Dnia 23.05 o godzinie 11:55 odbędzie się lekcja pokazowa języka angielskiego. Przy pomocy narzędzi TIK realizowany będzie temat lekcji Culture - Birthdays.
Lekcja z użyciem narzędzi TIK
- 21.05.2019
Podziękowanie dla Nauczycieli
- 25.04.2019
Serdecznie dziękujemy Siostrze Dyrektor oraz wszystkim Nauczycielom naszej szkoły za pracę i spokojne przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych.
Dziękujemy za życzliwość i dobrą atmosferę, a przede wszystkim za to, że nasze dzieci każdego dnia egzaminów objęte były modlitwą.
Bóg zapłać
Rada Rodziców PKSP,
a szczególnie rodzice uczniów klas 3 Gimnazjum
oraz klas 8 SP
Spotkanie Wielkanocne w naszej szkole
- 07.05.2019
Okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy to szczególny czas dla chrześcijan. Tradycja wiąże z nim wiele zwyczajów, m.in. święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę w każdym kościele odbywa się poświęcenie przyniesionej żywności, ale to spotkanie jest również w wielu przypadkach sposobnością do adorowania Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.
Uczniowie z naszej szkoły 26. kwietnia poświęcili pokarmy. Na początku każda z klas wspólnie z wychowawcami uszykowała swój koszyczek z pokarmami. Następnie przewodniczący klas udali się koło sekretariatu, gdzie poświęcenia pokarmów dokonał ks. Dawid Jastrzębski. Po powrocie do klas uczniowie mieli możliwość skonsumować święconki.
Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom istoty polskiej i chrześcijańskiej tradycji, a przede wszystkim ukazanie duchowego wymiaru święcenia pokarmów.
6
Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
- 02.05.2019
Organizatorem konkursu jest Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach.
1. Cele konkursu
· rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa,
· kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości,
· odkrywanie i rozwijanie uzdolnień polonistycznych,
· promowanie talentów recytatorskich,
· popularyzacja twórczości ks. Jana Twardowskiego.
2. Warunki uczestnictwaSzkolny konkurs recytatorski adresowany jest do wszystkich uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach.
· kl. I - III,
· kl. IV – VI,
· kl. VII – VIII oraz gimnazjum
3. Zasady konkursuUczniowie prezentują wybrany przez siebie utwór autorstwa ks. Jana Twardowskiego. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele j. polskiego (do dnia 7 maja 2019 r.).
Kryteria oceny recytacji:
· opanowanie pamięciowe utworu,
· interpretacja głosowa (akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza),
· kultura słowa (artykulacja, akcent),
· ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, strój).Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymują oceny za recytację. Jury wyłania trzech laureatów w każdej kategorii (kl. I – III, kl. IV – VI, kl. VII – VIII oraz gimnazjum).
4. Terminy29 IV 2019 r. – ogłoszenie konkursu
7 V 2019 r. – zgłoszenie uczestnictwa
9 V 2019 r. – przeprowadzenie konkursu
5. Ocena i nagrodyW składzie jury zasiądą: dyrektor szkoły, nauczyciele j. polskiego, nauczyciel religii. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy.
6. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację i przebieg konkursuNauczyciele j. polskiego, bibliotekarz szkolny.
7. Postanowienia końcoweOrganizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji zdjęć i materiałów zarejestrowanych podczas przebiegu konkursu oraz do zmian w terminach podanych w regulaminie.
Dzień Papieski
- 30.04.2019
W niedzielę 28 kwietnia 2019 r. odbył się w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego uroczysty Koncert w Rocznicę Kanonizacji w. Jana Pawła II. Organizatorem był MOK w Ząbkach. Wykonawcami byli soliści i chóry ząbkowskie. W koncercie wykonano utwory z gatunku pop/soul/rock, z nurtu muzyki chrześcijańskiej. Wyśpiewywane pieśni i piosenki na chwałę Pana wybrzmiewały w całym kościele z mocą. Koncert zakończył się gromkimi brawami, chór zaśpiewał na bis, zapanowała radość... :)
Gratulujmy wszystkim uczniom naszej szkoły śpiewającym podczas KONCERTU PAPIESKIEGO radosnego świadectwa wiary! Dziękujemy za zaangażowanie oraz poświęcenie czasu wolnego na przygotowania podczas prób.
Alleluja!6
Dzień Ziemi w naszej szkole
- 30.04.2019
Z okazji Dnia Ziemi ruszamy z akcją
ODDAJ UŻYWANY TELEFON KOMÓRKOWY
– POMAGAJĄC INNYM –
POMAGASZ SWOJEJ SZKOLE
Konkurs polega na zebraniu przez szkołę wśród uczniów starych, używanych, niepotrzebnych telefonów komórkowych bez baterii w zamian za atrakcyjne nagrody i kupony pieniężne. Telefony po ewentualnej naprawie i usunięciu wszelkich danych mogą trafić do krajów rozwijających się w Afryce i Azji, gdzie będą mogły jeszcze przez lata służyć innym dzieciom.
Opowiadania klasy 3a
- 30.04.2019
Uczniowie z klasy 3a w ramach tematu tygodnia o środkach transportu napisali opowiadania o podróży statkiem. Wszystkie dzieci starały się, aby każda praca była wyjątkowa. Wspólne czytanie prac dało nam wiele satysfakcji i radości.
Poniżej prezentuję opowiadania, które podczas wspólnego głosowania otrzymały najwięcej punktów.
Wychowawca klasy 3a
„Przygoda na wyspie”
Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety, po drodze był sztorm, a w dodatku zepsuły mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia, dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej dopłynąć. Wysiadłam z łódki i zwiedziłam część wyspy. Wyspa była duża, piaszczysta i rosły na niej palmy.
Poczułam głód, dlatego wdrapałam się na palmę i zerwałam kokos, a z drugiego drzewa banany. Kiedy jadłam, zobaczyłam małpkę, która próbowała wyrwać mi banana. Kiedy osiągnęła swój cel, podbiegła w głąb wyspy i już jej nie było. Zaczęłam więc jej szukać. Wkrótce znalazłam małpkę. Wydawało mi się, że chce mi coś oznajmić. Próbowałam zgadnąć, ale się nie udawało.
Za każdym razem małpka kręciła swoją małą głową. Po pewnym czasie wzięła patyk i narysowała krzyżyk na pagórku, znajdującym się pomiędzy nią, a mną. To mogło oznaczać tylko jedno: SKARB!!! Zaczęłam kopać. Kopałam i kopałam bez końca. I nagle moja łopata natrafiła na coś twardego. „Jeśli się nie mylę to skarb”- powiedziałam do siebie. Nie myliłam się.
Wykopałam wielką skrzynię. Pewnie w niej jest skarb. Ale jak ją otworzyć? To wiedziała tylko małpka. Nie wiadomo skąd, wzięła klucz i podała mi. Teraz ta najfajniejsza chwila, otwieramy! Ojej to rower! Niemożliwe rower! Zdziwiłam się, bo przecież rowery będą wymyślone dopiero za 50 lat. Wyjęłam rower i małpka zaczęła na nim jeździć. Następnie podjechała do mnie i oddała mi rower. I z tym rowerem przyjechałam statkiem do Polski. A potem opowiedziałam wszystkim moją zabawną historię.
KONIEC !!!
Barbara, kl. 3a
„Zielony kamień”
Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety po drodze dopadł nas sztorm, a w dodatku zepsuł mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę… i postanowiłam do niej dopłynąć.
Wyspa okazała się Wyspą Zieloną. Tak się nazywała, bo mieszkało na niej mnóstwo rajskich ptaków, dzikich zwierząt, a rosło sporo egzotycznych roślin. Wysiadłam ze statku i spojrzałam na mapę ze zdziwieniem, gdyż było tam napisane tak: „Gdy znajdziesz zielony kamień, naciśnij go, a wtedy…”
- A wtedy co? – krzyknęłam z zaciekawieniem.
W tym samym czasie jakieś ciekawskie małpy wsiadły do mojego statku i popłynęły nim gdzieś, razem z moją załogą (która właśnie spokojnie sobie spała). Nie przejmowałam się tym za bardzo, więc poszłam w głąb malutkiej dżungli, by szukać zielonego kamienia. Wtem zauważyłam małego pytona, dlatego chciałam uciec, ale okazało się, że ten pyton jest z kamienia! Wtem wystawił swój język, a na nim znajdował się… niebieski kamień!!!
