• Badanie przesiewowe

• Badania przesiewowe pierwszoklasistów odbywają się we wrześniu. W naszej szkole jest to indywidualne spotkanie ucznia z logopedą w gabinecie, zazwyczaj trwa ono 15-20 min.

W trakcie całego spotkania oceniana jest zdolność dziecka do nawiązania kontaktu z terapeutą. Podczas nazywania obrazków, badany jest sposób wymowy każdej z głosek. Uzupełnieniem badania wymowy jest stworzenie przez ucznia krótkiego opowiadania za pomocą kostek z symbolicznymi obrazkami. Można wtedy wykazać się kreatywnością i posiadanym zasobem słownictwa. Czasem logopeda prosi o opisanie obrazka o tematyce bliskiej dzieciom.

W kolejnej części badana jest sprawność mięśni ust i języka, a następnie terapeuta ocenia budowę jamy ustnej - zgryz, podniebienie, wędzidełko podjęzykowe.

W większości przypadków, pod koniec badania, logopeda już wie, czy dziecko należy zakwalifikować na zajęcia.

Wyniki każdego badania są nanoszone na kartę badania przesiewowego, która jest przechowywana w gabinecie logopedy.