Kasia Kaczyńska zdobyła nagrodę GRAND PRIX, czyli najwyższą festiwalową nagrodę!Gratulujemy Kasiu wygranej! :)
FOTO: MOK ZĄBKI
Kasia Kaczyńska zdobyła nagrodę GRAND PRIX, czyli najwyższą festiwalową nagrodę!Gratulujemy Kasiu wygranej! :)
FOTO: MOK ZĄBKI
Dnia 6 maja 2014 r. w ramach projektu muzycznego byliśmy z naszą grupą artystyczną, którą prowadzi p. Irena Jaszczyk w Operze Narodowej na spektaklu pt. „Elektra”. Było to dla nas, uczniów klasy II gimnazjum pierwsze wyjście do Teatru Wielkiego. Opera podobała się prawie wszystkim. Czekamy na kolejne wyjście do tak prestiżowego miejsca!
Ponadto w tym roku szkolnym nasza grupa z klasy II gimnazjum, w ramach muzycznych zajęć artystycznych odwiedziła także:
Filharmonię Narodową – Pasja według świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego:Wielkie dzieło polskiego współczesnego kompozytora opisujące mękę i śmierć Pana Jezusa.
Muzeum Fryderyka Chopina – Niesamowite miejsce, w którym można dowiedzieć się tylko najlepszych wiadomości o największym polskim kompozytorze.
Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie – Koncert Bożonarodzeniowy, podczas którego wysłuchaliśmy m. in. Magnificat Jana Sebastiana Bacha.
Społeczność Chrześcijańska Północ – Trzecia Godzina Dnia (TGD): wspaniały koncert muzyki gospel wychwalający naszego Boga.
Mamy nadzieję, że znajdziemy czas na jeszcze choć jeden koncert przed rozdaniem świadectw. (Jakub Wiśniewski i Piotr Biazik, kl. II gim.)
W dniu 23.04 odbył się Dzień Otwarty, czyli spotkanie dla kandydatów i ich rodziców. Goście mogli odwiedzić szkolne sale i porozmawiać z nauczycielami i pracownikami naszej szkoły. W sali nr 1 można było odbyć rozmowę z administratorem, zobaczyć, jak działa szkolny monitoring, w sali 2 rezydowały panie Aniela Baranowska i Ania Kudlek, można było zobaczyć filmik na temat nauki języków obcych przygotowany specjalnie na tę okazję. Sala 3 stała się na ten czas świetlicą, gdzie rodzice mogli zostawić swoje najmłodsze pociechy pod czujnym okiem siostry Lidii. W sali nr 4 znajdowały się mikroskopy, binokular - panie Kasia Czyż i Małgosia Wiśniewska przygotowały dla odwiedzających nas gości wiele niespodzianek. Sala nr 5 była królestwem pani Irenki. Można było wspólnie z chórzystami pośpiewać, posłuchać hymnu szkoły. O godzinie 18:00 wszyscy udali się do dolnego kościoła na spotkanie z siostrą Dyrektor i księdzem Proboszczem.
3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r.
Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Teraz mamy w tym dniu wolne od pracy.Z tej okazji w nasza szkoła świętowała.
Wtorek po Wielkanocy był długo wyczekiwanym dniem. Właśnie wtedy wyruszyliśmy do Bielsko-Białej, gdzie pod opieką wychowawczyń oraz p. Roberta Pilichowskiego zaczęliśmy górską przygodę z opisem stworzenia świata w tle. Może się wydawać, że Studio Filmów Rysunkowych i Beskidy mają niewiele wspólnego z opisem stworzenia świata, ale nic bardziej mylnego.
