Dzień Edukacji Narodowej
W piątek 11 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Jak co roku, tego dnia odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji całej naszej społeczności.
Po wspólnej modlitwie pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się na scenie w Dolnym Kościele. Recytowali role, śpiewali piosenki i złożyli uroczyste ślubowanie. Podczas tej uroczystości oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przez pasowanie na ucznia.
Wycieczka do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
W dniu 9 października klasa 5B pojechała na wycieczkę do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autokar wyruszył spod szkoły o godzinie 8:40. Na miejscu byliśmy o godzinie 9:20. Najpierw ratownik zaprowadził nas do helikoptera, w którym mogliśmy zrobić sobie zdjęcie. Do następnego śmigłowca wchodziliśmy po dwie osoby. Mogliśmy w nim dotykać wszystkich urządzeń. Następnie poszliśmy do pomieszczenia w którym był symulator. Oglądaliśmy startowanie, lot oraz lądowanie helikoptera. Później udaliśmy się do hangaru. Mogliśmy wchodzić do śmigłowców i zwiedzaliśmy je. Pod koniec wycieczki poszliśmy na kurs pierwszej pomocy. Na kursie pierwszej pomocy nauczyliśmy się prawidłowego masażu serca. Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w McDonald.
Pan Stopek widziany oczami dzieci
Na dzisiejszych zajęciach z techniki, uczniowie klas czwartych mieli okazję wykazać się twórczością i zaprezentować swoją wizję "Pana Stopka". Wystawę prac można obejrzeć na szkolnym korytarzu obok sekretariatu.
Wycieczka klas 1 do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
9 października klasy pierwsze wybrały się do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Na początku dzieci wysłuchały krótkiej historii książki, od początków jej istnienia, czyli książki rękopiśmiennej, poprzez książkę drukowaną, aż po książkę elektroniczną. Poznały również materiały, na których kiedyś stawiano pierwsze proste symbole. W trakcie warsztatów odciskały znaki na tabliczkach z gliny, a także pisały litery gęsim piórem. Były to bardzo ciekawe zajęcia. Po zajęciach związanych z książką odbyła się druga część- równie ciekawa zwiedzanie wystawy muzealnej. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat kolejnictwa- kiedyś i dziś. Wycieczka była udana, a dzieci wróciły zadowolone do szkoły.
Wycieczka klas 2 do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
10 października kl. 2a, 2b i 2c wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Stacji Muzeum, która mieści się w Warszawie przy ulicy Towarowej w budynku byłego Dworca PKP Warszawa Główna Osobowa.
1. punktem wycieczki była lekcja muzealna pt. „Podróże po świecie bajek”, podczas której razem z Asią i jej przyjacielem, jamnikiem Ralfem, zaproszono dzieci do świata nauki i techniki. Na podstawie tekstu autorstwa profesora Ryszarda Tadeusiewicza pt. „Czemu pociągi jeżdżą po żelaznych torach?” dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat ogromnych, ciężkich lokomotyw, pachnących oliwą i pędzących po „podwójnych stalowych szynach”.
Wycieczka klas 3 do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
Dnia 10 października klasy 3A i 3B wzięły udział w lekcji na temat pociągów, która odbyła się w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Wrażenia z wycieczki opisała jedna z uczennic.
Dzień z życia klasy III A
Czwartek. 10 października. Dzisiaj byliśmy na wycieczce w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Wyjechaliśmy około godziny 8:15. Na początku pani przewodnik zaprowadziła nas na stary dworzec i pokazała najróżniejsze pociągi: boczniaki, pociągi pancerne, towarowe i inne. Nawet pani powiedziała, że wejdziemy do jednego wagonu. Był to wagon na owoce. Potem poprowadziła nas do budynku. Okazało się, że ten budynek to był dworzec, a dziś to sala muzealna. Pani opowiadała, że kiedyś wagony ciągnęły konie. Ludzie wolno się przemieszczali, więc pewien człowiek wymyślił parowóz. Nazywał się Rakieta. I był o wiele szybszy od koni. Wynalazcy wymyślali różne parowozy i każdy z nich uważał, że jego jest naj
Multimedialny Konkurs Pieśni Legionowej
REGULAMIN
1. Celem konkursu jest:
-
wspieranie wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej,
-
kultywowanie pamięci o bohaterstwie żołnierzy i bojowników o wolność niepodległość,
-
popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej,
-
pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego Legionów Polskich,
-
Mega Eksperymenty
W tym roku szkolnym w świetlicy raz w miesiącu będą odbywały się szczególne zajęcia – Mega Eksperymenty. Mają one na celu pogłębienie zrozumienia zjawisk zachodzących w otaczającym świecie.
