• Biblioteka cyfrowa dla uczniów i nauczycieli.
      • Biblioteka cyfrowa dla uczniów i nauczycieli.

      • 29.01.2021 08:00
      • Z ogromną przyjemnością informujemy, że Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

                    Realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w bibliotece cyfrowej POLONA.PL zostały przygotowane audiobooki  lektur obowiązkowych oraz uzupełniających, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych..

      • Kolekcje lektur znajdują się pod poniższymi linkami:

        https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-1-szkoly-podstawowe,NTU0Njk2MTU5NDYyMTM2NTQ2OQ/?sort=score%20desc

        https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-2-szkoly-ponadpodstawowe,NTU0Njk1MzYwMjQ3Mzc0MTI0OQ/?sort=score%20desc

         

        Łącznie, znalazło się tu 212 publikacji, do których dostęp jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie te publikacje dostępne  są online, jak również do pobrania i wykorzystania na komputerach i innych urządzeniach mobilnych. Lektury umieszczone w POLONIE posiadają warstwę tekstową, która pozwala na pełno tekstowe przeszukiwanie ich treści.

        W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała do darmowego pobrania 70 audiobooków lektur oraz klasyki literatury. Udostępnione tytuły to m.in. „Lalka”,  „Nad Niemnem”, „Quo vadis”, „Sklepy cynamonowe”.

        Dodatkowo, w zakresie działań Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej.

        Do powyższych materiałów dostęp jest również darmowy, nie wymagający logowania się w serwisie. Publikacje w dostępnych formatach: MOBI, EPUB, PDF można pobierać
        z POLONY, a następnie korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

         Prace w ramach Priorytetu 4 NPRCz przyniosły także digitalizację
        i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych
        w prowadzeniu lekcji on-line, m.in. kolekcje dotyczące władców Polski, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których to kolekcjach, oprócz publikacji dzieł pojawiły się teksty dotyczące twórczości pisarzy oraz inne dokumenty z nią związane.  Powstały także kolekcje, które rozwijają zainteresowania uczniów.

        Obok materiałów przeznaczonych dla  szkól podstawowych
        i ponadpodstawych  zdigitalizowano i udostępniono ponad 21 000 publikacji artykułów z czasopism naukowych jako materiałów dydaktycznych na potrzeby szkolnictwa wyższego. Materiały te dostępne są w cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej Academica.

                     Ostatnim  i najważniejszym zadaniem, zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz przez Bibliotekę Narodową jest zakup licencji niewyłączanych
        do publikacji chronionych majątkowymi prawami autorskimi. Poprzez powyższe działania, w polona.pl pojawią się materiały ponad 120 polskich pisarzy i poetów, których twórczość do tej pory, ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być
        w internecie  prezentowana.  Biblioteka Narodowa, w ramach tego przedsięwzięcia nabyła więc prawa do całości bądź części utworów m.in. Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Lema, Joanny Papuzińskiej, Jacka Bocheńskiego.

        Wszystkie publikacje, do których Biblioteka Narodowa uzyskała licencję zostaną zdigitalizowane i udostępnione za darmo w formatach pozwalających na korzystanie
        z nich na czytnikach ( tj. EPUB, MOBI, PDF).

        Biblioteka cyfrowa: polona.pl. jest obecnie jedną z największych bibliotek cyfrowych
        w Europie.

         

        W chwili obecnej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,
        we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki pracuje nad kolejną, zaplanowaną
        na lata: 2021-2025 edycją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., w ramach której wsparciem będą mogły być objęte placówki wychowania przedszkolnego, biblioteki szkolne oraz biblioteki pedagogiczne.

         

        Serdecznie zapraszamy do korzystania z dostępnych materiałów na stronie: polona.pl.

      • Wróć do listy artykułów
  • Biblioteka Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej

    • Kontakty

      • Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach
      • 530 700 909
        22 762 40 44
      • ul. 11 listopada 4, Ząbki, 05-091
        NIP:125-13-23-327
        Poland
      • Sekretariat czynny dla interesantów
        we wtorki i środy od 12:00 do 15:00 (w okresie ferii i wakacji do godz. 14:00) oraz
        w czwartki i piątki od 8:00 do 12:00
        Spotkania z Dyrektorem szkoły po uprzednim umówieniu w sekretariacie
        w poniedziałki od 15:00 do 17:00 oraz
        w środy od 8:00 do 9:00
    • Logowanie