• Funkcjonowanie biblioteki szkolnej Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej

• 31.08.2020 10:02
      • Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa są dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

• Celem procedur jest:

1. zminimalizowanie zagrożeń zakażenia korona wirusem lub choroby COVID-19,
        2. umożliwienie uczniom bezpiecznego dostępu do książek w postaci tradycyjnej.

Obowiązki czytelników:

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej w czasie jej otwarcia mogą wejść tylko pracownicy oraz uczniowie szkoły, którzy tego dnia mają wyznaczony dzień wypożyczeń (szczegółowy rozkład dostępny będzie na stronie internetowej szkoły, w zakładce biblioteka oraz na drzwiach biblioteki).
        2. W pomieszczeniu biblioteki szkolnej może jednorazowo przebywać tylko 1 uczeń, pozostali uczniowie ustawiają się w kolejce przed biblioteką w bezpiecznej od siebie odległości - co 1,5 metra.
        3. Czytelnicy mają obowiązek używania płynu dezynfekcyjnego po wejściu do biblioteki.
        4. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
        5.  Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną przyjętą w szkole, przez portal Librus, zamówione w ten sposób książki będą oczekiwały w bibliotece w dniu następnym pracy biblioteki szkolnej około godz. 12:00.
        6. Każdy uczeń może mieć poza podręcznikami na koncie wypożyczeń dwie ine książki, które winien zwrócić po upływie 1 miesiąca.

Obowiązki bibliotekarzy:

1. Pracownicy bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki są zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
        2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
        3. W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownicy prowadzą prace porządkowe: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie.
        4. Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki.

DZIAŁANIE BIBLIOTEKI

1. Biblioteka podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.
        2. Prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.
        3. Biblioteka realizuje e-usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on-line.
        4. Nauczyciele bibliotekarze są w kontakcie z czytelnikami, proponują różne formy aktywności w formie konkursów, zabaw literackich.
        5. Nauczyciele bibliotekarze współpracują z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.
        6. Na stronie internetowej szkoły i w zakładce biblioteka są umieszczane propozycje działań czytelniczych dostępnych do samodzielnej realizacji on-line. Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych.

• Biblioteka Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej