W niedzielę, 28 maja, odbyła się niezwykła podróż „Śladami szlaku bojowego księdza Ignacego Skorupki”, w której wziął udział uczeń naszej szkoły Karol Maria Jakubowski, wraz z rodziną. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjno-Wychowawczych Miasta Ząbki oraz portal http://wirtualna-historia.pl.
Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie i nauczyciele, którzy uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Bitwa Warszawska 1920 roku”. Karol został wydelegowany przez Siostrę Dyrektor Agnieszkę Marię Chrapek CSMA ze względu na komiks „Cud nad Wisłą”, nagrodzony w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej „Epizody z Historii Najnowszej Polski w Komiksie” w 2016 roku (http://wirtualna-historia.pl/komiks-o-bitwie-warszawskiej.php).
Impreza rozpoczęła się około godziny 8.00. Wszyscy uczestnicy zebrali się obok Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Ząbkach, aby potem wspólnie dotrzeć do Liceum im. Władysława IV na warszawskiej Pradze. Tam, u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i alei Solidarności, czekał na nas marszałek Józef Piłsudski (w którego wcielił się Karol Małolepszy, dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ząbkach) oraz ksiądz biskup Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Każdy mógł się z nimi osobiście przywitać. Wspólnie przeszliśmy pod budynek Liceum im. Władysława IV, pod tablicę upamiętniającą początek wymarszu na szlak bojowy księdza Skorupki z uczniami ówczesnego gimnazjum oraz innymi młodymi bojownikami o niepodległą Polskę. Jak głosi tablica, to w tej szkole „od czerwca do sierpnia 1920 roku formował się I Batalion 236. Ochotniczego Pułku Piechoty i stąd pod dowództwem por. Stanisława Matarewicza i księdza Ignacego Skorupki wyruszył do zwycięskiego boju pod Ossowem”. Ksiądz biskup opowiedział historię życia bohaterskiego kapelana bitwy 1920 roku, towarzyszyli nam również żołnierze. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z księdzem biskupem Markiem Solarczykiem, który niestety musiał się pożegnać, gdyż czekały na niego inne zajęcia. A grupa pod przewodnictwem marszałka Józefa Piłsudskiego udała się do budynku szkoły. Oprowadzali nas dwaj władysławiacy Konrad i Kuba oraz ksiądz Konrad Biskup, wikariusz parafii katedralnej p.w. Świętego Floriana. Zaprowadzili nas do sali im. ks. Ignacego, w której odbywają się lekcje religii i pokazali izbę pamięci.
Później nastąpił przejazd do Ossowa, aby tam na miejscu Bitwy Warszawskiej podziękować za życie i działalność dzielnego kapelana. Obejrzeliśmy teren wokół kaplicy, doszliśmy do miejsca z dębami smoleńskimi oraz popiersiami części osób, które zginęły pod Smoleńskiem w 2010 roku. O godzinie 10.30 została odprawiona uroczysta Msza Święta, którą celebrował i kazanie wygłosił ksiądz doktor Andrzej Rusinowski. W kazaniu powiedział, że w swojej pracy historyka pośrednio spotkał się z księdzem Skorupką, gdyż rozmawiał z osobami, które go znały. Wspomniał księdza Jana Podbielskiego, który był kolegą kursowym z seminarium, w którym razem studiowali. Życzył naszej młodzieży, aby była tak oddana naszej Ojczyźnie, jak ci, którzy zginęli pod Ossowem. Po Mszy Świętej zostały złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym poległym w bitwie oraz pod pomnikiem generała Józefa Hallera. Następnie przeszliśmy do Zespołu Szkół w Ossowie, gdzie powitała nas dyrektor Anna Zalewska i zaprosiła na dalszą część uroczystości. Była to już część mniej oficjalna. Można było pożywić się żurkiem, a następnie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez harcerzy z 11. drużyny harcerskiej „Kasjopeja”. Po grach i zabawach ruchowych oraz nauce strzelania z łuku, uczestnicy przeszli do budynku, w którym mieści się Multimedialne Centrum Bitwy Warszawskiej. Jest to Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy — Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”. Ma ona za cel budowanie dumy z Polski, a szczególnie z bitwy warszawskiej. Tu mieliśmy możliwość obejrzeć fragment filmu pokazującego przebieg bitwy pod Ossowem. Cały film można obejrzeć na stronie: http://www.ossow1920.pl
Zebranych przywitał Rafał Pazio, dyrektor „Parku Kulturowego Ossów — Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Można było chwilę porozmawiać, kupić koszulki z logo Bitwy 1920 roku. Następnie uczestnicy pojechali pod krzyż upamiętniający miejsce śmierci na polu bitwy księdza Ignacego Skorupki. Chwila zadumy i modlitwy, a także wspólne zdjęcie „Marszałka Józefa Piłsudskiego” z uczestnikami niezwykłej wyprawy i czas się żegnać. Wróciliśmy do Ząbek przed godziną czternastą, przepełnieni wrażeniami i niezwykłą historią życia młodego kapłana, który brał udział w 18. bitwie, która decydowała o losie Europy. Gdyby nie ten Cud nad Wisłą, bolszewicy zalaliby całą Europę i nie wiadomo, jak potoczyłyby się jej losy.
Joanna Jakubowska