• Książę i żebrak z udziałem jednego z naszych uczniów!
        • Książę i żebrak z udziałem jednego z naszych uczniów!

        • 26.01.2018
        • Dnia 8 stycznia nasza klasa, pierwsza gimnazjum, wybrała się na wycieczkę do Teatru Rampa na musical pt. „Książę czy żebrak” na podstawie powieści Marka Twaina „Książę i żebrak”. Przedstawienie odgrywał Teatr Muzyczny Tintilo, którego członkiem jest jeden z naszych kolegów – Stanisław Muter.

          Ze szkoły wyruszyliśmy po trzeciej lekcji, około godziny 11 i udaliśmy się do autobusu mającego nas dowieźć na miejsce. Po przyjechaniu na przystanek Pratulińska skierowaliśmy się tam spacerem przez pięknie ośnieżony park. Dotarliśmy bardzo szybko, więc mieliśmy jeszcze niemal godzinę do rozpoczęcia spektaklu. Czas ten spędziliśmy na obejrzeniu części teatru i wizycie w kawiarence. Gdy zabrzmiał pierwszy i drugi dzwonek, zaczęliśmy się zbierać, a na trzeci weszliśmy do środka i zajęliśmy miejsca w pełnej sali. Po prośbie o wyłączenie telefonów komórkowych i nienagrywanie, przedstawienie rozpoczęło się. Jego pierwsza część ukazywała życia dwóch chłopców: walijskiego księcia Edwarda i żebraka Toma Canta oraz to, jak się tymi życiami na kilka dni „zamienili”. Po około godzinie, kurtyna została zasunięta, a widzowie wyszli na piętnastominutową przerwę. Potem wróciliśmy do sali na drugą część spektaklu. Ta z kolei opowiadała o tym, jak bohaterowie odkryli, że jednak każdemu z nich lepiej jest we własnej skórze, i dążyli do powrotu do normalnego życia, co zakończyło się podniosłą sceną ich sukcesu.

          Po zakończeniu musicalu poszliśmy pogratulować Staśkowi udanej roli, a następnie, około godziny 15 wróciliśmy komunikacją miejską do szkoły. Przedstawienie było naprawdę wspaniałe i niezwykle dopracowane w najmniejszych szczegółach, więc myślę, że wszystkim się podobało J

      • Klasa 4 na pokładzie Titatnica
        • Klasa 4 na pokładzie Titatnica

        • 25.01.2018
        •  W środę 13 kwietnia klasa 4 razem z wychowawczynią p. Joanną Radoń  i p. Robertem Świstem wybrała się do Pałacu Kultury i Nauki na niecodzienną ekspozycję. Do Warszawa przyjechała najliczniej na świecie odwiedzana podróżująca wystawa TITANIC THE EXHIBITION.

          Wystawa prezentuje jedną z największych istniejących na świecie kolekcji przedmiotów związanych ze słynnym parowcem, zabierając nas w jedyną w swoim rodzaju podróż w przeszłość. W czasie zwiedzania mamy możliwość poznania historii statku od momentu powstania koncepcji, poprzez budowę i pierwszy rejs, aż wreszcie odkrywamy kolejne etapy tragedii i widzimy wrak spoczywający na głębokości prawie czterech kilometrów w wodach Atlantyku. Wystawa przedstawia ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć, które znajdowały się w chwili katastrofy na pokładzie statku i zostały uratowane wraz z pasażerami albo zostały wydobyte w trakcie kolejnych ekspedycji do wraku. Wiele przedmiotów udostępnili spadkobiercy uczestników tego inauguracyjnego rejsu. Podczas zwiedzania chodzimy przez wiernie odtworzone wnętrza transatlantyku, kabiny pasażerskie, jadalnie, mostek kapitański czy pełne przepychu luksusowe korytarze przeznaczone dla pasażerów pierwszej klasy.

        • Inauguracja "słodkiego wtorku" w naszej szkole!

        • 25.01.2018
        • Dnia 12.04.2016r. z inicjatywy samorządu uczniowskiego gimnazjum odbył się w naszej szkole słodki wtorek.

          Gimnazjaliści upiekli ciasta, a uczniowie mogli nabyć kawałek takiego domowego wypieku. Akcja uczniom bardzo się spodobała i z pewnością będzie kontynuowana. 

        • Wycieczka do teatru Baj na sztukę pt. „Robinson i Cruzoe”.

