Pod hasłem "Jestem za życiem", w niedzielę 15 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Świętości Życia, jako przypomnienie o potrzebie troski o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
XIII Marsz Świętości Życia
- 27.03.2018
Zapraszamy uczniów klas 7 sp oraz 2 i 3 gimnazjum do udziału w konkursie.
- 26.03.2018
„Wiosna, ach to ty” -Konkurs fotograficzno-plastyczny dla klas 1-6
- 24.03.2018
Świetlica. Co u nas słychać?
- 20.03.2018
1.Pani Zima odchodzi powoli małymi kroczkami. Szaliki i czapki wkładamy do szafki. Zapraszamy Panią Wiosnę, którą już widać. Pomyśleliśmy, że musimy się przygotować na to spotkanie. Na świetlicy nasze panie zorganizowały wiosenny pokaz mody. Każdy mógł zaprezentować swój pomysł na wiosenny strój. W naszej szkole w tym roku w sezonie wiosennym najbardziej modne będą dodatki z bibuły. Tak właśnie – biżuteria i ozdoby do włosów tylko z tego materiału. Tanie, kolorowe, radosne i praktyczne.
182. Zapraszamy wszystkich do poznania nowego mieszkańca, który przebywa z nami przez cały dzień zajęć świetlicowych. Tak dobrze mu w naszej szkole, że zamieszka tu chyba na stałe. W związku z tym, nasze panie wymyśliły konkurs na imię i portret nowego lokatora. Strażaka Szczeka w różnych odsłonach i w czasie jego niebezpiecznych akcji można zobaczyć w sali numer 2 i na zdjęciach.
73.Ponieważ Maraton Czytelniczy cieszył się dużym zainteresowaniem, nasi kochani wychowawcy zorganizowali II edycję Maratonu. Tym razem czytaliśmy „Przezroczyste historie”, których autorem jest Andrzej Nadzieja.
4. Na korytarzu szkolnym można zauważyć stoliki z ozdobami i kartkami świątecznymi. To oznacza, że rozpoczął się kiermasz wielkanocny. Obok niepowtarzalnych, unikatowych, jedynych w swoim rodzaju ozdób, można zauważyć tradycyjne baranki i pisanki wielkanocne.
5. Zachęcamy do odwiedzenia sali numer 3. Znajduje się tam plantacja owsa, który sami zasialiśmy i pielęgnujemy.
116. Kończąc relację z naszych działań, chcemy serdecznie podziękować pani Krystynie Dziekońskiej (mamie naszej koleżanki z klasy I a – Marty), za poprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów plastycznych, na których uczyliśmy się ozdabiać duże pisanki. Robiliśmy także piękne palemki wielkanocne z bibuły.
16Wszystkich serdecznie pozdrawiają świetliki Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach wraz z wychowawcami.
Powiatowe Zawody Pływackie - 23 marca
- 23.03.2018
Dziś 23 marca w godzinach 8.00 – 13.00 na krytej pływalni odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach pod opieką pana Roberta Śwista. Udało nam się zdobyć min. drugie miejsce w sztafetach pływackich 6x25m dziewcząt w kategorii " młodzież".
Gratulujemy wszystkim zawodnikom !!!!
2
TRWA REKRUTACJA DO KLASY 1 i 4 NA ROK SZKOLNY 2018/2019
- 05.02.2018
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rekrutacji do Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego na rok szkolny 2018/2019.
Kolorowy Pierwszy Dzień Wiosny
- 22.03.2018
Kolorowy korowód uczniów zapełnił korytarze naszej szkoły w piękny, słoneczny, choć chłodny Pierwszy Dzień Wiosny 2018 roku.
Różnorakie barwy, wielorakie kolory i faktury królowały tego dnia.
Barwy ciepłe i zimne, jasne i ciemne, jak również wielokolorowe kropki, paski, krata oraz moro … do wyboru … do koloru.
Wyboru najbardziej udekorowanej sali i klasy dokonała komisja w składzie: siostra Barbara, pani Anna Kudlek i uczennica Małgosia Seta. Wybór był niezwykle trudny, bo poziom wystroju i przebrania klasy był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkie klasy zaprezentowały się mistrzowsko, ale po długich dyskusjach dokonano takiej punktacji:
W klasach I-III – mistrzami przebrania zostali czerwoni, czyli klasa 3b oraz wykropkowana klasa 2a. Wicemistrzostwo przypadło fioletowej klasie 1b i pasiastej 1a. III miejsce przypadło klasie 2b ubranej w moro i szarej klasie 3a.