Szybko go wzięłam i znienacka pojawił się przede mną tygrys. Najpierw podał mi łapę, potem podał drugą, wskoczyłam na jego grzbiet i pognaliśmy na brzeg.
- Dziękuję – powiedziałam do tygrysa – bardzo mi pomogłeś.
I nagle zniknął.
W pewnym momencie przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Wzięłam piłę, która nagle się pojawiła, i zaczęłam piłować palmy. Wzięłam też materiał, z którego zrobię żagiel. Pracowałam trzy dni, ale było warto! Wkrótce skończyłam. Zwodowałam żaglówkę i popłynęłam w kierunku statku, który widniał na horyzoncie…Antonina, kl. 3a
„Przyjaciel Miluś ”
Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety po drodze był sztorm, a w dodatku zepsuły mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej podpłynąć.
Gdy już dopłynęłam zacumowałam moją łódkę i zabrałam plecak. Postanowiłam zwiedzić wyspę. Pierwsza moim oczom ukazała się piękna plaża, na której nie brakowało muszelek. Bardzo lubię pamiątki, więc wzięłam kilka i poszłam w głąb plaży. Po jakimś czasie ciepły piasek zamienił się w trawę i weszłam do lasu. W końcu zrobiłam się zmęczona, usiadłam więc na kamieniu i wyjęłam z plecaka prowiant. Gdy się napoiłam i zjadłam kanapkę wyruszyłam w dalszą podróż.
Po drodze widziałam wiele roślin, a najbardziej podobały mi się kwiatki. Na leciutkiej zielonej łodydze były żółte płatki, przypominały kształtem serce i miały takie złote antenki. Zdziwiło mnie, że nie było żadnych zwierząt, widziałam tylko motyle. Szłam długo, więc zapadł zmrok. Rozłożyłam malutki obóz i zrobiłam sobie przekąskę. Kiedy zjadłam, położyłam się spać oczekując, że rano spotka mnie przygoda.
Kiedy chciałam jeszcze spać coś pogilgotało mnie w brodę. Otworzyłam oczy i nie mogłam uwierzyć! Zobaczyłam dziwne stworzonko. Wyglądało jak myszka na dwóch łapkach, która jest różowa i ma długie wąsy. Przywitałam się, a stworek powiedział że ma na imię Miluś i zapytał się czy może zostać moim przyjacielem i towarzyszem. Zgodziłam się.
Podróżowaliśmy bardzo długo. Nasza najlepsza przygoda była, gdy płynęliśmy po rzece. Miluś miał małą łódkę, a ja rower wodny . Świetnie się bawiliśmy, a szczególnie jak wpadłam do wody.
Gdy oznajmiłam Miluśowi, że muszę wracać ten się nie zasmucił, ale dał mi muszelkę na rzemyku i powiedział, że jeśli o nim pomyślę i ścisnę muszelkę to możemy porozmawiać. Miluś powiedział mi, że ma Pogodo-Łapacz i przez 5 dni nie powinno być sztormu. Bardzo podziękowałam i wsiadłam na statek. Dałam też mojemu przyjacielowi poduszeczkę, żeby o mnie pamiętał i odpłynęłam.
Hanna, kl. 3a
„Wyspa krewetkowa”
Miesiąc temu wypłynęłam statkiem w daleką podróż. Niestety był sztorm, a w dodatku zepsuł mi się radar i kompas. Nie miałam pojęcia, dokąd płynę. Po kilku dniach na horyzoncie zobaczyłam wyspę. Postanowiłam do niej dopłynąć.
Na tej wyspie widziałam pustkę, tylko drzewa z owocami. Nagle zauważyłam Hawajkę, która zaprowadziła mnie do wodza. Tam oprócz wodza spotkałam wiele osób. Większość pań i dziewczynek miały na sobie spódnice zrobione z liści i kwiatów a na górze bluzki z liści lub staniki z kokosów. A mężczyźni i chłopcy nosi tylko biało - krętkowe szorty. Zwierzęta były koloru krewetkowego! Potem poszłam złowić kilka ryb i owoców morza żeby coś zjeść.
Na deser były owoce z krewetkami. Danie wyspy, to KREWETKI a więc wszystko było z krewetkami.
