Rodzinne przygotowania do Niedzieli Palmowej.
Chociaż w tym roku nie pójdziemy do kościoła w niedzielę Palmową, to będziemy ją przeżywać w domu. Niektórzy uczniowie z naszej szkoły już przygotowali palmę na ten dzień. Zachęcamy wszystkich do przygotowania swojej palmy.
Palma ta wyraża pragnienie, by Jezus Chrystus był naszym Królem. Jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia. Zachęcam wszystkich do przeżywania tych świętych dni w klimacie wiary, dobrze jeśli będziemy wierni tym wszystkim zwyczajom jakie wiążą się z tymi Świętami. Zachęcam do przeżywania Świąt rodzinnie przez łącza online z kościołem.
Szanowni Państwo,
ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci
decyzją MEN, od 12 marca br. zajęcia zostały zawieszone.Sekretariat dla interesantów
czynny będzie pod numerem telefonu: 530 700 909
e-mail szkoły: sekretariat.pksp@gmail.com
Listy do szkół oraz rodziców i uczniów w związku z decyzją MEN o zawieszeniu zajęć.
Prosimy o zapoznanie się z listami do rodziców oraz uczniów w związku z decyzją MEN o zawieszeniu zajęć. (KPZ.576.9.2020)
pismo_MKO_do_rodzicow_i_opiekunow_12.03.2020.pdf
Czytamy, czytamy...
W odpowiedzi na pracę domową dla chętnych dotyczącą promowania czytelnictwa, odpowiedziało kilkanaście osób. Bardzo dziękujemy. Cieszy nas, że czytacie i chętnie się dzielicie swoim zainteresowaniem. Wszystkie prace są bardzo ciekawe i kreatywne. Dodatkowe hasła zachęcają do sięgnięcia po książkę. W swoich pracach podkreślacie, że czytanie nie tylko rozwija, ale również wzmacnia więzi rodzinne. Wasze fotografie pokazały również, że w czytaniu towarzyszą Wam pupile. Iza zwróciła uwagę, że kobieta o wiele piękniej wygląda, kiedy czyta. Zgadzamy się z tym hasłem w stu procentach! Natomiast Bartek zaznaczył, że choć w tym trudnym czasie biblioteki mogą być puste, ten kto czyta jest najlepszy!
Warsztaty edukacyjne Fascynujący świat mrówek
31 stycznia dzieci z klas 1-3 uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez p. Aleksandra Rębacza, mistrza pszczelarstwa z pasieki Boża Iskierka, z Męciny Małej niedaleko Krynicy Zdrój. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. Fascynujący świat mrówek. Podczas spotkania poznali zwyczaje i hierarchię mrówek, budowę i strukturę mrowiska, zobaczyli prawdziwą królową, a także oglądali świat mrówczymi oczami. Na zakończenie interesującego spotkania wychowankowie otrzymali drobne mrówcze upominki.
Orszakowy Konkurs Szopek
Kolejny rok nasza szkoła brała udział w warszawskim rodzinnym konkursie szopek bożonarodzeniowych Orszaku Trzech Króli 2020.
Prace rodzin zaprezentowane zostały na wystawie szopek w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
Z naszej szkoły nagrodzone zostały szopki: rodziny Wierzbickich, Łukaszewskich i Widłak.
Orszak Trzech Króli 2020
Jak co roku 6 stycznia spotkaliśmy się na Placu Zamkowym w Warszawie, by uczestniczyć w dwunastym już Orszaku Trzech Króli. Z hasłem tegorocznego Orszaku: „Cuda, cuda ogłaszają”, powędrowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską na Plac Piłsudskiego, gdzie znajdowała się Szopka. W czasie wędrówki widzieliśmy Dwór Króla Heroda, walkę dobra ze złem. Niesamowitym przeżyciem było przejście przez Bramę Anielską w atmosferze aniołów, spadającego białego puchu, anielskiego grania, śpiewu kolęd i kolorowych świateł. Po dojściu do Stajenki nastąpiło powitanie Świętej Rodziny przez pasterzy i wszystkich Króli wraz z orszakami. Wysłuchaliśmy też z bliska przemówienia Prezydenta Andrzeja Dudy.