W klasach IV-VI – I miejsce zajęła bordowa 4a oraz brązowa 6 klasa.
II miejsce przypadły granatowej 4b oraz beżowej 5a i niebieskiej 5b.
III miejsce zajęła różowa klasa 4c.
W klasach VII – gimnazjum – złoty medal wywalczyły klasy: IIa ubrana w kratę oraz pomarańczowa IIIa. Srebro otrzymały klasy: czarna 7a oraz żółta 7b. Brąz przypadł białej klasie IIb.
Wszystkim klasom gratulujemy pomysłowości i oryginalności oraz bardzo wysokiego poziomu przygotowania. Do zobaczenia za rok.
Żyjmy kolorowo!
Małgosia Seta, klasa 7a
Kolorowy Pierwszy Dzień Wiosny
Wyniki konkursu:
Klasy I – III:
- I miejsce – 2a i 3b
- II miejsce – 1a i 1b
- III miejsce – 2b i 3a
Klasy IV – VI:
- I miejsce – 4a i 6
- II miejsce – 4b, 5a i 5b
- III miejsce – 4c
Klasy VII – Gimnazjum:
- I miejsce – IIa i IIIa
- II miejsce – 7a i 7b
- III miejsce – IIb
Gratulujemy wszystkim klasom!
305
Długa i fascynująca podróż przez świat komórek macierzystych
- 22.03.2018
Dnia 16.03.2018 uczestniczyliśmy w bardzo poważnym i niezwykłym wydarzeniu naukowym organizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Była to konferencja naukowa na temat badań nad komórkami macierzystymi. UniStem Day to spotkanie organizowane od 2009 roku, które jednoczy uniwersytety i szkoły średnie w całej Europie w tym samym dniu i o tej samej godzinie. W tym roku w naukowych rozważaniach uczestniczyły 74 uczelnie z 10 krajów Europy w tym Uniwersytet Warszawski, a razem z nim my, czyli klasa 3 gim. PKSP w Ząbkach! Byliśmy tam w doborowym towarzystwie najlepszych liceów Warszawy min. Batory, Żeromski, liceum na Bednarskiej.
W czasie UniStem Day braliśmy udział w wykładach, debacie z udziałem wybitnych naukowców w tej dziedzinie, prowadzonej przez młodych dziennikarzy radiowych. Oglądaliśmy filmy o postępie badań nad komórkami macierzystymi. Niektórzy uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych.
Uczniowie zapoznali się z najnowszymi informacjami o postępie badań. Poznali też kulisy wielkich odkryć naukowych dotyczących komórek macierzystych. Dowiedzieliśmy się, jak wielkie nadzieje pokłada nauka w możliwości leczenia poprzez te komórki i jak dużo już o nich wiemy. Jednocześnie przed naukowcami jest jeszcze wiele niebezpieczeństw, wątpliwości i wiele nowych obszarów badawczych dotyczących tych zagadnień. Być może będą to uczniowie, którzy uczestniczyli w tej konferencji.
Dziękujemy władzom Wydziału Biologii, że w ramach Patronatu zaprosił uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w tak niezwykłym wydarzeniu. Zostanie on na długo w naszej pamięci.
Katarzyna Czyż
7
„TYDZIEŃ MÓZGU” w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie
- 22.03.2018
W sobotę 17 marca 2018 r. wraz z grupą uczniów pod opieką p. Kasi Czyż wzięłam udział w pokazach przygotowanych w ramach „Tygodnia Mózgu 2018”. W naszej wycieczce brali też udział uczniowie klasy 4a wraz z rodzicami.
Jest to impreza edukacyjna odbywająca się w tym samym czasie w całej Polsce, mająca na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i jego działaniu. W tym roku organizatorem wydarzenia w Warszawie był m.in. Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Od godz. 11:00 przy ul. Pasteura 3 w Warszawie dostępne były gry i pokazy skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowanych tajemnicami mózgu i umysłu.
