W dniach 26-30 maja klasa 3 gimnazjum i 7a SP. wybrała się na szaloną podróż po bieszczadzkich szlakach. Naszą przygodę rozpoczęliśmy zwiedzając ruiny zamku Kamieniec, poznając jego historię i powiązania z lekturą „Zemsta” A.Fredro. W kolejnych dniach naszymi dokonaniami było zdobycie Tarnicy oraz wędrówka Połoniną Wetlińską do schroniska „Chatka Puchatka”. Znaleźliśmy również czas na zbadanie tajemnic wnętrza solińskiej zapory i podziwianie z jej szczytu widoków na otoczone wzgórzami Jezioro Solińskie. Kolejną atrakcją był spacer po skansenie w Sanoku opatrzony ciekawymi komentarzami przewodnika i zapoznanie się z życiem w austriackim miasteczku i polskiej wsi. Ostatnią, wartą wspomnienia częścią programu było odwiedzenie w drodze powrotnej klasztoru Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym i zwiedzeni muzeum misyjnego z eksponatami zgromadzonymi przez siostry w ramach działalności misyjnej w Kamerunie.
Zielona Szkoła klasy 3 gim i 7a
- 18.06.2018
Wycieczka klasy 5a na UW
- 11.06.2018
Dnia 08.06.2018 r. klasa 5a wybrała się wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Orską oraz p. Katarzyną Czyż na Uniwersytet Warszawski - Wydział Biologii. Po wejściu do budynku p. Kasia zaprowadziła nas do miejsca gdzie spotkaliśmy się z p. dr Julitą Nowakowską i p. dr. Andrzejem Czubajem, którzy mieli z nami zajęcia.
Zadaniem p. Czubaja było wprowadzenie nas w świat mikroskopów świetlnych. Bardzo ciekawie opowiadał on o tym, jak muszą być przygotowywane preparaty, aby je oglądać pod mikroskopem. Widzieliśmy miedzy innymi: skrzydło trzmiela, krew żaby, korzeń bobu, larwy mola i skrzydło motyla.
Natomiast pani Julita opowiedziała o elektronowym mikroskopie skaningowym. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda taki mikroskop, ile kosztuje (około 2 000 000 zł), ile razy można powiększyć obraz preparatu (do 100 000x) oraz jak wyglądają preparaty do obejrzenia.
Na koniec poszliśmy na lody do kawiarni "Dolce Vita" w Ząbkach.
Wycieczka była fantastyczna i myślę, że kiedyś jeszcze tam pójdziemy.
Karolina Stelmaszczyk, 5a
10
Ruszyła akcja na rzecz Domu Małego Dziecka nr 16 w Warszawie
- 07.06.2018
Akcja trwa od 6.06 do 15.06, zbieramy najpotrzebniejsze rzeczy m.in. :
pasty i szczoteczki do zębów,
worki na śmieci,
ściereczki do kurzu,
ręczniki papierowe,
płyny do szyb
ubranka w rozmiarze od 6msc do 7lat,
zabawki,
pieluchy,
żele i szampony do kąpieli itp.
Zakupione rzeczy prosimy przekazywać p. Kudlek, p. Chudzik, p. Beatce
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!
Zajęcia muzyczne w roku szkolnym 2018/2019
- 05.06.2018
ZAPISY W SEKRETARIACIE SZKOŁY
DO KOŃCA ROKU SZKOLNEGO
Gitara (wtorki i czwartki)
- 2 x 45 minut, grupy 2-3 osobowe - 220 zł
- 2 x 30 indywidualne - 250 zł
Ukulele grupowe (wtorki i czwartki)
- 1 x w tygodniu - 100 zł
Prowadzący Daniel Płoszaj
Fortepian (wtorki, środy i piątki)
- Zajęcia indywidualne 1 x 45 minut - 190 zł
- Zajęcia indywidualne 2 x 30 minut - 270 zł
- Zajęcia indywidualne dla najmłodszych 1 x 30 minut - 140 zł
Prowadzący Wojciech Komorzycki
Zajęcia muzyczne będą odbywały się po lekcjach na terenie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach. Uczestnicy zajęć po ukończeniu rocznego cyklu zajęć otrzymują dyplom. Dzieci mogą wystąpić na koncercie semestralnym oraz wieńczącym rok szkolny.
Więcej informacji o nas na stronie internetowej:
Dzień Patrona i Rodziny - 9 czerwca 2018r
- 29.05.2018
PLAN DNIA:
- MSZA ŚWIĘTA O GODZ 9.00
- PRZEDSTAWIENIE W DOLNYM KOŚCIELE OKOŁO 10.30
- PIKNIK OD GODZ. 11.00 (dzieci podczas pikniku pozostają pod opieką rodziców)
KONKURS – NA NAJSMACZNIEJSZE CIASTO w PKSP
Zasady konkursu:
- Każda klasa może przynieść max 2 ciasta.
- Ciasto od spodu musi być podpisane: klasa i nazwa ciasta, Przyjmowane będą tylko ciasta na tacach i pokrojone!!!
- Ciasto należy przynieść na stoisko w dniu konkursu po mszy świętej.
Jury:
Komisja w składzie: Siostra, Ksiądz, przedstawiciel Samorządu Szkolnego i Rady Rodziców dokonają wyboru najsmaczniejszego ciasta oceniając:
- walory smakowe
- estetykę przygotowania oraz sposób dekoracji ciasta
- SUBIEKTYWNE odczucia członków komisji po degustacji.
Nagroda:
Zaproszenie na lody dla całej klasy, której ciasto wygrało.
Rada Rodziców ZPSK w Ząbkach
Sport dla Pokoju - finał konkursu
- 07.06.2018
Dnia 09.06.2018 w trakcie trwania Dnia Rodziny odbędzie się finał konkursu Sport dla Pokoju. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież gimnazjalną na zabawy i gry sportowe.
...
Najpiękniejsze Gesty Fair Play w Piłce Nożnej
Futbol to "piękna gra", a nie byłby taki, gdyby nie wspaniałe gesty, których wielokrotnie dopuszczali się zawodnicy nawet najbardziej zwaśnionych drużyn.
Robert Lewandowski nie wstydzi się Jezusa
Wycieczka klasy 4a do Sokółki.
- 04.06.2018
Dnia 21 maja klasa 4a z rodzicami pojechała na całodniową wycieczkę do Sokółki i Tykocina. W Sokółce byliśmy na Mszy Św. w kościele, w którym zdarzył się Cud Eucharystyczny. Potem pojechaliśmy do Tykocina i zwiedzaliśmy Muzeum Narwiańskie. Kiedy zwiedziliśmy już muzeum, płynęliśmy łódką po Narwi. Na koniec mieliśmy ognisko. Agata Lubas
18
Świetlicowy letni pokaz mody – „Najciekawsze nakrycie głowy”.
- 01.06.2018
We wtorek29.05.2018r. o godzinie 13.30 na szkolnym placu zabaw miał miejsce pierwszy letni świetlicowy pokaz mody. Trwa jeszcze astronomiczna wiosna, ale temperatury są już prawdziwie letnie. Wszyscy cieszymy się z pięknej pogody i słońca, które towarzyszy nam każdego dnia. Nasze świetliki pamiętając o ochronie przed mocnym słońcem przygotowały z pomocą rodziców bardzo ciekawe i pomysłowe czapki, kapelusze i kaski. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Wychowawcy świetlicy
27
Niezapomniana majówka klasy 4c
- 01.06.2018
W drodze…
W piękny, słoneczny poniedziałek, 28 maja 2018 roku wybraliśmy się wraz z naszymi rodzicami na wycieczkę do Sokółki i Tykocina. To miejscowości położone na Podlasiu w północno- wschodniej Polsce, które słyną nie tylko z pięknej przyrody i tego, że były tam nagrywane sceny do Trylogii. W Sokółce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. 12 października 2008 roku w kościele p.w. św. Antoniego dokonał się cud eucharystyczny. Z wielką radością przyjęliśmy propozycję naszej wychowawczyni Pani Anieli Baranowskiej, aby odwiedzić to miejsce w I rocznicę przyjęcia naszej I Komunii Świętej. Towarzyszyła nam również s. Basia i bardzo, bardzo dobry humor. Wyruszyliśmy o świcie. Po drodze podziwialiśmy piękno budzącej się po weekendzie natury i opowiadaliśmy sobie zabawne historie.
