego stylu życia promując w ten sposób program "Owoce i warzywa w szkole". Uczniowie wyrazili zadowolenie oraz aprobatę z przeprowadzonych zajęć.
Festiwal Małego Człowieka
Dnia 26.09.15 klasa 5b uczestniczyła w Festiwalu Małego Człowieka-imprezie organizowanej w ramach Festiwalu Nauki. Całe wydarzenie odbywało się na Politechnice Warszawskiej. Oj, działo się tam, działo. Uczestniczyliśmy w pokazach chemicznych, podglądaliśmy życie pszczół, izolowaliśmy własne DNA, graliśmy na instrumentach wykonanych z warzyw.
Wycieczka do pałacu w Wilanowie
W czwartek 29 października pojechaliśmy na wycieczkę do pałacu w Wilanowie.
Zwiedzaliśmy tam różne zabytki z czasów króla Jana III Sobieskiego. Najbardziej podobała mi się galeria obrazów, w której znajdowały się najpiękniejsze dzieła sztuki.
Bardzo chciałabym pojechać tam jeszcze raz.
Natalia Paciorek, kl. III A
Po co nam grzyby - warsztaty
Dnia 26.09.15 klasa 6a i gimnazjaliści z koła biologicznego wraz z p. Kasią Czyż uczestniczyli w warsztatach organizowanych w Ogrodzie Botanicznym UW w ramach Festiwalu Nauki. Tytuł warsztatów: „Po co nam grzyby?”.
Dowiedzieliśmy się, jaka jest rola grzybów w przyrodzie i w życiu człowieka. W produkcji jakich pokarmów wykorzystywane są grzyby? Jak wyglądają pędzlaki , z których otrzymano penicylinę? Oglądaliśmy grzyby pod mikroskopami i w naturze. Mogliśmy też skosztować sery pleśniowe i inne frykasy z grzybów.
Pasowanie na ucznia szkoły podstawowej
14.10 odbyło się pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Uczniowie wystrojeni w nowe mundurki ślubowali, że będą pilnie uczyć się i pracować. Odśpiewali uroczysty hymn naszej szkoły i otrzymali legitymacje uczniowskie.
Dumni rodzice zgromadzeni w dolnym kościele obserwowali swoje pociechy, które z maluchów przemieniają się w prawdziwych uczniów. Miejmy nadzieję, że nowi wychowankowie wezmą sobie do serca słowa przysięgi i z dumą będą nosić szkolny mundurek.
Makiety mitycznych światów
Klasa 5b, poza wystawą żywych posągów, w ramach lekcji języka polskiego zrealizowała jeszcze jeden mityczny projekt. Uczniowie w grupach przygotowali makiety różnych mitycznych światów.
I tak powstał podziemny i mroczny Hades, Królestwo władcy mórz – Posejdona, Wulkan Hefajstosa, Olimp z Zeusem na szczycie czy labirynt Minotaura. Wystawę do końca tygodnia można podziwiać na szkolnym korytarzu.
Każdy może być świętym w Szkole Katolickiej!
Dzień 18 listopada był wyczekiwany przez wszystkich uczniów klas młodszych Szkoły Katolickiej w Ząbkach. Tego dnia bowiem, jak co roku, można było do szkoły przyjść w przebraniu. I to nie byle jakim! Przebraniu świętego! W szkole odbywał się bowiem Bal Wszystkich Świętych. Ileż radości sprawiło dzieciom paradowanie po szkolnych korytarzach w siwych brodach, strojach zakonnych czy długich sukniach! Dzieci tańczyły, śpiewały, każda klasa zorganizowała słodki poczęstunek.
Klasa 6b wychodzi na „Everest”….
Dnia 2.10.2015r. cała nasza klasa z polonistką – panią Agatą Werschner wybrała się na wieczorną wycieczkę do Multikina. Niektórzy przyjechali autobusem, innych przywieźli rodzice. O godzinie 18:40 wszyscy spotkaliśmy się na miejscu.
Postanowiliśmy obejrzeć film pt. „Everest”, który niedawno wszedł na ekrany kin. Czasami rozmawiamy sobie z naszą panią od języka polskiego na temat gór i himalaizmu – stąd pomysł wspólnego wyjścia na film. Gdy wszyscy się zebrali, zrobiliśmy sobie klasowe zdjęcie przy prospekcie reklamującym film. Następnie kupiliśmy popcorn i napoje. Potem udaliśmy się do sali projekcyjnej numer 5, w której miał być wyświetlany film. Przed wejściem na salę pracownicy kina rozdali nam okulary 3D, abyśmy mogli obejrzeć film w wersji trójwymiarowej. Gdy zajęliśmy miejsca rozpoczęła się projekcja. Była to opowieść o himalaistach chcących zdobyć Mount Everest. Film pokazywał i
Od kamienia do chleba
Klasa 1a Szkoły Podstawowej uczestniczyła w niezwykle ciekawych warsztatach pieczenia chleba. Dzieci miały także możliwość przejechania się wozem konnym.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.
19
Wystawa żywych posągów mitycznych – 1.10.2015r
Klasa 5b wzięła dziś udział w niecodziennym przedsięwzięciu. W ramach lekcji języka polskiego zorganizowała wystawę posągów mitycznych na szkolnym korytarzu. Posągami byli oczywiście – sami uczniowie!
Na drugiej przerwie można było spotkać Zeusa, Hadesa, Cerbera, Minotaura, Atenę, Demeter i wiele innych postaci z mitologii. Uczniom wystawa ogromnie się podobała, tłumnie podziwiali swoich przebranych kolegów. Przedsięwzięcie jest dowodem na to, że mitologii można się uczyć także w sposób nietypowy i że metoda ta ogromnie aktywizuje wszystkich uczniów – zarówno tych, którzy przygotowują wystawę, jak i tych, którzy ją oglądają.
Uczniowie ZPSK w programie TVP
Nasi uczniowie pod opieką p. Katarzyny Czyż, udzielili wywiadu do dwóch odcinków programu,
Emisja nagrania odbędzie się 24.11 o godz. 12:40 w programie Natura rzeczy.
3
Warsztaty chemiczne – 14.05.2015 r.
Dnia 12.05 nasze gimnazjum wzięło udział w warsztatach z chemii zorganizowanych specjalnie dla nich w naszej szkole. Młodzież mogła przeprowadzić kilka ciekawych eksperymentów, czyli zastosować nabyte w czasie normalnych zajęć z chemii umiejętności w praktyce. Powstał np. gazowy wulkan, uczniowie mogli także obserwować jak reaguje alkohol z siarką. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów.
11 Listopada w ZPSK
W dniu 6 listopada 2015 r. uczniowie uczestniczyli na uroczystej mszy świętej z okazji pierwszego piątku miesiacąca uroczystość ta została połączona z obchodami Święta Niepodległości - 11 listopada.
32
Wyniki IV Powiatowego Konkursu 2012-12-08
W IV Powiatowym Konkursie "Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego" pod patronatem Starosty Wołomińskiego rywalizowały dzieci i młodzież powiatu wołomińskiego (z Marek, Jadowa, Klembowa, Tłuszcza, Zielonki, Dąbrówki i Ząbek) w czterech kategoriach wiekowych: -uczniowie szkoły podstawowej, klasy 0 - III -uczniowie szkoły podstawowej, klasy IV - VI -gimnazjaliści -licealiści W tym roku uczestnicy konkursu oprócz recytacji mogli zaprezentować swoje zdolności w kategorii "poezja śpiewana". W wyniku przeprowadzonych eliminacji gminnych do etapu powiatowego zostało zakwalifikowanych 91 osób.