Pierwsze spotkanie odbyło się 7 października pt. „Balon na patyku”. Okazuje się, że nie zawsze po przekłuciu ścianek balona, on pęka, dużo zależy od sprężystości gumy w miejscu przekłucia.
Biegi Międzypowiatowe
W poniedziałek 7.10.2019 r. odbyły się Biegi Międzypowiatowe z udziałem 2-óch reprezentantów naszej szkoły. Obaj w swoich kategoriach wiekowych spisali się doskonale: Kacper z klasy 6c oraz Oliwier z 7a. Obaj uczniowie uzyskali awans do biegów przełajowych na 1000 m. szczebla Mazowieckiego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów podczas wiosennych zawodów.
Festiwal Nauki Politechniki Warszawskiej
W niedzielę 29 września 2019, na Wydziałach Fizyki oraz Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbył się Festiwal Nauki Małego Człowieka, na który wybraliśmy się pod przewodnictwem Pani Kasi Czyż. Podczas wydarzenia prezentowano wiele zagadnień z zakresu biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Na poszczególnych stanowiskach można było obejrzeć lub samodzielnie wziąć udział w różnych ciekawych doświadczeniach i warsztatach.
W Auli Gmachu Fizyki odwiedziłam między innymi stanowisko „Jak Patrzymy Na Świat” gdzie Pan zaprezentował nam zjawiska związane z optyką oraz światłem. Prowadzący za pomocą odpowiednich kształtów i figurek oraz lustra pokazał jak potrafią oszukiwać nas nasze własne zmysły. Następnie dzięki obrotowej planszy z nadrukowanym wzorem dowiedziałam się jak mózg przetwarza taki obraz gdy jest w ruchu, zmieniając jego kształt oraz kolory. Warto również dodać, że takie
Konkurs poezji wojennej w naszej szkole
Dnia 4 października 2019 r. odbył się w naszej szkole poetycki konkurs poezji wojennej.
Poniżej lista zwycięzców.Kl. 4-6
Miejsce 1 – Feliks Z., Antonina W.
Miejsce 2 – Justyna K.
Miejsce 3 – Amelia K., Alina D.
Wyróżnienie – Łukasz K.Kl. 7-8
Miejsce 1 – Amelia J.
Miejsce 2 – Wojciech B.
Miejsce 3 – Piotr K.
Wyróżnienie – Krzysztof A.
Robusiową Ortografię – czas zacząć w kl. 2c!
4. października klasa 2c rozpoczęła cykl comiesięcznych zajęć z ortografii prowadzonych przez certyfikowanego trenera Robusiowej Ortografii – p. Magdalenę Z. (mamę naszej uczennicy Alicji).
Kilka słów, na czym polega ten system nauki ortografii. Przede wszystkim opiera się on na obrazkowym ukazaniu trudności ortograficznych w sposób prosty i przystępny dla dzieci. Główny winowajca, czyli tytułowy Robot Robuś to nie kto inny, jak dwuznak RZ, natomiast jego koleŻka to zielony Żółwik oznaczający Ż. Pozostałe trudności to np. uśmiechnięta buzia (U) czy Zielona niedojrzała Cytrynka (CH).
Szkolna Akcja Misyjna
Papież Franciszek ogłosił październik 2019r Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym
W tym miesiącu modlimy się za misjonarzy i tych, którym posługują. Możemy też przyczynić się do polepszenia ich warunków życiowych.
W naszej Szkole po koniec października odbędzie się Akcja: "Mój szkolny kolega z Afryki".
„Któż jak Bóg!”, Michał Archanioł w Szkole Katolickiej!