Szczególne spotkanie…
Gdy dotarliśmy na miejsce zachwycił nas wygląd kościoła w Sokółce, w którym wydarzył sie cud. Prosty, śnieżnobiały, z dwiema wieżyczkami i wizerunkiem Matki Bożej w złotej koronie nad wejściem. Tam serdecznie się modliliśmy, chłopcy służyli do mszy świętej, zadbaliśmy także o piękną oprawę muzyczną. Po mszy świętej odwiedziliśmy Dom Pielgrzyma, w którym poznaliśmy niezwykłą historię cudu, kupiliśmy drobne pamiątki i zrobiliśmy klasowe zdjęcie.
Przy stole…
Rodzinna atmosfera oraz tradycyjny polski obiad, na który zaserwowano nam pyszny domowy rosół, kotleta schabowego i mizerię, dodały nam sił do rozpoczęcia naszej dalszej, pełnej przygód wyprawy.
W Tykocinie
Gdy tylko wjechaliśmy do Tykocina poruszyła nas niezwykła architektura tego małego miasteczka. Podziwialiśmy urokliwe domki, drewniane, ceglane, różnokolorowe, w malowniczej wiosennej scenerii. Przejeżdżaliśmy obok starego zamku króla Zygmunta II Augusta. Widzieliśmy także pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego na Rynku miasta.
Rejs „Malinką” po rzece Narew
W Muzeum Narwi u Flisaków zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Dowiedzieliśmy się tam, jak wyglądało dawne życie tutejszych mieszkańców, skąd wzięła się nazwa „Podlasie”, a także co to jest „ dziegć ” i do czego służy. Przewodnik muzeum opowiedział nam o tykocińskim kościele zbudowanym na kształt rybackiej sieci i o wielu, wielu innych ciekawych rzeczach. Płynąc stateczkiem w górę rzeki podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody: kolorowe ważki, lecące bociany, żółte lilie wodne i białe łabędzie.
Powrót do domu
Ostatnią atrakcją naszej wycieczki była wspólna zabawa w parku linowym, gra w kręgle, rzucanie lotkami oraz spotkanie przy grillu. Do Ząbek wróciliśmy zmęczeni i bardzo zadowoleni.
Wszystkich zachęcam do odwiedzenia Sokółki i Tykocina bo naprawdę warto !
Justyna Jastrzębska, klasa IV C.
WYNIKI XXVIII FESTIWALU PIOSENKI ZĄBKI 2018
- 01.06.2018
W sobotę 26 maja 2018r. odbył się finał międzyszkolnego konkursu piosenki, pod patronatem Starosty wołomińskiego. W w/w konkursie wzięło udział dziewięcioro uczniów naszej szkoły. Po wysłuchaniu uczestników w trzecim etapie - finale, Jury ogłosiło werdykt, w którym dwie uczennice naszej szkoły otrzymały nagrody:
Maja Pokwap z klasy 2a SP - II MIEJSCE
Zofia Żulewska z klasy 7B - WYRÓŻNIENIE i NAGRODĘ DYREKTORA PKSP im. Ks. J. Twardowskiego
Gratulujemy laureatkom sukcesów! A wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na forum międzyszkolnym oraz trud przygotowania do występów! :) "
- Irena Jaszczyk
2
I Komunia Święta w Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej w Ząbkach
- 25.05.2018
13 maja 2018 roku o godzinie 13:00 dzieci z klasy 3a i 3b po raz pierwszy w pełni uczestniczyły we Mszy Świętej. I Komunię Świętą w parafii Miłosierdzia Bożego przyjęło 39 uczniów naszej szkoły. Mszę Świętą sprawowali: Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński i ks. Dawid Jastrzębski.
Na Eucharystii modlili się z nami nasi kochani rodzice, rodzeństwo, bliscy z rodziny, nauczyciele i pracownicy Szkoły Katolickiej.
Historia o niegrzecznym królu Gnacie…przedstawienie dla klas pierwszych.
- 25.05.2018
23 maja klasa 2b wystawiła krótkie, ale bardzo wartościowe i cenne przedstawienie.
Głównym bohaterem był Król Gnat, który źle odnosił się do swoich sług. Był osobą zapatrzoną w siebie. Uważał się za najważniejszego. Nie doceniał pracy innych ludzi.
Oczywiście postawa króla zmieniła się i to pod wpływem babci, która przyszła do niego we śnie.
Król ze spotkania z babcią wyciągnął wnioski i zmienił swoje zachowanie w stosunku do innych ludzi. Zaczął używać słów, których wcześnie nie używał-proszę, przepraszam, dziękuję. Docenił wysiłek i pracę sług.
