12 października klasy 6c i 6b pojechały do Lublina na wycieczkę integracyjną. Podczas tej super wycieczki graliśmy w różne gry sportowe na hali KUL. Najbardziej podobała nam się gra miejska podczas której zwiedziliśmy miasto, jego zabytki, poznaliśmy historie oraz mieszkańców Lublina. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w McDonald's.
Dzień Papieski w naszej szkole
- 16.10.2023
- "Jan Paweł II - Papież wielu pasji"
Klasa 2b w Teatrze
- 18.10.2023
17 października klasa 2b pojechała na wycieczkę na spektakl pt. "Królowa Śniegu".
Muzyczny spektakl zabrał naszych uczniów do świata baśni Hansa Christiana Andersena. To była wzruszająca opowieść o niezwykłej sile przyjaźni i odwadze Gerdy, wyruszającej w daleką podróż, by ocalić najbliższą swemu sercu osobę — Kaja.
Było to barwne widowisko teatralne, podróż do świata najpiękniejszych wartości. Uczniowie mogli zobaczyć jak ważne jest podążaniem za głosem swego serca! Nawet wtedy, gdy świat temu nie sprzyja.
Październik
- 03.10.2023
Cóż masz , czego byś nie otrzymał, a jeśli masz to czemu się chełpisz”…..
Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany… W tych rzeczach się ćwicz, cały im się oddaj, aby twój postęp widoczny był dla wszystkich.
1 Tym 4, 14-15
,,Odmawiajcie Różaniec!
- 02.10.2023
- ,,Odmawiajcie Różaniec!"
Pani Fatimska prosiła dzieci w Fatimie, by przez modlitwę różańcową zmieniały oblicze ziemi , by wreszcie zapanował pokój. Zapraszamy, szczególnie w październiku, by odpowiedzieć na prośbę naszej Matki. Weźmy do rąk różańce i módlmy się we wspólnocie Kościoła rozważając tajemnice z życia Maryi i Jej Syna.
Mali Odkrywcy Wielkiego Lotniska
- 04.10.2023
Dnia 26.09.2023r. klasa 2a zwiedzała lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest to największy port lotniczy w Polsce i równocześnie jeden z większych w Europie Centralnej.
Dzięki uprzejmości rodziców naszych uczniów, którzy tam pracują, mogliśmy zwiedzić miejsca niedostępne dla podróżujących, płytę lotniska, służby pożarnicze oraz służby czuwające nad bezpieczeństwem startujących i lądujących samolotów. Przyglądaliśmy się z bliska, jak startują i lądują samoloty. Porozmawialiśmy nt. pracy lotniska oraz zawodów, które są związane z lotniskiem. Odwiedziliśmy również sokolnika, który opowiedział nam, na czym dokładnie polega praca ptasiego patrolu na warszawskim lotnisku.
To była odlotowa wycieczka! Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
9
,,Lekcja zdrowia” w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego
- 04.10.2023
Klasa 6a wzięła udział w Warsztatach edukacyjno-kulinarnych w dniu 25.09.2023. Podczas zajęć specjaliści: dietetyk i edukator kulinarny, przeprowadzili interaktywne zajęcia, w trakcie których uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania, wartościowych, dobrze zbilansowanych posiłków oraz właściwościach cennego błonnika. W kilkuosobowych drużynach, uczestnicy warsztatów przygotowali i skonsumowali, smaczne i zdrowe potrawy. Udział w wydarzeniu był bardzo udany, takie lekcje lubimy 😊
4
Galeria prac
- 01.10.2023
Archanielskie dzieła sztuki
2Prezentujemy najpiękniejsze prace o Świetym Michale Archaniele wykonane w ramach katechezy przez uczniów naszej szkoły.
Wrzesień
- 28.09.2023
- Kto skąpo sieje, skąpo też żąć będzie, a kto sieje obficie, obficie też żąć będzie.
2 Kor 9,6
Zauważ, Kto potrzebuje pomocy!
Hojność - Dzielę się tym, co otrzymałem!
- 28.09.2023
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”Św. Jan Paweł II
Dziecko z dysleksją - jak pomóc mu w nauce?
