• Styczeń

• 04.01.2024 12:22
      • Musicie dobrze rozważyć, w jakim stosunku - na każdej z  dróg - pozostaje "bardziej być" do "więcej mieć". Ale nigdy samo "więcej mieć" nie może zwyciężyć. Bo wtedy człowiek może przegrać rzecz najcenniejszą: swoje człowieczeństwo, swoje sumienie, swoją godność.

Św. Jan Paweł II

Czy Być, to mieć !
      • Propozycje tematów na lekcje wychowawcze

Lekcje o dobrach materialnych, konsumpcjonizmie, dzieleniu się i odpowiednim korzystaniu z tych  dóbr mogą pomóc uczniom zrozumieć znaczenie zrównoważonego podejścia do konsumpcji i wspierania innych w społeczeństwie.

• Czym są dobra materialne?

Definicja i przykłady dóbr materialnych oraz rozmowa o tym, jakie dobra są niezbędne do życia, a jakie są luksusem.

• Dzielenie się dobrami materialnymi.

Omówienie znaczenia dzielenia się z innymi i praktykowania hojności w odniesieniu do dóbr materialnych.

• Konsumpcjonizm

Omówienie znaczenia hojności i dzielenia się z innymi w kontekście konsumpcjonizmu.

• Wpływ mediów i reklamy

Analiza, w jaki sposób media i reklama wpływają na nasze wybory konsumpcyjne oraz jak mogą kształtować nasze pojęcie wartości i potrzeb, dzielenia się z innymi.

Zadania dla ucznia:

• z szacunku dla ludzkiej pracy dbam o dobra materialne
        • szanuję własność wspólną w szkole, otoczeniu
        • przeciwstawiam się wandalizmowi
        • umiem korzystać z dór materialnych, które nie ograniczają mojej wolności
        • dzielę się rzeczami materialnymi z rówieśnikami

Oto kilka zadań i działań, które rodzice mogą podjąć, aby nauczyć swoje dzieci korzystania z dóbr materialnych, gospodarowania pieniędzmi, budżetowania i praktykowania hojności:

Kieszonkowe i budżet

Pomóż dziecku stworzyć kieszonkowe lub niewielki budżet na rzeczy, które chciałoby kupić. Ucz dziecko, jak świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi, planować zakupy i oszczędzać na przyszłość.

Skrzynka oszczędnościowa

Zachęć dziecko do założenia skrzynki oszczędnościowej, w której może odkładać część swojego kieszonkowego lub innych niewielkich sum pieniędzy. Pomóż mu zrozumieć, że oszczędzanie to ważna umiejętność.

Zakupy z dzieckiem

Podczas zakupów razem z dzieckiem, pokaż, jak porównywać ceny, czytać etykiety i podejmować świadome wybory zakupowe. Wyjaśnij różnicę między potrzebami a pragnieniami.

Dzielenie się z innymi

Wspólnie z dzieckiem uczestnicz w akcjach charytatywnych lub projektach społecznych, które zachęcają do dzielenia się z innymi. To może być zbieranie żywności dla potrzebujących czy uczestnictwo w wolontariacie, pomoc misjom.

Kupowanie z wyprzedzeniem

Naucz dziecko, jak planować zakupy z wyprzedzeniem, aby unikać impulsywnych zakupów. Praktykowanie tej umiejętności pomaga uniknąć marnowania pieniędzy.

Rozmowy o wartościach

Regularnie rozmawiaj z dzieckiem o wartościach związanych z hojnością i dzieleniem się z innymi. Wyjaśnij, dlaczego jest to ważne i jakie korzyści przynosi zarówno innym, jak i nam samym.

Dobroczynność rodzinna

Razem jako rodzina wybierzcie organizację charytatywną lub potrzebującą rodzinę, którą możecie wspierać regularnymi darowiznami lub działaniami charytatywnymi.

Przykładem: Bądź przykładem dla swojego dziecka, praktykując hojność i dzielenie się z innymi zarówno w życiu codziennym, jak i poprzez aktywność społeczną.

Budżet domowy

Jeśli dziecko jest wystarczająco starsze, wprowadź je w proces tworzenia budżetu domowego rodziny. Wyjaśnij, jak zarządzacie finansami jako rodzina.

Edukacja finansowa

Poszukaj książek, gier planszowych lub innych materiałów edukacyjnych, które pomogą dziecku zrozumieć podstawy finansów osobistych, takie jak oszczędzanie, inwestowanie i planowanie budżetu.

Postawy:

• Uczenie postaw szcunku dla ludzkiej pracy.
        • Przypominanie,że dbanie  o dobro wspólne to wyraz szacunku dla samego siebie i drugiego człowieka.
        •  Uczę właściwej hierarchii wartości, w której dobra materialne pełnią funkcję służebną.
        •  Pilnuję aby nie były eksponowane różnice materialne.Uświadamianie dziecku,że człowieka ceni się za to, kim jest, a nie za to , co posiada.
        • Stosuję zasadę wychowawczą nie zaspakajania wszystkich zachcianek i potrzeb,eliminuję postawy egoistyczne, skąpstwo, chciwość, wywyższanie się, które są przeciwne cnocie hojności i wdzięczności.