W piątek nasi uczniowie wraz z innymi z ponad 400 tys. innych szkół wzięli udział w akcji czytelniczej. O godzinie 10:00 wszyscy zaczęli czytać książki, a część uczniów przebrała się za swych ukochanych bohaterów. Najliczniej przebrane klasy otrzymały słodkości.
XXIX Festiwal Piosenki Ząbki 2019
- 07.06.2019
4 czerwca 2019 r. przedstawicielki naszej szkoły wzięły udział w XXIX Festiwalu Piosenki Ząbki 2019.
W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Maja P., trzecie Joanna K., obie z klasy 3a.
W kategorii klas VII - Gimnazjum Zofia Ż. z 8b zajęła trzecie miejsce.
Wszystkim reprezentantkom naszej szkoły serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.8
Klasa 4b w Muzeum Wojska Polskiego
- 06.06.2019
W dniu 5 czerwca 2019 r. Klasa 4b pojechała autokarem do Muzeum Wojska Polskiego. Pan przewodnik opowiedział nam o II Wojnie Światowej. Oglądaliśmy mundury oraz okrycia głów żołnierzy. Każdy mógł obejrzeć karabiny maszynowe i z nich strzelić (karabiny nie posiadały amunicji). Widzieliśmy ważne posągi postaci i ich oręż. Po wyjściu z muzeum przeszliśmy na teren, gdzie stały samoloty i śmigłowce. Mogliśmy do nich wejść i je oglądać. Najciekawiej było w samolocie dla VIP-ów. W tym samolocie znajdowały się: kanapa, lustra, stolik, mikrofala, toaleta i dużo foteli lotniczych. Wycieczka zakończyła się około godziny 14:00.
Natalia N., kl. 4b
18
Młyn Gąsiorowo
- 06.06.2019
W dniu dzisiejszym pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do „Młyna Gąsiorowo”. W wyjeździe uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele nauczania początkowego z naszej szkoły. Wyruszyliśmy o 8:00 rano i jechaliśmy ok 1 godziny autokarem. Dzień był piękny, słoneczny i ciepły.
„Młyn Gąsiorowo” to dawna zagroda młynarska.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy np. co jadało się w wiejskich chatach a co w dworkach i bogatych domach np. w biednych domach jedli kasze gryczaną, ogórki, ziemniaki i żur.
Poznaliśmy dawne urządzenia i narzędzia np. drewniany młotek, specjalne miski, dłuto do rzeźbienia, żelazka z duszą i żelazka na węgiel, tarę do prania.
Bawiliśmy się na placu zabaw. Uczyliśmy się lepić pierogi. Dowiedziałam się z czego można zrobić farsz do pierogów tj. z kaszy, sera, soli, prażonej cebuli, majeranku i pieprzu. Na obiad jedliśmy pyszną zupę pomidorową oraz pierogi które bardzo mi smakowały.
Pod koniec wycieczki mogliśmy zakupić pamiątki. Ja kupiłam dwie dla mamy i siostry.
Wycieczka bardzo mi się podobała i chętnie jeszcze tam wrócę.
Aleksandra M., kl.3a
22
I Komunia Święta dzieci z klas trzecich
- 19.06.2019
W niedzielę 12 maja 2019 r. o godz. 1300 odbyła się w Parafii Miłosierdzia Bożego uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiło 37 dzieci z klas: III a i III b naszej szkoły.
Tuż przed Eucharystią dzieci przyjęły błogosławieństwo swoich rodziców. I Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla dziecka przyjmującego Pana Jezusa, ale też dla jego rodziny i dla naszej Szkoły. Wielką niespodzianką i darem ze strony rodziców był ich piękny śpiew przy akompaniamencie w czasie rozdawania dzieciom chlebków.
Dzieciom życzymy wielu łask Bożych oraz daru wierności Panu Jezusowi w całym ich życiu.
s. Katechetka
12
Zielona Szkoła – wyjazd klasy 6a
- 06.06.2019
Dnia 13.05.2019 pojechaliśmy na zieloną szkołę do Janowa Lubelskiego. Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 8:00. Po dojechaniu i zakwaterowaniu zaczęliśmy pierwszy blok zajęciowy. Mimo że było pochmurno zajęcia były udane.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, stawy Echo. Były także zajęcia z survivalu, w których uczyliśmy się między innymi, rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Tego dnia bardzo padało.
Ostatni dzień spędziliśmy na udziale w grze miejskiej w Sandomierzu, gdzie podzieliliśmy się na grupy i chodziliśmy po mieście, wykonując różne zadnia. Wróciliśmy do Ząbek około godziny 20:00.
Wyjazd bardzo nam się podobał, ponieważ był tam piękny krajobraz, interesujące zajęcia. Polecamy odwiedzić te miejsca.
Uczniowie klasy 6a
Zajęcia o wulkanach - notatki i wrażenia uczniów klasy trzeciej
- 06.06.2019
Długo czekałem na ten dzień, aż wreszcie nadszedł. Dzisiaj (22.05) w szkole odbyły się zajęcia o wulkanach. Podczas spotkania założyliśmy okulary VR, dzięki którym widzieliśmy różne wulkany.
Pierwszy obraz przedstawiał komin wulkaniczny. Na drugim zdjęciu był przekrój wulkanu. Na następnym obrazie widać było wulkan uśpiony, aktywny i nieaktywny. Czwarta plansza przedstawiała lawę, która wypłynęła z wulkanu. Ostatnia z map pokazywała planetę Mars i znajdujący się na niej największy wulkan w kosmosie.
Bardzo podobało mi się to spotkanie, ponieważ dowiedziałem się wielu ciekawych informacji o wulkanach na Ziemi i w kosmosie.
Janek N.
Pani podczas spotkania opowiedziała nam historie, że raz na pewnej wyspie wybuchł wulkan. Po wybuchu przeżyły tylko trzy osoby. Była to dziewczynka, która poszła po słodycze do sklepu, szewc, który szedł do innej wsi i więzień, który był w lochu pod ziemią. Spotkanie mi się podobało.
Bartek
Oglądaliśmy zdjęcia wulkanów przez Google VR. Dowiedziałem się, że w środku wulkanu jest magma, a na zewnątrz lawa. Po spotkaniu wiem już, że istnieje bomba wulkaniczna oraz że są trzy rodzaje wulkanów: nieaktywny, uśpiony i aktywny. Największy wulkan na Ziemi nazywa się Masyw Tamu, a w układzie słonecznym największy wulkan jest na Marsie. Zajęcia mi się podobały.
Piotrek
Przygody Kota - wrażenia
- 06.06.2019
7 maja byliśmy w Domu Kultury Świt. Oglądaliśmy przedstawienie „Przygody kota-mądrość pokoleń.” Historia opowiadała o dwóch kotach-starym Bonifacym i młodym Filemonie. Spektakl mi się podobał, ponieważ lubię zwierzęta, a w tym przedstawieniu było ich bardzo dużo. Moją ulubiona postacią stał się Filemon. W tej sztuce oba koty w trudnych sytuacjach mogły na siebie liczyć, tak jak mogą liczyć na siebie prawdziwi przyjaciele. Mam nadzieję, że będzie więcej tak wartościowych wycieczek.
Wrażenia uczennicy klasy trzeciej po obejrzeniu przedstawienia „Przygody kota-mądrość pokoleń.”
G.S.
Spotkanie z panem Wojciechem Widłakiem
- 04.06.2019
24 maja w klasie 3a odbyło się spotkanie autorskie, na którym gościliśmy Pana Wojciecha Widłaka, polskiego pisarza tworzącego książki dla dzieci, znanego szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce.
Dzieci bardzo ucieszyły się, że osobiście będą mogły poznać autora wielu tekstów umieszonych w ich podręczniku, a także autora książek, które są im dobrze znane. Pan Wojciech rozmawiał z dziećmi o swojej pracy, o tym jak został pisarzem oraz o tym co jest potrzebne, żeby napisać książkę. Przedstawił dzieciom bliżej postać Pana Kuleczki oraz jego przyjaciół: kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk.
Pan Wojciech podczas spotkania przeczytał fragment jednej ze swoich książek, a wybrane dzieci wcieliły się wtedy w postacie bohaterów. Dzieci miały również sporo pytań do pana Wojciecha, a po uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi ustawiły się w długiej po autografy.