Po kilku dniach udało mi się naprawić radar, a potem po tygodniu naprawiłam kompas. Wsiadłam na statek i wróciłam do domu.
Aleksandra, kl. 3a
Czyste lasy na Mazowszu
- 26.04.2019
26 kwietnia w ramach programu 'Czyste lasy na Mazowszu' odwiedziliśmy pobliskie Nadleśnictwo Drewnica. Podczas spotkania z leśnikami mogliśmy dowiedzieć się o szkodliwości odpadów na środowisko przyrodnicze. Poznaliśmy tajniki ich pracy czy lasu oraz wspólnie zasadziliśmy 5 klonów.
Konkurs Piosenki Religijnej - eliminacje wewnątrzszkolne
- 25.04.2019
24 kwietnia 2019r., w środę, odbył się w naszej szkole Międzyklasowy Konkurs Piosenki Religijnej. Wzięło w nim udział jedenaścioro solistów. Jury w składzie: Irena Jaszczyk i Iwanna Szemiakina oceniały młodych artystów uwzględniając ich umiejętności wokalne, dobór repertuaru, interpretację treści piosenek, przekaz wartości duchowych, ruch sceniczny, zaangażowanie, ogólny wyraz artystyczny.
A oto werdykt Konkursu:Kategoria klas 1 – 3 SP
1. miejsce: Antonina W. kl. 3a
2. miejsce: Maja P. kl.3a
3. miejsce: Aleksy Z. kl.1a
Kategoria klas 4 – 6 SP1. miejsce: Gabriela Z. kl. 4B
2. miejsce: Elżbieta B. kl. 4B
3. miejsce: Alicja D. kl. 5B
Gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu zaangażowania w śpiew na cześć i chwałę Boga! Alleluja! :)
Irena Jaszczyk
Lekcja z użyciem narzędzi TIK
- 25.04.2019
Dnia 29.04 o godzinie 8:55 odbędzie się lekcja pokazowa języka polskiego. Tematem lekcji będzie ukazanie epok literackich przy pomocy narzędzi TIK.
Jak nie czytam jak czytam!
- 25.04.2019
W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła weźmie udział w akcji czytelniczej, w której co roku o tej samej porze ponad 400 tys. młodych ludzi czyta książki. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji! Więcej informacji: czytamy.org.
Egzaminy już za nami!
- 17.04.2019
W dniach 10 - 12 oraz 15 - 17 kwietnia w naszej szkole odbyły się egzaminy gimnazjalne oraz ósmoklasistów. Uczniowie w pięknych galowych strojach stawili się w szkole o godzinie 8:30 w holu głównym na odprawę. Spotkanie rozpoczęto modlitwą w intencji zdających gimnazjalistów i ósmoklasistów. Następnie Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek skierowała kilka wskazówek i ciepłych słów do zdających. W tej pełnej napięcia i skupionej atmosferze wszystkim dopisywał dobry humor i pozytywne nastawienie. Przewodniczący komisji nadzorujących wraz z przedstawicielami uczniów z każdej sali, udali się po odbiór arkuszy egzaminacyjnych do sejfu szkolnego. O godzinie 9:00 rozpoczęły się pierwsze najważniejsze egzaminy naszych uczniów.
Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!!!
35
Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku
- 17.04.2019
W piątek 29 marca 2019 roku byliśmy na wycieczce szkolnej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Kiedy dojechaliśmy na miejsce, pani przewodniczka pokazała nam prezentację o Wyspie Wielkanocnej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.
Następnie lepiliśmy z gliny miniaturkę posągu, jakie znajdują się na tej wyspie.
Po skończonych warsztatach poszliśmy do pizzerii. Kiedy wszyscy się najedli wróciliśmy do szkoły.
Uważam, że wycieczka była bardzo ciekawa. Polecam każdemu żeby wybrał się do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Relacja z Dnia Otwartego w naszej szkole
- 11.04.2019
Dzień 29.03.2019 r. był wyjątkowy, bowiem o godz. 17:00 rozpoczął się Dzień Promocji. Odwiedziły nas dzieci zainteresowane uczęszczaniem do naszej szkoły oraz ich rodzice, opiekunowie.