Plan ostatniego dnia tego wydarzenia składał się z interaktywnych pokazów podzielonych na trzy sekcje. Pierwsza część (Dzień mózgu dla najmłodszych) skierowana jest głównie dla dzieci w wieku 5-15 lat. Drugą sekcją była interaktywna wystawa prezentująca mózg z zewnątrz i od środka. Dowiedzieliśmy się czym różnią się między sobą mózgi różnych zwierząt i jak wyglądają one pod mikroskopem.
Trzecim elementem były prezentacje nowoczesnych technologii w badaniach ludzkiego mózgu, m.in.: wirtualna rzeczywistość (Neurodevice), EEG (Pracownia Psychofizjologii IBD), Interfejs Mózg-Komputer (BrainTech) czy nowoczesny program neurorehabilitacyjny Neuroforma (Titanis). W tych prezentacjach każdy chętny mógł wziąć udział osobiście i np. przenieść się w trójwymiarową rzeczywistość czy wykonać badanie pracy mózgu (popularne EEG).
Zaprezentowano też wyniki badań Instytutu Psychologii i Narodowego Centrum Nauki nad najnowszymi metodami trenowania mózgu. Wyniki tych prac naukowych wkrótce realnie przełożą się na w obszarze neurobiologii na pomoc osobom po wylewach (pomogą szybciej dojść chorym do zdrowia). Zobaczyliśmy namacalnie, że badania nad rozwojem pracy mózgu mają duże znaczenie nie tylko naukowe, ale i praktyczne, zwłaszcza w medycynie.
Pokazy były bardzo ciekawe. A za rok już kolejne DNI MÓZGU : )
Natalia Sapińska, klasa 3 GIM
Dzień Promocji Szkoły
- 20.03.2018
Dnia 16.03.2018r. odbył się Dzień Promocji Szkoły. Mieliśmy zaszczyt gościć liczną grupę zainteresowanych rodziców z dziećmi. Rozpoczęcie nastąpiło o godzinie 17.00 występem szkolnej grupy teatralnej Antrakt tworzonej przez uczniów klas drugich gimnazjum. Grupa zaprezentowała przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka", które, sądząc po oklaskach, przypadło gościom do gustu. Następnie około godziny 18.00 rozpoczęły się atrakcje przygotowane przez naszych nauczycieli. W sali nr 1 najmłodsi mogli poczuć się jak w kinie i obejrzeć na dużym ekranie przygotowane specjalnie na tę okazję bajki i filmy dla dzieci. Sala komputerowa oferowała edukacyjne gry komputerowe i warsztaty origami. W sali nr 2 siostra Ewelina Kotwica poprowadziła kółko misyjno-biblijne, tutaj także nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, jak choćby układanie klocków, gry planszowe, malowanki czy tworzenie zwierzątek z napompowanych balonów. W sali nr 3 przygotowano różnego rodzaju gry i zabawy dydaktyczne z języka angielskiego oraz łamigłówki matematyczne. W kolejnej sali pani Małgorzata Wiśniewska i pan Daniel Kołodziejczyk zaprezentowali interesujące doświadczenia chemiczne i fizyczne. A następna sala, wypełniona utalentowanymi muzycznie uczniami naszej szkoły, oferowała możliwość wysłuchania koncertu. W sali G goście mogli podziwiać ciekawostki geologiczne oraz okazy biologiczne. Na czytelni zaprezentowano dodatkowe zajęcia z zakresu robotyki prowadzone przez firmę nienudno.pl. Dla przybyłych gości zorganizowano poczęstunek na górnym korytarzu. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie szkoły. Zarówno Siostra Dyrektor, jak i pozostali pracownicy szkoły, chętnie odpowiadali na pytania zgromadzonych i starali się znaleźć chwilę czasu na indywidualną rozmowę oraz przekazać potrzebne informacje.Dzień Promocji Szkoły zakończył się około godziny 19.00.Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za odwiedziny!
20
Wycieczka klasy 4B do MUZEUM ZIEMI
- 15.03.2018
Dnia 22 lutego 2018 roku klasa 4b wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ziemi w Warszawie.
Na początku udaliśmy się do sal wypełnionych ciekawymi eksponatami. W jednej z nich były różnego rodzaju kamienie, w drugiej skały a w jeszcze innej bursztyny, skamieniałe muszle oraz ogromne szczęki rekina. Nie zabrakło także meteorytów, które spadły z nieba na ziemię.