Wychowawca klasy 3a
Ralph Demolka w Internecie z interaktywną lekcją o cyberbezpieczeństwie w Multikinie
- 04.06.2019
5. marca kl. 1a i kl. 1c uczestniczyły w specjalnych interaktywnych warsztatach w Multikinie Targówek przy okazji premiery filmu Ralph Demolka w Internecie. Obejrzany przez dzieci film był doskonałym pretekstem do rozmowy na temat możliwości, jakie daje Internet, ale i cyberzagrożeń.
Podczas 45-minutowych, interaktywnych zajęć w Multikinie, uczniowie klas 1 pracowali nad takimi zagadnieniami jak:
- strategia na odporność w Internecie - jak stworzyć niezniszczalną zbroję na negatywne komentarze, hejt lub wykluczenie;
- empatia i odpowiedzialność za słowo w Internecie - czy doznana krzywda boli tak samo jak na żywo?
- mali kulturyści - zabawa, w której starano się udowodnić, że kultura języka, kultura osobista w Internecie się opłaca!
- reklamy i ciasteczka w Internecie - dlaczego za nami chodzą i nie chcą się odczepić?
- moje ja w Sieci, czyli jak chronić swoją tożsamość - hasła, narzędzia i szukanie pomocy.
Dodatkowo przeprowadzono zabawy, ćwiczenia, quizy, które pomogły zaktywizować uczniów do wspólnych poszukiwań z wykorzystaniem znanych internetowych narzędzi takich jak memy, emotikony czy QR cody.
Projekt historyczny
- 04.06.2019
Jak co roku po egzaminach gimnazjalnych nasi uczniowie realizują projekt na lekcjach historii. Uwolnieni od egzaminacyjnego stresu mają głowy pełne pomysłów! Widzowie czyli ta część klasy, która tego właśnie dnia nie prezentuje swojej pracy, mogli przenieść się w czasie. Byliśmy zatem w starożytnej Sparcie, Mezopotamii, Egipcie i Rzymie. W każdym z tych miejsc było do wykonania zadanie np.: nawodnić pola, rozszyfrować napis, pokonać w walce rywala, albo wyciąć atrybut greckiego boga z tektury. W Rzymie toczyła się rywalizacja między chrześcijanami, a Neronem (wygrali ci pierwsi). Ozdabialiśmy renesansową kamienicę. Braliśmy czynny udział w bitwie nad Sommą. Uczestniczyliśmy w przedstawieniu w antycznym amfiteatrze. Rozgrywaliśmy zawody na Igrzyskach olimpijskich. Dowiedzieliśmy się ze szczegółami jak przebiegały wojny punickie, potem sami grając w grę planszową sprawdzaliśmy naszą wiedzę na ten temat. Poznaliśmy szczegóły bitwy warszawskiej na ekranie i na makiecie. Mogliśmy dotknąć części uzbrojenia z czasów I wojny światowej. W czwartek 31 maja w ramach projektu uczniowie oprowadzili nas po Warszawie śladami akcji AK -likwidacji kata Warszawy Franza Kutschery. Zjedliśmy pyszną tortową makietę zamku w Czersku! Podziwialiśmy aktorski talent uczennic 3a grających w filmie o Marii Antoninie.
Nasi uczniowie są wspaniali!
Monika Budelewska-Zdun nauczyciel historii w PKSP
56
Zajęcia Artystyczno-Muzyczne
- 04.06.2019
26 maja 2019 w ramach ostatniego już projektu w historii naszej edukacji z Zajęć Artystycznych Muzycznych, byliśmy na Koncercie Chopinowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W urokliwej scenerii majowego parku wsłuchiwalismy się w walce, ballady, nokturny, scherza Fryderyka Chopina w wykonaniu utalentowanego pianisty Łukasza Kurpińskiego, laureata wielu nagród krajowych i międzynarodowych.Niedzielne koncerty pod Pomnikiem Chopina są wizytówką kulturalną naszej stolicy. A zatem byliśmy nie tylko odbiorcami życia kulturalnego stolicy, ale też częścią jego współtworzenia."