        • 25.01.2018
        •  Dnia 31.03.2016r. klasy: 5a oraz Ia gimnazjum wybrały się na wycieczkę do teatru Baj na sztukę pt. „Robinson i Cruzoe”.    Przedstawienie opowiadało o dwóch mężczyznach mówiących w innych językach ( jeden mówił po niemiecku, drugi- po polsku), którzy po katastrofie lotniczej, znaleźli się na dachu jednego domu. Dryfowali po morzu. W przezabawny sposób były pokazane ich próby dogadania się oraz dojścia do porozumienia. Widownia świetnie się bawiła. W sztuce pokazane było, jak rodzi się prawdziwa przyjaźń.

              Potem można było zadawać pytania aktorom. Jeden z nich- jak się okazało- był obcokrajowcem nie tylko na scenie, ale też w realnym życiu. Dowiedzieliśmy się o trudach w trakcie prób do przedstawienia, wynikających z odmienności języków, którymi posługiwali się aktorzy.    Wiele osób, które myślało, że sztuka będzie nudna i dziecinna zmieniło zdanie.

      • Wielkanoc 2016
        • Wielkanoc 2016

        • 25.01.2018
        • Kilka dni przed Świętami Wielkiej Nocy w naszej szkole odbyło się spotkanie rekolekcyjne poprowadzone przez księdza Grzegorza Chraplę.

          Rano odbyła się Droga Krzyżowa, a następnie wszyscy udali się do klas, by podzielić się święconym jajeczkiem. W konkursie koszyczkowym zwyciężyła klasa 3a gimnazjum, drugie miejsce zajęła klasa 5a, a trzecie klasa 1a SP. Gratulujemy

      • Pierwszego dnia wiosny - 21 marca 2016 roku
        • Pierwszego dnia wiosny - 21 marca 2016 roku

        • 25.01.2018
        •          Pierwszego dnia wiosny - 21 marca 2016 roku wybraliśmy się z p. Kasią Czyż na wydarzenie naukowe organizowane przez wydz. biologii UW pt. „Wiosna z badylem”. Były wykłady dotyczące roślin. Mogliśmy też założyć hodowlę roślin na żelu z pożywką oraz inne ciekawe i efektowne doświadczenia.

          Podczas pierwszego wykładu prowadzonego przez dr J. Szczepaniaka dotyczącego  komunikacji w świecie roślin pt. „Na co komu mózg?” dowiedzieliśmy się, że mimo  braku w roślinach nerwów i centralnego układu nerwowego,  wierzchołek korzenia funkcjonuje jak mózg niższych zwierząt. Można zauważyć podobieństwo pomiędzy ruchami roślin, a ruchami niższych zwierząt.        Drugi wykład prowadzony przez Annę Barabasz Pt.” Rośliny transgeniczne w służbie ludzkości - prawda czy fałsz?”  był trudny. W pamięci jednak pozostały nazwy białek, które mogą być produkowane w roślinach i wykorzystywane w przemyśle. Wysłuchaliśmy też wykładu o związkach roślin z mikroorganizmami i o tym jak rośliny bronią się przed ich zjadaniem, a jak zwierzęta, głównie owady starają się te stawiane im trudności w jedzeniu pokonać.          Pomiędzy wykładami  można było obejrzeć wystawy, pograć  w różne gry i uczestniczyć w pokazach na stoiskach specjalnie do tego przygotowanych.  Hasło "Zamiast chodzić na wagary - przyjdź podziwiać nasze czary!" pasowało do tego spotkania. Wróciliśmy zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę z dziedziny botaniki.

                 Aleksandra Szopa kl IIIa

        • WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA”

        • 25.01.2018
        •                 Znamy już wyniki Stypendiady Wczesnoszkolnej dla uczniów klas 2-3, która odbyła się 1-10 grudnia 2015r. Można było wziąć udział w 4 konkursach: czytelniczym, ortograficznym, matematycznym i plastycznym.