Warsztaty Dzieciaki-Sadzeniaki w Leroy Merlin
W dniu 19.12. dzieci z kl. 2c pojechały autobusem miejskim do Leroy Merlin w Warszawie przy ul. Malborskiej na warsztaty Dzieciaki-Sadzeniaki.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o świecie roślin, zadawali pytania związane z tym tematem, rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania prowadzącego.
Warsztaty mydlarskie w kl. 2c
18. grudnia w kl. 2c zorganizowano zajęcia z produkcji zdrowego naturalnego mydła glicerynowego. Była to niezwykła atrakcja dla dzieci.
Z racji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, jedna z mam, p. Aleksandra R. (mama naszego Janka) wpadła na fajny pomysł, by dzieciaki mogły przygotować dla nich wyjątkowe prezenty.
Ząbkowskie Kolędowanie
W dniu 6 stycznia przedstawiciele naszej szkoły – p. Bogumiła Szumiał i p. Iwanna Szemiakina razem z innymi nauczycielami, dyrektorami, wychowawcami i przedstawicielami urzędu miejskiego wzięli udział w „Ząbkowskim Kolędowaniu”. Dyrygent – p. Elżbieta Tarasiewicz wydobyła ukryte talenty drzemiące w członkach chóru i umiejętnie włączyła do śpiewu całą publiczność. Koncert odbył się po wieczornej Mszy św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i zgromadził wielu młodszych i starszych ząbkowian.
Jasełka w Szkole Katolickiej
Dnia 20 grudnia wszyscy uczniowie oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć niezwykłe przedstawienie przygotowane przez naszych uczniów z klasy 4a, wraz z nauczycielami, panią Małgorzatą Wiśniewską, Agatą Leja-Werschner oraz Ireną Jaszczyk, odpowiedzialną za śpiew. Widzowie mogli oglądać perypetie małej dziewczynki – Karoliny, która bardzo chciałaby mieć prawdziwe Święta, a nie tylko zaganianą mamę i zapracowanego tatę. Czy jej się to udało i czy w sprawę musiały zaangażować się Anioły, tego już dowiedzieć się mogli tylko widzowie☺
Adwentowy Dzień Skupienia w naszej szkole
Od samego rana, w sobotę 30 listopada w naszej szkole zaczął panować świąteczny nastrój. Wszak tylko jeden dzień dzielił nas od pierwszej niedzieli Adwentu, a zatem najwyższa pora wziąć udział w rekolekcjach, Mszy Świętej, no i oczywiście… świątecznym kiermaszu. W tym roku również nie zabrakło bożonarodzeniowych ozdób wykonanych przez uczniów, zabawnych loteryjek, w których wszyscy chętnie brali udział, a także bigosów, ciast, łazanek, pierogów czy… sushi. W czasie kiermaszu odwiedzili nas ubiegłoroczni absolwenci, widać - brakuje im naszej szkoły i naszych tradycji. Bardzo się z tego cieszymy i dziękujemy za zaangażowanie rodziców, uczniów i nauczycieli.
Nasza szkoła utytułowana! Jesteśmy szkołą wspierającą talenty.
A wszystko za sprawą Hani Widłak, uczennicy klasy 4a, która wzięła udział w konkursie literackim na opowiadanie – „Popisz się talentem!” edycja 2019. Hania jest dziewczynką o niezwykłej wyobraźni, jej opowiadanie zostało zamieszczone w tomiku „Wielka księga marzeń” i można je przeczytać w naszej szkolnej bibliotece. Mamy nadzieję, że Hania rozwija swoją wyobraźnię także w naszej szkole oraz pod wpływem lektur, które ma możliwość wypożyczać w naszej bibliotece. Gratulujemy Hani i jej rodzicom!
Literaccy nobliści w naszej szkole!
Dnia 13.12 miało miejsce wydarzenie niezwykłe! Szkolną czytelnię odwiedzili Polscy Nobliści. Oczywiście byli nimi nasi wspaniali uczniowie z klasy 6a: Alicja G., Agata L., Mikołaj K., Maksymilian Ś. i Antek G., którzy wcielili się w Wisławę Szymborską, Olgę Tokarczuk, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza. Na każdej z przerw opowiadali oni o swym życiu, zainteresowanie naszymi gośćmi było ogromne, trudno było wejść do czytelni! Ale nie jest to dziwne... w końcu TAKICH gości nie mamy w szkole często. Przedsięwzięcie przygotowała pani Agata Leja Werschner.
