• Grudzień

• 04.01.2024 12:21
      • Ludzie mówią - czas to pieniądz. Ja mówię inaczej - czas to miłość.

Bł. Stefan Kardynał Wyszyński

Doceniaj czas, skup się na terażniejszości !
      • Propozycje tematów na lekcje wychowawcze

• Hojność , to dzielenie się czasem i uwagą.

• Hojność w codziennym życiu.

Dlaczego jest to ważne i jakie korzyści może przynosić?

• Dzielenie się w relacjach.

Omówienie, jak hojność może wpływać na budowanie zdrowych i harmonijnych relacji międzyludzkich. Jak dzielenie się uwagą i czasem może wzmacniać więzi?

• Wartość uwagi.

Skoncentrowanie się na znaczeniu bycia obecnym i aktywnym słuchaniem innych osób. Jakie korzyści płyną z dawania komuś swojej pełnej uwagi?

• Tworzenie wyjątkowych chwil.

Rozważenie, jak hojność w postaci tworzenia wyjątkowych chwil i wspólnych doświadczeń może wzbogacić życie.

• Skrupulatne planowanie czasu.

Wskazówki dotyczące efektywnego zarządzania czasem i uwagą, aby były one dostępne zarówno dla innych, jak i dla siebie.

Zadania dla ucznia:

• pamiętam że hojność to nie tylko dzielenie się rzeczami, ale także czasem, uwagą, wsparciem i życzliwością.

• postaram się  wysłuchać innych, gdy potrzebują kogoś, kto będzie słuchał ich problemów i obaw. Słuchanie uważne może być niezwykle pomocne dla innych osób.Nie będę obojętny.

• napiszę listy lub kartki do osób starszych w domach opieki lub dla żołnierzy na misjach wojskowych. Te słowa mogą sprawić, że ktoś inny poczuje się bardziej doceniony i szczęśliwy.

• wspólnie z przyjaciółmi zorganizujcie akcję charytatywną w swojej szkole lub społeczności, taką jak zbiórka żywności, odzieży lub zabawek.

• zaplanuję wyjątkowe chwile dla swoich bliskich, takie jak wspólne gotowanie, piknik w parku, czy wspólny wieczór z grami planszowymi. To może być hojnym wykorzystaniem czasu dla siebie i innych.

• dzielę się swoimi osiągnięciami i radościami z innymi, a także cieszę się ich sukcesami razem z nimi. To buduje więzi i wzmacnia relacje.

Oto kilka zadań i działań, które rodzice mogą podjąć, aby uczyć dzieci hojności w zakresie uwagi i wykorzystywania czasu:

Rozmowy o hojności

Regularnie rozmawiaj z dziećmi na temat znaczenia hojności w życiu. Wyjaśnij, że hojność polega nie tylko na dzieleniu się rzeczami, ale także na dzieleniu się uwagą i czasem z innymi.

Wspólne projekty

Razem z dziećmi podejmujcie wspólne projekty, które wymagają wspólnego zaangażowania czasu i uwagi, na przykład sadzenie ogrodu, tworzenie rzeczy ręcznie lub rozwiązywanie łamigłówek.

Dzielenie się czasem

Zachęcaj dzieci do dzielenia się swoim czasem z innymi, na przykład przez spędzanie czasu z dziadkami, pomaganie młodszym rodzeństwu w zadaniach domowych lub udzielanie się jako wolontariusze w lokalnej społeczności.

Uczciwe słuchanie

Uczyć dzieci, jak być dobrymi słuchaczami. Zachęcaj do uważnego słuchania innych osób, a nie tylko czekania na swoją kolej do mówienia.

Wspólne czytanie

Czytajcie razem jako rodzina. To nie tylko doskonały sposób na dzielenie się czasem, ale także na rozwijanie umiejętności czytania i wyobraźni.

Planowanie rodzinnych aktywności

Planujcie jako rodzina czas na wspólne aktywności,

takie jak wycieczki, gry planszowe, spacery lub spotkania towarzyskie. To pozwoli na hojne wykorzystanie czasu i uwagi dla siebie nawzajem.

Wspieranie pasji

Zachęcaj dzieci do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, a następnie angażuj się w ich działania i projekty z nimi. To pomoże im w hojnym wykorzystywaniu czasu na to, co kochają.

Dzielenie się emocjami

Naucz dzieci, jak dzielić się swoimi uczuciami i emocjami z innymi, a także jak być empatycznymi wobec potrzeb i uczuć innych osób.

Wspólne cele

Pomóż dzieciom określić cele, które chciałyby osiągnąć jako rodzina, na przykład związaną z działaniami charytatywnymi, oszczędzaniem lub podróżami. Pracujcie razem nad ich realizacją.

Tworzenie tradycji rodzinnych

Twórzcie razem jako rodzina tradycji, które angażują was wszystkich i pozwalają na hojne wykorzystanie czasu na wspólne doświadczenia.

Warto pamiętać, że ucząc dzieci hojności w zakresie uwagi i wykorzystywania czasu, rodzice nie tylko pomagają im w budowaniu pozytywnych relacji z innymi, ale także w rozwijaniu ważnych umiejętności życiowych.