Morał tej opowieści jest bardzo ważny, bo czasami zapominamy o dobrym traktowaniu innych ludzi. Wszyscy mali i duzi powinni pamiętać, że grzeczność nam umila życie i właśnie taka była puenta tej historii.
„ Grzeczność nam umila życie. Trzeba grzecznym być w ogóle, bo po prostu tak wypada. Nawet, kiedy jest się królem.”
3
Nasze sukcesy!
- 23.05.2018
Dnia 17 maja w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych. W tym roku w województwie mazowieckim do konkursów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i informatyki przystąpiło ponad 20 tysięcy uczniów. Po trzech etapach – szkolnym, rejonowym i wojewódzkim – tytuł laureata uzyskało 114 uczniów, w tym: 58 z matematyki, 33 z języka polskiego i 23 z informatyki.
Jan Kot z klasy VIIB został laureatem konkursu matematycznego.
Podczas gali zakończenia konkursu zaproszeni goście wysłuchali koncertu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka” z Mińska Mazowieckiego, a następnie laureaci wzięli udział w ankiecie on-line: Włącz myślenie i smartfona, odpowiadając na pytania organizatorów dotyczące samego konkursu. Był to czas spotkania z przedstawicielami Mazowieckiego Kuratora Oświaty i tegorocznymi organizatorami konkursów: Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów.
Organizatorzy gratulowali uczniom, nauczycielom przygotowującym do konkursów, dyrektorom i rodzicom ale przede wszystkim zachęcali uczniów, aby nie spoczęli na laurach i żeby za rok również wzięli udział w konkursach przedmiotowych. W przypadku naszej szkoły szczególne podziękowania należą się dla p. Daniela Kołodziejczyka i p. Pawła Dybały – nauczycieli matematyki, którzy skutecznie pomagali Jankowi w przygotowaniach do kolejnych etapów zmagań konkursowych.
Na dyplomach, których otrzymali laureaci zamieszczono słowa Stephena Kinga „Talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości”
GRATULUJEMY!!!
„Na tropie ginących zawodów”
- 22.05.2018
16.05.2018 roku uczennica klasy II a - Maja Pokwap uczestniczyła w uroczystym ogłoszeniu wyników Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Na tropie ginących zawodów”, zorganizowanego przez Wydawnictwo PROMYCZEK, Stowarzyszenie „Promyczek Dzieciom” oraz Związek Rzemiosła Polskiego. Spośród ponad 700 nadesłanych prac konkursowych jury w składzie: Sylwia Hyży ( redaktorka „Promyczka dobra”, artysta plastyk), dr Rafał Pytel ( Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) oraz Stanisław Szarek (pedagog i nauczyciel plastyki w Nowym Sączu) wyłoniło 100 prac, autorom których przyznano nagrody lub wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.
Maja Pokwap otrzymała wyróżnienie w grupie wiekowej kl. 0-III, a jej obraz przedstawia zawód woźnicy. Wręczenie nagród odbyło się 16.05.2018r w Siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego przy ul. Miodowej 14 w Warszawie. Spotkanie poprzedzone było Mszą Świętą w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym. Po rozdaniu dyplomów nastąpiło otwarcie wystawy zwycięskich prac, a następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na uroczysty obiad.
P. Patrycja Pokwap
Serdecznie gratulujemy Mai i wszystkim dzieciom, które wykonały przepiękne prace na konkurs o ginących zawodach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Debata o Niepodległości w sp nr 3
- 21.05.2018
15 maja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach debata historyczna zorganizowana z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Głównymi tematami debaty były: utrata niepodległości (rozbiory), I wojna światowa, odzyskanie niepodległości i walka o granice.
Nasza szkoła wysłała na konkurs delegację, złożoną z Karola M. Jakubowskiego, Michała Gorczyńskiego i Wojciecha Kukli z VII B, a także Mikołaja Kota i Jana Abramowicza z VII A.
Młodymi odkrywcami historii opiekowała się pani Monika Budelewska-Zdun. Do debaty stanęło czterech naszych reprezentantów, zaś Jan Abramowicz zajął się wykonaniem prezentacji.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkolnego, odśpiewania hymnu i przemówienia dyrektora szkoły Tomasza Łukawskiego, mazowieckiej kurator oświaty Aurelii Michałowskiej oraz burmistrza miasta Ząbki Roberta Perkowskiego.
