We wrześniu 2016r. nasza szkoła została włączona do udziału w pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Celem pilotażu jest wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania.
- WPROWADZENIE PROGRAMOWANIA OD NAJMŁODSZYCH LAT
- WERYFIKACJA ZAPISÓW NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ
Pilotaż ma formę innowacji pedagogicznej.
W szczególności celem pilotażu jest:
- Przetestowanie dostępnych rozwiązań służących nauce programowania, w tym programów nauczania opartych na projekcie podstawy programowej oraz rekomendowanie do powszechnego wdrożenia skutecznych metod i technik kształcenia i samokształcenia uczniów i nauczycieli,
- Uruchomienie różnorodnych form wsparcia nauczycieli informatyki i edukacji wczesnoszkolnej, umożliwiających samokształcenie, kształcenie wzajemne oraz inne formy doskonalenia zawodowego.
W naszej szkole taki pilotaż przybiera formę zajęć informatycznych z zakresu programowania w oparciu o środowisko Scratch. Zajęcia prowadzone są w jednej klasie edukacji wczesnoszkolnej i jednej klasie z kolejnego etapu edukacyjnego.
Korzyści z wprowadzenia nauki programowania do szkół od najmłodszych lat?
KSZTAŁCENIE:
- KREATYWNOŚCI
- ZDOLNOŚCI DO REALIZACJI INNOWACJI,
- UMIEJĘTNOŚCI OPTYMALIZACJI DZIAŁAŃ
Kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji oraz programowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera przynosi również korzyści zarówno w nauce innych przedmiotów, jak i w wielu aktywnościach życiowych. W przyszłości może przyczynić się do rozwoju kreatywności i działań innowacyjnych w wielu dziedzinach, poczynając od optymalizacji procesu przetwarzania informacji aż po tworzenie nowych produktów zapewniających efektywność i niezawodność działania.