„Robusiowa Ortografia” w kl. 1c
- 30.05.2019
Dzień 28. maja w klasie 1c rozpoczął się inaczej niż zwykle. Mieliśmy przyjemność gościć p. Magdalenę Z. (mamę naszej uczennicy Ali). Po wspólnej modlitwie wszystkie dzieci przedstawiły się gościowi i opowiedziały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Następnie p. Magdalena zapoznała dzieci z czerwonym robotem Robusiem, żółtym żółwiem Bożydarem, różową różą, zieloną cytrynką i innymi robusiowymi symbolami, dzięki którym trudności zapamiętywania wyrazów i reguł ortograficznych stały się dla dzieci łatwe do pokonania. Zabawy angażowały wszystkie zmysły, dzięki temu były bardzo skuteczne. Rozwijały także wyobraźnię dzieci, pamięć, koncentrację, samodzielność myślenia i zdolności twórcze. Dzieci były bardzo zaciekawione i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a na zakończenie dostały od p. Magdaleny naklejki, na których widniały robusiowe symbole. Nasz uczeń Filip podsumował, mówiąc: „To były fantastyczne zajęcia!”. Dziękujemy p. Magdalenie za poświęcony czas i wspaniałe zabawy z robotem Robusiem. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.
4
Gry i zabawy azjatyckie oraz Podróż na Wyspę Wielkanocną - Rapa Nui - warsztaty kl.1a i 1c
- 30.05.2019
2. kwietnia kl. 1a i 1c brały udział w warsztatach, które odbywały się w Muzeum Azji i Pacyfiku. Jedna z grup poznawała gry i zabawy azjatyckie, natomiast druga przeniosła się na obszar Wyspy Wielkanocnej.
Kl. 1a miała okazję poznać historię niektórych gier i zabaw oraz miejsce ich pochodzenia. Jednak najciekawszą częścią warsztatów było samodzielne wypróbowanie zaprezentowanych gier. Dzieci sprawdzały swoją spostrzegawczość i zręczność, ale również cierpliwość i wytrwałość.
Uczniowie kl.1c na początku wysłuchali krótkiego wykładu. Po prelekcji przeprowadzonej przez pracownika muzeum, grupa wzorem dawnych rzeźbiarzy wykonywała posąg z gliny. Swoje prace uczniowie zabrali ze sobą do domu – wraz z głową pełną wiedzy o Rapa Nui.
Klasy miały również możliwość zobaczenia Strefy dźwięków – wystawa prezentująca około 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów kulturowych i krajów. Są to zarówno instrumenty o prostej konstrukcji, na których grywano po amatorsku, jak i prawdziwe dzieła sztuki, których używali zawodowi muzycy na dworach władców.
Dziękujemy p. Ewie S.-Dz. (mamie naszej uczennicy Łucji) za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia. Wycieczka była pełna dobrej zabawy! Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzimy to muzeum.
25
„Proszę Państwa, oto miś…” i inne wiersze z cyklu „Zoo” J. Brzechwy w kl.1c
- 28.05.2019
17. maja uczniowie kl. 1c recytowali przed kolegami i koleżankami wiersze Jana Brzechwy o wybranych zwierzątkach. Dodatkowo wzbogaciły swoją prezentację przyniesieniem pluszaka albo przebraniem się za dane zwierzę. Dzieci spisały się na medal, były znakomicie przygotowane, dlatego też wychowawczyni postawiła bardzo dużo szóstek do dziennika. Z naszych uczniów pewnie wyrosną kiedyś sławni aktorzy. Lekcja przebiegła bardzo wesoło i przyjemnie.
Utwory Brzechwy są bardzo lubiane przez dzieci, głównie ze względu na dowcipną treść, jak i na zwięzły edukacyjny morał.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.
11
Warsztaty Botaniczne na Uniwerystecie Warszawskim
- 28.05.2019
Dnia 14.05 klasa 5c była na warsztatach botanicznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wycieczkę przygotowała p. Kasia Czyż. Był z nami oczywiście p. Piotr Masełbas. Byliśmy podzieleni na grupy. Jedna z grup uczestniczyła w warsztatach doświadczalnych o mszakach. Uczniowie badali, ile wody może pochłonąć mech torfowiec. Druga grupa badała wydajność procesu oddychania u drożdży. Wszyscy brali udział w zajęciach z mikroskopami, gdzie mogliśmy oglądać przygotowane przez nas preparaty tkanek roślinnych. Było niezwykle ciekawie. Zadawaliśmy dużo pytań i dużo się nauczyliśmy. Studiowanie jest fajne.