Uczniowie, biorący udział w debacie, zajęli miejsca przy najdłuższym stole i po części oficjalnej rozpoczęła się dyskusja.
Na początku rozmowa między uczniami polegała na wymianie znanych informacji, dotyczących odzyskania Niepodległej Polski. Debata rozkręcała się stopniowo, niektóre tematy (np. wojna polsko-bolszewicka) sprawiały, że wówczas, kiedy uczniowie mieli odmienne zdanie i odpowiednie argumenty, debata zamieniała się w prawdziwą dyskusję.
Uroczystość była często przerywana, gdyż multimedialna część programu debaty też musiała być zrealizowana. Rozmawialiśmy przez Skype’a z profesorem z Cypru o niepodległości jego państwa, połączyliśmy się też z innymi szkołami z całej Polski, rozmawiając i zadając pytania na temat niepodległości Polski.
Po zakończeniu debaty zostały rozdane dyplomy dla szkół z podziękowaniem za przybycie na debatę i to zakończyło te zmagania wiedzy i umiejętności przemawiania uczniów — z pewnością przyszłych wiernych polskich patriotów.
Karol M. Jakubowski, VII B
Wycieczka klasy 1a do Pałacu w Wilanowie
- 21.05.2018
Sufity – w pałacu króla każdy jest inny. Uczniowie klasy 1a przekonali się, że mogą one cieszyć oko kolorami w najróżniejszych odcieniach, pobudzać wyobraźnię, intrygować, a na dodatek być bardzo cenne! Podczas zajęć odkrywali piękno i ulotność czterech pór roku przedstawionych w dziełach zdobiących sufity apartamentów królewskich. Dowiedzieli się, że każdy malarz to sprytny szyfrant, czekający, aby ktoś rozszyfrował treść zobrazowaną w jego dziele. W części warsztatowej dzieci malowały płaskorzeźby oraz rozwiązywały łamigłówki związane z pokojami królewskimi.
Dobrym rozwiązaniem dla niewidomych zwiedzających są płaskorzeźby obrazów wiszących na ścianach. Dzieci nie oparły się pokusie sprawdzenia, jak to jest, gdy zamknie się oczy i poznaje obraz tylko za pomocą dotyku.
22
Albion
- 18.05.2018
Dnia 16 maja nasz uczeń Bartek Nikoniuk (kl 3a sp) odebrał nagrodę za wybitne osiągnięcia w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego "Albion". Bartek jest w pierwszej dziesiątce uczniów w powiecie w kategorii klas 1-3. Gratulujemy Bartkowi oraz wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Aniela Baranowska
Wycieczka klasy 1B do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
- 17.05.2018
Dnia 15 maja 2018 r. klasa 1B wraz z wychowawczynią udała się na wycieczkę do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Na wstępie dowiedziały się, co kryje się pod pojęciem „kuchnia staropolska”, poznały smaki, tradycje i zwyczaje kulinarne królewskiej rodziny.
Następnie pod okiem profesjonalistów samodzielnie przygotowały rosół z domowym makaronem i zapiekane jabłka z kruszonką według XVII wiecznych przepisów.
Na koniec była wspólna uczta, podczas której każdy ze smakiem zjadł samodzielnie przygotowane potrawy.
Wycieczka była bardzo udana.
Wioletta Winogrodzka
23
Niech żyje Polska!
- 14.05.2018
Przypominamy o konkursie historyczno-plastycznym ogłoszonym w marcu.
W ramach zadania konkursowego należy stworzyć plakat na stulecie niepodległości pod tytułem „Niech żyje Polska!”Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Termin składania prac upływa 4 czerwca. Nagrodą jest opublikowanie zwycięskich plakatów w wielu miejscach w Ząbkach i lokalnych mediach. Szczegóły w librusie w zakładce ogłoszenia, lub u pani Moniki nauczycielki historii.
Dzień higieny
- 12.05.2018
11 maja w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ HIGIENICZNEJ TOALETY. W tym dniu dzieci ubrały się z białym akcentem, symbolizującym czystość. Na lekcjach wychowawczych nauczyciele przeprowadzili pogadankę na temat czystości w toaletach. Przypomniane zostały najważniejsze zasady higieny w warunkach szkolnych i domowych. O tym jak bardzo ważne jest zachowanie zdrowia poprzez higienę rąk i czystość toalety przypominały nam plakaty i gazetki stworzone przez uczniów.
20