          Ogromnie cieszymy się, że w tym znaczącym konkursie uczestniczyła liczna grupa uczniów z naszej szkoły. Wielu z nich zdobyło ilość punktów powyżej średniej krajowej. Jeszcze większą radość sprawiła nam wiadomość, że kilka osób zostało finalistami, a nawet laureatami konkursu. Oto wyniki:

           

          KONKURS CZYTELNICZY

          Mikołaj Korda ( klasa 2a) – I miejsce

          Jolanta Gromek ( klasa 2a) – II miejsce

          Ewa Dudek (klasa 3b) – wyróżnienie

           

          KONKURS MATEMATYCZNY

          Justyna Kot (klasa 2a) – wyróżnienie

           

          KONKURS PLASTYCZNY

          Agata Lubas (klasa 2a) – wyróżnienie

          Maciej Karczmarczyk (klasa 2c) – wyróżnienie

          Nikodem Kulej (klasa 2c) – wyróżnienie

           

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

           

          Elżbieta Mościcka

           

      • W szpitalu :)
        • W szpitalu :)

        • 25.01.2018
        • Dnia 15.03 klasa 2a Gim. Z Panią Katarzyną Czyż była na wycieczce w szpitalu w celu zapoznania się z możliwościami diagnostycznymi placówek medycznych. 

          Dzięki uprzejmość Pani Wioletty Dyrli zostaliśmy oprowadzeni po wielu ciekawych pracowniach. Byliśmy w laboratorium analitycznym, gdzie zobaczyliśmy, jak bada się pobrane próbki krwi. Odwiedziliśmy pracownie rentgenowską – tam zobaczyliśmy wiele zdjęć RTG. W pracowni gastrologicznej poznaliśmy możliwości pracy endoskopu. Uczniowie uczestniczyli w badaniach wysiłkowych. Mogliśmy też zobaczyć pracę serca w pracowni echokardiografii oraz narządów jamy brzusznej jednego z nas poprzez badanie USG. Wiemy także,  jak obsługiwać defibrylator.

          Wszyscy lekarze w ciekawy sposób i wielkim zaangażowaniem opowiadali nam o swojej pracy. To była naprawdę wyjątkowa wycieczka. Rozszerzyliśmy swoją wiedzę o anatomii człowieka. Oby więcej takich niezwykłych wycieczek.

      • Wycieczka do firmy Google
        • Wycieczka do firmy Google

        • 25.01.2018
        • W czwartek 17 marca dziewczyny z klas 5, 6 szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. Anny Kudlek, p. Anety Wiercińskiej, p. Daniela Kołodziejczyka i p. Roberta Seta udały się na wycieczkę do biura firmy Google mieszczącego się w centrum Warszawy.

          Zostałyśmy tam zaproszone w ramach programu „Mind the gap”, który ma na celu zachęcenie dziewcząt do wiązania swojej przyszłości z takimi zawodami jak: informatyk, programista czy inżynier.Na początku zaproszono nas na poczęstunek, więc w dobrych humorach poszłyśmy na warsztaty. Dowiedziałyśmy się między innymi tego, jak funkcjonuje przeglądarka internetowa, jak wygląda codzienna praca programistów i dlaczego tak ważne jest, aby w zespołach pracowali nie tylko mężczyźni, ale też kobiety. Miałyśmy również okazję zobaczyć programowanie na żywo i zadać pytania pracownikom Googla. Fajnie się bawiłyśmy, było dużo śmiechu, zadawałyśmy mnóstwo pytań. Na koniec zostałyśmy oprowadzone po biurze firmy. Każda z nas otrzymała też kilka drobnych upominków.Wycieczka była bardzo ciekawa i spowodowała, że jeszcze przez długi czas dyskutowałyśmy o plusach i minusach pracy programisty. Kto wie, może któraś z nas odmieni kiedyś oblicze informatyki?

          Serdecznie dziękujemy nauczycielom za opiekę podczas wycieczki oraz panu od informatyki za zorganizowanie takiej ciekawej i pouczającej wycieczki.

           

                                                                                      Małgorzata Seta

      • Pierwszy dzień wiosny - Dzień kolorów
        • Pierwszy dzień wiosny - Dzień kolorów

        • 25.01.2018
        • Dzień  Kolorów!

          W pierwszy dzień wiosny, tradycyjnie w naszej szkole odbył się Dzień Kolorów.

          Każda klasa wraz z wychowawcą przebrała się w wylosowany wcześniej kolor.

          Cała szkoła mieniła się feerią różnorakich barw: od bieli do czerni, poprzez wszystkie kolory tęczy. Nowatorskie kolory to paski, kropki, kratka oraz moro.

