Nasi uczniowie uzyskali wysokie wyniki w Ogólnopolskim Dyktandzie Szkolnym!
Uczniowie klasy 5b - Magdalena Rytel i 6b - Franciszek Walczak oraz uczennica gimnazjum - Julia Mioduszewska uzyskali wysokie wyniki w ogólnopolskim konkursie - Dyktando Szkolne. Poniżej prezentujemy zestawienie zajętych miejsc.
Gratulujemy uczniom i nauczycielom - pani Anecie Wiercińskiej i Agacie Werschner.
Warsztaty w English Language Workshop
W ostatni majowy dzień wybraliśmy się z uczniami klas 4 i 3a do jednej z ząbkowskich szkół językowych na szczególne warsztaty - robienia muszek i kokardek.
Była to bardzo interesująca lekcja z native speaker'em, panią Wiktorią. Dowiedzieliśmy się tam, że tkanina, z której wykonane są kokardki, jest wykorzystywana do najpiękniejszych kapeluszy, które damy zakładają na spotkania z królową brytyjską. Zapoznaliśmy się ze specjalistycznym słownictwem dotyczącym szycia i śpiewaliśmy angielskie piosenki. Na zakończenie warsztatów zrobiliśmy w grupach pamiątkowe zdjęcia z panią Wiktorią, a kiedy nadeszła pora powrotu do szkoły, lunął deszcz uniemożliwiając nam wyjście z miejsca zajęć. Aby 'zabić czas' w oczekiwaniu na rozwianie chmur, pani Marta, właścicielka szkoły, przyniosła nam grę Twister. Podczas wspólnej zabawy utrwaliliśmy angielskie słownictwo w niej używane. Było przy tym dużo radości
XX Festiwal Nauki w Warszawie – Akademia Małego Człowieka
W dniu 24 września 2016r. w sobotę chętne dzieci z klas szóstych spotkały się z panią Katarzyną Czyż (nauczycielką przyrody), w głównej auli Wydziału Matematyki Politechniki Warszawskiej w ramach Akademii Małego Człowieka. Warsztaty, prelekcje, pokazy były częścią trwającego XX Festiwalu Nauki w Warszawie (trwa on w dn. 24.09-02.10.2016r.).
Zajęcia Artystyczne – muzyczne, koncert: Szalone dni muzyki, natura
(wycieczka przedmiotowa 24 września 2016)Moja refleksja z koncertu Instrumenty dęte nie należą do mojej ulubionej grupy instrumentów, bardziej cenię sobie instrumenty smyczkowe, a najbardziej – perkusyjne. Mimo to, wczorajszy koncert pozytywnie mnie zaskoczył – większość utworów dostarczyła mi wiele refleksji i uczuć.Szalone Dni Muzyki , to cykl koncertów poświęconych naturze. Wybraliśmy się na jeden z nich z grupą muzyczną Zajęć Artystycznych.
Nasi uczniowie najlepsi w konkursie IPN!
To nie prawda, że w „dzisiejszych czasach” trudno dzieci zainteresować historią. Okazuje się, że w naszych uczniach tkwi wielki potencjał, potrzeba tylko znaleźć sposób na jego wydobycie.Dzięki ciekawym konkursom, które sięgają po lubiane przez uczniów formy takie jak: komiks, film, można wydobyć z nich ogromne pokłady talentu i pasji. W tegorocznej IV edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” uczniowie Zespołu Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach odnieśli wielki sukces.
Zasłuchani w świetlicy, czyli nasze świetliki nigdy się nie nudzą
Od najmłodszych lat powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów. Te zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną.
Szkoła Katolicka w drodze do Loretto
10 czerwca ruszyliśmy w coroczną pielgrzymkę do Loretto, by dziękować Maryi za dobry rok, a także prosić o potrzebne nam łaski. W tym roku pogoda była kapryśna, więc po drodze trochę zmokliśmy. Ale tak naprawdę to właśnie ów trud – zmęczenia i deszczu nadał sens naszemu pielgrzymowaniu.