Wszystkich zaproszono do Dolnego Kościoła. Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, przywitała zebranych gości oraz omówiła wartości, jakimi kieruje się nasza szkoła.
Następnie głos zabrał Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński, który zaznaczył jak ważna
w naszym życiu jest wiara, rodzina, wychowanie oparte na wartościach oraz jakie zagrożenia mogą spotkać młodych ludzi w świecie. Podkreślił również wysoką jakość kształcenia
w naszej szkole.Potem rozpoczęła się część artystyczna. Klasy Vb i Vc, pod kierunkiem pani Agnieszki Nastaj przygotowały przedstawienie pt. „Na straganie”. W dalszej części występu uczennice: Magdalena Matynia i Maria Strzęboszewska zaśpiewały piosenki: „Jak rozmawiać trzeba
z psem” oraz „Kaczka Dziwaczka”. Kolejny popis zdolności aktorskich klasy piąte pokazały
w występie pt. „Ptasie radio”, który był pełen humoru oraz atrakcji ruchowych
i dźwiękowych. Nie zabrakło również efektów wizualnych. Na pochwałę zasługują piękne stroje, które uczniowie wykonali wraz z rodzicami.Następnie dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne rytmicznie zatańczyły dla publiczności. Na zakończenie wystąpili: Janek Cichocki, który zagrał na ukulele i Jakub Bojar, który zagrał na gitarze. Obaj uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia instrumentalne.
Występy wzbudziły duże zainteresowanie widzów. Na koniec Siostra Dyrektor przedstawiła kolejne etapy rekrutacji oraz zaprosiła wszystkich do budynku naszej szkoły.
W szkole atrakcji było co niemiara. Uczniowie wraz z nauczycielami prezentowali zajęcia, doświadczenia, warsztaty dla przyszłych uczniów.
W holu witały nas panie: Ewelina Nasiłowska i Marzena Szulich, które zadbały o promocję i zapoznawały rodziców z dokumentami niezbędnymi do rekrutacji. Wydarzenie dokumentowała fotograficznie Siostra Barbara Chrapek. Można było obejrzeć Kroniki szkolne orazprezentowano zdjęcia dokumentujące wiele ciekawych aktywności, organizowanych w naszej szkole. Na korytarzu wystawiono prace z zajęć ceramicznych.
W sali komputerowej witała nas pani Wioletta Winogrodzka oraz pani Anna Szajder, które przygotowały ciekawe zabawy na komputerze oraz zajęcia z programowania. Do biblioteki zapraszała pani Agata Leja-Werschner, dzieci mogły przygotować biedroneczki oraz zapoznać się z lekturami. Historia naszego patrona zainspirowała dzieci do wykonania i ozdobienia pieca, na wzór tego, który stał w mieszkaniu Księdza Jana Twardowskiego.W kolejnej sali panie: Joanna Radoń, Sylwia Bryk, Katarzyna Szepietowska przygotowały zabawy i gry edukacyjne. Można było uzyskać informacje na temat wolontariatu oraz zapoznać się z zajęciami dodatkowymi z języka angielskiego i szachów. Dzieci mogły również obejrzeć bajki wyświetlane przez panią Bogumiłę Szumiał. W sali nr 2 pokazano prace dzieci z zajęć świetlicowych. Panie: Adrianna Janowska, Anna Szajder, Magdalena Chudzik i Marzena Paszkowska zorganizowały zajęcia plastyczno-artystyczne. W sali nr 3 panowie: Paweł Dybała i Grzegorz Chaciński opracowali łamigłówki matematyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia chemiczne. Pani Małgorzata Wiśniewska przygotowała, między innymi ciecz nienewtonowską oraz napoje z suchym lodem. „Dymiące” soki były dużą atrakcją. W sali muzycznej można było posłuchać koncertu przygotowanego przez panią Irenę Jaszczyk i Iwannę Szemiakinę. Na pierwszym piętrze, do sali G zapraszali uczniowie klas 3 gimnazjalnych, prezentowali ciekawostki geologiczne- przygotowane przez panią Ewę Kawulską oraz okazy biologiczne- przygotowane przez panią Katarzynę Czyż. Można było zobaczyć i dotknąć piękne agaty, skamieliny, marmury, piaskowce, kwarce. Pod mikroskopem można było obejrzeć żądło trzmiela oraz pyłek pszczeli. Zachwycały piękne motyle, pąkle, uchowiec, skrzydelnik. Uczniowie ciekawie opowiadali i pokazywali modele: serca i jelita.
Dzień Promocji Szkoły zakończył się sukcesem. Mamy nadzieję, że przyszłym uczniom spodobały się przygotowane prezentacje i edukacja w naszej szkole stanie się dla nich wspaniałą przygodą.
Zapraszamy
do Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej
im. ks. Jana Twardowskiego!32
Biegi przełajowe w Sochaczewie
- 12.04.2019
5 kwietnia nasi uczniowie uczestniczyli w ostatnim etapie mazowieckich biegów przełajowych koło Sochaczewa. Aby zakwalifikować się do tego etapu nasi uczniowie musieli najpierw pokonać etap gminny, powiatowy oraz między-powiatowy. Najlepsze, 21 miejsce zajął Mikołaj K. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych.
Trener Robert Świst
Źródełko dla naszej szkoły
- 22.03.2019
Cel został osiągnięty!
Nasza szkoła niedługo zostanie wyposażona w nowoczesne źródełka wody pitnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w akcji oraz Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach za organizację całego przedsięwzięcia.
Wyniki konkursu Olimpus
- 04.04.2019
Miło nam poinformować o znakomitych wynikach uczniów naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Olimpus.
Tytuły laureatów uzyskali:
Szymon K. (klasa 8b, 3 miejsce),
Jan K. (klasa 8b, 3 miejsce),
Małgorzata S. (klasa 8a, 5 miejsce),
Magda R. (klasa 8b, 6 miejsce),
Justyna K. (klasa 5, 6 miejsce),
Szymon S. (klasa 8b, 7 miejsce),
Zofia B. (klasa 8a, 7 miejsce)
Mikołaj K. (klasa 8a, 7 miejsce).Nasi pozostali uczestnicy również zajęli czołowe miejsca. Serdecznie gratulujemy.
Wiosna z badylem
- 02.04.2019
23 marca 2019 r. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Biologii uczestniczyłem w botanicznym spotkaniu naukowym pt. Wiosna z Badylem. Wyjście zorganizowała p. Katarzyna Czyż.
Dzień na Uniwersytecie rozpocząłem od udziału w wykładzie p. Danuty Soleckiej na temat roślin, które codziennie lądują na naszych stołach, a mogą okazać się trujące. Jedną z takich roślin jest ziemniak. Ziemniaki źle przechowywany produkcje chlorofil, ale także trującą solaninę, chroniącą je przed patogenami i roślinożercami. Spożycie solaniny może skutkować nudnościami i wymiotami, a także innymi poważniejszymi problemami z układem nerwowym. Kolejnym przykładem jest groszek siewny. Zawiera ona toksynę, która powoduje paraliż dolnych części ciała ( latyryzm ) .
Następnie wziąłem udział w warsztatach o klonowaniu roślin. Mieliśmy szansę stworzyć nowe okazy roślin z liści tytoniu metod in vitro. Każdy z nas mógł wziąć do domu nasze, wykonane tam "eksperymenty" i obserwować proces ich rozwoju .
Pod koniec byłem na wykładzie pt. " Superfood – prawdy i mity " . Jest to termin marketingowy określający żywność bogatą w składniki odżywcze i uważaną za szczególnie korzystną dla naszego zdrowia. Przykładem takiego "superfood" jest awokado, jagody akai, czy też nasiona chia. "Superfood" zawiera o wiele wyższą zawartość składników odżywczych niż "zwykłe" warzywa i owoce, które jemy na co dzień. Inni uczniowie brali udział w jeszcze dwóch wykładach. Jeden na temat pozytywnej i negatywnej roli tlenu dla życia na Ziemi, połączonego z pokazem chemicznym. Drugi na temat różnorodności zapylania u storczyków. Uczniowie mogli też uczestniczyć w drugim warsztacie, gdzie izolowali barwniki roślin metodą chromatografii.
Uważam, że ten dzień był bardzo udany. Zdecydowanie pogłębił on moje wiadomości i zainteresowanie botaniką i na pewno wezmę udział w następnym Dniu Badyla .
Maciej
1