          Jury w składzie: p. Aneta Wiercińska, uczniowie Tomasz Horodelski i Małgorzata Seta oceniali przebrania, przyznawali punkty oraz częstowali cukierkami.

          Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach:

          Klasy 0-3 SP:

          • 1 miejsce: klasa 1B
          • 2 miejsce: klasa 2A
          • 3 miejsce: klasa 1A

          Klasy 4-6 SP:

          • 1 miejsce: klasa 4A
          • 2 miejsce: klasa 5B
          • 3 miejsce: klasa 5A

          Gimnazjum:

          • 1 miejsce: klasa 3A gim.
          • 2 miejsce: klasa 1A gim, 3B gim.
          • 3 miejsce: klasa 2A gim.

           

          Małgorzata Seta

      • Lecimy samolotem do Wrocławia!
        • Lecimy samolotem do Wrocławia!

        • 25.01.2018
        • 15 marca 2016 roku odbyła się wycieczka klasowa do Wrocławia. Pani Agata Werschner, pani Monika Budelewska-Zdun i pani Katarzyna Lipińska oraz trzynastu uczniów klasy 6b zebrali się pod szkołą o godzinie 5.30 rano. Dziesięć minut później podjechał bus, aby zawieźć nas na lotnisko w Modlinie. Port lotniczy Warszawa-Modlin jest odległy około 50 km od Ząbek, czyli miejsca naszego zamieszkania.

          O godzinie 6.00 rano wyjechaliśmy, aby odbyć dla wielu z nas pierwszy życiowy lot samolotem. Gdy dotarliśmy do Modlina, na lotnisku otrzymaliśmy bilety imienne z wyznaczonymi miejscami do siedzenia. Następnie odbyła się kontrola bezpieczeństwa, podczas której sprawdzone zostały nasze ubrania oraz plecaki pod kątem niebezpiecznych, ostrych narzędzi. Wypadliśmy doskonale, nikt z nas nie był w posiadaniu czegoś zabronionego. Po kontroli bezpieczeństwa przeszliśmy do strefy bezcłowej, aby oczekiwać na lot. Widząc sklepik z pamiątkami nie potrafiliśmy oprzeć się kolorowym upominkom, większość z nas zrobiła drobne zakupy. Po podstawieniu samolotu weszliśmy na pokład i zgodnie z oznaczeniami na biletach zajęliśmy miejsca siedzące oraz wysłuchaliśmy instruktażu stewardessy: „jak należy zachować się w samolocie podczas lotu oraz awaryjnego lądowania. Zapięliśmy pasy, samolot zaczął kołować i następnie wzbił się w górę – tak zaczął się lot,  trochę przerażający, choć krótki. Kilka minut po godzinie 9.00 przelot Warszawa-Modlin – Wrocław, zakończył się szczęśliwie. Po opuszczeniu samolotu, przed lotniskiem czekała na nas pani przewodnik, która przywitała nas i obiecała interesujący dalszy ciąg dnia. Wsiedliśmy do busa, który przewiózł nas do centrum Wrocławia. Jadąc, podziwialiśmy – Promenadę Staromiejską i widok na Ostrów Tumski ze Wzgórza Ceglarskiego, punkt widokowy na Ostrów Tumski i Most Grunwaldzki. Widzieliśmy, gdzie mieści się Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersytet Wrocławski i Kościół Uniwersytecki. Oglądaliśmy również pomnik Zwierząt Rzeźnych ze spiżu, Bazylikę św. Elżbiety,  wrocławskie krasnale, poznaliśmy historię spiżowych skrzatów, Rynek, Ratusz i zabytkowy pręgierz. Ponieważ zgłodnieliśmy, więc wizyta w pobliskim Mc Donaldzie była konieczna. Zjedliśmy ulubione smakołyki i odpoczęliśmy. Afrykarium Wrocławskiego ZOO czekało na nas otworem, więc pojechaliśmy spiesznie. Zebry i żyrafy przywitały nas w pierwszej kolejności. Wewnątrz szklany tunel, basen rekinów i kolorowych mieniących się tęczowych ryb stwarzał niesamowite wrażenie. Coś pięknego! Widzieliśmy pingwiny, hipopotamy i przerażające krokodyle. Później wyszliśmy na powietrze, gdzie było królestwo niedźwiedzi i wilków, a w oddali widziałem małego tygryska. Gatunki różnokolorowych małp to dalszy ciąg zwiedzania ZOO. W  dniu dzisiejszym widzieliśmy solenizantkę wśród małp, która miała urodziny. Po wrażeniach w ZOO główne atrakcje zakończyły się. Pożegnaliśmy się z panią przewodnik i wspominając oraz opowiadając wrażenia ruszyliśmy na wrocławskie lotnisko, aby wrócić samolotem do domu. To był dzień pełen cudownych przeżyć. Dzień, który rozpoczął się bardzo wcześnie, lot samolotem, intensywne zwiedzanie, to dawka adrenaliny, która na długo zostanie w pamięci i długo o tym będziemy mówić. Chciałbym, aby takie wycieczki były częściej organizowane. (Maciej Sambor)