W Loretto powitała nas Madonna z Dzieciątkiem – ukryta w lesie ciemnolica figurka – cel naszej wędrówki. Można było pomodlić się, pośpiewać i zakupić kilka drobiazgów w przykościelnym sklepie, posilając się, jak co roku, pyszną zupa pomidorową. (ZPSK)
Integracyjna gra w podchody klasy 1a SP
W niedzielę, dn. 25.09. cała społeczność klasy pierwszej A - dzieci, rodzice i pani wychowawczyni - Marta Kałuska w komplecie pojawili się przy wejściu do Lasku Bródnowskiego,
by rozpocząć grę w podchody. Kilku tatusiów już wcześniej przygotowało trasę, na której znalazły się różnokolorowe strzałki (malowane wcześniej przez dzieci) oraz zadania i cukierki. Dzieci i rodzice podzielili się na trzy grupy i każda w swoim tempie miała za zadanie przebyć trasę podchodów. Na końcu trasy czekał na wszystkic piknik - każdy przyniósł coś pysznego. Był grill, kiełbaski, ciepła herbata, ciasta, domowa pizza i wiele innych atrakcji. Ogromne podziękowania należą się Państwu Kasi i Adamowi Kotom, którzy wspomogli rodziców w zorganizowaniu tego rodzinnego spotkania, w trakcie którego i dzieci, i rodzice mogli poznać się i nawiązać relacje. (ALW)
Święto Dziękczynienia
5 czerwca w niedzielę, grupa gimnazjalistów drugich i trzecich klas, razem z p. Ireną Jaszczyk i p. Anielą Baranowską, w ramach Zajęć Artystycznych - Muzycznych przybyła na Pola Wilanowskie, gdzie przed Świątynią Opatrzności odbywały się obchody ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia. Podczas tego wydarzenia miał miejsce Festiwal Moc Dobra,gdzie występował m. in. zespół ARMIA. Nasza młodzież gimnazjalna miała okazję poznać na żywo brzmienie gatunku muzycznego rock (chrześcijański).
Występ Filharmonii Narodowej - 26.09.2016
W dzisiejszym muzycznym spotkaniu uczniowie naszej szkoły mogli wysłuchać gorących rytmów flamenco. Na scenie pojawiła się także tancerka wystukująca hiszpańskie rytmy.
Flamenco od lat fascynuje publicznośc i rozgrzewa serca, pobudzając do tańca, będąc silnym ładunkiem energetycznym. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak kształtowała się muzyka, która tak silnie porusza wyobraźnię. Atrakcyjność koncertu została wzbogacona zmianami strojów oraz użyciem rekwizytów.
Klasa 5b nagrywa słuchowiska
Dnia 7 czerwca 2016r. w ramach lekcji języka polskiego z panią Agatą Werschner klasa 5b przygotowała słuchowiska. Uczniowie najpierw wzięli udział w lekcji przygotowującej ich do tego przedsięwzięcia, a następnie samodzielnie stworzyli scenariusz i nagrali słuchowisko. Wyniki ich pracy mogą Państwo odsłuchać na naszej stronie internetowej.
JAMBO AFRYKA! Co oznacza w języku suahili: „Witaj Afryko!”
Dnia 21 września 2016 r. z udziałem klas 3 a, 2 a, 2 b, 1a i 1b odbyły się niezwykłe lekcje - lekcje w rytmie bębnów.
Dzieci nauczyły się witać jak przystało na afrykańską gościnność. Zapoznały się z bębnami, które towarzyszyły im podczas całej „wyprawy”. Wszyscy uczestnicy zmienili się w radosnych podróżników otwartych na nowe przygody!
Certyfikat udziału w kampanii społecznej - Ja czytam!
Pragnę poinformować, iż nasza szkoła uzyskała Certyfikat udziału w kampanii społecznej - Ja czytam! Patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ja czytam! to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole udział w tym projekcie wzięli uczniowie klas II gimnazjum, którzy aktywnie uczestniczyli w Dyskusyjnym Klubie Edukacyjnym prowadzonym przez p. Anetę Wiercińską.