Po zwiedzaniu takiego wspaniałego miejsca przeszliśmy do drugiego budynku w którym odbyły się warsztaty. Poprowadził je paleontolog doktor Gwidon Jakubowski.
Obejrzeliśmy prezentacje pod tytułem „Kiedy w Polsce żyły słonie ,wielkie ssaki epoki lodowej’’. Dowiedzieliśmy się, że oprócz mamutów i słoni leśnych w Polsce mieszkały kiedyś takie zwierzęta jak: nosorożce leśne, tury czy jelenie wielkie.
Po prezentacji udaliśmy się do stołu gdzie dostaliśmy pudełka z zagrzebanymi w piasku częściami szkieletu. Naszym zadaniem było odnalezienie tych części i złożenie z nich mamuta. Gdy wszystkim się to udało dostaliśmy kamienne płytki, na których, tak jak pradawni mieszkańcy jaskiń, mieliśmy narysować wspaniałe zwierzęta.
To była naprawdę udana wycieczka !!!
160
Wycieczka klasy 2a gimnazjum
- 14.03.2018
W środę, dnia 7 marca 2018 roku klasa 2a Gim. wraz z panią Katarzyną Czyż pojechała na wycieczkę na wydział biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku wysłuchaliśmy wykładu dr Haliny Galery pt. ,,Tam gdzie pingwiny mówią „Dobranoc’’. Opowiadała ona o życiu pingwinów, o ich zwyczajach lęgowych i różnorodności gatunków żyjących na Antarktydzie. Po zakończeniu prezentacji pani pokazała nam okazy glonów z Antarktyki, które udało jej się przywieźć z badawczej stacji polarnej imienia Arctowskiego, gdzie pracowała. Były to głównie glony i porosty, a także kawałek liniejącej skóry foki i pień drzewa z prastarego lasu, który kiedyś rósł na terenie Antarktyki. Ten kawałek pnia był całkowicie skamieniały i twardy jak skała. Potem mieliśmy warsztaty z cyjanotypii, czyli najstarszej techniki fotografii. My też mogliśmy stworzyć własną fotografie w tej technice. Każdy dostał specjalny związek w kolorze zielonym, który musieliśmy rozprowadzić wałkiem na kartce. Następnie według swojego pomysłu ułożyliśmy kompozycję z liści. Gotowe prace musieliśmy odłożyć na około 20 minut, aby mogły wyschnąć i naświetlić się. Potem musieliśmy oczyścić swój papier ze związku wodą. Tak powstawał obrazek.
Warsztaty z pewnością każdemu się spodobały. Chciałabym, aby częściej były organizowane takie wyjazdy.
Julia Mikiel 2a Gim.
45
konkurs - ,,English Spoken Poetry”
- 11.03.2018
Dnia 06.03.2018 dwie uczennice z naszej szkoły wzięły udział w I Ząbkowskim Konkursie Recytatorskim ,,English Spoken Poetry”. Uczestnikami tej rywalizacji byli uczniowie ze wszystkich szkół w Ząbkach. Jedna z reprezentantek naszej szkoły – Wiktoria Krawcewicz z klasy siódmej zajęła trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Zapraszam do wzięcia udziału w XII Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewających Szkół
- 07.03.2018
ZBIÓRKA NAKRĘTEK
- 07.03.2018
OGŁASZAMY ZBIÓRKĘ NAKRĘTEK W DNIACH 8-9 MARCA 2018r.
Nakrętki przynosimy do swoich klas skąd zostaną zabrane w piątek.
Dzieci piszą wrażenia po wycieczce.
- 28.02.2018
Wczoraj (21.02.2018) z moja klasą pojechaliśmy do Manufaktury Cukierków. Panie pokazały nam jak się robi lizaki. Po zrobieniu swoich lizaków pojechaliśmy na salę zabaw. Bawiłem się armatkami na kulki. Wycieczka była świetna. (Tomek)
…W sali zabaw bardzo mi się podobało. Zjeżdżałem ze zjeżdżalni. (Bartek)
…Mogliśmy samodzielnie zrobić lizaki. Bardzo mi się to podobało. Potem pojechaliśmy do sali zabaw. Bawiłam się w kulkach i korzystałam z innych atrakcji. Wycieczka była niesamowicie fajna. ( Łucja)
2
Z ŻYCIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
- 26.02.2018
W piątek 23 lutego 2018 roku w naszej szkolnej świetlicy pojawił się długo wyczekiwany gość. Był nim strażak pan Tomasz Zwęgliński. Tato naszych koleżanek z klasy IIa – Ani i Zuzi opowiedział o swoim trudnym, ale też bardzo ważnym zawodzie. Mogliśmy sobie przypomnieć zasady alarmowania. Powtórzyliśmy numery pod jakie można dzwonić i jakie informacje przekazać wzywając pomocy. Dowiedzieliśmy się o bezpłatnej grze edukacyjnej - QestCity, która uczy dzieci bezpiecznych zachowań na wypadek wystąpienia różnorodnych zdarzeń niebezpiecznych. Pan Tomasz opowiadał tak ciekawie, że wszyscy - zarówno chłopcy jak i dziewczynki - słuchaliśmy go z wielkim zainteresowaniem. Z radością oglądaliśmy i przymierzaliśmy przyniesiony sprzęt. Na koniec czekała na nas miła niespodzianka – maskotka „Miś Strażak” przeznaczony dla świetlicy i słodkie upominki dla każdego dziecka. To było bardzo ciekawe spotkanie, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy!.
Świetliki
24
Konkurs
- 22.02.2018
MARATON CZYTELNICZY NA ŚWIETLICY
- 22.02.2018
20 lutego w naszej szkolnej świetlicy odbył się maraton czytania. W czasie dwóch godzin zegarowych dzieci i z klas I- IV czytały powieść C.S. Lewisa pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. Oprócz czytających, w sali nr 2 zebrała się grupa uważnie słuchających. Ekipa plastyczna z klasy II a wykonała wcześniej ciekawy plakat promujący tę akcję. A świetliki z klas IV a i IV b pomogły w tworzeniu listy i odmierzaniu czasu . Zapraszamy do udziału w kolejnych maratonach. Bliższe informacje w ogłoszeniach świetlicowych.
Z pozdrowieniami
Wychowawcy świetlicy
7
Uśmiech dla Pokoju
- 14.02.2018
Dnia 13. 02. 2018r. odbył się w szkole konkurs „Uśmiech dla pokoju”. Każda klasa miała za zadanie przebrać się, zaprezentować gest, okrzyk, symbol, piosenkę, wiersz dotyczący radości i pokoju. Wielką inwencją i pomysłowością wykazały się klasy nauczania początkowego.
Dzieci prezentowały piosenki o radości i pokoju. Przygotowały symbole i gesty pokoju: gołąbek z gałązką oliwną, uśmiech, drzewko pokoju, uścisk dłoni, gest zwycięstwa, gest solidarności. Nie zabrakło różnych okrzyków na przykład ;” Wysyłam Ci uśmiech, podaj go dalej, bo to co wysyłasz zawsze dostajesz”.
Uczniowie z wolontariatu przygotowali Ordery Uśmiechu, które wręczali nauczycielom i pracownikom szkoły.W czasie przerw rozdawane były naklejki z sentencjami o uśmiechu. Na korytarzu była umieszczona „Poczta dobroci”, na której można było przyczepić liścik z dedykacją dla innych, który miał za zadanie spowodować uśmiech i radość u czytających go adresatów. Komisja razem z samorządem uczniowskim oceniała według kryterium określonego w regulaminie konkursu.
W kategorii I klasy I – III
1 miejsce klasa I a, I b, II a, II b, III a, III b 5 punktów
W kategorii II klasy IV – VI
1 miejsce klasa IV a, V b, VI a 5 punktów
2 miejsce klasa IV c 4,5 punktów
3 miejsce klasa V a IV b 4 punkty
W kategorii III klasy VII oraz II – III gimnazjum
1 miejsce klasa VII a, VII b, II a 3 punkty
2 miejsce klasa: III a 2 punkty
3 miejsce klasa II b 1 punkt
Dzień ten zapisał się jako czas radości, pokoju i solidarności między uczniami w każdej klasie. Uczniowie z klasy 5 b zaproponowali posadzenie” Drzewka pokoju”, które chcą pielęgnować . W fotogalerii zostala zapisana radość na twarzach towarzysząca wszystkim tego dnia.
A.M i J.R
3418182424