• Październik

• 03.10.2023 10:29
      • Cóż masz , czego byś nie otrzymał, a jeśli masz to czemu się chełpisz”…..
        Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany… W tych rzeczach się ćwicz, cały im się oddaj, aby twój postęp widoczny był dla wszystkich.
        1 Tym 4, 14-15

• Szukaj pasji, która może uczynić życie lepszym!

Propozycje tematów na lekcje wychowawcze

• Moje pasje, hobby, talenty, umjejętnosci, zainteresowania .
        • Co jest potrzebne, aby robić coś z pasją?
        • W jaki sposób można innych zarazić swoją pasją?
        • Co pasja może zmienić w życiu człowieka?

(rozwój osobisty, zwiększenie poczucia własnej wartości,motywacja i determinacja,twórczość i inowacje,budowanie relacji,przeciwdziałanie stresowi, rozwój społeczny)

• „ Dobre i złe pasje”oraz ich wpływ na rozwój człowieka.
        • Czy nasza pasja zmienia tylko nasze życie, czy może też wpłynąć na nasze otoczenie?

Zadania dla ucznia:

• odkrywam i rozwijam własne talenty
        • korzystanie z talentów pomaga mi rozpoznać własną drogę życia
        • wrodzone i nabyte zdolności wykorzystuję , by pomagać innym
        • wysiłek włożony w rozpoznanie i rozwój talentów owocuje rozwojem całego człowieka i ma wpływ na innych ludzi
        • odnajdując swoje powołanie realizuję tym samym wolę Stwórcy.
        • mogę  wybierać działania na rzecz innych, które odpowiadają moim  zainteresowaniom i umiejętnościom, a jednocześnie przyczyniają się do budowy pozytywnego środowiska w szkole i społeczności.

Rozwijanie i wspieranie pasji u dzieci jest ważnym aspektem ich rozwoju. Oto kilka przykładów zadań i działań, które rodzice mogą podjąć, aby pomóc dziecku w rozwijaniu pasji.

Słuchanie i rozmowa

Zachęć dziecko do wyrażania swoich zainteresowań i pasji. Słuchaj uważnie, zadawaj pytania i rozmawiaj z nim na ten temat. To pozwoli dziecku poczuć się zrozumianym i docenionym.

Znajdowanie zasobów

Pomóż dziecku znaleźć źródła informacji i materiałów związanych z jego pasją, takie jak książki, filmy, strony internetowe czy kursy. Pomoc w zdobyciu wiedzy i umiejętności może być kluczowa.

Wspólne działania

Razem z dzieckiem podejmujcie działania związane z pasją, na przykład razem rysujcie, gotujcie, hodujcie rośliny lub eksplorujcie różne dziedziny, które go interesują.

Wsparcie finansowe

Jeśli pasja wymaga pewnych wydatków (na przykład zakup instrumentu muzycznego lub materiałów do malowania), zastanówcie się, jak razem oszczędzać lub inwestować w te zainteresowania.

Organizacja czasu

Pomóż dziecku w planowaniu i organizowaniu czasu na rozwijanie pasji. Wspólnie twórzcie harmonogram, który uwzględnia inne obowiązki, takie jak nauka czy praca domowa.

Wsparcie emocjonalne

Bądź obok dziecka w trudnych chwilach, które mogą wystąpić w procesie rozwijania pasji. Wspieraj je, kiedy napotykają na wyzwania czy niepowodzenia.

Wspólne cele

Pomóż dziecku określić cele związane z jego pasją i pomagajcie razem pracować nad ich osiągnięciem. Cele mogą być krótko- lub długoterminowe.

Wizyty w muzeach i galeriach

Jeśli dziecko interesuje się sztuką, historią lub nauką, muzyką odwiedzajcie razem muzea, galerie i inne instytucje kulturalne. To może dostarczyć dodatkowej wiedzy i inspiracji.

Znajdowanie mentora

Jeśli to możliwe, poszukaj mentora lub nauczyciela, który pomoże dziecku w rozwijaniu pasji. To może być nauczyciel, trener, artysta czy specjalista w danej dziedzinie.

Dokumentowanie postępów

Pomóż dziecku śledzić jego postępy i osiągnięcia w danej dziedzinie. To może być w formie notatek, zdjęć, nagrania audio lub wideo.