Uczniowie klasy 5c
21
Zielona Szkoła klasy 5a i 5b
- 28.05.2019
Dnia 16 i 17.05 klasa 5a i 5b były na Zielonej Szkole w Górach Świętokrzyskich. Pierwszego dnia zwiedziliśmy po drodze Centrum Kulturowo Archeologiczne, gdzie poznaliśmy, jak mieszkali i czym się zajmowali ludzie żyjący na tych ziemiach w dawnych wiekach. Potem przybyliśmy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Weszliśmy na Łysą Górę i zwiedziliśmy sanktuarium z relikwiami Krzyża Świętego na szczycie. Drugiego dnia uczyliśmy się poprzez zabawę w interaktywnym Energetycznym Centrum Nauki. Mieliśmy tam też warsztaty i obejrzeliśmy film o źródłach energii na Ziemi. Tego dnia zwiedziliśmy też jaskinię na Kadzielni.
Uczniowie 5a i 5b.
47
Spotkanie z panią Teresą Lipowską
- 23.05.2019
W piątek 17.05.2019 nasza szkoła miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Panią Teresą Lipowską. Aktorka znana jest każdemu z roli w serialu ,,M jak Miłość". Było to niesamowite doświadczenie dla wielu uczniów z tego względu, że Pani Teresa osobiście znała patrona naszej szkoły. Dzięki uprzejmości Pani Lipowskiej mogliśmy poznać bliżej ks. Jana Twardowskiego. Słuchaliśmy poezji przeplatanej ciekawostkami i zabawnymi sytuacjami. W trakcie spotkania zaprezentowali się również laureaci szkolnego konkursu recytatorskiego. Na koniec była możliwość zadawania pytań naszemu gościowi. Odważniejsi prosili o zdjęcia i autografy, czego oczywiście Pani Teresa nie odmówiła. Całe spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestniczenia w nim, ponieważ każdy wyszedł z niego bogatszy o wiedzę na temat naszego patrona.
Magda, kl. 3a Gim.
25
Zielona Szkoła – wyjazd klasy 6a
- 23.05.2019
Dnia 13.05.2019 pojechaliśmy na zieloną szkołę do Janowa Lubelskiego. Pierwszego dnia wyjechaliśmy spod szkoły około godziny 8:00. Po dojechaniu i zakwaterowaniu zaczęliśmy pierwszy blok zajęciowy. Mimo że było pochmurno zajęcia były udane.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, stawy Echo. Były także zajęcia z survivalu, w których uczyliśmy się między innymi, rozpalać ognisko za pomocą krzesiwa. Tego dnia bardzo padało.
Ostatni dzień spędziliśmy na udziale w grze miejskiej w Sandomierzu, gdzie podzieliliśmy się na grupy i chodziliśmy po mieście, wykonując różne zadnia. Wróciliśmy do Ząbek około godziny 20:00.
Wyjazd bardzo nam się podobał, ponieważ był tam piękny krajobraz, interesujące zajęcia. Polecamy odwiedzić te miejsca.
Uczniowie klasy 6a
8
Konkurs Recytatorski – Twardowski Dzieciom
- 23.05.2019
Dzień 15 maja w naszej szkole był z pewnością dniem poezji ks. Jana Twardowskiego. Około 45 uczniów z różnych grup wiekowych wzięło udział w organizowanym przez naszą szkołę Konkursie Recytatorskim wierszy ks. Jana Twardowskiego. Sala czytelni została na tę okazję specjalnie przygotowana, by artyści i widzowie mogli poczuć się jak na prawdziwym wieczorku poetyckim. W jury zasiadła pani Agnieszka Nastaj – nauczyciel języka polskiego oraz Patryk – uczeń klasy trzeciej gimnazjum. Konkurs prowadziła pani Agata Werschner. Mali artyści mieli okazję uświetnić także piątkowy występ pani Teresy Lipowskiej – aktorki, która czytała wiersze ks. Jana Twardowskiego.
Jury zdecydowało o następującym werdykcie:
Kategoria klas 1-3
I miejsce Antonina W., 3a
II miejsce Majewska M., 3b
III miejsce Gabrysia S., 3b, Jan C., 1cKategoria klas 4-6
I miejsce Wojtek B., 6b
II miejsce 5a, Maks Ś., Alina D., 5b
III miejsce Mikołaj J., 5aKategoria klas najstarszych
I miejsce Wiktoria K., 8b
II miejsce Michał G., 8a
III miejsce Gabriela G., 8a, Zuza P., 3gim.2