Grudniowe Mega Eksperymenty
W grudniowym eksperymencie przyglądaliśmy się zjawisku fali dźwiękowej. Czy dźwięk da się zobaczyć? Skoro dźwięk to poruszające się cząsteczki powietrza, to taki „wiatr” powinien wprawić w ruch drobne elementy. Po obejrzeniu filmiku o fali dźwiękowej, młodzi badacze zostali podzieleni na grupy. Następnie przygotowali narzędzie badawcze – kubki, na które naciągnęli gumowe rękawiczki. Stworzyli w ten sposób elastyczną membranę podobną do tej w instrumentach perkusyjnych. Następnie na jej powierzchni umieścili kryształki cukru. Teraz był czas na właściwą część eksperymentu – każda z grup po kolei, z pomocą różnych instrumentów muzycznych, wytwarzała dźwięki. Użyli trójkąta, talerzy perkusyjnych, kastanietów, fletu, a nawet własnych dłoni i głosu. Okazało się, że nie każdy dźwięk wywołuje poruszenie membrany i wprawia w ruch kryształki cukru. Sprawdziliśmy też dźwięk z głośnika – tu efekt b
Zajęcia sportowe na lodowisku
W piątek 13 grudnia zajęcia wychowania fizycznego klasy 6a odbywały się dość nietypowo, bo na lodowisku przy SP2 w Ząbkach. Uczniowie byli bardzo zachwyceni sposobem realizacji zajęć i proszą o więcej takich lekcji :-)
Klasa 4b pozazdrościła klasie 6a ciekawych zajęć i też postanowiła udać się na lodowisko.
Mikołajki
W piątek 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Wszyscy mieli mieć ubrane czapki Mikołaja których posiadanie dawało różne przywileje, takie jak: nie pisanie niezapowiedzianej kartkówki czy zwolnienie z odpowiedzi ustnej. Wszędzie na korytarzach można było zobaczyć uczniów i nauczycieli w czerwonych czapkach, cały dzień było wesoło i panowała fajna atmosfera.
Warsztaty dekorowania bombek przez uczniów klas 1a i 1b
Uczniowie klas 1a i 1b mieli możliwość choć na chwilę poczuć ducha czasów, w których własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych było częścią przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas warsztatów każdy uczestnik wziął udział w projekcji filmu instruktażowego, z którego dowiedział się jak wygląda proces powstawania bombek choinkowych, zapoznał się z metodami zdobienia bombek, otrzymał prawdziwą, szklaną bombkę choinkową oraz własnoręcznie ozdobił otrzymaną bombkę, korzystając z pełnej palety barw oraz kolorowych ozdób i brokatu.
Wyścigi Smoczych Łodzi
W niedzielę 8 grudnia na basenie w Ząbkach odbyły się 5. Wyścigi Smoczych Łodzi organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ząbek i Miejskie Centrum Sportu. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Karolina S., Laura M., Milena R., Karolina N., Jakub C., Jakub L., Olivier B. i Franek K..
Zdobyliśmy 3 miejsce.
Gratulujemy uczniom, rodzicom dziękujemy za kibicowanie.
Grudniowe lekcje biblioteczne
W ramach realizacji „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa”, odbyły się lekcje biblioteczne w czytelni dla dzieci z klas pierwszych oraz starszych uczniów naszej szkoły, na temat nowych narzędzi do czytania.
3 grudnia dzieci z klas pierwszych zapoznały się z biblioteką i czytelnią, ich funkcjonowaniem i zadaniami. Zostały też omówione „prośby książki”, w których prosi ona uczniów o poszanowanie. W czasie spotkania przedstawiono prezentację na temat nowoczesnych metod czytania. Dzieci poznały układ książek na półkach w bibliotece i w czytelni. Następnie uczniowie odgadywali zagadki na temat ulubionych bajek. Pod koniec lekcji dzieci otrzymały zakładki do książek, które własnoręcznie ozdobiły.