          Dziękujemy organizatorom i Paniom opiekującymi się nami podczas wycieczki. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten dzień.

           

          Sprawozdanie z wycieczki do Wrocławia    Dnia 15 marca 2016 roku klasa VIB z  opiekunami – panią Moniką Budelewską – Zdun i panią Agatą Leja- Werschner  wyruszył an wycieczkę do Wrocławia. O godzinie 5. 40 wyjechaliśmy ze szkoły na lotnisko w Modlinie . Gdy dotarliśmy do hali odlotów pani Agata  rozdała nam bilety i legitymacje szklone. Następnie odbyła się odprawa celna, która nie sprawiła nam  trudności . Przed wejściem  do samolotu sprawdzali naszą tożsamość, ważność legitymacji , bilety i zawartość bagażu.  Podczas oczekiwania na samolot nie obyło się bez strachu i płaczu. Na szczęście emocje zostały opanowane i lot przebiegł pomyślnie. Wszyscy byli zachwyceni  wspaniałymi widokami  nieba z okien samolotu. Po wylądowaniu we Wrocławiu spotkaliśmy się z panią przewodnik. Następnie busem  pojechaliśmy na Stare Miasto. Podczas drogi  pani przewodnik opowiedziała nam historię i ciekawostki o Wrocławiu.  Zobaczyliśmy Ratusz i Rynek otoczony pięknymi kamieniczkami. Jednak największą przyjemnością dla wszystkich  było poszukiwanie podczas spaceru krasnoludków – ustawionych w różnych zakamarkach Starówki. Każdy z krasnoludków miał swoją nazwę i funkcję. Potem poszliśmy na przekąskę do McDonalda.  Po odpoczynku wyruszyliśmy do Afrykarium w ZOO. Były tam przeróżne zwierzęta – od najmniejszych rybek do  ogromnych hipopotamów, wszystkie w scenerii Afryki. Potem odwiedziliśmy pawilon małp, gdzie mała małpka świętowała swoje pierwsze urodziny. Pełni wrażeń wróciliśmy busem na lotnisko, gdzie mieliśmy chwilę czasu wolnego . O godzinie 16.30 wsiedliśmy do samolotu i po około godzinie byliśmy w Modlinie. Następnie  busem przyjechaliśmy do Ząbek. Tam wszyscy szczęśliwi i zmęczeni pożegnaliśmy się z Paniami i wróciliśmy z rodzicami do domów. To była naprawdę wspaniała wycieczka , pełna wrażeń i nowych informacji o pięknym mieście Wrocławiu. (Paweł Lipiński)

