Klasa 1a Szkoły Podstawowej uczestniczyła w niezwykle ciekawych warsztatach pieczenia chleba. Dzieci miały także możliwość przejechania się wozem konnym.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.
Klasa 1a Szkoły Podstawowej uczestniczyła w niezwykle ciekawych warsztatach pieczenia chleba. Dzieci miały także możliwość przejechania się wozem konnym.
Wszystkim wycieczka bardzo się podobała.
Klasa 5b wzięła dziś udział w niecodziennym przedsięwzięciu. W ramach lekcji języka polskiego zorganizowała wystawę posągów mitycznych na szkolnym korytarzu. Posągami byli oczywiście – sami uczniowie!
Na drugiej przerwie można było spotkać Zeusa, Hadesa, Cerbera, Minotaura, Atenę, Demeter i wiele innych postaci z mitologii. Uczniom wystawa ogromnie się podobała, tłumnie podziwiali swoich przebranych kolegów. Przedsięwzięcie jest dowodem na to, że mitologii można się uczyć także w sposób nietypowy i że metoda ta ogromnie aktywizuje wszystkich uczniów – zarówno tych, którzy przygotowują wystawę, jak i tych, którzy ją oglądają.
Nasi uczniowie pod opieką p. Katarzyny Czyż, udzielili wywiadu do dwóch odcinków programu,
Emisja nagrania odbędzie się 24.11 o godz. 12:40 w programie Natura rzeczy.
Dnia 12.05 nasze gimnazjum wzięło udział w warsztatach z chemii zorganizowanych specjalnie dla nich w naszej szkole. Młodzież mogła przeprowadzić kilka ciekawych eksperymentów, czyli zastosować nabyte w czasie normalnych zajęć z chemii umiejętności w praktyce. Powstał np. gazowy wulkan, uczniowie mogli także obserwować jak reaguje alkohol z siarką. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów.
W dniu 6 listopada 2015 r. uczniowie uczestniczyli na uroczystej mszy świętej z okazji pierwszego piątku miesiacąca uroczystość ta została połączona z obchodami Święta Niepodległości - 11 listopada.
W IV Powiatowym Konkursie "Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego" pod patronatem Starosty Wołomińskiego rywalizowały dzieci i młodzież powiatu wołomińskiego (z Marek, Jadowa, Klembowa, Tłuszcza, Zielonki, Dąbrówki i Ząbek) w czterech kategoriach wiekowych: -uczniowie szkoły podstawowej, klasy 0 - III -uczniowie szkoły podstawowej, klasy IV - VI -gimnazjaliści -licealiści W tym roku uczestnicy konkursu oprócz recytacji mogli zaprezentować swoje zdolności w kategorii "poezja śpiewana". W wyniku przeprowadzonych eliminacji gminnych do etapu powiatowego zostało zakwalifikowanych 91 osób.
Podczas etapu powiatowego Jury Konkursu postanowiło wyróżnić i nagrodzić następujących uczestników: uczniowie klas IV-VI recytacja I miejsce: Lidia Soszyńska (Ząbki SP Katolicka) II miejsce Kamila Borczyńska (Tłuszcz) III miejsce Antonina Domańska (Guzowatka) wyróżnienie Ada Waszczuk (Ząbki) uczniowie klas IV-VI poezja śpiewana I miejsce: Katarzyna Kaczyńska (Ząbki SP Katolicka)II miejsce: Katarzyna Wasikowska, Anna Radziejewska, Julia Walczak (Ząbki SP Katolicka) III miejsce Kordian Wasiłowski (Ząbki) wyróżnienie Klaudia Kulbicka (Klembów) Paulina Matysiak Michał Jachacy uczniowie gimnazjum recytacja I miejsce Arkadiusz Regeńczuk (Ząbki) II miejsce: Karolina Podgórska (Ząbki Gim. Katolickie) III miejsce Magdalena Piotrowska (Ząbki)
uczniowie gimnazjum poezja śpiewana II miejsce Magdalena Piotrowska (Ząbki) Paulina Mierzejewska III miejsce: Joanna Tarasewicz (Ząbki Gim. Katolickie) wyróżnienie Sylwia Jankowska (Tłuszcz) wyróżnienie: Julia Rodek (Ząbki Gim. Katolickie)
W słoneczny, październikowy dzień, nasi uczniowie klasy 2b i 2c wyruszyli do Pałacu w Wilanowie. Dzieci poznały historię oraz dzieje przepięknej i niepowtarzalnej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. W czasie lekcji muzealnej pt. "Z wizytą u króla", mieliśmy okazję podziwiać i zachwycać się pięknem wystroju rezydencji.