Powitani przez dominikanów – o. Marka Urbanowskiego oraz o. Krzysztofa Frąckiewicza z klasztoru w Korbielowie wyruszyliśmy w przestrzeń miejską, by „od kuchni” poznać tajniki powstawania kreskówek naszych rodziców. Po czasie wolnym i obiedzie, podzieleni na dwie grupy realizowaliśmy pierwsze zadanie – zdjęcia architektury miasta.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od dominikańskiej szkoły modlitwy. Wielu z nas zapewne długo będzie pamiętać to, że kaptury u zakonników przeciwdziałają rozproszeniom. Może i my powinniśmy zakładać bluzy z kapturami przynajmniej na comiesięczne nabożeństwa pokutne? :-)
Środa była naznaczona zmienną pogodą. Podczas wjazdu wyciągiem zebraliśmy na naszych ubraniach naprawdę dużą ilość wody. Wchodzenie pod górę w mokrej odzieży nie było zbyt łatwe. Msza św. w schronisku, przerwa na herbatę oraz ciepłą szarlotkę i do dzieła! W sześciu grupach, z których każda dostała kordonek i szary papier, ilustrowaliśmy stworzenie świata według Księgi Rodzaju. W drodze powrotnej rozegraliśmy mecz na hali i znów wcieliliśmy się w fotografów.
Tego dnia dołączył do nas br. Paweł Kaszubski – legionista z Warszawy! To głównie jemu zawdzięczamy wspaniałe mecze na wysokości pow. 1000 m n. p. m. Od tego dnia poziom piłki nożnej jest w naszej szkole jeszcze wyższy… ;-)
Trzeci dzień i druga wyprawa (Słowacja). „Drapiący las”, „Szlak piosenki”, a także „Żmijowa łąka”, to tylko niektóre z miejsc znane od tego dnia tylko wtajemniczonym. Każdy rysował indywidualną mapę okolicy. Marcin zaś złapał tego dnia najwięcej zwierząt. ;-)
Po obiedzie wykonaliśmy ostatnie już zadanie – teatr cieni. Ale jak tu przedstawić 7 dni Boskiej pracy i odpoczynku tylko swoim ciałem? Bez obaw! Pomimo, iż opis był tylko jeden, pomysłów było aż 6. Wieczorem dokończyliśmy film, a Ci, którzy wykonali wszystkie zadania, spotkali się o 23:15 z p. Sylwią i o. Markiem i wyposażeni w latarki wyszli w ciemną noc. A gdzie? Do lasu! Tam, gdzie mieszkają wilki. Przez 1,5 godz. nie spotkaliśmy żadnego dzikiego zwierzęcia, ale świadomość, że mogą czaić się w mroku trzymała nas w napięciu.
Piątkowy poranek rozpoczęliśmy adoracją z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, a po śniadaniu przyszedł czas na podsumowanie tych trzech dni. Każda praca została oceniona, nie tylko pod względem realizacji, ale także współpracy i zaangażowania.
I choć uczniowie mówili, że mieli mało czasu wyłącznie dla siebie, że był on wypełniony zadaniami, to o. Marek podkreślił, że „był to czas, którego może nie wykorzystaliście dla siebie, ale podarowaliście innym.”
My, wychowawcy mamy nadzieję, że doświadczenia tych trzech dni pozostawiły nie tylko zmęczenie i odciski, ale dotknęły czegoś w środku każdego z uczestników. Że to, co zapoczątkowali dominikanie będzie zauważalne każdego dnia w relacjach pomiędzy uczniami. A także, że za rok znów będziemy mogli wyjechać…
PS. Dominikanie zapraszają każdego na wypoczynek i rekolekcje z górami w tle. A my rekomendujemy to miejsce!
(SO-T)
03.04.2014 r. klasy Ia i Ib gimnazjum obejrzały w Multikinie Targówek film R. Glińskiego „Kamienie na szaniec”. W drodze powrotnej nikomu nie było do śmiechu ani żartów.
Wszyscy byli pod dużym wrażeniem odwagi młodych ludzi oraz okrucieństwa okupantów (film był momentami niezwykle brutalny – niektóre dziewczyny zamykały oczy). Warto było odbyć taką lekcję patriotyzmu, która pozostawiła w każdym refleksję dotyczącą realiów życia w tamtym okresie.