Dzień Rodziny i Dzień Patrona w Szkole Katolickiej
I znów w sobotni dzień zaświeciło słońce i można było rozpocząć wyczekiwany Dzień Rodziny w Szkole Katolickiej. O godzinie 9:00 rozpoczęła się Msza święta, a po niej wszyscy udali się na przedstawienie inspirowane twórczością Księdza Jana Twardowskiego, przygotowane przez panią Magdę Chudzik i Wiolettę Winogrodzką wraz z klasami drugiemi Szkoły Podstawowej. Po tych wzruszających występach wszyscy udali się do plac przy plebanii, gdzie czekał już na nie pokaz walki bokserskiej przygotowany przez profesjonalistów pod wodzą taty jednej z naszych uczennic, pana Huberta Migaczewa.
Wycieczka do szpitala kl. 6a
Dnia 31.06 16 klasa 6a z p. Kasią Czyż była na wycieczce w szpitalu. Mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda praca lekarz w wielkim szpitalu oraz co to jest analityka i diagnostyka szpitalna. Naszym przewodnikiem był Pan doktor E. Jędrzejewski – tata naszej koleżanki z klasy.
Mogliśmy pracować mikromanipulatorami pod kontrolą kamery, tak jak robi to lekarz w ciele pacjenta podczas operacji. Oczywiście nie był to pacjent, tylko specjalne urządzenie do ćwiczeń dla przyszłych chirurgów. To było bardzo trudne. Dzięki takiej technice można robić operację przez bardzo małą dziurkę w ciele. Zobaczyliśmy, jak wygląda badanie tomograficzne. Trójwymiarowe i kolorowe zdjęcia klatki piersiowej z sercem robiły wrażenie. Byliśmy też u lekarza ortopedy, który zagipsował rękę Bartka. Podglądaliśmy też pracę lekarzy na sali operacyjne. Musieliśmy ubrać się w specjalne zielone fartuchy. Potem Pan doktor Ję
Biedronki Księdza Jana w Szkole Katolickiej
Szkoła Katolicka hucznie obchodziła czas urodzin swego patrona - Księdza Jana Twardowskiego. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły, a cała szkoła podstawowa została zmobilizowana do wykonania biedronkowej maskotki. Konkurs na biedronkę zorganizował samorząd uczniowski gimnazjum wraz z panią Anną Kudlek.
Majsterkowo-malowanie na szkle.
3 czerwca klasa 3 b udała się na warsztaty plastyczne do Castoramy. Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzieci starannie wykonały pracę. Powstały kolorowe obrazki malowane na szkle. Czekając na wyschniecie farb odbyła lekcja dotycząca dbania o środowisko naturalne. Uczniowie przypomnieli sobie jak segregować śmieci i jak wykorzystać niepotrzebne już materiały robiąc z nich użyteczne rzeczy. Bardzo interesującym momentem było również zwiedzanie sklepu i pomieszczeń przeznaczonych dla pracowników i dyrektorów.
Fascynujący świat owadów…
Dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Lachowicz (mamy trójki dzieci naszej szkoły) klasy 1b, 2b i 3b mogły uczestniczyć w ciekawych zajęciach o owadach.
Lekcje poprowadziła Pani doktor Ewa Puchalska z Katedry Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.To była dla nas prawdziwa lekcja przyrodnicza. Poznaliśmy świat owadów. Dowiedzieliśmy się jak widzą, słyszą i czują, a także jakie sztuczki wykorzystują by wygrać wyścig ewolucyjny. Na tych zajęciach została również pogłębiona nasza wiedza na temat kleszczy. Wiemy już co zrobić by ich uniknąć i jak się ich pozbyć, gdy nas zaatakują. Mogliśmy je nawet oglądać co było dodatkową atrakcją.Poniżej relacje uczniów.Zajęcia przyrodnicze podobały mi się, ponieważ dużo dowiedziałam się na temat kleszczy, owadów i pajęczaków. Najbardziej zaskoczyło mnie to jak pani wyjęła prawdziwe szersze
Zajęcia florystyczne- kreatywny upominek dla rodziców z okazji zbliżających się ich świąt.
19 maja na zajęcia do klas trzecich została zaproszona Pani Maja Majewska-Sadowska-florystka, która przeprowadziła ciekawe zajęcia i warsztaty dotyczące roślin. Motywem przewodnim był bambus. Pod jej kierunkiem powstały piękne kompozycje z tej rośliny-wspaniałe upominki dla rodziców.
Poniżej relacje dzieci dotyczące zajęć.