W trakcie wizyty uczniowie poznawali nowe, trudne słowa oraz otrzymali książeczki edukacyjne. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądały stroje króla i królowej, a także dzieci miały możliwość ich przymierzenia. Po wizycie podziwialiśmy otaczający pałac z malowniczo ukształtowanym ogrodem. To była bardzo udana wycieczka!
Dnia 18.09.2015 r. odbyły się wybory do samorządu szkolnego gimnazjum. Każdy z uczniów gimnazjum miał prawo do głosowania. Głosy zbierała Pani wicedyrektor Klaudia Baran i troje uczniów naszego gimnazjum.
Startowało pięciu kandydatów. Przewodniczącym został Tomek Horodelski, a zastępcą Karolina Tymińska. Pierwsze zebranie samorządu z uczestnictwem przewodniczącego odbędzie się 24.09.2015 r.
Nasza szkoła w tym roku ponownie współorganizuje Orszak Trzech Króli – największe uliczne jasełka w Polsce i w Europie. Orszak przejdzie 6 stycznia 2016 z pl. Zamkowego na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły i ich rodziców do aktywnego
włączenia się do tego przedsięwzięcia. Uczestnictwo w Orszaku jest okazją do publicznego świadectwa wiary, dzielenia się Bożonarodzeniową radością, promocji rodziny, tradycji i wartości katolickich. To również bardzo dobry pomysł na rodzinne świętowanie.
Rekrutacja do Orszaku 2016 rusza 2 listopada i potrwa do 30 listopada 2015. Zgłoszenia będą przyjmowane w kasie szkoły. Zapraszamy:
Więcej szczegółów nt. Orszaku podanych zostanie na zebraniu w szkole w dniu 5 listopada br. Warto też zajrzeć na stronę www.orszak.org
Kontakt do sztabu Orszaku w naszej szkole: orszak.zpsk@gmail.com
Wszystkich gorąco zapraszamy!
Poniżej krótkie przypomnienie z Orszaku 2015:
http://zpsk.edu.pl/index.php?p=new&idg=mg,1&id=328&action=show
Dnia 5.09 15 klasa 5b z p. Kasią Czyż była na Festiwalu pt. Rośliny, owady, miód w Ogrodzie Botanicznym UW. Dowiedzieliśmy się tam, że zapylaniem zajmują się nie tylko pszczoły miodne, ale też trzmiele, motyle, pszczoły samotnice, a nawet nietoperze i ptaki np. sikory. Mogliśmy przebrać się za owady i zbieraliśmy nektar z kwiatów na łące.
Korzystając z przygotowanych mapek poznawaliśmy rośliny lubiane przez pszczoły i obserwowaliśmy owady. Były też wyścigi. Na koniec wykonaliśmy piękne prace plastyczne, które można oglądać na szkolnym korytarzu na wystawie. Miło było spędzić czas w tym pięknym ogrodzie, razem z rodzicami i dowiedzieć się wiele o owadach zapylających.
W ubiegły wtorek uczestniczyliśmy w audycji na żywo w międzynarodowym internetowym radiu Helen Doron. Mówiliśmy o swoich zainteresowaniach, życiu codziennym, zajęciach w wolnym czasie i o naszych sukcesach.