Tym razem było o chwaleniu dzieci. 13 chętnych (z Ząbek i Targówka) zebrało się 10.04.2014 r. o godz. 17:00, by pod kierunkiem pedagoga szkolnego Sylwii Okrasa-Truby uczyć się konstruowania pochwał, które wzmacniają poczucie własnej wartości u dzieci. Zaczęło się od przewrotnego pytania „Dlaczego NIE warto chwalić?”,
a później uczestnicy odwoływali się do własnych doświadczeń i sami mogli przeżyć to, jak działa prawdziwa pochwała. Wrócili do domów zainspirowani do działania i chwalenia J. Warto robić takie spotkania, tym bardziej, że kilkoro z nich przyszło do nas po raz kolejny.
Dnia 10.04 klasa IV a z p. Kasią Czyż uczestniczyła w Naukowym Czwartku BayLab, czyli w warsztatach naukowych organizowanych przez firmę Bayer. Była też z nami Siostra Dyrektor. Braliśmy udział w ćwiczeniach laboratoryjnych. Mogliśmy też skorzystać z niezwykłej atrakcji – stołu multimedialnego, który przedstawiał innowacyjną działalność firmy Bayer. O dziwo, nie jest ona związana z produkcją leków.
Na zajęciach dowiedzieliśmy się, że najwięcej witaminy C jest w papryce. Usłyszeliśmy jak pracuje nasze serce. Wiemy, co dzieje się, kiedy naczynia krwionośne zmniejszają swój przepływ. Oglądaliśmy też preparaty mikroskopowe np. nogę i głowę muchy, larwę komara, pantofelki.
Było super naukowo i ciekawie.
Tradycyjnie już w Wielką Środę w naszej szkole przeżywaliśmy niezwykły czas – zadumy, modlitwy i spotkania. Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w drodze krzyżowej, by po raz kolejny poprzez to niecodzienne misterium zastanowić się nad tym, co tak naprawdę oznacza cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie.
Idziemy za Krzyżem – przeżywamy cierpienie Pana. Dla nas – dla Szkoły Katolickiej pójście za Krzyżem ma wymiar niemal symboliczny, wyznacza cel, dlatego też tak ważne są dla nas Święta Wielkanocne.
Na końcu drogi jest zmartwychwstanie – a symbolem zmartwychwstania i nowego życia jest jajko. I właśnie dlatego organizujemy „Konkurs Koszyczkowy”, w którym biorą udział wszystkie klasy. Oceniane są: nawiązanie do tradycji, oryginalność i pomysłowość, samodzielność i estetyka wykonania. W tym roku miejsce pierwsze zajęła klasa 0a, miejsce drugie – klasa 2a SP, a miejsce trzecie – 1a SP. Na koniec dnia każda z klas w swoim gronie spotkała się z wychowawcami, by pobyć, porozmawiać przy świątecznym stole i podzielić się święconym jajkiem. (ALW)
Chciałabym bardzo podziękować, w imieniu swoim
W dniu 25 marca br. klasy 3a i 1a wraz z wychowawczyniami i opiekunami wybrały się do teatru ROMA na spektakl „Aladyn”. Spektakl ten był czymś więcej niż perfekcyjną rozrywką. Opowieść o chłopcu z ulicy, który woli zawdzięczać życiowe powodzenie sobie samemu niż magii, zawiera piękne i mądre przesłanie na temat charakteru w świecie, który bardziej ceni sobie blichtr i efekciarstwo.
„Aladyn” jest także opowieścią o przyjaźni i zaufaniu, a wreszcie o prawdziwej miłości, takiej, która nie liczy się z pozycją społeczną i majątkiem. Było to widowisko, które bawi ucząc, uczy bawiąc, a także wzrusza publiczność w każdym wieku.
Małgosia Seta, kl. 3a: „Były piękne efekty, dużo muzyki, kolorowych strojów i prawdziwy latający dywan nad głowami widzów. Zachęcamy inne klasy do wybrania się na ten spektakl. Naprawdę warto!"
Wystartowały rozgrywki 16. edycji największego piłkarskiego turnieju dla młodzieży gimnazjalnej Coca-Cola Cup, już po raz drugi rozgrywanego pod hasłem „Bądź aktywny, dołącz do gry”.