- 25.09.2023
- Specjalne metody, ćwiczenia i pomoce dydaktyczne
https://view.genial.ly/65108b9b119d1200119fab9a/presentation-tangram-presentation
Konkurs na rodzinny różaniec
- 22.09.2023
Celem konkursu jest popularyzowanie modlitwy różańcowej i zacieśnienie więzi rodzinnych.
1. Prace konkursowe należy dostarczyć do sal świetlicowych nr 2 i nr 4 w terminie do 13 października 2023 roku.
2. Różaniec należy podpisać (imię i nazwisko ucznia oraz klasa).
3. Różaniec może być wykonany z dowolnego materiału, z wyjątkiem produktów żywnościowych.
Powiatowy Konkurs na Model Grzyba
- 22.09.2023
Nasi uczniowie klas I-III i IV-VIII wzięli udział w powiatowym konkursie na model grzyba organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wołominie.
Głównym założeniem tego przedsięwzięcia było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką przyrodniczo-leśną, uświadomienie zagrożeń zdrowia i życia wynikających ze zbierania i spożywania nieznanych grzybów oraz upowszechnienie i pogłębienie wiedzy nt. znaczenia lasu i grzybów.
Trzeba przyznać, że mamy bardzo uzdolnionych uczniów. Modele przestrzenne grzybów prezentują się znakomicie. Pozostaje nam trzymać kciuki za naszych milusińskich i czekać na wyniki konkursu. Zachęcam wszystkich do obejrzenia prac konkursowych w galerii.
Koordynator konkursu: Anna Szajder
15
Nasi uczniowie na Festiwalu Mocy
- 29.09.2023
Między 15 a 17 września w Miejscu Piastowym doszło do prawdziwej eksplozji mocy!
Lexy Chaplin, Mateusz Ziółko, ks. Sebastian Picur czy TAU – to postaci i zespoły, które
można było spotkać. Tegorocznym hasłem było „Młodzi Michała Archanioła”.
Festiwal Mocy to nazwa, która naturalnie kojarzy się z wielkim mocarzem, jakim wśród
aniołów jest Święty Michał. Michalickie Spotkania Młodych tworzone są z młodymi i dla
młodych z całej Polski. I na to spotkanie wybrali się właśnie nasi uczniowie – nasza
reprezentacja – poczet sztandarowy szkoły wraz z Siostrą Agnieszką i Panem Pawłem.
Spotkanie było wspaniałe – to połączenie rekolekcji z pełnym uwielbienia tańcem i
szaleństwem pod sceną w czasie koncertu, to ważne rozmowy w grupach i słuchanie
wykładów na temat spraw dotyczących młodych – zagubienia, miłości, Boga, współczesnych
zagrożeń. Warto było przemierzyć taki szmat drogi, by spotkać się w mateczniku Sióstr
Michalitek i na nowo znaleźć sens życia z Bogiem i dla Boga. Za rok, miejmy nadzieję,
udamy się tam z większą grupą!3
„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi”
- 22.09.2023
18 września klasy 1-3 pojechały na wycieczkę do miejscowości Wymysły. Na miejscu uczniowie robili dużo ciekawych rzeczy: piekli ciasto ze śliwkami według przepisu z piosenki, karmili kury, kaczki, gęsi, koguty, indory i owce. Oprócz tego poznali naturalne konserwanty wykorzystywane do kiszenia i marynowania. Oczywiście wiedza teoretyczna została wykorzystana w praktyce.
Uczniowie ćwiczyli także obieranie i tarcie warzyw, a także szatkowali kapustę. Zrobili przetwory, które przywiezione zostały do klasy.
Pobyt u Basi zakończył się pieczeniem kiełbasek i zabawami na świeżym powietrzu.
28
Zgrana klasa 5a
- 19.09.2023
15 września 2023 roku klasa 5a udała się na dwudniową wycieczkę do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym. W wyprawie towarzyszyły nam: pani Ewa Kawulska, pani Bogumiła Szumiał i s. Barbara.