Rozmawialiśmy po angielsku, a świadomość, że mogą nas słuchać ludzie w tak wielu krajach dodawała nam skrzydeł. Cały czas nosimy radosne wspomnienia tego wydarzenia i nie możemy się doczekać kolejnych możliwości rozmowy z native speakers. Dziękujemy za gościnność pani Marcie Michnowskiej, która była inicjatorką całego wydarzenia.
W dniu 9.09.2015r. w Zespole Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach odbyło się uroczyste poświęcenie nowego placu zabaw. Poświęcenia dokonał Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser. W uroczystości wzięli udział także pan burmistrz miasta Ząbki, pan Robert Perkowski oraz przedstawiciel Rady Miasta – Wojciech Gut
a także Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński oraz Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek, a także uczniowie i nauczyciele. Zaproszeni goście wpisali się do pamiątkowej księgi.
16.10 w naszej szkole odbył się Dzień Papieski. Pani Joanna Radoń, opiekun wolontariatu, wraz z uczniami przygotowała niezwykle interesującą, obszerną i barwną gazetkę na temat życia Jana Pawła II.
Cała szkoła udekorowana była wizerunkami Świętego czy papieskimi kolorami. W piątek wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli w kolory biały i żółty. Ogromną atrakcją dla wszystkich uczniów okazały się przepyszne kremówki, które papież wspominał podczas jednej ze swych wizyt w rodzinnym mieście – Wadowicach. Samorząd sprzedawał papieskie ciastka w specjalnie zaaranżowanej kawiarence. Dzień Papieski przypomina nam naszego wielkiego Polaka. Dobrze by było, żeby każdy uczeń wyniósł z tego dnia również naukę głoszoną przez Jana Pawła II.
Dnia 20.08.2015 r. s. dyr. Agnieszka Chrapek, Klaudia Baran, a także s. Jolanta Grzywna oraz Agata Werschner wzięły udział corocznym spotkaniu dla dyrektorów szkół katolickich zorganizowanym w Częstochowie przez Radę Szkół Katolickich.
Pośród wielu prezentacji na temat roli szkoły katolickiej i jej miejscu we współczesnej edukacji uwagę zwrócił szczególnie jeden wykład, prof. dra hab. inż. Jana Dudy, wykładowcy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a prywatnie taty Prezydenta Polski, Andrzeja Dudy. Wykład dotyczył roli szkoły katolickiej w wychowaniu młodego człowieka, kształtowania jego charakteru. Po prelekcjach w Kaplicy Matki Bożej zorganizowana została Msza św. w intencji szkół katolickich w Polsce, a po Mszy wszyscy uczestniczy zostali zaproszeni na uroczysty obiad. Kadrze naszej szkoły udało się zaprosić prof. Jana Dudę do wspólnego zdjęcia. (ALW)
Na zdjęciu od lewej: w-ce dyr. Klaudia Baran, Agata Leja-Werschner, prof. Jan Duda z małżonką i s. dyr. Agnieszka Maria Chrapek. Po drugiej stronie obiektywu: s. Jolanta Grzywna.
1 września 2015 w towarzystwie najmłodszych klas naszej szkoły Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński, Siostra Dyrektor Agnieszka Maria Chrapek wraz z panią w-ce dyrektor Klaudią Baran oraz nauczycielami i rodzicami przecięli wstęgę.
Od tej pory dzieci będą mogły bezpiecznie bawić się na placu zabaw wyłożonym specjalną miękką matą, maluchy będą mogły korzystać z boiska do gry w piłkę nożną.
VII Powiatowy Konkurs Poetycki “Spotkania z twórczością ks. Jana Twardowskiego”pod patronatem Starosty WołomińskiegoKonkurs składał się z dwóch etapów: ELIMINACJE GMINNE 13.10.2015 r.przeprowadzone przez Ośrodki Kultury oraz FINAŁ KONKURSU – w dniu 23.10.2015 r. o godz. 10:00 w Ząbkach, sala MOK przy ul. Słowackiego 21
W kategorii: poezja śpiewana w grupie wiekowej gimnazjalistów I MIEJSCE zajęły uczennice naszej szkoły: Katarzyna Kaczyńska - vocal i Ewa Kaczyńska - gitara akompaniament .GRATULUJEMY talentu, wrażliwości artystycznej, otwartości na świat poezji patrona naszej szkoły i godną jej reprezentację.I.J.
Entuzjastycznie nastawieni do nowych wyzwań uczniowie pierwszego września pojawili się w murach szkoły i zastali szereg pozytywnych zmian. Nowy plac zabaw (chyba najnowocześniejszy w Ząbkach) z boiskiem sportowym dla najmłodszych, wyremontowane łazienki błyszczące czystością – a wszystko po to, by naszym uczniom było tu miło i przyjemnie.
Pierwszoroczniacy jeszcze nieco przestraszeni, ale już dumnie kroczący z tornistrem pełnym zeszytów i długopisów trzymali się swoich nowych nauczycieli. Wszystkich zgromadzonych – nauczycieli, rodziców i uczniów powitał ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński na uroczystej Mszy Świętej.
Dnia 15.10.2015r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia gimnazjum w naszej szkole. Uroczystość była pełna powagi i skupienia. Siostra Dyrektor, Agnieszka Maria Chrapek tradycyjnym ogromnym ołówkiem dokonała pasowania. Uczniowie ubrani w nowe mundurki złożyli uroczyste ślubowanie.
Na uroczystości gościła pani Grażyna Wojciechowska – przedstawiciel burmistrza oraz Ksiądz Proboszcz Andrzej Kopczyński. Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią, panią Anną Kudlek przygotowali także krótkie przedstawienie.
Ostatni dzwonek! Ostatnie podziękowania, pożegnania, czyli koniec roku szkolnego. Żegnamy klasę szóstą szkoły podstawowej oraz trzecią klasę gimnazjum. Wzruszeni uczniowie odbierają świadectwa i ruszają w dalszą drogę. Z innymi spotkamy się po wakacjach. Teraz trzeba ruszyć w podróż, by odkrywać, wypoczywać, chłonąć każdą chwilę, poznać smak wędrówki górskiej, morskiej przygody, a może nawet jakiegoś zagranicznego wojażu.
Przywieźcie zdjęcia, piasek, muszle, kamyki ze szczytów… Drodzy uczniowie i nauczyciele – odpocznijcie!
Dnia 12 maja klasa szósta udała się do Szkoły Podstawowej nr. 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach, aby wziąć udział w debacie na temat Powstania Warszawskiego.Reprezentanci (Agnieszka, Ewa, Krzysztof i Mikołaj) odpowiadali na zadawane przez Panią prowadzącą pytania wyrażając przy tym swoje własne opinie.
Jako gość honorowy zaszczycił wszystkich zebranych swoja obecnością uczestnik powstania, 89-letni pan Eugeniusz. Ciekawym akcentem spotkania było połączenie się ze szkołą pod Londynem, a potem z Gimnazjum nr. 1 w Ząbkach oraz prezentacje wykonane przez uczniów Szkoły nr.3. Na tej debacie pojawiły się m.in. klasy ze wszystkich ząbkowskich szkół podstawowych i z jednej ze szkół specjalnych w Warszawie. Publiczność debaty składała się z klas, których przedstawiciele dyskutowali przy stole głównym. Pod koniec spotkania dyrektor szkoły organizującej serdecznie podziękował wszystkim zebranym, gościom honorowym, ale przede wszystkim reprezentantom poszczególnych klas szóstych.Wydarzenie to nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę o Powstaniu Warszawskim, ale też było okazją do refleksji na jego temat.
Powered by aSc EduPage