W tym roku w turnieju wzięły udział również nasze uczennice z gimnazjum i brawurowo przeszły przez pierwszy etap rozgrywek i zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu. Opiekunem grupy jest pan Robert Świst. Gratulujemy!
W dniu 28 marca 2014 roku w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Towarzyszyła nam grupa rekolekcyjna, której przewodniczył o. Mihovil Filipović ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Towarzystwa Maryi (S.M.M.).
Podczas tego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach rekolekcyjnych, każdy otrzymał List od Pana Boga, który miał zabrać ze sobą do domu. W Kościele był czas na adorację przed Najświętszym Sakramentem oraz spowiedź. Wszyscy uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej pod przewodnictwem ks. Pawła Bąka. Na zakończenie rekolekcyjnego dnia skupienia została odprawiona uroczysta Msza święta.
(Krzysztof Jaszczak)
FOTO: Krzysztof Jaszczak
Skąd nasze dzieci mają wiedzieć, że mogą być z siebie dumne?Co sprawia, że potrafią cieszyć się z własnych dokonań?
W jaki sposób pochwalić dziecko, by poczuło się docenione?Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na warsztatach.
Nie zajmiemy się teorią chwalenia. Zastanowimy się i popracujemy nad tym, co możemy zrobić, żeby nasze dzieci miały świadomość swoich kompetencji i zasobów.Warsztaty „Słowa mają moc!”Zapraszamy rodziców, dziadków i innych związanych z opieką nad dzieckiem do Zespołu Publicznych Szkół Katolickich dn. 10.04.2014 w godz. 17:00-19:00
Klasy 3A i 3B 12 marca wybrały się na wycieczkę do manufaktury cukierków. Kiedy weszliśmy do środka zakręciło się nam wszystkim w głowie – tak było kolorowo. Potem widzieliśmy jak powstają cukierki i lizaki. Na początku pani gotowała w garnku mieszankę różnych składników. Te składniki były rozgrzane do temperatury 145 st. C.
Potem wylewa się gorącą masę i dodaje do niej barwniki naturalne. W międzyczasie Pan bierze zrobioną wcześniej masę i zakłada ją na hak. Podczas rozdzielania masy cukrowej, która była jeszcze gorąca, Pani zrobiła lizaki na konkurs oraz dała nam jeszcze dotknąć gorącej masy. Po konkursie powstało 3 tysiące cukierków z jednej masy! Po tych wszystkich wrażeniach można było coś kupić w sklepiku. Na koniec zostaliśmy jeszcze obdarowani słodkimi upominkami! (Anna Patoka, kl. 3a)
We środę, 12 marca, pojechaliśmy na wycieczkę do Manufaktury Cukierków i Muzeum Techniki w Warszawie. W Manufakturze Cukierków zobaczyłem, jak się robi cukierki i dostaliśmy ich trochę. Kiedy wyszliśmy z Manufaktury Cukierków, musieliśmy trochę poczekać na autokar. Kiedy przyjechał autokar, wsiedliśmy do środka. Jechaliśmy bardzo krótko. Kiedy tylko wysiedliśmy z autokaru, od razu poszliśmy do Muzeum. W pierwszej sali widzieliśmy auta różnych marek. W następnej sali widziałem domy, w których były ludzkie postaci. Były to domy z dawnych czasów. Potem poszliśmy do sali przedstawiającej górnictwo. W tej sali widziałem ubrania ochronne górników, ich narzędzia i minerały spod ziemi. Dalej widzieliśmy salę, gdzie były różne katarynki. Na środku znajdowało się okrągłe urządzenie, do którego zaglądaliśmy przez specjalne otwory i oglądaliśmy obrazy, a u góry napisana była nazwa miejsca. Później, od rodziców, dowiedziałem się, że był to fotoplastykon. Pan puścił nam katarynkę. Jak działa katarynka? Zaraz wyjaśnię. W środku katarynki jest taki wałek, a na nim jakby igły lub śrubki. Koło wałka znajdują się klawisze. Kiedy kręci się korbą, kręci się również wałek wraz z igłami, które uderzają o klawisze, zgodnie z ustawioną wcześniej kolejnością i w ten sposób powstaje melodia.