Podróż na miejsce zajęła nam około 2,5 godziny. Po przyjeździe udaliśmy się na zajęcia, które miały na celu zintegrowanie naszej klasy poprzez lepsze poznanie talentów, którymi dysponujemy. Podczas warsztatów układaliśmy quizy, graliśmy w Kahoota i odpowiadaliśmy na pytania. Na zakończenie dnia zjedliśmy wspólnie kolację, a następnie udaliśmy się do pokojów, gdzie graliśmy w gry karciane i bawiliśmy się w berka.
Drugiego dnia po śniadaniu braliśmy udział w plenerowych warsztatach zatytułowanych „Leśna Kwatera”. Pracując w grupach, mieliśmy za zadanie wcielić się w legionistów i rozwiązać takie zadania jak: złamanie szyfru w labiryncie, praca z mapą, pokonanie toru sprawnościowego i pola minowego, a także opatrzenie rannego w szpitalu polowym. Pogoda dopisała, a najwięcej radości sprawiło nam bieganie po labiryncie i zabawa w berka.
Na zakończenie zjedliśmy obiad i podziękowaliśmy naszym animatorom. Pełni wrażeń, ubogaceni wiedzą o sobie nawzajem, udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczka bardzo nam się podobała!
Krzysztof S., kl. 5a
„Nasza klasa jest wspaniała niczym pyszna kiełbasa...
... my się bardzo lubimy i się prawie nie kłócimy.”
W czwartek 14 września, klasa Va zebrała się pod szkołą wcześniej niż zazwyczaj. Zanim na patio pojawili się uczniowie innych klas, pod opieką naszej wychowawczyni Pani Ewy Kawulskiej oraz siostry Barbary, byliśmy już w drodze do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu. Tam, podczas dwudniowych zajęć i warsztatów terenowych integrowaliśmy się i ćwiczyliśmy współpracę w grupie. Ale po kolei.
Droga, chodź daleka, minęłą bez przygód. Na miejscu, po krótkim odpoczynku przy ciepłej herbacie, przystąpiliśmy do realizacji zaplanowanych zajęć. W pierwszej kolejności zapoznaliśmy się z zasadami, które będą nas obowiązywać na terenie ośrodka. Prócz tych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia, równie dużo uwagi poświecono kwestiom koleżeństwa i starań aby wszyscy ten wyjazd zapamiętali równie miło. W dalszej kolejności, z przerwą na obiad, wykonywaliśmy kolejne zadania „Zgranej klasy”. Najbardziej podobało mi się stworzenie wiersza o naszej klasie, można było popuścić wodze fanatazji i kreatywności i było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.
Następnego dnia od rana realizowaliśmy warsztaty terenowe o nazwie „Leśna kwatera”. Zalesiony teren ośrodka zmienił się dla nas tego dnia w bazę do ćwiczeń z mapą, zabaw w labiryncie i doskonalenia umiejętności niesienia pierwszej pomocy jak bandażowanie. Najwięcej zabawy dostarczył jednak, moim zdaniem, wykrywacz metali, z którym poszukiwaliśmy „min” (w rzeczywistości śrub). Gdy zakończyliśmy „ćwiczenia wojskowe” czekał już na nas obiad, a potem droga powrotna.
Wróciliśmy w doskonałych humorach. Wyjazd w przyjemny sposób pobudził do myślenia nasze głowy i dał nam rozrywkę na powietrzu z historią w tle. Co ważne, sukces mogliśmy osiągnąć wyłącznie łącząc nasze siły, przypomniał nam więc jak ważna jest współpraca i jej atmosfera, którą przecież sami tworzymy. To była cenna lekcja, że mamy realny wpływ na to czy z uśmiechem i z przyjemnością będziemy spędzać czas z naszym kolegami i koleżankami.