          ***

          Dnia 15 marca 2016 roku, nasza klasa - 6b poleciała na znakomitą wycieczkę do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. Około godziny 5:45 grupa złożona z 16 osób zebrała się pod szkołą, by oczekiwać na bus. Ten zawiózł nas na lotnisko w Modlinie. Po sprawnej odprawie, wszyscy usiedli na swoich wygodnych miejscach w samolocie. Boeingiem 737 dostaliśmy się do celu naszej podróży w przeciągu 45 minut. Na lotnisku przywitała nas miła pani przewodnik, z którą udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Rynek ten jest jednym z największych rynków staromiejskich Europie. Po drodze mijaliśmy wiele interesujących budowli i pomników. Budowlą, która utkwiła mi w pamięci był „Pociąg do nieba”.Pierwszym punktem naszej wycieczki były ruiny wrocławskiego muru obronnego, następnie przeszliśmy na Rynek Rybny. Nosi on taką nazwę, ponieważ za dawnych czasów często handlowano tu najróżniejszymi rybami. W wielu miejscach na rynku wrocławskim znajdują się małe, mosiężne krasnale.  Obok zabytkowych kamienic na rynku usytuowany jest również piękny ratusz miejski, zbudowany w XVI wieku. Ściany budynku ozdobione są rzeźbami, przedstawiającymi różne sceny, np. polowania na zwierzynę, walki rycerzy na turniejach. Po minięciu ratusza przeszliśmy na Rynek Sukienniczy, gdzie w granitowej kostce wyrzeźbiony jest herb Wrocławia. Gdy pani przewodnik skończyła opowiadać o herbie miasta poszliśmy pod piękny, ceglany, gotycki kościół. Niestety nie mogliśmy zobaczyć jego wnętrza, ponieważ trwały w nim prace konserwacyjne. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zabytkach. Po zwiedzeniu największych atrakcji Starego Miasta poszliśmy do restauracji. Po skończonym posiłku udaliśmy się do Afrykarium. W nowoczesnym budynku zobaczyliśmy najróżniejsze rodzaje ryb, płazów, gadów i ptaków. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w prawdziwiej, afrykańskiej dżungli. Najbardziej podobały mi się pingwiny, które do mnie machały swoimi skrzydłami. Gdy skończyliśmy oglądać Afrykanarium, pani przewodnik z bólem serca oznajmiła, że był to ostatni punkt naszej wycieczki klasowej. Lot powrotny trwał zaledwie 36 minut. W Ząbkach czekali na nas zniecierpliwieni rodzice. Uważam, że wycieczka była bardzo udana i chętnie powtórzyłbym ją jeszcze raz. Bardzo dziękujemy pani Agacie Werschner, pani Monice Budelewskiej-Zdun oraz pani Kasi Lipińskiej za opiekę nad nami. (Tomasz Nikoniuk)

      • Orszak Trzech Króli 2016 doszedł do Stajenki!
        • Orszak Trzech Króli 2016 doszedł do Stajenki!

        • 25.01.2018
        •  Orszak Trzech Króli 2016 przeszedł 6 stycznia z pl. Zamkowego do stajenki na pl. Piłsudskiego. Nasza szkoła po raz kolejny była współorganizatorem tego wydarzenia. Uczennice i uczniowie z klas 1-4 wcielili się w role dwórek i rycerzy króla Melchiora VIII i przeszli za nim w jego zielonym orszaku azjatyckim, pod czujnym okiem mam i nauczycieli. Ojcowie nieśli flagi orszakowe oraz dbali o porządek w szeregach Straży Ojcowskiej. W stajence trzej królowie złożyli pokłon dziecięciu Jezus, Maryi i Józefowi, odegranym przez młodszego brata i rodziców Felka z I a. Gimnazjaliści zaangażowali się w wolontariat, rozdając korony, śpiewniki oraz realizując inne zadania.

           

          Nasza szkoła była również odpowiedzialna za Mansjon Walki Dobra za Złem  – we współpracy z Gimnazjum Wyspa JP2 oraz szkołą Pijarów z Siekierek. Na mansjonie wystąpili uczniowie klas 5 i 6, a w głównych rolach rodzice oraz pan Daniel,nauczyciel fizyki.

          Pod auspicjami Orszaku Trzech Króli przed Bożym Narodzeniem odbył się w szkole konkurs szopek. Po etapie wewnątrzszkolnym prace naszych uczniów trafiły na wystawę w Katedrze Warszawsko-Praskiej.

          Orszak Trzech Króli jest dziełem ewangelizacyjnym naszej szkoły. Służy on także integracji środowiska naszej szkoły, dając przy okazji wszystkim zaangażowanym osobom wiele radości i satysfakcji.

      • 6b zauroczona powieścią Tolkiena "Hobbit"
        • 6b zauroczona powieścią Tolkiena "Hobbit"

        • 25.01.2018
        • Klasa 6b w ramach lekcji języka polskiego wyruszyła w niezwykłą, literacką podróż. Udała się do fantastycznej krainy zamieszkanej przez elfy, krasnoludy, hobbity i przerażającego smoka Smauga.

          Kto jeszcze nie był - niech szybko zabiera się do czytania powieści, a inspiracją będzie z pewnością wystawa makiet zaprezentowana na szkolnym korytarzu. Warto wspomnieć, iż wykonanie tych przestrzennych prac było pomysłem uczniów oraz ich pracą nadobowiązkową. Tym bardziej cieszy liczny udział uczniów w przedsięwzięciu. Prace można oglądać do piątku. 

