• Kwiecień

• 23.04.2024 17:19
      • Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu.
        Dz 20, 35

Chcesz być szczęśliwym pozwól by inni byli z Tobą szczęśliwi !
      • Propozycje tematów na lekcje wychowawcze

• Hojność a szczęście.

Jak hojność może wpłynąć na poczucie szczęścia i satysfakcję z życia.

• Motywacje za dawaniem.

Badanie różnych motywacji, które kierują ludzi do podejmowania bezinteresownych działań, takich jak empatia, altruizm, czy poczucie obowiązku.

• Jakie bariery i trudności mogą występować w praktykowaniu bezinteresowności oraz jak je przezwyciężać.
        • Szczęście i równowaga między dawaniem a dbaniem o siebie.

Jak utrzymanie równowagi między dawaniem innym a zadbanie o siebie może wpłynąć na ogólne poczucie szczęścia.

Zadania dla ucznia

• wiem , że radość w dawaniu może być źródłem ogromnej satysfakcji i spełnienia
        • podejmuję refleksję nad motywami mojego postępowania wobec innych
        • jestem odpowiedzialny za swoje czyny

Wspólne działania rodziców i dzieci w kierunku dawania i

pomagania innym mogą przynieść radość, satysfakcję i uczucie szczęścia zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To także doskonała okazja do budowania więzi rodzinnych i uczenia wartości hojności i empatii.

Bądź przykładem

Pokaż swoim dzieciom, jakie korzyści przynosi dawanie innym, zachowując się hojnie w codziennym życiu. Udostępnij swoje doświadczenia z nimi i opowiedz o sytuacjach, w których pomagasz innym.

Twórzcie razem prezenty, niespodzianki

Zachęć swoje dzieci do tworzenia własnych prezentów na różne okazje, zamiast kupowania gotowych produktów. To może być ręcznie robiona karta z życzeniami lub upominek.

Stwarzaj sytuacje

Stwarzaj sytuacja do pomagania dzieciom w codziennych obowiązkach domowych, takich jak sprzątanie swojego pokoju, zmywanie naczyń czy  pomoc w gotowaniu posiłków, opiece nad rodzeństwem, uwrażliwianie na potrzeby domowników, czy przyjaciół dziecka.

Nagradzanie postaw bezinteresownych

Doceniaj i nagradzaj postawy bezinteresowności u dzieci, chwaląc je za pomoc innym i wykazywanie empatii.

Kształtowanie postaw od najmłodszych lat

Niezależnie od wieku dziecka, warto zaczynać kształtować postawy bezinteresowności od najmłodszych lat, wprowadzając proste i dostosowane do wieku zadania.