Mali Kolędnicy
Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych prowadzone jest pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Kolędnicy mają zanieść radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów. Takie zaangażowanie dzieci ma poprawić sytuację małych mieszkańców krajów misyjnych. Ofiara pieniężna jest przeznaczona na realizację projektów służących bezpośrednio najmłodszym. Dzieci uczą się ponoszenia trudu i składania ofiar z własnego czasu, zdolności, a także rezygnacji z wzięcia dla siebie zebranych pieniędzy.
Konkursy przedmiotowe
Informujemy, iż etapy szkolne konkursów przedmiotowych z historii, fizyki, biologii, wos, geografii i chemii będą zorganizowane w szkole w dniach:
•16 listopada 2020 r. – historia (godz. 9.00) i fizyka (godz. 12.00)
•19 listopada 2020 r. – biologia (godz. 9.00) i wiedza o społeczeństwie (godz. 12.00)
Przedświąteczne rekolekcje w naszej szkole
Dostosowując się do reżimu sanitarnego zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły w niewielkich grupach do udziału w rekolekcjach adwentowych w naszym kościele Miłosierdzia Bożego. Homilię w czasie rekolekcji głosił ks. Marek Miziołek, który swoim słowem wprowadzał naszą szkolną społeczność w niezwykły czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Niespodzianką tego dnia był Święty Mikołaj, który wraz z pomocnikiem Aniołem pojawił się na w Kościele, wywołując uśmiech na twarzach przybyłych uczniów. Siostra Dyrektor życzyła wszystkim wesołych, przeżytych z Panem Bogiem Świąt Bożego Narodzenia, a nade wszystko zdrowia , które teraz tak bardzo jest potrzebne wszystkim rodzinom. Wierzymy, że nasza szkolna tradycja – organizowania Adwentowego Dnia Skupienia i szkolnego kiermaszu – odrodzi się już w przyszłym roku i, tak jak w latach ubiegłych, będziemy mogli spędzić wspólnie ten niezwykły czas. Wesołych Świą
11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole
Punktualnie o godzinie 11:11 w przeddzień obchodów dnia 11 Listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" - dzieci wraz z nauczycielami, którzy prowadzili wówczas lekcje on-line śpiewali hymn Polski - cztery zwrotki. Było to niezwykle wzruszające wydarzenie - właśnie teraz, w czasie pandemii - takie wydarzenia są bardzo ważne dla podkreślenia naszej potrzeby budowania wspólnoty - angażowania się w działania eksponujące nasz patriotyzm.
„Święty, którego cenię sobie najbardziej”
W naszej Szkole został ogłoszony w październiku konkurs pt. „Święty, którego cenię sobie najbardziej”. Celem konkursu, było zapoznanie się z życiorysami Świętych. Miało to zachęcić najmłodszych uczniów naszej Szkoły, by zapragnęli zostać świętymi. Święty Dominik jako mały chłopiec powiedział: „Czuję potrzebę i pragnienie, aby zostać świętym. Nie myślałem nigdy, że jest to takie łatwe. Muszę zostać świętym”. Życzymy tego wszystkim i małym i wielkim: bądźcie ŚWIĘTYMI!
Nietypowy listopad w naszej szkole
Listopad, czyli czas zadumy i refleksji – na dworze coraz chłodniej, mroczniej, mgliście. Pierwszego listopada – Święto Wszystkich Świętych, drugiego – wspominamy zmarłych i modlimy się o niebo dla nich. 11 listopada przypada wielkie narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Nasza szkoła wraz z innymi szkołami bierze udział w zdalnym śpiewaniu hymnu narodowego. W tym roku listopad dla większości z nas nie jest typowy – uczymy się on-line, rozmawiamy przez komputer, ograniczamy kontakty. Mamy czas, by rozmyślać, np. o autorytetach w naszym życiu. Do tego Was, Drodzy Uczniowie Szkoły Katolickiej, zachęcamy.
Konkurs "Zagraj i nagraj" rozstrzygnięty!
Trwało to trochę dłużej niż zakładaliśmy, ostatnie filmy przychodziły do nas w ostatniej chwili... ale mamy to! Werdykt w konkursie aktorsko-filmowym "Zagraj i nagraj".
Miejsce I otrzymują Filip i Bartek S. i utwór "Grzyby" Jana Brzechwy - za realizację mini spektaklu, scenografię i dobór tekstu, a także lekkość interpretacyjną.
Miejsce II otrzymują Jola i Bogdan G. za fragment prozy Johna Flanagana "Drużyna. Pościg" - gratulujemy ciekawego doboru tekstu, swobody twórczej, kreacji artystycznej.
Miejsce III otrzymuje Kornelia F. za recytację wiersza Jana Brzechwy "Kaczka dziwaczka" - gratulujemy interpretacji, doboru tekstu, uroku osobistego.
Pozostałe zgłoszone prace otrzymują wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do jego kolejnych odsłon konkursu.
Nagrody i dyplomy rozdane zostaną po powrocie uczniów do stacjonarnej szkoły, ale już teraz można obejrzeć zwycięs
Co robi biblioteka szkolna w czasie nauki zdalnej?
Zdalne wypożyczanie książek działa od początku tego tygodnia. Bibliotekarz jest z Was bardzo zadowolony, bowiem często zamawiacie książki. Tak trzymać!