      • Jak klasa 5b uczciła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?
        • Jak klasa 5b uczciła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

        • 25.01.2018
        • 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji klasa 5b w ramach lekcji języka polskiego przygotowała plakaty nawołujące do ochrony naszego pięknego języka​​. Efekty ich pracy można podziwiać na szkolnym korytarzu.

      • Genetyka XXI wieku
        • Genetyka XXI wieku

        • 25.01.2018
        •       W czwartek 18 lutego 2016 roku grupa uczniów gimnazjum z Panią Kasią Czyż pojechała na Uniwersytet Warszawski wysłuchać wykładu z cyklu spotkania z biologią pani profesor Ewy Bartnik pt. „Genetyka XXI wieku”. Ten cykl wykładów popularyzujących różne dziedziny nauki odbywa się z okazji 200-lecia powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład odbywał się w pięknej sali kolumnowej Wydziału Historii przy Krakowskim Przedmieściu.

              Dowiedzieliśmy się nie tylko o szybkim rozwoju genetyki i o jej obecnych osiągnięciach, ale i o kierunkach jej rozwoju tej dziedziny nauki w przyszłości.

             Duża część wykładu była poświęcona  przekazywaniu  wadliwych genów  potomstwu oraz ryzyku dziedziczenia  chorób genetycznych. Pani profesor Ewa Bartnik opowiedziała o badaniach genetycznych, które  potwierdzają  lub wykluczają te choroby.

          Ryzyko przekazania dziecku wadliwego genu przez osobę chorą wynosi 50% . Jest to sprawa losowa i nie ma się na to niestety wpływu.

          Choroba genetyczna jest wynikiem błędów w zapisie informacji genetycznej zawartej w DNA, które mogą  dotyczyć jednego lub wielu genów. Na wykładzie dowiedzieliśmy się o różnych testach DTC, które są kosztowne i które przeprowadza się w celu potwierdzenie lub wykluczenia choroby przekazanej potomstwu. Pani profesor przekonała nas, że testy te wcale nie są wiarygodne i nie należy im do końca wierzyć. Większość genów daje niewielkie ryzyko, bada się tylko kilka genów, a wpływ na rozwój lub brak choroby może mieć wiele innych genów i czynników.

          Między innymi dowiedzieliśmy się, że  za wzrost nie odpowiada jeden gen tylko 400 różnych.

          Wykład był  bardzo interesujący, zwłaszcza, że obecnie przerabiamy genetykę na lekcjach biologii i mogliśmy na tym spotkaniu pogłębić naszą wiedzę w tej dziedzinie.

          Aleksandra Szopa kl IIIa

      • Noc Biologów
        • Noc Biologów

        • 25.01.2018
        • W dniu 15-1-16 wraz z nauczycielem biologii, panią Katarzyną Czyż wybraliśmy się na coroczną edycję Noc Biologów, organizowaną po raz 5. Tam mogliśmy uczestniczyć w wybranych przez nas wykładach, które były prowadzone przez doświadczonych profesorów, magistrów, a niekiedy nawet studentów.

          Tematy wykładów były bardzo intrygujące, dlatego przyciągały tłumy ludzi, zwłaszcza młodzieży. Mnie najbardziej zapadły w pamięci następujące wykłady: „Czy można zarazić się białkami?” prowadzone przez dr Takao Ishikawa, który opowiadał o zarażeniu się prionami przez człowieka oraz ich negatywnym wpływie na nasz organizm, następny: „Cuda świata roślin” czyli opisy najciekawszych roślin występujących na naszej planecie, „Komórki macierzyste” prowadzone przez prof. Marię Ciemerych, która przedstawiła nam niezwykłe możliwości komórek macierzystych, wciąż odkrywane przez naukowców. Oprócz wykładów, można było pójść na warsztaty lub równie ciekawe stoiska. Na nich poznaliśmy tryb życia m.in. nietoperza, jedliśmy lody z ciekłego azotu, oglądaliśmy czaszki współczesnych zwierząt, a nawet dotykaliśmy węża. Na koniec udaliśmy się na stoisko poświęcone Puszczy Białowieskiej, gdzie mogliśmy przenieść się w jej klimat i poznać jej zielone wnętrze.

