Bal karnawałowy klas 1-3
Dnia 28.02.2017r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla klas młodszych. Bal prowadzony był przez pana Michała Rzepkę ze szkoły tańca flexidance.
Dzieci bawiły się znakomicie, szalały w rytm muzyki, robiły węże, obroty, piruety. Przebrane były także panie wychowawczynie i Siostra Ewelinka! Po udanej zabawie wszystkie dzieci udały się do swoich sal na poczęstunek.
Betlejem w Warszawie
21 stycznia 2017r. grupa gimnazjalistów, w ramach ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH - MUZYCZNYCH uczestniczyła w wielkim wydarzeniu kulturalnym i duchowym: "Betlejem w Warszawie".
Betlejem w Polsce to największa w kraju trasa kolędowa – 12 miast, największe sale koncertowe i gwiazdy polskiej muzyki CCM i nie tylko (Natalia Niemen, Kuba Badach, Piotr Cugowski, Mate.O., Marika, zespół TGD). To pięknie wykonane kolędy i pastorałki, ale też inne bożonarodzeniowe pieśni z całego świata. No i niepowtarzalny klimat.
„Teatrzyk Bon-Ton” III i IV odsłona Dobrych Manier
Na przełomie grudnia i stycznia odbyły się dwie kolejne lekcje o dobrym wychowaniu.
W grudniu zajęcia dotyczyły ważnego aspektu, jakim jest kultura osobista i wygląd zewnętrzny. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda strój elegancki i na jakie okazje trzeba go włożyć. Ocenialiśmy, które ubrania należą do sportowych, a które ubrania są na co dzień. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat łączenia tkanin czy kolorów. Wiedza, która została nam przekazana jest bardzo przydatna, bo w myśl przysłowia „Jak nas widzą tak nas piszą”.
Orszak Trzech Króli 2017 i wolontariusze z naszej szkoły na Orszaku Trzech Króli
Orszak Trzech Króli 2017, nie zważając na trzaskający mróz, przeszedł 6 stycznia z pl. Zamkowego do stajenki na pl. Piłsudskiego. Nasza szkoła po raz kolejny była współorganizatorem tego wydarzenia. Uczennice i uczniowie z klas 1-4 wcielili się w role dwórek i rycerzy króla Melchiora VIII i przeszli za nim w jego zielonym orszaku azjatyckim. Ojcowie nieśli flagi orszakowe oraz dbali o porządek w szeregach Straży Ojcowskiej. W stajence trzej królowie złożyli pokłon dziecięciu Jezus, Maryi i Józefowi. Gimnazjaliści zaangażowali się w wolontariat, rozdając korony, śpiewniki oraz realizując inne zadania. Nasza szkoła była również odpowiedzialna za Mansjon. Na mansjonie wystąpili uczniowie klas 5 i 6. Pod auspicjami Orszaku Trzech Króli przed Bożym Narodzeniem odbył się w szkole konkurs szopek. Po etapie wewnątrzszkolnym prace naszych uczniów trafiły na wystawę w Katedrze Warszawsko-Praskie
Wigilijne spotkanie w Szkole Katolickiej w Ząbkach
Od rana w Szkole Katolickiej zgiełk i radosne oczekiwanie – z jednej z sal dobiega wesoła kolęda, z innej dźwięki ostatniej próby chóru przed występem jasełkowym, ktoś pędzi korytarzem niosąc świątecznego karpia w galarecie, ktoś inny wiezie szopki wykonane przez uczniów do Katedry Praskiej w Warszawie (Orszakowe szopki będą teraz cieszyć oko wszystkich wiernych).
Sprawozdanie z domu dziecka
W dniu 14 grudnia z Panią Anną Kudlek oraz paroma uczniami ze szkoły wybraliśmy się do domu małego dziecka w celu zawiezienia wcześniej zebranych przez uczniów oraz rodziców prezentów. Mieliśmy okazje odwiedzić dwie grupy dzieciaków w wieku 2-4 lat.
Po przybyciu na miejsce przywitała nas Pani dyrektor domu dziecka w Warszawie. Na początku wizyty minęliśmy czteroletniego chłopca, który właśnie w tym domu znalazł rodzinę i opuszczał dom dziecka. Był to miły i wzruszający akcent tak trudnej wizyty.
Turniej gry ABALONE
W minioną sobotę, w Zespole Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach, odbył się Turniej gry ABALONE, którego Honorowym Patronem został Burmistrz Miasta Ząbki pan Robert Perkowski. Udział wzięło przeszło dwudziestu uczniów ząbkowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Eliminacje zaczęły się już o godzinie 10:00.
Grudzień na świetlicy.
Nasze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.
13
Klasa 6b wygrywa ząbkowski Rambit „Śladami Stasia i Nel”
Z okazji kończącego się Roku Sienkiewiczowskiego Szkoła Podstawowa nr 2 w Ząbkach dla wszystkich klas szóstych ząbkowskich szkół zorganizowała rambit na temat Henryka Sienkiewicza oraz jego powieści dla młodzieży „W pustyni i w puszczy”.
Klasa 6b z naszej szkoły podjęła wyzwanie i od kilku tygodni przygotowywała się do konkursu. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać powieść oraz obejrzeć dwie ekranizacje – tę z 1973 roku oraz tę nowszą, z roku 2001. Rano w czwartek cała klasa wraz ze swoją polonistką, panią Agatą Leja-Werschner udała się do SP 2. Zmagania konkursowe obejmowały kilka etapów. Trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące powieści oraz jej autora. Były też konkurencje polegające na rozszyfrowaniu tajnej wiadomości, śpiewaniu piosenki, czytaniu fragmentu powieści, rysowaniu pocztówki, pisaniu ogłoszenia czy układaniu planu powieści. Nasi uczniowie spisali się znakomic
Konkurs „Recyklingowa zabawka”-rozstrzygnięty
Przez dwa tygodnie na szkolnym korytarzu można było podziwiać zabawki, które zostały wykonane z różnych surowców wtórnych. Wykorzystane zostały między innymi plastikowe butelki, folia bąbelkowa, opakowania plastikowe tekturowe oraz inne ciekawe materiały. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony najmłodszych uczniów ale nie tylko.
Inscenizacje fragmentów ,,Balladyny"
Klasa 3 B gimnazjum po omówieniu lektury ,, Balladyna" J. Słowackiego wystawiła scenki w ramach lekcji języka polskiego - p. Anety Wiercińskiej. Skorzystaliśmy ze sceny w dolnym kościele.
Spóźnialscy odegrali swoje role w sali lekcyjnej. Wszyscy zagrali bardzo dobrze, a niektórzy nawet znakomicie. Byli też tacy, którzy przy tej okazji odkryli swoje nowe pasje np. granie na ukulele.
„Teatrzyk Bon-Ton” II z IV odsłon Dobrych Manier
28 listopada po raz drugi klasy 1a i 1b obejrzały przedstawienie pt. „Babcia i Gapcia.” Tym razem Gapcia miała kłopoty z kulturalnym zachowaniem się przy stole. Podczas oglądania widowiska uczniowie udzielali rady dziewczynce jak powinna się zachowywać.
Po spektaklu każda z klas miała podsumowujące zajęcia o tym co wypada przy stole, a czego robić się nie powinno. Dzieci nauczyły się, także jak prawidłowo posługiwać się sztućcami oraz jak je odkładać, kiedy mają ochotę na dokładkę lub skończyły spożywać posiłek. Mam nadzieję, że ta lekcja na długo zapadnie w pamięci uczniów i będą stosować poznane zasady.
Wycieczka na cmentarz powązkowski.
30 listopada 2016 r. klasy 3a i 3b gimnazjum udały się na wycieczkę na cmentarz powązkowski i do pałacu w Wilanowie.
Po Powązkach naszą grupę oprowadzał pan przewodnik. Opowiadał o historii tego miejsca i ludziach, którzy zostali tam pochowani. Potem podzielił nas na grupy. Każda z nich miała za zadanie odnalezienie kilku grobów polskich bohaterów i znanych osób.
Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego obejmuje patronatem Szkołę Katolicką w Ząbkach!
Zespół Publicznych Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach za pośrednictwem pani Katarzyny Czyż, nauczyciela biologii, nawiązał trwałą współpracę z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach patronatu nad szkołą Uczelnia umożliwi uczniom naszej szkoły uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych, a kadrze pedagogicznej udział w przedsięwzięciach realizowanych przez Uczelnię.