Święto ku czci Michała Archanioła, Anioła, który zdołał pokonać szatana swym mieczem, ustanowione zostało w już V w. Społeczność Szkoły Katolickiej w Ząbkach ten dzień – 29 września – obchodzi bardzo uroczyście, dając tego dnia wyraz ogromnej radości i wdzięczności. Rano cała szkoła wzięła udział we Mszy Świętej, następnie zaś odbyło się przedstawienie, ukazujące w jaki sposób temu niezwykłemu Aniołowi w niebie udało się być tak potężnym. Na scenie pełno było białych aniołów, piór, skrzydeł, ale też uśmiechu i pogody ducha. Siostry Michalitki, obecne w szkole od wielu lat, także mają dziś swoje święto. Podczas akademii otrzymały zatem kwiaty, a przede wszystkich moc życzeń i modlitwy. W czasie obchodów nie zabrakło sympatycznych akcentów – uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie ze skrzydłami pożyczonymi od Aniołów, cała szkoła została również obdarowana słodkimi Michałkami.
Oddaj Głos na Swoją Bibliotekę
Zachęcamy do oddawania głosów na publiczną bibliotekę w Ząbkach w konkursie na stronie kinder.pl
Głosowanie na biblioteki trwa do 4.11.2019.
Można oddać jeden głos dziennie.
Powiatowe Biegi Przełajowe w Wołominie
23 września odbyły się Gminne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowali:
Kajetan, Franek, Kacper, Kuba, Oliwier, Zosia, Weronika oraz Emilia.Wszyscy uzyskali awans oraz uczestnictwo w Powiatowych Biegach Przełajowych.
Dziękujemy za udział w zawodach również wszystkim pozostałym uczestnikom, któym nie udało się awansować dalej:
Feliks, Maciek, Adam, Miłosz, Maks.
Ząbkowskie Biegi Przełajowe
W sobotę 21 września odbyły się 28. Biegi Przełajowe o Puchar Burmistrza Ząbek.
Szkołę reprezentowały uczennice Basia i Asia z klasy 8a. Obie zajęły miejsca w pierwszej 10.
Gratulujemy.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
Dnia 23.09.19 odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego klas 7 i 8.
Komisja wyborcza składała się z: Maksa Ś., Karoliny S. i Julii S.
Kandydowali: Julia R. (8a), Piotr C. (8a), Jakub C. (7a) oraz Dominik K. (8a).
Wygrała Julia, a zastępcą został Dominik.
Adopcja Serca
W dniu 19 września 2019 roku nasza Szkoła przyłączyła się do dzieła „Adopcji serca”. Dzięki uzyskanemu rabatowi z zakupu Katechizmów do klasy: I, II, III, V i zgodzie rodziców na takie przeznaczenie pieniędzy dwójka dzieci: Yamie Njia Magloire i Yomba Ngouamegni Junior Prince mogą uczęszczać do szkoły przez cały rok szkolny 2019/20, korzystać z pomocy medycznej i dożywiania.
Spotkanie z gadami w warszawskim ZOO
W piątek 13 września klasa 5B udała się do zoo pod opieką pani Anny Kudlek oraz pani Justyny Kulczyckiej. Pani Ania Kudlek zorganizowała wycieczkę oraz warsztaty pod tytułem GADY w celu integracji klasy.
Najpierw udaliśmy się do ptaszarni na warsztaty o gadach, podziwiając wszystkie zwierzęta po drodze. Na warsztatach oglądaliśmy między innymi: żółwie ,jaszczurki oraz węża .Mieliśmy w rękach także skórę zrzuconą przez węża oraz korpus zmarłego żółwia .Na zajęciach towarzyszył nam Edek- gadająca papuga, która trochę przeszkadzała, więc pani musiała ją wyprosić. Następnie udaliśmy się na plac zabaw i zrobiliśmy 40 minutową przerwę podczas której zjedliśmy lody a niektórzy skusili się na frytki .Zobaczyliśmy bardzo dużo zwierząt a każdy z nas miał o jakimś zwierzęciu z zoo przygotowaną informację. W między czasie mieliśmy przerwę na lody.