Damian B., kl. 5a2
2w1, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki i 30. Akcja Sprzątania Świata – Polska
- 19.09.2023
15 września 2023 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego dnia zajęcia w edukacji wczesnoszkolnej wypełnione były kolorowymi kropkami, które stały się pretekstem do wzbudzenia u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenia ich do tworzenia, działania. W efekcie powstały piękne prace plastyczne, a wśród nich elementy stylizacji (opaski na rękę, głowę, worki i rękawiczki w kropki), w których uczniowie klas drugich i trzecich wyszli sprzątać najbliższą okolicę szkoły. Dlaczego? Dołączyliśmy do 30. Akcji Sprzątania Świata – Polska. Zebraliśmy dużo śmieci na chodnikach, trawnikach, skwerku i w lesie. Nasz wynik zostanie uwzględniony na oficjalnej stronie w/w akcji. Podsumowując: było EKO, kolorowo, kropkowo i radośnie!
20
Projekt Kameleon
- 12.09.2023
W roku szkolnym 2023/2024 klasy 2 i 3 wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcje edukacyjnym KAMELEON i zamienią szkolne ławki na las, łąkę, gospodarstwo i park. Zabiorą ze sobą Kameleona na zajęcia w terenie i pokażą mu, że podobnie jak on potrafią dostosować się do nowego otoczenia.
Głównym celem projektu jest przeniesienie procesu nauczania i nauki poza ściany
szkolnej sali poprzez zachęcenie nauczycieli i uczniów do realizowania podstawy programowej na łonie natury, pamiętając o tym, że "natura jest środkiem, tłem oraz pretekstem do uczenia się".
Zadaniem klas będzie zrealizowanie 6 z 12 zaproponowanych zadań. Każde zrealizowane zadanie powinno być zakończone wykonaniem wspólnej fotografii z Kameleonem Leonem.
Zadania projektowe:
1. PIKNIK Z KSIĄŻKĄ - czytanie dzieciom przez nauczyciela wybranej książki, lektury czy opowiadania pod gołym niebem.
2. W POGONI ZA BOROWIKIEM - wycieczka do pobliskiego lasu, zapoznanie
uczniów z grzybami jadalnymi i trującymi, poznanie zasad panujących w lesie,
wspólne zbieranie grzybów.
3. DETEKTYW NA ŁĄCE - wzbogacenie wiadomości o łące i jej mieszkańcach,
szukanie wybranych roślin i zwierząt i uchwycenie ich w obiektywie aparatu.
4. Z MAPĄ W DROGĘ - wydrukowanie mapy najbliższej okolicy, wybranie kilku atrakcyjnych miejsc w swojej miejscowości (pomnik przyrody, muzeum, ratusz, rynek miejski itp.) i zaznaczenie ich na mapie. Odczytywanie znaków kartograficznych. Zapoznanie się z lokalnymi zabytkami i wspólne odkrywanie miasta.
5. ANGIELSKI OUTSIDE - przeprowadzenie przez zaproszonego do projektu nauczyciela języka angielskiego wybranych zajęć na łonie natury.
6. OSWOIĆ ZEBRĘ - poznanie podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym, nauka odpowiedniego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Rozpoznawanie znaków drogowych w bliskim otoczeniu.
7. MAŁA OLIMPIADA - zorganizowanie letniej lub zimowej olimpiady sportowej w otoczeniu przyrody.
8. ORTOGRAFIA W RUCHU - zorganizowanie na boisku szkolnym biegowego dyktanda albo innych zabaw ruchowych mających na celu naukę ortografii, doskonalenie znajomości części mowy.
9. MATEMATYKA POD DRZEWEM - rozpoznawanie figur geometrycznych w naturalnym otoczeniu, zabawy z miarą: mierzenie wysokości krzewów, kwiatów, długości znalezionych patyków, praca zespołowa podczas mierzenia obwodu boiska itp.
10. ZACZAROWANA ZAGRODA - wycieczka do gospodarstwa rolnego lub wyjazd do agroturystyki, poznanie zwierząt hodowlanych, życia na wsi, pracy rolnika.
11. BARWNE LIŚCIE - spacer do parku, rozpoznawanie wybranych drzew iglastych i liściastych, nazywanie części drzewa, uświadomienie dzieciom roli drzew w ekosystemie i życiu człowieka, zbieranie darów jesieni.
12. ZMALOWANKI- malowanie farbami na dużych arkuszach szarego papieru lub brystolu rozwieszonego na szkolnym płocie czy na sznurkach pomiędzy drzewami.