Adwentowy Dzień Skupienia i Świąteczny Kiermasz w Szkole Katolickiej
3 grudnia 2016 roku w Zespole Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach ponownie cała społeczność szkolna miała okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Rano wszyscy udali się do wyznaczonych sal, by wysłuchać rekolekcji prowadzonych przez ks. dra Bartłomieja Krzosa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prelegent mówił o współczesnym, postmodernistycznym postrzeganiu wartości i przekonaniu, że można z każdej ideologii wybrać to, co nas interesuje, bez całościowego jej przyjęcia. My, chrześcijanie musimy dawać świadectwo – przyjmować Boga, nowonarodzonego Jezusa jako absolut, jako tego, który wyznacza Drogę. I ta droga nie może być taka, jaka chcemy, jaka nam się podoba. Naszym zadaniem, jako chrześcijan, jest całkowite przyjęcie woli Najwyższego, spacer Jego ścieżkami.
Klasa 6b na wycieczce w Hangarze 646 i w Wilanowie
30 listopada klasa 6b wyjechała na wycieczkę do Hangaru 646 i do pałacu w Wilanowie.
Na początku wyjechaliśmy autokarem spod szkoły. Po jednej godzinie drogi dojechaliśmy do hangaru. Kiedy do niego weszliśmy, od razu zaczęliśmy się przebierać.Gdy weszliśmy na trampoliny trenerzy przeprowadzili z nami rozgrzewkę, a potem zajęliśmy różne trampoliny. Wszyscy wyszli z uśmiechem na twarzy. Następnie przebraliśmy się, a potem wsiedliśmy do autokaru i przejechaliśmy do McDonalda. Gdy wszyscy skończyli jeść, przeszliśmy do pałacu w Wilanowie. Kiedy weszliśmy do pałacu, pani przewodnik zabrała nas na wycieczkę po zamku. Opowiadała nam o pomieszczeniach na zamku i o postaciach mitologicznych ukrytych w pałacu. Potem wszyscy wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do szkoły.
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji na rzecz dzieci z Domu Dziecka nr 16.
Kolejny raz podjęliśmy się szczytnego zadania - przedświątecznej zbiórki dla osób potrzebujących pomocy.
W porozumieniu z Panią Dyrektor Domu Dziecka Nr 16 najbardziej potrzebny jest: papier toaletowy miękki, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne wyciągane z pudełek, chusteczki mokre, pieluchy, rajstopki dziecięce, skarpetki, miód, kaszki ryżowe, bananowe itp.
Konkurs Sienkiewiczowski
24 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach odbył się konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu dla klas gimnazjalnych. Przewodniczącym jury był pan Burmistrz Robert Perkowski. Konkurs powstał przy współpracy pań polonistek, w tym p. Anety Wiercińskiej.
Nasze Gimnazjum reprezentowała klasa 3B gimnazjum, głównymi osobami biorącymi udział w konkursie byli: Klaudia Burs, Miłosz Łuniewski i Jakub Przybylski. Pozostali uczniowie tej klasybyli tak zwaną ,,grupą wsparcia", wykonali transparent (Małgorzata Boruta i Alicja Elsner), którego pomysłodawcą był Marcel Witas, a także znakomicie dopingowali swoich przedstawicieli. Uczniowie naszej szkoły zajęli drugie miejsce.
Rocznica powstania listopadowego
29/30 listopada mija 186 rocznica wybuchu powstania listopadowego. Rocznice naszych narodowych powstań były, są i miejmy nadzieję będą czasem szczególnej zadumy nad wartością wolności. Polacy wielokrotnie musieli się o tę wartość upominać, walczyć, przelewać krew. Inspirowane wydarzeniami roku 1830 uczennice klasy 6B nakręciły krótki filmik. Prostymi środkami wyraziły swoje wyobrażenia o tamtych czasach. Była konspiracja, była ofiara krwi, ale był też zapał do walki o wolność. Zachęcamy do obejrzenia efektów ich pracy. Dodatkowo w szkole można obejrzeć gazetkę ścienną dotyczącą powstania listopadowego również przygotowaną przez Wiktorię, Julię, Zosię i Filipinę z klasy 6 B.