Potem poszliśmy do sali, gdzie było mnóstwo makiet statków kosmicznych i rakiet. Następnie poszliśmy do sali nazwanej „Człowiek i praca”. Tam odpoczęliśmy i widzieliśmy wewnętrzną budowę człowieka. Po odpoczynku poszliśmy do innej sali, gdzie były różne rodzaje pralek. Pan opowiadał nam o tym, jak powstała pralka i jak działały dawne pralki. Potem poszliśmy do sali z telewizorami. Były tam i małe, i wielkie telewizory. Dalej była sala z aparatami telefonicznymi. Mogliśmy nakręcać różne numery telefonów. Potem poszliśmy do sali, gdzie było dużo ciekawych urządzeń. Bardzo mi się tam podobało. Musieliśmy jednak wyjść, ponieważ pracownik prowadzący zajęcia z jakąś inną klasą, kazał nam wyjść, bo uznał, że za głośno się zachowujemy. Potem zeszliśmy na dół i do wyjścia, potem do autokaru i do domu. Najbardziej jednak podobała mi się sala z wielkim globusem, gdzie była zaznaczona trasa podróży Magellana i innych wielkich żeglarzy. Były tam też automobile, rowery, bicykle, motory, a na górze podwieszona makieta samolotu. Pracownik muzeum pokazał nam silnik i objaśnił jego działanie. Tam podobało mi się najbardziej. Byłem zadowolony i zmęczony! (Karol M. Jakubowski, kl. 3b)
W naszej szkole już po raz kolejny królują kolory: fioletowe, beżowe, niebieskie, zielone, turkusowe, różowe, a nawet w paski i w kratkę. A to za sprawą Dnia Kolorów, który już po raz kolejny został zorganizowany w naszej szkole nieprzypadkowo w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Każda klasa wraz z wychowawczyniami miała za zadanie przebrać się w tonacji koloru, który wcześniej został przez klasę wylosowany. Jury w składzie: s. Dyrektor Agnieszka Chrapek, p. Klaudia Baran, p. Anna Kudlek i przedstawicielka samorządu uczniowskiego Natalia Sochacka oceniały przebrania i przyznawały punkty. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poniedziałek.
Karnawał to przede wszystkim okres zimowych zabaw, balów i maskarad. Uczniowie naszej szkoły również mieli okazję poznać smak karnawałowego szaleństwa.
Dnia 13.02.2014 roku odbył się długo oczekiwany Bal Karnawałowy dla uczniów klas 0-3. Dzieci tradycyjnie były przebrane w piękne i bardzo pomysłowe stroje. Spotkać można było wróżki, królewny, rycerzy, Batmanów, nie zabrakło także wesołych zwierzątek. Bal rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał półtorej godziny. Dla uczniów naszej szkoły był to czas wesołej zabawy, tańców, pląsów, konkursów oraz klasowych pociągów. Czas mijał szybko i sympatycznie, a na twarzach naszych uczniów było widać radość. Ach, co to był za bal… :-)
Foto: Michał Stańczak
Dziś ostatni dzień feryjnych przeżyć. Po porannych zajęciach z garncarstwa dzieci wyruszają na ząbkowskie lodowisko – jedni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą na lodzie, inni od razu szusują jak olimpijczycy. Po powrocie do szkoły – niespodzianka – seans filmowy z popcornem dla wszystkich!
I tak nasza feryjna przygoda dobiega końca… Przez cały tydzień siedemnaścioro dzieci z klas 1-6 brało udział w rozmaitych przedsięwzięciach zorganizowanych dla nich w szkole i poza szkołą. Atrakcji było naprawdę sporo, o czym można przeczytać na naszej stronie internetowej. Kto nie był – niech żałuje! Ale może to nie ostatnie ferie w naszej szkole?
(AW)
Foto: Klaudia Baran
Powered by aSc EduPage