• Listopad

• 06.11.2023 12:54
      • Jeden drugiego brzemiona noście …
        Solidarność, to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim.  I nigdy »brzemię« dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności.
        Św. Jan Paweł II

Twórz wspólnotę
        Nadaj priorytet relacjom !
      • Propozycje tematów na lekcje wychowawcze

• Co to jest wspólnota?
        • Wspólnota, a solidarność.
        • Hojność , to duch służby i solidarności.
        • Motywy działania wspólnoty?
        • Wyznaczanie wspólnych celów?
        • Jak tworzyć wspólnotę i dobre relacje?
        • Ja w mojej klasie , szkole ? ( zwrócenie uwagi na wykluczenie innych, niezdrową rywalizację,obojętność na potrzeby innych, izolację i indywidualizm, poczucie samotności)

Zadania dla ucznia:

• wspieranie kolegów i koleżanek.Jestem przyjaznym i pomocnym wobec innych uczniów, co znacząco może wpłynąć na atmosferę w klasie i szkole.
        • mogę być wsparciem dla szczególnie dla tych, którzy mogą mieć trudności w nauce lub przeżywają trudne sytuacje osobiste.
        • w szkole mogę podjąć wiele różnych zadań i działań na rzecz innych, które przyczyniają się do dobra wspólnoty szkolnej lub społeczności.
        • mogę zaangażować się w Wolontariat, Samorząd Uczniowski
        • mogę włączyć się do działań wolontariackich w szkole, takich jak pomoc nauczycielom, opiekowanie się młodszymi uczniami w czasie przerw, organizacja zbiórek charytatywnych lub sprzątanie terenu szkolnego.

Pomoc w nauce:

• mogę oferować swoją pomoc w nauce innym uczniom, którzy potrzebują wsparcia w zrozumieniu materiału lub rozwiązywaniu zadań domowych. To może pomóc w budowaniu pozytywnych relacji między uczniami i poprawie wyników szkolnych.

Organizacja wydarzeń społecznych:

• mogę  wraz z innymi uczniami zorganizować imprezy, wydarzenia kulturalne, konkursy lub koncerty, które przyczynią się do budowania wspólnoty szkolnej i tworzenia pozytywnego klimatu w szkole.

Zbiórki charytatywne:

• mogę inicjować akcje zbiórek charytatywnych na rzecz organizacji non-profit lub osób potrzebujących. To może obejmować zbieranie żywności, ubrań lub innych potrzebnych rzeczy.

Działania ekologiczne:

• mogę zaangażować się w projekty związane z ochroną środowiska, takie jak sprzątanie terenu szkolnego, sadzenie drzew, edukacja ekologiczna lub promowanie recyklingu w szkole.

Pomoc w organizacji szkolnych aktywności:

• mogę wspomagać w organizacji i prowadzeniu różnych klubów, grup zainteresowań czy szkolnych konkursów.

Rozwijanie solidarności, wspólnoty i empatii w rodzinie to ważne cele, które mogą przyczynić się do budowy zdrowych relacji rodzinnych. Oto kilka przykładów działań, które rodzice mogą podjąć, aby wspierać te wartości w swojej rodzinie:

Wspólne działania charytatywne

Uczestnictwo w działaniach charytatywnych, takich jak pakowanie paczek dla potrzebujących, udział w zbiórkach żywności, lub pomaganie organizacjom charytatywnym. To może pomóc dzieciom zrozumieć znaczenie pomagania innym.

Rozmowy o uczuciach

Zachęcaj dzieci do wyrażania swoich uczuć i myśli oraz słuchania innych członków rodziny. To pomaga budować empatię i zrozumienie w rodzinie.

Wspólne aktywności:

Spędzajcie czas razem jako rodzina, biorąc udział w różnych aktywnościach, takich jak wspólne gotowanie, czytanie książek, gry planszowe, spacery lub wycieczki. To wzmacnia poczucie wspólnoty.

Dzielenie się obowiązkami

Wprowadź system, w którym wszyscy członkowie rodziny angażują się w wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Dzielenie się odpowiedzialnością uczy solidarności i wzajemnego szacunku.

Wartości rodzinne

Razem z dziećmi określcie i omówcie wartości, które są ważne dla waszej rodziny, takie jak szacunek, empatia, uczciwość czy wspieranie innych. To pomoże dzieciom zrozumieć, jakie zachowania są w rodzinie cenione.

Wspólne cele i projekty

Zachęcaj dzieci do podejmowania wspólnych projektów i celów, które pomagają innym lub społeczności. To może być na przykład zbieranie funduszy na cele charytatywne lub angażowanie się w działalność wolontariacką jako rodzina.

Uczestnictwo w zajęciach społecznych

Zachęcaj dzieci do udziału w zajęciach społecznych w szkole lub lokalnej społeczności, które promują wartości solidarności i empatii. To może być klub wolontariacki, akcje społeczne lub programy edukacyjne.

Przykład rodziców

Rodzice są głównymi wzorcami dla swoich dzieci, więc ważne jest, aby sami promowali te wartości poprzez swoje zachowanie i działania.

Wspieranie tych wartości w rodzinie pomaga nie tylko w rozwoju dzieci, ale także tworzy harmonijną atmosferę domową, która sprzyja zdrowym relacjom rodzinnych i społecznym.