          Wszystkim uczestnikom bardzo podobały się zajęcia i wykłady, choć trwały do późnych godzin, były niezwykle inspirujące.

      • Dzień Babci i Dziadka - przedstawienie
        • Dzień Babci i Dziadka - przedstawienie

        • 25.01.2018
        • Dnia 22 stycznia 2016r. świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Po Mszy Świętej, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna, odbyło się przedstawienie w dolnym kościele. Uczniowie klasy 2a szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Mościcką przygotowali spektakl pt. "Mały Książę". 

          Uczniowie wspaniale wczuli się w swoje role, opanowali bardzo długie teksty na pamięć i zachwycili opowieścią o chłopcu, który szukał przyjaciela.Rozmowy bohaterów przeplatane piosenkami były zarówno zabawne, jak i w wielu momentach wzruszające. Po przedstawieniu wielu rodziców i dziadków gratulowało klasie 2a, a nawet dziękowało za tak wspaniały spektakl.

      • Nasi nauczyciele śpiewają w ząbkowskim kolędowaniu!
        • Nasi nauczyciele śpiewają w ząbkowskim kolędowaniu!

        • 26.01.2018
        • W Święto Objawienia Pańskiego, dnia 6 stycznia po raz kolejny już odbył się koncert Ząbkowskie Kolędowanie organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach. Miejscy włodarze, na czele z panem burmistrzem Robertem Perkowskim i Piotrem Uścińskim, posłem na sejm RP wraz z dyrektorami i nauczycielami

          ząbkowskich szkół śpiewali polskie kolędy w Kościele św. Trójcy w Ząbkach. Nasza szkoła reprezentowana była przez Siostrę Dyrektor Agnieszkę Marię Chrapek oraz panią Irenę Jaszczyk, panią Anielę Baranowską, panią Annę Kaczyńską i panią Agatę Leja-Werschner. Zgrany zespół wyśpiewywał kolędę „Chrystus, Chrystus nam się narodził”. Poniżej fotorelacja.

      • Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Wystawy Storczyków „Orchidea 2016"
        • Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Wystawy Storczyków „Orchidea 2016"

        • 25.01.2018
        • W sobotę 05.03.2016 r. o g. 16.00 wraz z opiekunem p. Katarzyną Czyż i kilkorgiem uczniów naszego Gimnazjum podziwiałam najpiękniejsze storczyki na Ogólnopolskiej Wystawie Storczyków "Orchidea 2016". Wystawa zorganizowana została, jak co rokuw sali wystawowej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i trwała 3 dni. 

          Na wystawie zaprezentowano rzadkie gatunki i odmiany orchidei z całego świata, w tym storczyki wychodowane przez Ogród Botaniczny UW. Wystawa połączona była z kiermaszem, na którym można było kupić ciekawe storczyki i akcesoria do ich uprawy.

          Jednym z elementów wystawy były warsztaty na temat uprawy storczyków. Pan mgr inż. ze swadą opowiadał o podstawowych zasadach przesadzania i pielęgnacji storczyków, ale i ciekawostkach, wciągając w dialog publiczność. Było to bardzo ciekawe i z pewnością wykorzystam dobre rady pomagając mamie w uprawie naszych domowych storczyków. Dowiedziałam się m.in., jak należy podlewać te kwiaty i jak ważne jest podłoże.
          Podczas trwania wystawy odbywał się też konkurs publiczności na najpiękniejszą wiązankę ślubną wykonaną ze storczyków.
           

          Natalia Sapińska I GIM

      • Wyniki konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą bombkę”
        • Wyniki konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą bombkę”

        • 26.01.2018
        • Dobiegł końca konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą bombkę”. Zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania

          W dniu 15 grudnia 2015 roku Komisja Konkursowa dokonała przeglądu wszystkich dostarczonych prac. W trakcie oceny Jury zwracało szczególną uwagę na samodzielność wykonania prac, pomysłowość oraz walory artystyczne. Wszystkie nagrodzone dzieci otrzymały nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu dostali upominki.

          Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania uczestnikom oraz rodzicom za pełną zaangażowania pracę artystyczną i gratuluje wybitnych osiągnięć młodych artystów w naszym konkursie.

           

          Przyznane miejsca:

           

          1. Dorota Kornacka kl.3b

           

          2. Bartosz Nikoniuk kl.1a

           

          3. Wiktor Wikieł kl.1b

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie