• Po uzgodnieniu terminu z rodzicami, od października do połowy czerwca odbywają się regularne spotkania dziecka z terapeutą.

Zajęcia mogą być indywidualne lub grupowe (maksymalnie 4 osoby) – o rodzaju decyduje terapeuta, uwzględniając przy tym potrzeby dziecka i jego wadę wymowy.

Standardowo spotkanie zaczyna się od ćwiczeń artykulacyjnych, a w razie potrzeby, również oddechowych i słuchowych.

Główny trzon pracy to ćwiczenia z głoskami – wywoływanie i utrwalanie zgodnie z przyjętą metodologią. Utrwalanie odbywa się zazwyczaj poprzez gry i zabawy, często przy użyciu programu komputerowego do terapii logopedycznej.

Zdarza się, że dziecko posiada opinię lub orzeczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej, wtedy zajęcia są odpowiednio dostosowane.

Na każde zajęcia dziecko przynosi zeszyt A4 lub teczkę z otrzymanymi od logopedy kartami pracy.

Trening logopedyczny, jak i każdy inny, wymaga systematycznego powtarzania konkretnych ćwiczeń. Ćwiczenia 45 min raz w tygodniu przyniosą niewielki skutek. Dlatego nieodzownym elementem terapii są regularne ćwiczenia w domu według instrukcji przekazanej przez terapeutę.

Po zakwalifikowaniu na zajęcia dziecko uczęszcza na nie, aż do opanowania prawidłowej wymowy głosek. Jeśli terapia wydłuża się ponad jeden rok szkolny, w czerwcu rodzic otrzyma o tym informację, a na początku kolejnego roku szkolnego  logopeda ponownie skontaktuje się, żeby umówić termin zajęć.

Niestety nie wiadomo ile zajmie praca nad daną głoską. Jednym dzieciom idzie szybciej i już po semestrze można zakończyć terapię, a inni potrzebują nawet trzech lat na uzyskanie zadowalających efektów. Bardzo dużo zależy od systematycznej pracy w domu.

Czasem potrzebne jest dodatkowe  specjalistyczne leczenie, terapia czy badania – ortodonta, laryngolog, foniatra, badanie przetwarzania słuchowego, terapia Integracji Sensorycznej, Tomatis, Johansen, co dodatkowo może wydłużyć lub skrócić terapię logopedyczną.