Co jeszcze robi biblioteka szkolna w czasie Waszej nieobecności? Naprawiamy zepsute książki. Oczywiście zgodnie ze sztuką introligatorską - kleimy specjalnym klejem, szyjemy nićmi, bandażujemy, przyklejamy kapitałki, okładamy. Chcemy, by były jak nowe. Sztuka introligatorska nie jest popularna, książki nie są już tak drogie jak kiedyś, niektóre biblioteki nie decydują się na naprawę zniszczonych książek, wolą je wyrzucić. Ale nie my! My książkom przywracamy blask i drugie życie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej pracy
Lektura w pudełku – Detektyw Pozytywka
Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Niektórzy tworzą komiksy, inni przygotowują lapbooki lub książki obrazkowe. A uczniowie klasa 3c na początku listopada zmieścili treść książki Grzegorza Kasdepke Detektyw Pozytywka w pudełku po butach. Zadanie polegało na tym, że uczniowie przynieśli „skarby” łączące się z treścią lektury, nad którą pracowali oraz ozdabiali pudełka, tworząc wspaniałe Agencje Różowe Okulary w wersji mini. Dzięki takiemu zadaniu młodzi ludzie nie tylko mieli szansę wykazać się pomysłowością, udowodnić, że znają treść, ale przede wszystkim trenowali umiejętność argumentowania, ponieważ każda grupa zaprezentowała swoje pudełko i opowiedziała, dlaczego zdecydowała się na takie, a nie inne drobiazgi.
Badamy las
23 października klasa 3c przy okazji omawiania działu pt. Badamy las wykonała klasowy album zwierząt leśnych mieszkających w polskich lasach. Na każdej karcie uwzględniono wygląd zwierzęcia, wielkość, ubarwienie, teren występowania, pożywienie i zwyczaje. Następnie uczniowie prezentowali swoje prace przed klasą i opowiadali o wybranym zwierzęciu.
Konferencja prasowa z leśnikiem w kl. 3c
22 października jeden z uczniów kl.3c wcielił się w leśnika, zasiadł przy głównym stole i odpowiadał na pytania siedzących naprzeciwko reporterów różnych stacji radiowych i dziennikarzy prasowych. Reporterzy przygotowali pytania związane z pracą leśnika oraz umowne mikrofony z nazwą swojego radia lub agencji. Humor dopisywał każdemu. Takie lekcje bardzo lubimy!
Co uprawiają rolnicy?
8 pażdziernika klasa 3c wykonała plakaty z roślinami uprawnymi z podziałem na zbożowe, oleiste, włókniste i okopowe. Dzieci podpisywały i malowały przykłady podanych roślin, wycinały je z gazet, drukowały z internetu itp. Pod każdą rośliną rysowały lub przyklejały zdjęcia produktów, które się z nich wykonuje. Było to doskonałe utrwalenie wiedzy na zakończenie działu pt. Kiedy zbieramy plony?
Konkurs recytatorski poezji Juliana Tuwima
6. października uczniowie klas IIIa i IIIc z wielkim zapałem i przejęciem wzięli udział w Międzyklasowym Konkursie Recytatorskim poezji Juliana Tuwima i recytowali wybrane przez siebie wiersze.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie zdolności artystycznych oraz wyszukiwanie młodych talentów.
Ślubowanie klasy 1b
Dnia 14 października 2020 roku odbyło się uroczyste Pasowanie na uczniów klasy 1b. Ślubowanie poprzedziła Msza Święta w Kościele Parafialnym Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Dzieci złożyły przyrzeczenie przed całą społecznością szkolną, a Siostra Dyrektor poprzez Pasowanie, powitała naszych pierwszaków w gronie uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach.
Klasa 1b i zasady bezpieczeństwa na drodze
Gdy czerwone światło świeci
Stoją wszyscy starsi dzieci
Na zielonym iść możemy
O tym wszyscy dobrze wiemy
Uczy nas też pani w klasach
Że przechodzi się na pasach
Przez ulice nie biegniemy
Teraz już to wszyscy wiemy
Na rowerze tylko w kaskach
Pamiętajcie o odblaskach
Taki odblask po to świeci
By bezpieczne były dzieci
Dzień Papieski
W dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w naszej szkole jak co roku odbył się "Dzień Papieski". Dzieci w klasach przebierały się na biało-żółto, prezentowały zrobioną przez siebie dekorację. W każdej z klas odbył się quiz z wiadomości o Janie Pawle II. Nie obyło się bez odśpiewania ulubionej piosenki Jana Pawła II pt. "Barka".
Październik w naszej szkole
Przez cały rok szkolny 2020/21 nasza szkoła będzie odwoływała się do autorytetu Księdza Stefana Wyszyńskiego, starając się odszukać właściwy sens słowa „autorytet” i poszukując współczesnych autorytetów i przewodników. W październiku czekają nas następujące wydarzenia: w pierwszy piątek miesiąca (2.10) cała społeczność uczniowska weźmie udział w pierwszopiątkowej Mszy Świętej, obchody Dnia Edukacji Narodowej (14.10) połączonego z pasowaniem na ucznia klasy pierwszej oraz Dnia Papieskiego i uroczystą Maszę Świętą (16.10). j.