23 marca 2019 r. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii uczestniczyłem w botanicznym spotkaniu naukowym pt. Wiosna z Badylem. Wyjście zorganizowała p. Katarzyna Czyż.
Dzień na Uniwersytecie rozpocząłem od udziału w wykładzie p. Danuty Soleckiej na temat roślin, które codziennie lądują na naszych stołach, a mogą okazać się trujące. Jedną z takich roślin jest ziemniak. Ziemniaki źle przechowywany produkcje chlorofil, ale także trującą solaninę, chroniącą je przed patogenami i roślinożercami. Spożycie solaniny może skutkować nudnościami i wymiotami, a także innymi poważniejszymi problemami z układem nerwowym. Kolejnym przykładem jest groszek siewny. Zawiera ona toksynę, która powoduje paraliż dolnych części ciała ( latyryzm ) .
Następnie wziąłem udział w warsztatach o klonowaniu roślin. Mieliśmy szansę stworzyć nowe okazy roślin z liści tytoniu metod in vitro. Każdy z nas mógł wziąć do domu nasze, wykonane tam "eksperymenty" i obserwować proces ich rozwoju .
Pod koniec byłem na wykładzie pt. " Superfood – prawdy i mity " . Jest to termin marketingowy określający żywność bogatą w składniki odżywcze i uważaną za szczególnie korzystną dla naszego zdrowia. Przykładem takiego "superfood" jest awokado, jagody akai, czy też nasiona chia. "Superfood" zawiera o wiele wyższą zawartość składników odżywczych niż "zwykłe" warzywa i owoce, które jemy na co dzień. Inni uczniowie brali udział w jeszcze dwóch wykładach. Jeden na temat pozytywnej i negatywnej roli tlenu dla życia na Ziemi, połączonego z pokazem chemicznym. Drugi na temat różnorodności zapylania u storczyków. Uczniowie mogli też uczestniczyć w drugim warsztacie, gdzie izolowali barwniki roślin metodą chromatografii.
Uważam, że ten dzień był bardzo udany. Zdecydowanie pogłębił on moje wiadomości i zainteresowanie botaniką i na pewno wezmę udział w następnym Dniu Badyla .
Maciej